Diskuze k článku


 • Béda • 13. října 2014

  http://www.czechfreepress.cz/ladislav-kasuka/v-ceske-republice-neni-zadna-opozicni-opravdu-levicova-strana-ktera-by-byla-schopna-oslovit-volice.html

  V některých případech jsem opravdu nerad „prorokem“, ale volby dopadly přesně tak, jak jsem předpokládal, tedy absolutní prohrou české levice, za kterou můžeme v současné době považovat (byť s mnoha výhradami) jedinou významnější politickou stranu, kterou je KSČM.
  .
  Výsledek obecních a senátních voleb pouze dokazuje má slova o tom, že KSČM ztratila cestu a neumí vybřednout z marastu, do kterého se vinou vedení svého předsedy a jeho spolupracovníků dostala. Hraní si na konstruktivní politickou stranu, která hlásá ochotu spolupracovat s každým, kdo k tomu projeví ochotu pod heslem hlavně udržet klidné politické prostředí a stabilitu, rozhodně není to, co chtějí voliči, kteří by byli ochotni volit KOMUNISTY slyšet.

  Volič, který chce změnu a je ochoten volit komunisty, nebo nějakou jinou stranu podobného ražení, si totiž logicky nepřeje klidné a stabilní kapitalistické prostředí, nýbrž naopak volá po radikální systémové změně (většinovém společenském vlastnictví výrobních prostředků)! Každý, kdo se trošku vyzná v lidech, musí pochopit, že takový člověk nebude donekonečna volit stranu, která není schopná udělat vůbec nic kromě pár nesouhlasných projevů na půdě českého, nebo evropského parlamentu. Stranu, která neumí, nebo nechce dokonce ani udělat pořádnou předvolební kampaň a oslovit voliče!

 • Béda • 13. října 2014

  pokračování/ Z těchto politikou zklamaných lidí se pak stává NEVOLÍCÍ VĚTŠINA, která rezignovala na své privilegium chodit k volbám a možnost zvolit někoho, kdo by v naší zemi něco změnil podle jejich představ. Neexistuje totiž politická síla, která by jejich názor mohla změnit a přesvědčit je o tom, že volby opět mají cenu a že opět existuje strana, která se bude bít za jejich zájmy proti těm, co umožňují některým zaměstnavatelům, exekutorům a státním institucím odírat obyčejné pracující a malé a střední podnikatele z kůže.

  V současné době takovou stranou bohužel není ČSSD, která je v porovnání s jinými sociálně demokratickými stranami v západních zemích posunutá výrazně doprava, tedy k pomyslnému středu politického spektra, a v koalici s hnutím ANO a pánbíčkářkou KDU – ČSL má svázané ruce udělat cokoli zásadního, ani KSČM, která se z dravé levicové štiky, kterou by v našich zahnívajících politických vodách měla být, proměnila v bezzubého, líného olysalého kapra, kterého už nikdo ani nechce ulovit, protože jak všichni víme, maso takové ryby chutná stejně jako to bahno ve kterém se válí.

  Většina současným režimem zklamaných lidí kvůli výše popisovanému stavu, tedy v České republice raději k volbám vůbec nechodí, což je trend, který nejvíce vyhovuje politickým stranám, které nám vládnou tzv. na střídačku posledních 25 let a dostali naší zemi až do stavu, ve kterém je teď. V současné době je z České republiky země, jejíž dluh každou minutu bez přestání roste a která ztratila suverenitu a musí se řídit příkazy a pravidly, které vymysleli občané jiných zemí v Bruselu. Cesta zpět z tohoto jednosměrného tunelu je každým dnem užší a těžší, a pokud se něco zásadního nestane, nejdéle do deseti let přestane existovat úplně.

 • Béda • 13. října 2014

  Nejnovější absurdní pravdoláskařský humor. http://www.denik.cz/z_domova/zacina-konference-forum-2000-zahaji-ji-chodorkovskij-20141012.html Jak je vidět i Havel je věčně živ.

 • Alena • 13. října 2014

  pozor a není to humor-Chodorkovskij dle pravdoláskařů má být
  po Putinovi ruský president!!

 • Alena • 13. října 2014

  jinak Vám, pane Bédo dávám za pravdu v hodnocení současné KSČM. Je pěkné, že její staří voliči ji stále volí, ale jejich postoj je bohužel postojem vcelku zapšklého a ukřivděného člověka, který ani nemá chuť něco změnit a pustit se do boje. Dá se charakterizovat slovy- máte, co jste chtěli. Já si vybudoval určité zázemí, a víc mne nezajímá. A to je špatně . V poslední době jsem měla bouřlivé debaty se známými svých dospělých dětí. Fakt mne překvapilo, jak vidí společnost po 25 letech od revoluce – za všechno mohou komunisté. Podotýkám, že tato skupina lidí se aktivně o politiku nezajímá.Pak je jen krůček k fašismu v Čechách, kdy s povděkem se lidi budou koukat na to, jak se likviduje levicově smýšlející spoluobčan, ještě k tomu rusofil

 • Martin (už bez taky m) • 13. října 2014

  Vážení, s projevenými názory v komentáři zcela souhlasím.
  Nezbývá, nežli učinit to tisíckrát kritizované – a založit stranu či hnutí nové.
  Založené právě na tom co je lidem práce a cti potřebné.
  Vím, kdo bude ten „sebevrah“ a udělá to?
  A otázka mnohých otupělých – pro koho a proč.
  Odpovědi jsou ale nasnadě.
  1. pro lidi co chceme smysluplně pracovat
  2. pro budoucnost v šedi beznaděje
  3. pro zdanění surovin – ne práce
  4. pro společnost, kvalitu života
  5. pro aktivní a angažované občany, kterým toto angažmá přinese zlepšování života
  6. pro přírodu které hodně dlužíme
  7. pro společné vlastnictí výrobních prostředků, alespoň těch základních, družstev
  8. pro skutečnou humanitu, solidaritu,pěkné vztahy mezi lidmi
  9. pro obnovení zodpovědnosti, vzájemné důvěry
  10. pro vnímání státu jako svébytné struktury sloužící zájmům svých občanů
  11. pro odstranění marasmu, neopodstatněné sociální nerovnosti, bídy
  12. pro nastavení skutečně zákonných pravidel, obnovu základů práva které chrání a rozvíjí jedince, ale zároveň společnost a stát. Práva podporující komunitartismus, kolektivismus, sounáležitost
  Člověk je tvor sociální, ne asoiciál, sobec bez zodpovědnosti.
  Spojit dnes roztříštěné aktivity.

 • Aleš • 13. října 2014

  V průběhu voleb jsme se rozhodli u nás na vesnici založit novou politickou stranu, nové komunální volby tu budeme mít sice až za čtyři roky, ale to je možná právě ta doba potřebná k rozjezdu (viz hnutí ANO se rozjíždělo taky od roku 2009 a kandidovalo až v roce 2013…). Myslíte, že je nemožné, aby si lidé zajímající se o politiku, nespokojeni dlouhodobě s naší politickou scénou, založili politickou stranu novou? Myslíte, že nemůžeme nabídnout víc než jen koláčky? A i kdyby to zase byly jen koláčky, nemyslíte, že i ta snaha bude mít nedozírné pozitivní následky? Pánové OMáci i různí jiní alternativci, je vás dost s rozumnými názory. Proboha proč to nezkusit. Všichni stárneme a mladá generace tentokrát není nadějí. Konzervatismus z ní čiší na sto honů. Dokažme to. Jestli se to povede nám v menším v komunální politice, proč by se to nemohlo povést i ve větším? Na co ještě čekáme?

 • Martin (už bez taky m) • 13. října 2014

  Aleši, vím je to velmi obtížné. Dnes existuje přehršel různých hnutí, organizací, stran. Nejlepší by bylo „vyzobat“ ty skutečně schopné pracovat pro lidi, nemít velké oči a vyjít z mnohými již formulovaných myšlenek. Hnutí či strana by asi mělo dbát důsledně na všeobecný přínos činného a podporovaného, dkázat sjednocovat, ne dále tříštit. Chce to velké diplomaické schopnosti, ale zároveň zásadovost. Nic jednoduchého. Nemusíme tedy hned něco zakládat nově. Spíše sjednotit existující do jednoho subjektu či „politické konfederace“ vzájemně se podporující. Pokusilo se o to již mnoho lidí, je třeba se poučit z chyb a vyřešit proč dosud ne úspěšněji. Je ovšem jasné, že – bohužel i díky pasivitě či korytářství – se prostor „vlevo“ uvolnil.
  Rád bych přispěl, ale v mém stavu… zůstanu u příležitostné pomoci. Dal jsem vše tomu, aby stávající systém byl lidštější i přírodě blíže. Nepovedlo se, ale možná kvůli mnoha obdobným ještě svět alespoň nějak funguje a příroda byť trpící ještě existuje.
  Ale pomoci bych chtěl.

 • nikdo • 13. října 2014

  Taky už jsem o nějakém politickém stranictví uvažoval, buď v něčem novém, nebo o vstupu do KSČM. Ale já nejsem ten typ. Možná ještě tak dělat něco „za scénou“ ale nějaká účast v diskuzích, jednání – nic pro mě.
  Já mám vlastně dojem, že současná levice žije buď ze starých kádrových zásob, které po listopadu nepřevlékly kabáty, nebo z přeškolených pravičáků, kterým na pravici pšenka nekvetla, tak začali s prací nalevo (Zeman, Rath). Vůdcovské typy dnes odchází spíš do podnikání a přirozeně končí napravo, a v postkomunistickém prostoru je intelektuálské prostředí, dříve levicové, napravo taky. Pro podnikatele je členství v pravicové straně podnikatelská příležitost nahnat si kšeftíky (v levicové taky, ale tomu pak čtenáři OM neříkají levice), pro levičáka je stranictví jednoznačně oběť. To je myslím hlavní problém současné levice. A nevyřeší se to tím, že se příležitostnou náhodou najde jeden nebo několik vůdců.
  Možná to musí jít důsledně po marxisticku. Po schválení TTIP vznikne právní prostředí důsledně dusící místní podnikatele a bránící vertikální mobilitě, to vytvoří třídu poškozených včetně přirozených vůdců, kteří začnou bojovat za změnu režimu včetně elit.

 • Morybundus • 13. října 2014

  Já asi píchnu do vosího hnízda, ale věřte mi, nemyslím to zle. 🙂
  Stává se pomalu folklórem, že po jakýchkoliv volbách, v nichž nedosáhne KSČM na 50%, se z kruhů levé alternativy počne ozývat kritika a nic než kritika. Alternativec, ostatně kritizovat zvyklý, jen plynule přejde od kritiky předvolební ke kritice povolební. Jenže, je kritika a kritika. Co tady zatím čtu je kritika ve smyslu konstatování stavu a kritizování někoho za něco, co však nemůže ovlivnit. Vytýkáte-li KSČM stárnutí členů, chcete jim snad poskytnout elixír mládí? Vždyť všichni dobře víme, jak se věci mají a že mladí mají KSČM na háku ani ne tak kvůli nějaké „zkostnatělosti“ (studenty milená konzervativní TOP si na zkostnatělosti přímo zakládá), ale kvůli neskutečné manipulaci počínaje školní výukou a zdaleka ne konče v mediální sféře. Pokud vytýkáte KSČM „nerevolučnost“, pak si stoupněte před zrcadlo a položte si otázku, jestli si skutečně přejete násilný převrat, neb nic jiného mezi politikou, coby uměním možného a násilným pučem není.
  Pan Kašuka je, jak vidno (čtu jeho články na CFP) levičák ortodoxního typu a jeho vize levicové politiky připomínají ještě radikálnější Únor 48. To jsem netušil, že mu místní..

 • Morybundus • 13. října 2014

  jindy poměrně zdrženlivé osazenstvo bude nadšeně přitakávat. Navíc od kandidáta, který se ještě před pár měsíci nechal za KSČM nominovat do kom. voleb zní ex-post kritika strany trochu zvláštně…
  Ale k meritu věci. Takže co radíte dámy a pánové? Na KSČM není nit suchá, tak co dál? Ale prosím, bez chimér. Pokud si myslíte, že zde existuje jiná relevantní levicová alternativa, s volebním potenciálem (nikoliv pouze volebním očekáváním) rád bych ji znal a snad i následně zvolil. Obávám se ale, že odpověď už znám…
  K vizi nové levicové strany.
  Myšlenka je to pěkná a zasloužila by si podporu. Ale opět, viděno prizmatem nerůžových brýlí… Diskuze na OM, CFP, AC24 a jiných webech přetékají nadšením, člověk by až řekl, že minimálně 70% obyvatel ČR si přeje radikální otočku, vystoupení z NATO, EU, snad i vstup do Euroasijského svazu… Opět řečnicky se ptám-jak se tyto hlasy projevují v reálném poměřování sil-ve volbách? Místo aby jediná z relevantních pol. stran získala 40% a zvítězila, daleko spíše unisono ze všech serverů zní „Kdyby volby mohly něco změnit…“. Tak s tímhle přístupem je vize nějaké nové strany skutečně jen vizí…
  A podívejme se na to ještě z jiného úhlu.

 • Morybundus • 13. října 2014

  Snad všechny alternativní projekty, které měly k něčemu nakročeno se rozpadly, respektive pohořely na tom, že „jednota proletariátu“ je dávno vlastní spíše kapitálu, než „dělnému lidu“. Častokrát za rozpady projektů se smělými cíli stály věci i tak přízemní jako osobní animozity. Na levici bohužel poměrně častý jev, kdy se tak dlouho hledá křišťálový ideál a kompromis, až nakonec ujede vlak.
  A pojďme dál.
  Kdyby už nakrásně byla podepsána „deklarace alternativců“ a slavnostně se posílaly na MV dokumenty potřebné k registraci, kdyby byly vzájemné rozepře smazány, priority smluveny, nálada ve společnosti příznivá, chlebíčky nakoupeny… Politická strana potřebuje pro svůj zdárný chod ještě jednu takovou drobnost a sice peníze. Můj oblíbený pragmatik Štěpán Kotrba při jedné diskuzi upozornil, že věřící se byli schopni v poměrně krátké době složit na provoz celoplošného rádia a televize. Suma, pokud si dobře pamatuji, v řádech desítek milionů. A to je „jen“ tv a rádio. Kde jsou příspěvky na činnost KDU, různých „osvětových“ organizací, všelijakých katolických spolků atd.? Položme si nepříjemnou otázku: Dovede totéž i levice?

 • Morybundus • 13. října 2014

  Protože bez vlastního mediálního pokrytí je bohužel v této zemi volební úspěch nemyslitelný. Při ostentativní ignoranci, hraničící až s nenávistí ze strany „veřejnoprávních“ médií, které snad na Západě mohou levičáci považovat jako objektivní platformu, při otevřené nenávisti ze strany soukromých médií, při propagandě ve vzdělávacím systému, při ostrakizaci ze stran umělců a kejklířů…. Já se nikdy nepřestanu divit, že KSČM má i potom stále těch svých (mnohými vysmívaných) cca 15%. Má je především díky tomu, že skutečný levičák, nezapomněl, že základem pro vítězství levicové myšlenky byla vždy jednota. Jistě, přeme se, polemizujme, inovujme, ale chceme-li vítězit, musíme být v rozhodujících chvílích jednotní. Pravice to pochopila více než dobře a výsledky se opakovaně dostavují. Pokud se na volbě „menšího zla“-tedy KSČM (na tom, že ČSSD k levici nelze dále počítat se asi shodneme) nedokáže shodnout ani úzký okruh čtenářů jednoho webu, pak nevím, jak by se dokázali dohodnout na vzniku, chodu a dlouhodobé strategii případné nové strany.
  No a konečně-je tady otázka volební matematiky. Ta bude možná překvapivě optimistická (jako by měl závěr ostatně být).

 • Morybundus • 13. října 2014

  Náš volební systém byl kosntruován jako klasická bipartijní pojistka udržení neoliberálního statu quo. U moci se měly střídat středová soc-dem a pravicová ODS. Systém se sice jakž-takž překonal, ale v zásadě zůstal stejný co do poměru sil, možná dokonce začal být výhodným pro pravici. Jde o to, že na levici je de facto jedna strana-středně silná. Na pravici strany tři, přičemž 1 dominantní (ANO), jedna středně silná (TOP) a jedna marginální, leč pohříchu z toho vždy vytěžící maximum (KDU). Situace je taková, že soc-dem by možná do koalice s komunisty šla (zřejmě po vnitřním rozštěpení, možná odchodu pravého křídla), ale musely by tyto strany dát dohromady kolem 110 poslanců. To se stalo ve volbách 2002 a způsobilo to takovou hrůzu, že došlo k institucionalizaci antikomunismu, aby k ničemu podobnému už nikdy dojít nemohlo. Pravici vyšla sázka na fragmentaci. Každá strana, která přeleze 5% dostane křesla. Pokud budou existovat dejme tomu 3 pravicové strany se ziskem 6%, 8% a 12%, budou na tom mandátově lépe, než kdyby vyhrála jedna s 25%. To je volební matematika. Levice bohužel zatím na nic podobného spoléhat nemohla. Všechny strany, které vznikají jako houby po dešti…

 • Morybundus • 13. října 2014

  jsou pravicové. Každá „protestní“ strana, pobírající hlasy naštvaných voličů, je pravicová. Kdyby však vznikla a uspěla levicová strana s řekněme 8%, zamíchalo by to dost podstatně s politickou scénou. Proto jsem velmi pozitivně nakloněn možnosti vzniku takové levé alternativy, leč vědom si překážek zmíněných výše v ni zatím příliš nevěřím. Navíc, může se klidně stát, že nově vzniklé alternativě buď stoupne moc do hlavy, nebo se nakonec klidně rozhádá i s KSČM, protože nebude ochotna slevit ze svých „těžce dobytých pozic“ a bude razit možná libou, ale politicky nemožnou cestu. Opravdu bych si přál, aby existovalo více autenticky levicových stran, ale je to zatím pouze přání. V současnosti nevidím jinou levicovou alternativu, než KSČM a z těchto důvodů nemohu přejít mlčením neustálé se navážení do ní. I když mají komunisté mnoho chyb (kdo nemá?), přeci jen jsou určitou zárukou levicové politiky, než přijde čas, kdy takových záruk bude moci nabídnout více stran.
  Abych nebyl v podezření-nejsem členem KSČM ani ji nejsem jakkoliv zavázán. Vidím tytéž chyby jako většina diskutujících, ale zároveň vidím i siuaci jaká je.

 • Morybundus • 13. října 2014

  A možná také vidím situaci o něco optimističtěji, než většina od přírody pesimistických alternativců 🙂
  A propos, volební výsledek KSČM v současných volbách považuji za relativní úspěch. Maje na vědomí současnou vše válcující pozici ANO to snad uzná každý, komu primárně nejde o to, házet na KSČM pouze špínu.
  Děkuji za toleranci k neskutečně dlouhému příspěvku.

 • Gatta • 13. října 2014

  Re Morybundus: článek výborný.
  Jen jedna věc mi tam v té volební matematice chybí.

  Produkt – tedy to, co se lidem prodává – a tím je především „naděje a pozitivní očekávání“.
  A potom problém „důvěryhodnosti prodejce“ po stránce jeho morálky a jeho schopností realizovat deklarované cíle.

  Beznaděj a nedůvěra vede k rezignaci, odmítání a následně k volební neúčasti.

  Tento stav společnosti vidím ze strany pravice jako „záměr“ a ze strany levice jako „neschopnost“.

 • Neználek • 13. října 2014

  Když hledáte vůdce, tak volte Okamuru. Události na Ukrajině označil za fašistický převrat, s komunisty by šel do koalice, tak co chcete více?

 • ducatista • 13. října 2014

  Béda: myslím, že komunální volby jsou úplně o něčem jiném, než píšete ve svém prvním příspěvku – vámi uvedené dává větší smysl při volbách do parlamentu
  Ad společenské vlastnictví výrobních prostředků: bylo tady, v dlouhodobém časovém horizontu nefungovalo, jak by mělo

 • ducatista • 13. října 2014

  A vůbec, politika je jen odrazem společnosti, není to žádný oddělený vesmír… netečnost, arogance, prospěchářství, bezzásadovost, to všechno se ze společnsoti přenáší do politiky… naprosto souhlasím např. s Gándhím, který řekl, že za britskou okupaci si můžou sami Indové – protože nikdo mu nikdy nedokázal rozumně vysvětlit, jak může několik desítek tisíc Britů ovládat 300 mil. Indů

 • nikdo • 13. října 2014

  Neználek napsal

  Když hledáte vůdce, tak volte Okamuru. Události na Ukrajině označil za fašistický převrat, s komunisty by šel do koalice, tak co chcete více?

  Tohle je reakce na mě?
  Nehledám žádného Vůdce, ale přirozeného vůdce, vůdčí osobnost. Někoho, koho baví vést kolektiv (mě osobně právě tohle příííšerně nebaví), a ten kolektiv to snese a uznává, protože ten někdo to umí. Toho není ani zdaleka schopen každý.
  Neklame-li mě paměť, buňka ČSSD v Novém Veselí se rozpadla po odchodu Miloše Zemana. To se ODS zpravidla nestane, protože členové ODS jsou straníky většinou kvůli velmi konkrétním vlastním zištným zájmům, funkcím a vlivu, které můžou získat díky stranictví. U ČSSD řadoví členové takové ambice nemají, podporují myšlenku kterou někdo veřejně prosazuje, použil jsem slova vůdce, najděte lepší, když se vám nelíbí.

 • Aleš • 13. října 2014

  Za tu platformu podle mne Martin ani nutně nemyslel politickou stranu, ale nějaké hnutí jako Ne základnám. Ze současných politických stran by to jistým způsobem mohla třeba Změna? U nás nekandidují, tak nevím, co si o nich myslet. Ale třeba tu kolegové máte nějakou zkušenost s nimi, tak se můžete o ni podělit. Skeptičtější jsem trochu u Pirátů či Úsvitu. Ale jako možnosti je apriori nevylučuju.
  Morybundus: Jestli máte vizi, ve které se KSČM může stát nositelem systémové změny, sem s ní.

 • Neználek • 13. října 2014

  Když hledáte vůdčí osobnost, tak volte Okamuru. Události na Ukrajině označil za fašistický převrat, s komunisty by šel do koalice, tak co chcete více?

 • Morybundus • 13. října 2014

  Okamura není špatný, ale má rozhodně navíc, než na široce rozkročený pravo-levý přístup. Úsvit mi přijde jako taková „catch-all“ strana, která má dobré programové pilíře, ale v některých věcech nesmírně zjednodušuje, což trochu ubírá na glancu. Na Okamurově projektu jsou zásadně pozitivní především 2 věci:
  1. Úsilí o zavedení prvků přímé demokracie-referenda, odvolatelnost politiků atd.
  2. Odklon od vnucené polistopadové praxe „s komunisty se nemluví“ a korektní jednání s každým, s kým Úsvit pojí programové průniky.
  K dobru je nutno připočíst také v kotlině poměrně nezvyklé povolební chování, kdy po zisku mandátů platí, říká se a koná totéž, jako v předvolební kampani. Suma sumárum, Okamura do jisté míry (chtě-nechtě?) supluje onu menší levicovou alternativní stranu, která zde dosud chyběla (chybí). Je mi jasné, že za levičáka se Okamura jistě nepovažuje a asi ani poslanci Úsivtu, či jejich členové a případní zastupitelé, ale když se to vezme kolem a kolem, mnohé teze jejich programu mají k levici blízko. Radikální demokracie, zákon o prokázání původu majetku, snížení DPH… Samozřejmě nabízí také čistě pravicová řešení jako lákání zahraničního kapitálu, ústavní dluhovou brzdu atd.

 • Morybundus • 13. října 2014

  No a jestli mám vizi, v níž se KSČM může stát nositelem systémové změny?
  Otázkou je, co si představujete pod pojmem „systémová změna“? Něco jiného považuje za systémovou změnu konzervativní komunista, něco jiného levičák z die Linke, nebo Syrizy. Nakonec ale bude vždy platit okřídlené „Není na světě člověk ten, co by se zavděčil lidem všem“. Možná to je ten problém, pro nějž mnozí znechuceně mávají nad KSČM rukou. Že ona nenabízí nový Únor, ani nehodlá rušit peníze, EU hodlá spíše radikálně reformovat, než zničit atd. No jo, ale podle mě takové změny, které považují „radikálové“ za žádoucí, nejenže nejsou proveditelné, ale hlavně je ve skutečnosti nikdo nechce. Nenašly by, vyjma kruhu přátel radikálních alternativ, odezvu u široké veřejnosti a skončily by dříve, než začly. Podle požadavků radikálních alternativců si troufám tvrdit, že žádná strana nikde na světě nesplňuje podmínky „vhodnosti volby“, neboť ve skutečnosti žádná strana nechce vše otočit vzhůru nohama. Podle mého názoru však systémové změny probíhají v mnoha zemích, jen je mnozí za systémové změny nepovažují.

 • Morybundus • 13. října 2014

  Já např. vidím systémovou změnu ve státním/družstevním budování paralelních struktur – už jen to je obrovský krok vpřed ke spravedlivější a blahobytnější společnosti. Změnu vidím v neutrální politice a opuštění pozic věčného vlezdo…..ismu. Změnu vidím ve státní podpoře komunitních médií a navrácení těch veřejnoprávních z rukou elit do rukou veřejnosti. Změnu vidím v zavedení prvků přímé demokracie… Tyto a mnohé jiné jsou podle mě změnami, které je možno směle označit za systémové, i když v očích některých jsou to jen „nepodstatné drobnosti“.
  Levice by se mohla naučit umění mít radost z mála, nepovažovat vše okamžitě za porážku a ztrátu pozic. Měla by uvažovat do budoucna a nezaseknout se na taktických prohrách, když jde o strategická vítězství. A především, levice by se měla přizpůsobit době, jejím požadavkům a jejímu jazyku.
  Protože vím, jak je to těžký úkol, navíc při současných podmínkách, nemohu to po KSČM chtít ze dne na den a osočovat ji z nefunkčnosti, protože se není schopna změnit teď a hned.

 • Morybundus • 13. října 2014

  Naopak si na ní dokáži cenit obrovského úsilí, díky němuž je i po 25 letech stále jednou z nejsilnějších komunistických/demokraticy-socialistických stran v Evropě (v rámci bývalého Východního bloku je nejsilnější zcela jistě). Kdyby nebylo té práce, kterou odvedli mnozí straníci a sympatizanti, doslova za pochodu a pod sprškou nadávek, osočování, zavírání dvěří, opovržení a ÚSTRKŮ, neměli by současní nespokojenci nejen na koho nadávat, ale neměli by především ani koho volit. Narozdíl od téměř všech zemí okolo nás, má český levičák „aspoň ty komunisty“. Podívejte se na výběr v Polsku, Maďarsku, Rakousku, Bulharsku, Rumunsku…. Důležitý je také fakt, že díky existenci komunistické strany má kdo zaštítit alternativní akce (leckdy finančně) a především – je tady stále někdo, kdo ukazuje, že autenticky levicová politika má smysl a tak dávat do budoucnosti naději těm, kteří věří v renesanci myšlenek demokratického socialismu.

 • orinoko • 13. října 2014

  Njn, naprostym omylem dneska je Bedovsky akademismus. Ostudou teto zeme … modre delnictvo v Plzni a Ml Boleslavi. Babis dostal svoje od pravicovych hnupu z ODS a TOP blbu … njn…a take komunisti mu dali zhusta svuj kulich v bianco smence. Njn… chteli zmenu… a pritom Zmena byla k dispozici. Prestali mit pocit, ze KSCM neco zmuze.
  Vcelku jde o generalni pokus rozlozit vladni klokany, aby modropraseci fajfky mohly zase zacit rzat. A mame tu take boj o Rusko. Emericky kreten tyto volby prosral … Ale ktery vezak tu o tom bude psat, ze?

 • orinoko • 13. října 2014

  My tady u nas sirokodaleko drzime konzistenci, ve Slavonicich dokonce vyhrali komunisti. Na rozdil od vnutorneho Sametu vnutorneho Ceska my tady zijeme v sousedstvi rakouskeho kapiku. My tady … vcetne vyhonku ANO … vime, ze by veci mohly jit. Ale nikoli s modrym dobytkem.

 • orinoko • 13. října 2014

  Tablet je sracka a preshranicni mikroregiony delaji divy. Mame uz tu dokonce pravidelnou osobni dopravu pres hranice. A o hledani preshranicni sukacky se ani nebudu rozepisovat. A KAT cirkev bezny Rakusak miluje podobne jako Cech v Cechach a na Morave.

 • orinoko • 13. října 2014

  Jestli vas o neco muzu poprosit: Uz se konecne vyserte na tu svoji akademii muzicke levice. U nekterych z vas mam pocit, ze nebyli mezi lidem od prvniho maje posledniho ob-roku.

 • orinoko • 13. října 2014

  A ted na krev. Tragedii tzv levice je existence moznosti analytickeho blabolu. OM je prave necim takovym. Hej, soudruzi, kde se takto sekaji modro a cernoprdelnici s fajfkou? Nikde. Ted dostal rudy bolsan takovou ranu po rypaku, ze je otazka, jestli Babis nebude luxovat priste u komunistu, az na samou hranici komunisticke nicoty. A tu nastoj: Neviditelne hovno se tyka ODS, TOP09 a komunistu.
  V teto zemi, vy intosska lejna, probiha prave ted predevsim boj o Rusko.
  Socanum tu kdejake hovado naprogramovalo nicotu. A tu nastojj#:

 • nikdo • 13. října 2014

  Morybundus napsal

  Naopak si na ní dokáži cenit obrovského úsilí, díky němuž je i po 25 letech stále jednou z nejsilnějších komunistických/demokraticy-socialistických stran v Evropě (v rámci bývalého Východního bloku je nejsilnější zcela jistě). Kdyby nebylo té práce, kterou odvedli mnozí straníci a sympatizanti, doslova za pochodu a pod sprškou nadávek, osočování, zavírání dvěří, opovržení a ÚSTRKŮ, neměli by současní nespokojenci nejen na koho nadávat, ale neměli by především ani koho volit. Narozdíl od téměř všech zemí okolo nás, má český levičák „aspoň ty komunisty“. Podívejte se na výběr v Polsku, Maďarsku, Rakousku, Bulharsku, Rumunsku…. Důležitý je také fakt, že díky existenci komunistické strany má kdo zaštítit alternativní akce (leckdy finančně) a především – je tady stále někdo, kdo ukazuje, že autenticky levicová politika má smysl a tak dávat do budoucnosti naději těm, kteří věří v renesanci myšlenek demokratického socialismu.

  Díky za Vaše komentáře.

 • Neználek • 13. října 2014

  Naprosto souhlasím s orinokem. Přesto bych poznamenal, že ČSSD neuspěla právě proto, že ty zmrdi Sobotka se Zaorálkem nepředstavují žádnou alternativu. Vše by ale třeba bylo jinak, kdyby stranu vedl Hašek.

  A kdo tady nejvíc Sobotku obhajoval v jeho střetu s bývalým místopředsedou???

 • Alena • 13. října 2014

  Ať se snaží někteří pisatelé jak se snaží, na přiožralého Kalouska a jeho jedy nikdo nemá

 • Béda • 13. října 2014

  Ten článek, který jsem nahoře citoval částečně vyjadřuje mé mínění o současné KSČM. Přesto ji volím a volit budu – do té doby než se na levé části politické scény vyprofiluje jiná levicová politická strana s tahem na branku (ve prospěch zaměstnanců, důchodců, invalidů, chudých lidí v ČR i v jiných zemích), věrna levicovým principům. ČSSD k takovým stranám nepočítám.

 • orinoko • 13. října 2014

  Soudruhu, ses blby jak hudryper pri prednasce o HAARPune. Socani take prosrali. A vyletli cernoprdelnici i se svym cirkevnim pokerem. Jak je to mozne? Lehce!! Z black prdelniku se stali svati.

 • Neználek • 13. října 2014

  No tak já to teda bonznu, byl to Děd vševěd.

 • Béda • 13. října 2014

  orinoko,

  protože všichni pouze slibují a na lidi s prominutím se… ČSSD se paktuje s kýmkoliv, nevadí ji války v cizine, které jsou pro tamní i zdejší lidi pouze na obtíž a profitují z nich pouze cizí pracháči (kteří se jich samosebou neúčastní). Alespoň v tomto jsou komunisti levicoví – labouristi (včetně českých) nikoliv – ti jsou neoliberální. Pokud jde o EU a sankce proti Rusku (komunisti si hledí českých národních zájmů).

 • orinoko • 13. října 2014

  Oblude, jsem rad, ze jste reagovali. Lepe zacinam chapat betonaz mnoha mistnich oblude na KOMU-nalni urovni.
  Debilnimu pravicakovi staci heslo.
  Dementnimu levicakovi nestaci ani nahodou takove poznani.

  y

 • Béda • 13. října 2014

  A ANO (v majetku oligarchy) se prozatím moc neproflákla, takže sbírá protestní hlasy ze všech stran. Že je skrz naskrz pravicová, proti sociálnímu státu, pro daňové úlevy pro velké korporace a oligarchy, antikomunistická, to je nabíledni.

 • Béda • 13. října 2014

  http://www.novarepublika.cz/2014/10/volby-2014-prechod-ke-korporativni.html
  Volby 2014: přechod ke korporativní vládě jednoho vůdce aneb tichý politický puč v ČR

 • Béda • 13. října 2014

  orinoko,

  ze svého levicového pohledu bych řekl. Současní „akademičtí“ – prarlamentní (tvými slovy) komunisté, kteří se „vyhýbají“ ulici jsou lepší nežli nic. ČSSD si hledí víc svých momentálních politických obchodů (i s oligarchy a velkými korporacemi) a velkých sponzorů než svých voličů.

 • orinoko • 13. října 2014

  Ty, vole, ty ses uplne mimo. Prave ted Rusko stehuje do Syrie neskutecnou obrannou pozemni vozovou hradbu, ze jsou z toho paf i bolsevici.ywhy

 • Béda • 13. října 2014

  orinoko,

  KSČM pokud vím je na straně (defenzivního) Ruska a Sýrie. ČSSD pokud vím je na straně NATO (jejich válek, které všude podporuje) a NWO.

 • orinoko • 13. října 2014

  Clovece, kde zijes? Komousi jsou v NATO stejne jako hudryper, vezak, admin i ty. Na co si to hrajes? Ty ses muzikant? Rozumem mimo? Ses, soudruhu, v NATO stejne jako my vsichni.
  Se vsim vsudy. Nech si o tom povypravet od vezaku.

 • lomikel • 13. října 2014

  myslite ze to je nakazlive ? 🙂

 • Béda • 13. října 2014

  orinoko,

  tvoji hru na kolektivní vinu, že všichni jsou odpovědni za všechno (s oblibou ji hrají pravicující diskutéři, kteří tvrdí, že jsme si „všichni prožrali budoucnost, že za všechno špatné co zde po listopadu je, mohou všichni, nehraji. Já se neúčastnil žádného referenda o vstupu do NATO ani jsem nepodpořil žádnou stranu, která měla něco takového ve volebním programu. Válečnou politiku NATO od samého začátku trvale kritizuji. Že „jsem“ v NATO – to asi ano podle demokratického hesla „o nás bez nás“. Podle toho jsem taky součástí (spolupodílím se) všech válek NATO, církevních restitucí… Ale nesouhlasím s tím, nikdy jsem nesouhlasil a nepodporuji ty strany které to prosadily. Na rozdíl od některých skalních, kteří nikdy neprozřou.

 • Neználek • 13. října 2014

  Jestli on je mimo, tak kdes byl ty, když jsi obhajoval Sobotku???

 • Béda • 13. října 2014

  orinoko,

  já chápu, že je velice těžké být proti americkým válkám, proti kyjevskému fašismu, proti americkým konspiracím a současně podporovat ČSSD, která podporuje jak americké válkym tak kyjevské fašisty i americké konspirace (i tu proti Rusku).

 • Georgius z Raduně • 13. října 2014

  Máš to marné, Labašto, celá bouda je v loji! I kdyby sis, Orinoko, ubrousil prsty o „klábosnici“, tak nikdy nezapomenu na „opoziční smlouvu“ a třeba tzv. Bohumínské usnesení. Nikdy neomluvíš fakt, že skutečným a záludným nepřítelem poctivých lidí je odjakživa prodejná „sociální“ demokracie – přesně taková jako je ta „naše“ ČSSD.

 • Argor • 13. října 2014

  Přečetl jsem si kousek diskuse a nemohu uvěřit, že lidé, kteří hledají informace v alternativních médiích, ještě stále věří na tu satanskou manipulativní hru, jako je rozdělení politiky na levici a pravici. To se musí skuteční mocipáni chechtat až z toho téměř nepopadají dech, jak jsme my – voliči – ve skutečnosti loutky mocipánů, stále spojeni pevně s jejich nitkami, ačkoliv se některým podařilo některé nitky přestřihnout. Co se týče KSČM, není přece těžké pouhým pozorováním zjistit, že současná KSČM není pokračovatelkou bývalé KSČ, jedná se o estébáky nastrčenou stranu, jejíž členskou základnu tvoří opravdu velmi naivní politici, pokud se tam vyskytují předlistopadoví estébáci, či jíní šmejdi, a jako že ano,jedná se o řadové loutky bez jakéhokoliv vlivu, ať zastávali jakoukoliv funkci, ať si o sobě mysleli či myslí cokoliv. Navíc jde o oběti ateismu, což je snad ještě horší než oběti různých náboženství. Skutečně vlivnými estébáky a skrytě vládnoucími mocipány zřízenou a řízenou stranou byla ODS. Zde je krásně vidět, jak skuteční vládcové zneužijí cokoliv, co se v daný okamžik hodí, hrají vícero kartami a vytváří umělou hru na pravici a levici (umělé štvaní lidí proti sobě).

 • Alena • 13. října 2014

  ta hra není jen umělé štvaní proti sobě. Nastavená daňová politika nadnárodní korporace či domácí oligarchy může poškodit či zvýhodnit. Může zakázat daňové ráje či je tiše respektovat. Obávám se , že spíše tvrzení o umělém vytváření levice- pravice je fáma. Sakra, jsem člověk, pracuji hlavou či rukama, samostatně či jako podnikatel zaměstnávající lidi nebo zaměstnanec, a mé zájmy by měly být rozhodující, kterou stranu volit!!Ne plakáty, kobližky či vesměs slaboduché komentáře

 • mirror • 13. října 2014

  Obvykle se tady na OM zastávám komunistů. Podle mne by ze scény zmizet neměli. Pokládám je za zastánce slušných občanů, kterým se příčí krást a vykořisťovat jiné. Jsou obvykle jen členy zastupitelských sborů. Výkonnou moc nemají. Neznám nikoho, kdo by takovou jmenovanou funkci v systému státní správy vykonával. Přímou pomoc od nich čekat nemůžete, ledaže by sáhli do vlastní peněženky, což také nikdo z ostatních lidumilných stran nedělá. Nespokojenci s jejich existenci a výkonem by měli poradit, co jakoby od komunistů čekali? Měli by se za ně upalovat, zakládat partyzánské oddíly nebo organizovat demonstrace, kde by jako blbci kráčeli sami? Asi by se na ně v televizi nespokojenci jen podívali a pak zanadávali, že jsou to zločinci.

  Komu komunisté překáží? Pro pravici jsou lhostejní, protože si s komunisty navzájem nepřetahují voliče. To pro socany jsou komunisté velmi nebezpeční, protože s nimi soupeří o voliče. Tady na OM jeden, no řekněme ne moc slušný diskutér, prohlásil, že socanům blokují v parlamentu místo a že místo nich měli sedět oni. Takové sebevědomí o vlastní důležitosti bučí jak ožralá kráva. Lidi je volí a jaksi proti všem předpovědím nevymírají.

 • mirror • 13. října 2014

  pokračování …
  Mělo by se to vzít na vědomí. Kdo ze zdejších mudrlantů by se byl ochoten obětovat a být nebo stát se členem KSČM? Byl by ochoten obětovat svou profesní kariéru a stát se pronásledovaným?

  Poprvé se v předpovědi o životnosti komunistů mýlil Zeman, čímž dokázal, že o náladách lidí informován není. Díky komunistům se o dvacet let později stal Zeman prezidentem. Kdyby komunisté do prezidentské volby postavili svého kandidáta, tak se hlasy pro levici rozdělí a my bychom volili mezi Karlem a nějakým dalším bezvýznamným šaškem. Karel by vyhrál, protože mnoho lidí by k volbám ani nešlo.

  Nechte komunisty žít a neútočte na ně. V hlasování v parlamentu se vás zastanou mnohem častěji než jiní, které jste ve své neprozřetelnosti volili.

 • Georgius z Raduně • 13. října 2014

  Názor, že rozdělování politiky na levici a pravici je satanská manipulativní hra – jak výše prezentoval Argor – je sám o sobě satansky manipulativní. Ovšem naštěstí časy se mění a lidé s nimi mění své názory. Byl jsem svědkem situace, kdy jednatel firmy spoluvlastněné jistým „chlapem s gulama“ nám – svým poskokům – kázal na oblíbené pravičácké téma: Všichni jsme na jedné lodi! Když skončil barvitým přirovnáním, že každá správná loď musí mít zodpovědného kapitána stejně jako pracovité topiče a odešel na kapitánský můstek velet kormidelníkovi, pracovitá uklizečka se nechala slyšet: „To se mu to za ty prachy, co z toho on má, kecá! Ale ať to zkusí za ty moje!“
  Toto odvěké rozdělení žádný estébak a ani tisíc Argotů nezesměšní. Ale přiznám se, že bych rád viděl, jak se o to u lidí pracujících rukama budou pokoušet.

 • Dolmen • 13. října 2014

  Když už se tu tak pere komančům žrádlo, tak přihodím jeden poznatek do mlýnice. Občas zabloudím na Parlamentní listy, víceméně jenom pro pobavení, a rád si pročtu něco diskuzních příspěvků k předhozeným tématům. Z těchto diskuzí by jeden nabyl dojmu, že se to v Česku hemží samými levičáky, alespoň dle většiny příspěvků. Pokud se však diskutuje k článku, jehož autorem je komunista, potom se diskuze přímo hemží hrubými nadávkami na adresu komunistů, dokonce i takovými, kterých ani Kalous není schopen, a co je na tom nejzajímavější – pocházejí většinou od těch přispěvatelů, kteří se ještě u předešlého článku projevovali naprosto přesvědčivě levicově. Tato schíza českého pablba mi připadá jako velmi zajímavý fenomém, jenž by stál za vědecké bádání. Nelze se potom podivovat nad výsledky jakýchkoliv voleb v české kokotlině.

 • Dolmen • 13. října 2014

  Dodatečně zdravím Oriho do Slavonic.

 • Gatta • 14. října 2014

  Jak jsem výše četl ta hodnocení našich politických stran, tak mi to připomělo, jako by si člověk hledal nevěstu v přístavním bordelu – „všechny mají za sebou ne moc hezkou historii, všechny jsou nakaženě … no, tahle je aspoň blondýnka (odbarvená)“ 🙂

  KSČM ztrácí – nostalgičtí pamětníci stárnou a umírají a komunisté pro nové voliče znamenají spíše protest a znechucení jinými stranami, než přesvědčení a naději.

  Pak se jako spásná naděje objeví nějaký rozpočtově odpovědný Kalousek, kníže Karel nebo makající Babiš … a vše je zase napravo.

  Dnes mám tedy obavu, že lidé KSČM jako možnou cestu nápravy už vnímat přestávají, protože nic netrvá věčně a vše má jen svůj vymezený čas.

 • Gatta • 14. října 2014

  Onehdy jsem zde poukazoval na to, že agentura, která pracuje na propagaci a prezentaci ČSSD je „škodná v revíru“.
  Vidím, že to není jen můj názor.
  http://www.novarepublika.cz/2014/10/mala-volebni-perlicka-aneb-oranzova.html

  Odpovědnost za tyto a podobné hrůzy má ovšem vždy ten kdo je schvaluje – tedy někdo ve vedení ČSSD !