Myslet je nutno jednotně, že?

Za socialismu do nás vtloukali, že ne jedinec, ale kolektiv, to je ono, soudruzi. V kolektivu je síla. Žádné soukromé podnikání, žádní kulaci, ale společně budeme budovat socialismus. A taky budeme mít společné jednotné názory. Kdo není s námi, je proti nám…

 

Úvaha od ohně

Zdražuje v podstatě všechno: Benzín, auta, energie, služby. A faktem je, že inflace u nás je vyšší než je její průměr v EU.  Ona ta inflace je důsledek loňského covidového krachu hospodaření. Pak je pochopitelné, že aby se důchodci s velkou inflací vyrovnali, je nutno jim příslušně přidat, ne je vzít pod krkem.

 

Mluvím, mluvíš, mluví

Za komunistů jsme měli třeba chozrazčot či perestrojku. Teď jsme se přestrojili do angličtiny a to i tam, kde to není potřeba. Dřív se řeklo „mějte se krásně“, dnes , kdo chce být in, tak řekne „mějte krásný den“, což je otrocký překlad anglické fráze. Roztomilé je i když v televizi účinkující projeví údiv a řekne vau! Ještě nedávno by řekl: „páni!“ nebo „pane jó!“. Kdo jde s dobou, mluví jako v hollywoodském filmu a tak slyšíme vyslovit Wau!

 
 
 

Šičkám

Za mašinou s tuhým tělem sedí ženy podvečerem:
„sviť, žárovko, sviť, ať mi šije niť.

 
 

Krach globálního kapitalismu?

Dnes se třeba zjišťuje, že celosvětově potřebné protiepidemické produkty (roušky, respirátory a další) jsou více než polovinou produkce vyráběny v Číně. A evropské země se předhánějí v přeplácení, aby pro sebe získaly maximum.

 
 

Politické řeči se vedou a karavana kráčí dál

Zastánci kapitalismu tvrdí, že jde o společenské uspořádání, které umožňuje volnou soutěž lidských schopností a rozvíjení tvůrčích sil. Pokud ta soutěž probíhala na úrovni, že pekař Franta z Dolního konce měl chutnější rohlíky než pekař Josef z Horního konce, pak to mělo své opodstatnění. Ovšem myslím, že se to po dvousetletém rozběhu poněkud zvrtlo.