Malá domů aneb Co udělat, když jim hoří domy

Calif Flag PG&E, SCE a SDG & E po celá desetiletí místo zdokonalování infrastruktury a tím snižování rizika požárů snižovali mzdové náklady tím, že rušili projekty ořezávání stromů a odstraňování vegetace, což umožnilo, aby se suché dřevo nahromadilo kolem tisíců kilometrů dřevěných elektrických sloupů.


Od středy dopoledne minulého týdne začaly v severní Kalifornii hromadné výluky elektřiny, dodávané firmou PG&E Corporation. Tyto výluky jako prevenci před požárem zasáhly přes dva miliony lidí. Rozhodnutí o přerušení elektřiny bylo učiněno zcela v tajnosti, když si vedoucí pracovníci spočítali, že v případě požáru by čelili větší daňové odpovědnosti. S vědomím, že mají regulační schválení státní komise pro veřejné služby v Kalifornii (CPUC), která vytvořila rámec pro praxi hromadného vypínání proudu, společnost PG&E shledala tento způsob jako finančně bezpečnější.

Přesto všechna tyto opatření vypuklo v Kalifornii šest požárů. Přesnou příčinu různých požárů je teprve třeba určit, ale hasičský sbor v Los Angeles oznámil, že vyšetřovatelé požárů citují svědka, který viděl jiskry a plameny z elektrického vedení poblíž jednoho z ohňů. To pravděpodobně znovu poukazuje na monopol Southern California Edison (SCE), který zahrnuje metropolitní Los Angeles a jižní oblasti Central Valley. Součástí SCE je i společnost PG&E. Tato společnost je soudně odpovědná za požáry neudržováním základních bezpečnostních opatření, včetně nekácení porostu pod elektrickým vedením a zanedbáním infrastruktury.

Aktuálně se tedy přihlásila do konkurzního řízení poté, co jí byla pravomocně přiznána právní odpovědnost za řadu požárů, včetně toho nejsmrtelnějšího a nejničivějšího v historii státu v loňském Camp Fire, o kterém jsem psal ZDE.

Takže zase hoří, požár Saddleridge Fire na severu Los Angeles, který zasáhl rozlohu 7 965 akrů (asi 3 200 ha) a donutil 100 000 lidí k evakuaci, požár Sandalwood v Riverside, také v jižní Kalifornii, který postihl 1 011 akrů a zabil dva lidi z nespecifikovaných příčin, včetně 89letého Loise Arviksona. Ostatní čtyři požáry jsou všechny menší než 500 akrů a lokalizované.

Zatímco státní úředníci, jako je představitelka CPUC Elizaveta Malashenko a demokratický guvernér Gavin Newsom, hlasitě obviňovali PG&E za odstávky proudu, Demokratická strana ve skutečnosti po desetiletí neúnavně pracuje na podpoře všech monopolů a jejich schopnosti maximalizovat zisky. Newsom letos v červnu podepsal tzv. zákon o požáru, který „poskytl 21 miliard dolarů na ochranu SCE a SDG & E před insolventností“. Pokud PG&E do června 2020 zbankrotuje, bude mít nárok i na tento nouzový fond. PG&E, SCE a SDG & E po celá desetiletí místo zdokonalování infrastruktury a tím snižování rizika požárů snižovali mzdové náklady tím, že rušili projekty ořezávání stromů a odstraňování vegetace, což umožnilo, aby se suché dřevo nahromadilo kolem tisíců kilometrů dřevěných elektrických sloupů.

Zatímco Bagdádí umírá jako pes psí smrtí (cit. US presidenta) pod střelbou amerických zbraní v Sýrii, v Kalifornii dochází k uhoření řadových občanů, kteří měli tu smůlu, že byli zákazníky energetických monopolů. Smrt občana v nemocnici, kterému došel kyslík před nastarováním generátoru, k nim můžeme přičíst.

Zdroj: WSWS


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články (1)

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
3. 11. 2019 2:25

No a vite, pane Machacku, ze jim tuhle kalamitu preji mnozi Americane ? Tenhle čurbes – a neni jediny – je typicky pro liberalni slunickovou Kalifornii. Sliby, ze navysenim dani se zlepsi kalifornska infrastruktura zustaly jen sliby, tolerantni pristup uradu k mestskym bezdomovcum za to dokazal zaplnit ulice lidskymi vykaly. Aby byla Kalifornie ekologicka a pouzivalo se mene benzinu, dane k cene benzinu jsou nejvyssi v USA. Nefunguje to, stale potrebuji nove dalnice. Hlavne, ze humaniste a milovnici neposkvrnene prirody demonstruji s Gretou o klimatickou zachranu lidstva. Dalsi kalifornske cile jsou otevrene hranice pro vsechny a prava LGBT. Energeticke firmy… Číst vice »

racek
racek
4. 11. 2019 2:33

Hmm, jak že se jmenovala ta kniha od jistého Huxleyho? Tuším že tak nějak Ten báječný nový svět… A popisovala tedy něco podobného,ovšem v okamžiku, kdy ty sny už byly uvedeny do praxe. Jde mi mráz po zádech. Tedy, snad se toho nedočkám, snad stihnu včas umřít …