Konfrontace Ruska s USA bude ještě tvrdší

Postoj Ruska k zájmům USA bude nyní ostřejší, tvrdší a slovně mnohem konfrontačnější. Společná bezpečnost je důležitá, ale pokud nám řeknou, že s námi nechtějí počítat, nebudeme brát ohled ani na zájmy USA, říká komentátor RIA Novosti Petr Akopov v rozhovoru pro server Ukraina.ru.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již dříve uvedl, že Rusko varovalo USA, že návrhy na bezpečnostní záruky nejsou „jídelníček“, ale balíček. Diplomat rovněž poznamenal, že pokud Západ odmítne ruské návrhy na bezpečnostní záruky, Moskva situaci posoudí a přijme rozhodnutí s ohledem na všechny faktory a v zájmu zajištění národní bezpečnosti.

Petře, je Rusko skutečně připraveno na mimořádná řešení, například na rozmístění raket na Kubě nebo ve Venezuele?

Náš postoj k „mimo jídelníček“ není nový. Od samého začátku jsme říkali, že záruky, že se NATO nebude rozšiřovat na východ, jsou pro nás klíčové, takže pokud o nich odmítají diskutovat, můžeme se dohadovat na detailech, ale celkově už není o čem mluvit. A skutečnost, že v reakci na západní hrozby budou existovat hrozby z ruské strany, znamená, že zvažujeme naprosto všechny možnosti.

Vyloučit nelze ani Kubu a Venezuelu, ale nemyslím si, že to bude hlavní varianta. I kdybychom do toho šli, bude to spíše psychologický tlak. Nejsme v roce 1962, vojenská situace je nyní jiná, a v té době byl SSSR za Amerikou, pokud jde o letadlové lodě a jaderné zbraně, jen si neuvědomoval, jak moc. Zásadní pro nás bylo, že jsme na Kubě kompenzovali to, co oni měli v Turecku. A nyní jsou jak nosiče, tak ponorky a samotné rakety takové, že jim můžeme způsobit problémy bez jakéhokoli přizpůsobení.

Zvyšujeme však geopolitický tlak na USA na všech kontinentech. Roste v Africe, Latinské Americe, Asii a na Blízkém východě. Konfrontace bude ještě tvrdší. Zatímco v minulosti jsme brali v úvahu americké zájmy v dohodě s Íránem, která by se bez nás neuskutečnila, náš postoj k bezpečnostním problémům USA v Severní Koreji nebo na Blízkém východě bude mít nyní jinou podobu.

Bude ostřejší, tvrdší a slovně mnohem konfrontačnější. Mluvíme o změně rétoriky. Ano, společná bezpečnost je pro nás klíčová, ale pokud nám někdo řekne, že s námi nelze počítat, budeme na americká varování před ohrožením jejich bezpečnosti plivat.

Problém USA spočívá právě v tom, že si toho na sebe vzaly hodně a jejich zájmy sahají po celém světě, od Ukrajiny přes Tchaj-wan a Afriku až po Latinskou Ameriku. Jakékoli naše kroky a kroky našich partnerů, jako je Čína nebo Írán, které Američanům způsobí problémy, budou Američané vnímat jako naši reakci na jejich neúctu k naší bezpečnosti. Zásadní tedy není ani tak rozmístění raket, jako spíše jiná geopolitická rétorika.

Máme se kvůli této nové rétorice obávat odstoupení od bezpečnostních jednání nebo minských dohod?

Ne. Minské dohody jsou formalitou. Američané totiž vyvoláním hysterie ohledně našeho „vpádu“ na Ukrajinu sami uvěřili, že můžeme zaútočit.

Problém je v tom, že potřebovali démonizovat Rusko, ale nyní takovou možnost nevylučují, takže Rusko rozhodně provokovat nebudou. Navíc Spojené státy v minských dohodách nefigurují a Evropané jsou určitě ti poslední, kdo potřebují, aby se nějaké minimální dohody o Ukrajině rozpadly. Západ tedy od minských dohod neodstoupí.

Vpádu na Ukrajinu se samozřejmě smějeme, ale co budeme dělat z hlediska informací, pokud budeme muset problém řešit silou?

Vše záleží na situaci. Rusko-ukrajinská válka je to poslední, co potřebujeme. Rusko udělá vše, co je v jeho silách, aby k tomu nedošlo. Proto je vstup ruských vojsk na Ukrajinu možný pouze v případě, že pochopíme, že ukrajinská armáda nám nebude klást žádný odpor. To je možné, pokud nás nová kyjevská vláda požádá o pomoc, nebo pokud bude vláda paralyzována a bude nutné zasáhnout. Nevěřím ani v invazi Ukrajiny na Donbas a jednotlivé provokace lze zastavit do 24 hodin bez nasazení vojsk.

Jak ovlivní tato jednání faktor Kazachstánu a nakolik jsou zkušenosti z mírové operace ODKB použitelné pro politiku Ruska směrem k Ukrajině?

Platí pouze v tom smyslu, že jsme ukázali, že postsovětský prostor nepovažujeme pouze za zónu našich zájmů, ale za zónu naší odpovědnosti. Je to velké historické Rusko, za které jsme zodpovědní, a které nikomu nevydáme. Požadujeme, aby se USA vzdaly Ukrajiny, a nedovolíme, aby byla součástí západního bloku.

V Kazachstánu hrozila destabilizace, nehrozilo, že by se dostal pod západní deštník, ale my destabilizaci také nepotřebujeme. Na Ukrajině je to však mnohem složitější, jde o protiruský projekt sám o sobě. Řešení problému nebude vyžadovat sílu, ale změnu situace ve světě a novou rovnováhu sil mezi Ruskem a Západem.

Je zřejmé, že kazašské události hrály ve prospěch Ruska v konfrontaci se Západem. Potvrdila se tak schopnost Ruska rychle reagovat na výzvy.

Potřebujeme formální spojenectví s Čínou?

Spojenectví s Čínou již existuje. Moskva i Peking v posledních letech používají frázi, že naše vztahy jsou více než jen spojenectví. To už o mnohém vypovídá. V určitém okamžiku může být podepsána vojenská smlouva, ale aniž by byla oficiálně podepsána, Putin i Si Ťin-pching již tento vztah vnímají jako spojenectví. Vztahy Ruska s Čínou jsou lepší než s NATO. Protože NATO je anglosaská strategie rámovaná západním blokem a v rámci tohoto bloku mají velmi nejisté slovo i Italové nebo Francouzi, o menších zemích nemluvě.

Rusko a Čína jsou natolik vážnými hráči, že jejich vzájemná koordinace přináší oběma zemím na světové scéně mnohem větší výhody, než kdyby prostě podepsaly vojenskou alianci a tím si způsobily problémy. Ani Čína nebude stát na vedlejší koleji pod vedením Ruska, ani Rusko nebude stát na vedlejší koleji pod vedením Číny. Zejména proto, že bychom takovým spojenectvím vyděsili Indii.

Pro nás je mnohem jednodušší a správnější, když ŠOS zařadíme do formátu něčeho, co je zodpovědné za bezpečnost Asie, a to i z vojenského hlediska. Do ŠOS patří Indie, Pákistán a Írán. To bude naše hlavní sázka na euroasijskou situaci.

Zdroj: Ukraina.ru 

Překlad: st.hroch 20220119

4.3 26 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Hudryperman
Hudryperman
22. 1. 2022 10:39

Akopov uklidňuje zneklidněné pozorovatele rychle se vyvíjejícího konfliktu. Myslím,že jde o snahu uklidnit západní veřejnost o tom,že půjde hlavně o tvrdou rétoriku . Ve skutečnosti ale jsou zřejmě v běhu vojenské přípravné aktivity obou stran,které předcházejí jakémukoli výsledku jednání v Ženevě.Pouhá rétorika by měla za následek nějen efekt plácnutí do vody,ale i vnitropolitické problémy gosudara Putina. Prostě je zapotřebí vzít na vědomí budoucí dopady konfrontace na naše životy. Vzhledem k pevnějším nervům na ruské straně nemám nejmenší pochybnost,že dobře připravená a
provedena ruská zahranční politika bude pro Rusko a pocity 30 let urážených Rusů jakousi politickou „živou vodou“.

peter.
Reply to  Hudryperman
22. 1. 2022 13:04

https://www.hlavnydennik.sk/2022/01/20/a-je-to-tu-prve-ruske-prekvapenie-video
Nemusí to znamenať vôbec nič! No v Bielom dome z toho museli dostať poriadnu hnačku !

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  Hudryperman
23. 1. 2022 10:32

K tomu co bylo v posledních dnech řečeno a napsáno v souvislosti s rozhovory mezi USA a Ruskem je těžko něco pozoruhodného dodat. Dočkáme se, uvidíme ! Dovolím si upozornit na článek,který s výše uvedenou problematikou zdánlivě nesouvisí : https://www.zvedavec.org/komentare/2022/01/8999-proc-uz-nejsem-radnym-profesorem-na-torontske-univerzite.htm Pokud patříte mezi ty,kteří toho už hodně pamatují,zjistíte z výpovědi autora,že jste se kdysi,v 50.létech setkali i ve vašich životech s podobnými poměry v přístupu režimu ke studiu. Kdejaká domovní důvěrnice dokázala způsobit,že se některý z jí nesympatických mladíků nemohl dostat na školu,po které toužil. Padesátá léta v táboře míru s SSSR na věčné časy odešla do historie a tu… Číst vice »

Gatta
Gatta
22. 1. 2022 13:12

Ještě jednou se Rusko jen jedním očkem podívá křivě na Ukrajinu a USA zavedou proti Rusku tak strašné sankce, že se z toho cela EU úplně pos..dělà.

Martin (už bez taky m)
22. 1. 2022 14:09

Text je velmi realistický, patří mezi onen „olej litý na rozbouřenou vodu“, dodám že věřím že „bio“… :-) RF se nikde nebude chovat tak, aby si způsobovala problémy. To vyjádření s ohledem na hlubší spolupráci s Čínou je velmi výstižné. Indii RF vůbec nepodceňuje, a součástí“rozjíždějícího se Asijského výtahu“ hodlá přirozeně samo být nejen v pozici dodavatele surovin. Chtěl bych upozornit, že prostředky které RF dává do rozvoje Arktidy a Sibiře i Dálného Východu dalece přesahují vše co dosud bylo. Šikovně přitom rozvíjí „dědictví SSSR“ které se v mnohém podařilo zachránit… Opakuji, že zdaleka nepůjde jen o rozvoj surovinové základny.… Číst vice »

Last edited 2 let před by Martin (už bez taky m)
PPK
PPK
Reply to  Martin (už bez taky m)
22. 1. 2022 18:50

Zdravím,
přišlo mi mailem

Světové turné US-army.jpg
peter.
22. 1. 2022 18:55

Na TV TA3 nám bc.Lipavský minister ZV ČR práve vysvetlil,prečo je pre nás Slovákov životne dôležité podporiť všetkými možnými prostriedkami demokratickú Ukrajinu.Vraj preto,že tým uchránime celú Európu pred rozpínavým totalitným Ruskom.
Tak ma napadlo….ako sa mohlo stať,že Česi aj Slováci si zvolili vlády zložené z takýchto polointeligentov !?

Alva
Alva
Reply to  peter.
22. 1. 2022 20:52

Kdyby aspoň těmi polointeligenty byli!

Gatta
Gatta
Reply to  Alva
22. 1. 2022 21:12

Zase ta čeština …
Kamaràd z vojny používal slovo „poloblb“ – tím bylo míněno, že dotyčný nedosahoval úrovně ani normálního blba. :-)

g.hrosik
Reply to  peter.
23. 1. 2022 8:38

On ale vypadá, jakoby tomu, co vypouští, i věřil!!!

Gatta
Gatta
Reply to  peter.
23. 1. 2022 9:30

S veškerou mírotvornou pomocí Západu ( i nás) se z Ukrajiny se brzy stane největší černý trh zbrani na světě.
Myslím, že letecký provoz se jí bude zdaleka vyhýbat .

Irena
22. 1. 2022 19:46

https://kob-forum.eu/2022/01/22/aktualni-deni-a-blizka-budoucnost/

Současný globální proces odchodu USA a dělení světa na vlivové zóny (tedy odkaz od unipolárního a přechod k multipolárnímu světu) dospěl do fáze, kdy otevřeně vystoupil na globální jeviště a odbývá se veřejně. Avšak žádná hra se nehraje, bez napsaného scénáře. Veřejným projevem jsou ostře sledované rozhovory RF – USA, RF – NATO, RF – OBSE. Rozhovorům předcházelo zveřejnění požadavků, které pokud NATO nevyplní, mohou vážným způsobem ohrozit bezpečnost Evropy (a nejen Evropy). RF oficiálně přichází s takovou pozicí jelikož se mu NATO již dobývá do dveří a RF už nemá prostor ho více tolerovat.

Last edited 2 let před by Irena
Alva
Alva
22. 1. 2022 19:55

Zajímavý komentář k současné situaci i prognóza do budoucnost.:

https://www.pokec24.cz/politika/heartland-totalni-nadvlada-nad-eurasii/

„zavedení sil CSTO do Kazachstánu zcela mění geopolitické uspořádání Eurasie.Začněme u západních partnerů. 
Dobře si uvědomují, že Rusko dnes jako pták Fénix vstává z popela. 
Převzetím kontroly nad Kazachstánem a tedy fakticky obnovením kontroly nad rozsáhlými územími prapůvodního Velkého Ruska, Moskva, i přes absenci ukrajinských území, začíná diktovat Západu svá pravidla mezinárodních vztahů.
Moskva již před setkáním Rusko-Západ slovy Rjabkova řekla, že nebude dělat žádné ústupky ohledně ultimáta Západu. Ústupky žádné nebudou.
Pokud budou instalovány odpalovací pozice raket, Rusko na tyto pozice zaútočí“

Gatta
Gatta
23. 1. 2022 9:35

Ještě bych si tipnul, že USA budou mít brzy potíže v Syrii.

orinoko
23. 1. 2022 10:15

Třeba takto budou vypadat první známky občanské války u emerického hliňáka. Možná to bude na pokračování jako zombie štráse ve Philadelphii. PhilaDELphie vulgo Phily … to je dneska výsměch těm zednářským protoKOLŮM, které byly sepsány.
Ať žije on line hospodářství!!

https://www.youtube.com/watch?v=sbZV7K9hdGU&t=17s

orinoko
23. 1. 2022 13:04

Předkládám porci ruského boršče, protože mám pocit, že se debata o Haliči točí pořád dokola v jednom šišatém kruhu. Iránský prezident v Rusku je fenomén, který se nevidí každý den. Bez ropuchy mluvil i v ruské Dumě a přijel vyřešit staré lapsy kujebáka Medvěděva a soudruha Černomrdina, který s emerickým zeleným pakem Al Gorem upekl smlouvu o nedodávání ruských zbraní do Iránu. Tehdy byl problém i s S300, kterýžto systém nakonec Irán dostal. Iránský prezident /jméno mě nějak pořád míjí/ přijel do Ruska nakupovat to nejlepší, co dneska Rusko ve zbraních produkuje. A ejhle – ono se to vůbec nelíbí… Číst vice »