Poslouchám, čtu, dívám se na displej počítače a na obrazovku televize. A nevycházím z údivu. Ekonomičtí analytici, kapitáni průmyslu, ministři a předseda vlády. Ti všichni nás přesvědčují, jak nesmírně nutné je udržet v těchto zlých časech v chodu naši ekonomiku. Vysvětlují nám zleva i zprava, že se podniky nesmí zastavit – ty podniky, o kterých ani nevíme, komu patří. Neboť jinak by nastala katastrofa.
Ti lidé jako kdyby skutečně věřili tomu, že za pár týdnů přestanou přibývat nemocní, stát vykompenzuje zaměstnancům ušlé mzdy, poskytne podnikům záruky na úvěry a vše opět poběží „as usual“. Není to pravda, nemylme se. Oni nevěří, protože to nejsou žádní covidioti. Jenom se snaží oblbnout deset miliónů lidí v tomto státě. Jaký mají důvod, proč nám neříkají pravdu?
Každé materiální podnikání je postavené na pěti pilířích:
- Podnikatelský nápad
- Vývoj výrobku
- Nákup materiálu a energií
- Výroba
- Prodej
Pro financování prvních čtyř pilířů využívají firmy výnosů z pilíře pátého. Jestliže firma krátkodobě nevyrábí, některé náklady se nerealizují (nákupy materiálu a energií). Firma ale nemůže zastavit platby nájmů, odepisování investic, splátky úvěrů a výplaty mezd byť snížených. Trvá-li nevýroba delší dobu, firma zbankrotuje. Způsobí tím problémy svým věřitelům, především bankám.
Zákazníci, kteří podpírají pátý podnikatelský pilíř podniků, jsou trojího druhu. Buď jsou to koneční zákazníci – fyzické osoby nakupující pro svoji potřebu, podnikatelé realizující něčí investice či konečně stát financující své investice z daní občanů. V prvním případě jde například o nákup potravin, ošacení, nového auta nebo stavbu rodinného domku. V druhém případě jde o stavbu nové továrny či nasazení nového konstrukčního software nebo vybudování nových prodejních prostor, případně i akvizici celé konkurenční firmy. V případě státu je to například stavba nových dálnic a železničních koridorů.
Můžeme s jistotou predikovat, že během epidemie i dlouho po jejím (lokálním) odeznění se lidé nepohrnou do nákupů drahých zbytných položek a měsíce, možná i roky se budou soustřeďovat na přežití a nákup toho nejpotřebnějšího. Svoji jistou budoucnost má v tomto modelu zemědělství, potravinářský, farmaceutický, textilní a obuvní průmysl. Prodej všeho ostatního zákonitě násobně klesne.
S realizací nových soukromých investic to bude ještě horší. Investoři jsou dítka náladová a emoce s nimi jen cvičí. Prvotní pobídkou pro investora není vidina zisku ale trend vývoje. V turbulentním světě, v jehož některých částech epidemie odezněla a v jiných ještě trvá, budou trendy investicím nepřející a zisk nejistý. Investoři si počkají na lepší časy a mezitím budou cpát své (půjčené) peníze do komodit (zlato, vzácné kovy, ropa, pšenice) a levně nakoupených cenných papírů.
Chybí-li poptávka, je podnikatelům na nic, že je bude někdo ochoten úvěrovat a ještě někdo jiný jim poskytne záruku. Na úvěr, který nebudou stejně schopni splatit z nových prodejů. V řadě případů po určité době, kterou úvěr jen prodlouží, přijde bankrot. Bankrot spustí řetězovou reakci bankrotů dodavatelů a úvěrujících bank. Pokud jim záruku za úvěr poskytne vláda, upadne do bankrotu celý stát. Mnozí ještě stále spoléhají na Čínu a její obrovský trh. Marně. Čínu čeká druhá ekonomická krize, horší té koronavirové. Její export totiž patrně spadne o desítky procent.
V takové situaci by pro řadu ekonomických subjektů paradoxně bylo výhodnější na čas přerušit výrobu, ušetřit na materiálu a energiích a nevytvářet na trhu přebytek neprodejného zboží. Automobilky byly (na rozdíl od zdravotnictví) na krizový vývoj zjevně připraveny a jejich reakce – ihned zastavit výrobu – byla příkladná. Mnohé další podniky a jejich zkostnatělí manažeři však nerespektují, že se zásadně mění pravidla. Mimo jiné proto, že jejich majitelé nejsou zdejší a snaží se ne jednat konstruktivně, ale vytlouci ze situace maximum ještě předtím, než padnou.
Ve snaze vydělat na neštěstí druhých a strhnout je do dluhové propasti se natahují po záchranné ruce státu. A nejen to. V době, kdy umírají lidé, hrozí státu žalobami za ušlý zisk! A stát si nedovolí stopnout jejich výrobu, byť by byl schopen bez zásadních problémů ufinancovat na omezenou dobu mzdy jejich zaměstnanců. Nemá však na to, aby pokryl ztráty podnikatelů plynoucí z šokově snížené poptávky, které by – byť způsobené standardními tržními mechanismy – vydávaly za vinu státu a soudně je vymáhaly.
Toto je pravý důvod, proč česká vláda nemůže zastavit výrobu ve velkých podnicích, jakkoli to má nyní zásadní vliv na šíření epidemie. Ve stejné situaci jsou ostatní vlády západních zemí, které suverenitu svých států už dávno prodaly a pro které je ochrana investic důležitější než ochrana zdraví občanů. Číňané to zvládli, protože mohli zastavit ekonomiku. Jejich firmy si totiž nedovolí stát vydírat. To samé platí o Rusech, kteří už včera vyhlásili odstavení průmyslu. My, abychom neplatili vyděračské výpalné, budeme raději epidemii řídit, namísto abychom ji zastavili. Pravil profesor Prymula. Zlatá slova.
Zdroj: Pro zítřek
Autor se velice mýlí. Obrovská poptávka je ve zvýšení soběstačnosti výroby potravin, léků atd. Posílení soběstačnosti a navrácení výroby zpět do naší země je investičně i pracovně velmi náročné. To se bez úvěrů zaručených státem neobejde. Jedině, že by někdo nechtěl té Číně, Bangladéši a pod. udělat takový podraz a přestat dovážet přes půl zeměkoule to, co jsme sami dříve uměli a dělali. Pokud je autor Číňan, tak jej chápu.
Clanek je naprosto v poradku. To OSTATNI je na diskusi. Ostatne micha hrusky a jabka.
Nejspis lobbysta s novou naplni prace.
Bacha, podle tv kretenu se bude ekonomika po LL 2020 STARTOVAT.
Zaplatpmabu. Jeste ze se nebudou snazit ji rozprdet.
Shrnutí otázek dneška … v trochu lehčím duchu …
https://www.protiproud.cz/politika/5012-palcive-otazky-za-casu-cholery-kde-jste-neziskovky-a-byrokrati-stesti-ze-se-lejnova-vice-nezapojila-k-cemu-je-tu-nato-slabi-vudci-a-falesna-solidarita-jak-ucinne-rozjet-epidemii-dvoji-metr-pro-jednu-eupravdu.htm
Zastavit ekonomiku ? – nemožné.
Vždyť by byl ohrožen základ našeho skvělého blahobytu – tedy „trvale udržitelný koloběh a růst dluhů“.
Ano, autor má pravdu, i když o tom neví. Realita soudobého světa je totiž o tom, že mizí nabídka (a tím i možnosti poptávky) po všem, co bylo možné až dosud v klidu a pohodičce ze zdrojů poctivé práce národů – rozkrádat. Čína prosperuje jenom proto, že ve své zemi dokázala zlikvidovat korupční základ neoliberálního kapitalismu – bezpracné dobývání renty, lichvu bankovních spekulací a politické „neziskovky“ příživníků. Lidé zaměstnanecké práce totiž netouží po svobodě podvodníků v časech, kdy pro všechny neexistuje stejná a rovná spravedlnost.
Mozna tak trochu se to deje diky tomu, ze nadstavba – stat – neni vlacena a v podruci ruznych lobbystu , natlakoveho dobytka , ksindlu, ktereho se zmocnil pocit, ze stoji nad statem , ale pritom je porad pod kontrolou. Cine se vycita jedna politicka strana. Emerika ma v zasade dve. Ale pritom je uplne jedno, ktera vladne. Obe jsou zmitany korupci , oligarchickymi klany , tajnymi sluzbami, vlivovym dobytkem, spekulacemi, ale nicmene pri tom vsem stoji nad statni strukturou, kterou si ohybaji podle svych potreb. Tak to udajne vyzaduje trh. Anebo lziburza. Prezident v USA verejne mluvi o deep… Číst vice »
Ono to s tou poptávkou a nabídkou bude vůbec všelijaké. Pochopitelně podle toho jak to dlouho potrvá a jak to skončí. Ale jak psal onehdy orinoko – klekne turismus, zbytné výroby a služby … ale hlavně kledsne kupní síla obyvatel a zčásti firem. Co udělají obchodníci nemajíc zákazníky a tedy příliv peněz – nebudou nakupovat, ale budou vyprodávat sklady. Totéž bude platit i pro velkosklady a výrobce. Pochopitelně ne levně ale za stejnou, nebo spíš ještě zvýšenou cenu. Nic jiného totiž nebude. Krom luxusního zboží za luxusní ceny – pro „náročné“ spotřebitele. Je tedy možné, že pokud někomu „ve správnou… Číst vice »
Jj, mozna uz nastalo velke „strileni krocanu“. TV Barrandov hlasi KONEC VYSILANI na vsech kanalech. Soukup mel problemy uz drive; ted muze ceska tv kraksna slavit, ackoli vubec neni co.
Je to katastrofa. Cumim na Slovaky, kde davaji Tri chlapi na cestach. Zasnu, jak moderni a vtipna to byla komedie. To byli herci! Jako kdyz to natocili pred dvema roky o kapiku. Jenze to by ovsem bylo velmi vazne. Primo systemova krize.
No, nevím jestli je autor profesionální analytik nebo ekonom. Spíš ne. Ale, z celé tétto úvahy tryská, ach ano, zdravý selský rozum. Čehož profesionálové v hodnocení neobvyklých a nečekaných jevů nejsou většinou schopni, jak jsme jistě všichni už několikrát postřehli. Takže, článek hodnotím velmi vysoko. Je srozumitelný a zasahuje. Bohužel, předpověď není moc optimistická. to PB … politika soběstačnosti je bohužel velmi, velmi drahá. A stát nebude mít v příštích letech ani na důchody. A škrtat solární barony a neziskovky či různé zelené cosi se neodváží. Však by ho vyvolení, resp. jejich právníci roztrhali na cucky. A ústavní soud? To… Číst vice »
Milý Orinoko, mohu se mýlit, ale mé životní zkušenosti mi tiše našeptávají, že právě probíhá hvězdná hodina nejmocnějších globalistů planety. A probíhá také něco, v čem vidím i určitou naději. Že také oni (ti nejmocnější globalisté) mají ještě pud sebezáchovy, protože už konečně pochopili, že uniknout před případnou globální válečnou apokalypsou kamsi na Měsíc či Mars ani pro ně – nelze. Pochopili rovněž, že i ta klausovská modla zvaná Trh, že to vůbec není Systém, ale že je to jen neřiditelný chaos, který umí buď divoce kšeftovat, anebo ty slabší – a i to jsou lidi – existenčně ničit. Trh… Číst vice »
Aktualizace – viz výše
Ono to může být vše mnohem rychlejší, než si umíme představit.
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/banglades-textilni-prumysl-pandemie-koronavirus-tovarny-zavirani.A200326_124430_eko-zahranicni_div
Onehdy jsem tady s rackem diskutoval o možnosti spontálního přechodu na bartrový obchod „jedině něco za něco – hodnota za hodnotu“ … a bez dolarů.
Zatím to ještě není, ale takhle nějak to může začít:
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/vietnam-ryze-omezeni-koronavirus.A200327_072417_eko-zahranicni_div
Jo, za komoušů probíhaly bartry celkem vesele a ve velkém. Někdy otevřeně, někdy skrytě, třeba ten vzájemný obchod RVHP. To nebylo nic jiného. Stálé měnění ropy za auta, náklaďáky za kola, textil a nábytek za měď atd. Tak trochu jsem se toho zůčastnil :-) .Největší cenu mělo spotřební zboží, potraviny a suroviny, dopravní prostředky a některé stroje. V tomto jsme měli co nabidnout a taky samozřejmě vyžadovat. A tak se to vždycky nakonec srovnalo, zbilancovalo a ten tzv. převoditelný rubl byl jen měřítko hodnoty. Dokonce i z rozvojovkami se dalo slušně bartrovat. Naše zboží jim vyhovovalo, podmínky byly slušné. Suroviny… Číst vice »
Ano tragické – a je přínosné to slyšet od někoho, kdo to viděll z vyššího patra té obchodní ekonomiky.
No – já bych začal u snahy odosaženi potravinové soběstačnosti a okamžité obnovení výroby léků.
Aby vše nebylo černé a blbé, tak zrovna toto bych hodnotil kladně:
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/partie-prima-schillerova-havlicek-diskuze-koronavir.A200329_105831_domaci_lesa
Jednak daň z převodu (nabytí) nemovitosti považuji za nestoudné vyděračské danění něčeho už několikrát zdaněného, ale i proto, že by státní se správa zjednodušila hned o dva kroky – o výběr (evidenci, sledováni, kontroly …) té daně a o poskytování daňových odpočtů.
No, u léků je to problém, náš stát stačí tak na generika, na vývoj, který stojí miliardy dolarů pomalu na každý nový lék opravdu nestačíme. No a by se to nepletlo, Zentivu (za komoušů se to jmenovalo jinak) jako výrobce generických léků jsme řádně zprivatizovali, nejprve do českých, dnes už cizích rukou. Je to opravdu ještě horší, než si myslíme, víte. Voda, plyn, doly … vše v háji. Jen ten ČEZ ještě oddolává, i když mu Romanové a pod. řádně pustili žilou. Jen ztráty v zahraničních investicích by zaplatily jednu jaderku. A když bral Roman za rok plat 800 milionů…
Relativně nedávno jsem měl dost času se bavit s jedním vysloužilým chemikem z farmaprůmyslu – dělal kvalitáře na čistotu šarží surovin a objížděl více závodů.
Tak povídal – z ruky do ruky, odvézt dokumentaci co stála za to a zrušit provoz …
Kdyby aspoň to živočišné uhlí a acylpyrin jsme nemuseli kupovat od Švýcarů a nebylo to přitom made in PRC.
Myslíte, že se ten Roman nemusel s někým podělit … ?
Uz je to vice jak rok, co jsem objevil textilni prodejnu , jejiz sezonni svrsky mi konvenuji. Jmenuje se JTX. Neco mi to pripomnelo, ale veci se mi libili, a tak jsem sel dovnitr. A vybral jsem si. Kdyz jsem platil , tak jsem se ptal. Opravdu to byl /puvodne/ Jitex Pisek. Naslednik funguje za ponekud jinych okolnosti. Ty veci se mi vesmes libili – maji cesky design. Opravdu cesky. Ale site je to jinde, mozna v Bangladesi. Pry to tak vyjde lacineji. Ale kvalitu si pry rvrde hlidaji. Kazdy kus ma samozrejme znacku a neco jako maly kozeny punc.… Číst vice »
Gatta napsal Relativně nedávno jsem měl dost času se bavit s jedním vysloužilým chemikem z farmaprůmyslu – dělal kvalitáře na čistotu šarží surovin a objížděl více závodů. Tak povídal – z ruky do ruky, odvézt dokumentaci co stála za to a zrušit provoz … Kdyby aspoň to živočišné uhlí a acylpyrin jsme nemuseli kupovat od Švýcarů a nebylo to přitom made in PRC. Myslíte, že se ten Roman nemusel s někým podělit … ? Jo, musel. S jedním takovým, co mu jméno začínalo na tuším G a už je dnes nebožtíkem. Ten dotyčný pak byl zaměstnán u jedné právní firmy,… Číst vice »
Na vojně jeden absolvent s oblibou říkal: „Hlavně nejmenovat – jména zabíjí“.
Tehdy to bylo vtipné …
No jo, bejvávalo. Dnes se stačí špatně se podívat na některá vybraná etnika či státy a hned Vás trestně síhají. Jo, o tom neznámém se taky lhalo že osobně objížděl každý měsíc své podřízené které dosadil na lukrativní místa a dělil se s nimi o plody jejich práce a fleku. A ten pan co jste se ptal, už jsem zapoměl který to byl, měl asi nejvýnosnější flek/prádelnu v republice.Holt ale je to zase fake, že, tak to nikde nebudu rozšiřovat.