Nezbytnosti


Znovu si musíme připomenout, že na velikostí omezené planetě nemůže růst nic neomezeně.


David Attenborough, milovník přírody, pozorovatel a filmový prostředník mezi námi a faunou po celém světě, je dobře známý i českému televiznímu publiku. Méně známý je už jeho výrok o lidstvu jako o moru na zemi, ještě méně známá je jeho účast v hnutí „Population matters“. Podle jeho slov se ta ohromná horda lidí musí umenšit, jinak půjdou věci od špatného k ještě horšímu. Spolek, dříve známý též jako Optimum population trust (Nadace pro optimální populaci) pokračuje v myšlenkovém směru Thomase Malthuse (1776-1834) a jeho eseji o principu exponenciálního růstu obyvatel země a omezeného růstu výroby potravin. Pro nás může být zajímavá jeho myšlenka o důležitosti zabezpečení potravin před maximalizací zisku (viz Wikipedii). Tedy vnášel logiku do alogična, jak by asi řekl Karel Kosík. Proto ho četli vážně jen tací jako Charles Darwin nebo A. R. Wallace. V současné době však euforie z přebytků potravin, kopců másla a levného jídla, díky průmyslové syntéze dusíku procesem Haber-Bosh vyprchala a ceny potravin jsou na strmém růstu. Znovu si musíme připomenout, že na velikostí omezené planetě nemůže růst nic neomezeně. Čím víc nás je, tím méně zdrojů pro každého z nás, nehledě na další živočišné a rostlinné druhy na planetě, takže se občas objeví komentář k závěrům Římského klubu, nebo komentář komentáře popisujícího, jak vývoj společnosti docela přesně odpovídá předpokladům z roku 1972, případně krátká citace prof. G. Turnera o tom, že „připravit se na kolaps systému je užitečnější, než se mu snažit zabránit.“

Snahou předejít konfliktu byl kontroverzní čínský projekt politiky jednoho dítěte z roku 1979. Byl zaveden poté, co byl čínskými vědci či stranickými orgány stanoven optimální počet obyvatel Číny na 700 milionů. Po prudkém poklesu porodnosti je sice v současnosti počet obyvatel asi 1,4 mld., tedy dvojnásobek původního záměru, ale míra porodnosti i po zrušení politiky jednoho dítěte a nastolení politiky dvou dětí se i nadále pohybuje kolem hodnoty 1,5 dítěte na 1 ženu. V důvodech pro rozhodování o druhém dítěti převažuje úroveň školství a zdravotnictví. Rovněž sílí diskriminace mladých žen v příjímání do zaměstnání s vyhlídkou zaměstnavatele na placení dvou mateřských dovolených. Zajímavá je také diskuze o charakterových vlastnostech jedináčků (syndrom jedináčka – Little Emperor Syndrome), dětí bez adaptačních schopností, sebeovládání, prostě rozmazlených malých despotů. Když v Londýně vidím děti rozvážené do škol v luxusních autech a privilegované soukromé školy pro bohaté, mám dojem, že by se mělo mluvit o podobných syndromech i v našich podmínkách.

Nejasně formulovaný závěr obrovského čínského sociálního pokusu zní asi tak, že ekonomické limity omezení populace jsou účinnější než přímá mocenská akce. Není jasné, zda je lidštější ten či onen způsob. S přibývajícími počty žebráků a bezdomovců na ulicích a prudce klesající úrovní zdravotní péče pro chudé a soukromě zdravotně nepojištěné, s odbouráváním záchranné sítě pro stovky a tisíce občanů zůstane v tzv. liberálních zemích k oslavě pouze osobní svoboda umřít. Tedy pokud nám to stále více se radikalizující katolická církev dovolí.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
10. 2. 2017 7:31

ŠMAJS, Josef. Pro přežití potřebujeme biofilní kulturu i vzdělávání. In Kulturní noviny. Brno: Kulturní noviny – vydavatelské a mediální družstvo, 2017. s. nestránkováno. ISSN 1804-8897.

Aleš
Aleš
10. 2. 2017 7:38
Aleš
Aleš
10. 2. 2017 7:52

A poslední námět k nezbytnostem je moje vytrvalé:
Jiné šance z toho není, jde o NATO rozpuštění.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
10. 2. 2017 8:43
Aleš
Aleš
10. 2. 2017 9:34

Je to tak, les je víc než jen součet organismů a jejich prostředí….

peter.
10. 2. 2017 10:59

Niektorí „humanisti“sa pohoršujú nad výrazom „preľudnenosť“.Vraj v mysliach ľudí toto slovo evokuje niečo,čo sa premnožilo a čo treba hubiť.Argumentujú,že na 90 % povrchu zeme nežijú žiadni ľudia a že osídlená ľuďmi je len 1/3 zemskej súše.Poukazujú na to,že keby sa všetci Indovia a Číňania presťahovali na územie Severnej Ameriky,tak by tam hustota obyvateľstva bola ešte stále nižšia ako v Anglicku alebo v Holandsku.Zabúdajú však na to,že riešením preľudnenosti nespočíva v hustote zaľudnenia,ale v počte obyvateľov v pomere ku dostupnosti a kapacite zdrojov ktoré udržujú priemer kvalitného každodenného života.Z tohoto pohľadu je Zem jednoznačne preľudnená a z toho podľa vedcov vyplývajú… Číst vice »

fajt
fajt
10. 2. 2017 16:44

comment image?oh=d50ee17a4b9abacd6b14a5bad3a1cc8e&oe=5944D0C9

Bety
Bety
10. 2. 2017 17:45

Já bych řekla, že to spadá pod : Vystrašme ty debily co nejvíc, budou potom náležitě poslušní a udělají, co budeme chtít. Že je nás příliš mnoho? Přece v Evropě máme málo dětí a tak nás musí kulturně i jinak obohatit masová imigrace. Tady přelidnění tedy nehrozí? Nebo – ta Čína je příšerně přelidněná, představuje tím nebezpečí pro celý svět! A hned nato – Čína se rozhodla omezit svou populaci politikou jednoho dítěte, to se jim musí zarazit, protože to porušuje lidská práva! No vyberte si! Petere, máte pravdu, že současné potraviny jsou přechemizované a nekvalitní. Ale není to tak… Číst vice »

peter.
10. 2. 2017 19:30

Bety napsal Petere, máte pravdu, že současné potraviny jsou přechemizované a nekvalitní. Ale není to tak dlouho, kdy jsme byli potravinově bez problémů soběstační a potraviny byly kvalitní. Bety: Veď áno!To ja viem,ale ja mám na mysli Zem.Ako to vydrží,keď v moriach a oceánoch je už teraz kriticky málo rýb,keď sa kvôli poľnohospodárskej pôde a zisku rúbu tropické pralesy,keď väčšina vojen na Blízkom východe sa odohralo kvôli pitnej vode(rieka Jordán),keď na púšťiach sa žiť nedá a keď ako to Stan odhaduje,Zem môže uživiť okolo 10 miliárd ľudí a toľko ľudí bude na Zemi už o 20 rokov.Štatistiky hovoria,že už dnes… Číst vice »

peter.
10. 2. 2017 20:15

Stan napsal
v žádném případě neuživí miliardu chamtivých bezmozků.

Ja som presvedčený,že keby sa problém s miliardou bohatých bezmozgov radikálnym spôsobom vyriešil hneď zajtra,keby sa podarilo zavrieť nožnice medzi bohatými a chudobnými,tak aj tak by to problém s preľudnením len odsunulo o niekoľko desaťročí.Už je nás priveľa a príliš dlho sme Zem drancovali a nivočili aby sme od nej mohli očakávať,že nás všetkých uživí.

leho
leho
10. 2. 2017 20:38

Nikoho nenapadlo, že všechny liberální demokracie mají zápornou porodnost? Pokud tedy by chtěl někdo snížit populaci, tak ať nastolí svobodné volby a rovnoprávnost žen. Pokud ženy si budou moci svobodně zvolit buď rodinu nebo práci, tak u většiny zvítězí práce a populace bude klesat. Nejlepší antikoncepce je tedy zrovnoprávnění žen ve svobodné společnosti, což je fakt, který nikdo nemůže popřít. Neuvěřitelné, že nejenom zde tu máme tolik inteligentních diskutérů a nikdo nepřišel na tak jednoduché řešení…

fajt
fajt
10. 2. 2017 20:58

peter. napsal Ja som presvedčený,že keby sa problém s miliardou bohatých bezmozgov radikálnym spôsobom vyriešil hneď zajtra,keby sa podarilo zavrieť nožnice medzi bohatými a chudobnými,tak aj tak by to problém s preľudnením len odsunulo o niekoľko desaťročí.Už je nás priveľa a príliš dlho sme Zem drancovali a nivočili aby sme od nej mohli očakávať,že nás všetkých uživí. možná, kdyby se problém s arogantními a neskutečně chamtivými psychopaty radikálně řešil před pár desítkami tisíce let, tak bychom dnes mohli být někde jinde ( i kdyby nás byly miliardy ), ale po tak ošklivých letech a epochách , kdy šedá kůra mozková… Číst vice »

peter.
10. 2. 2017 21:38

Keď som už spomenul tie moria a oceány,tak toto tiež nepomôže pri zabezpečovaní potravy z nich:
https://tech.sme.sk/c/20079544/do-roku-2050-bude-v-mori-viac-plastu-ako-ryb.html?ref=av-center

idiotronic
11. 2. 2017 2:38

LEHO: Problém se nám tedy smrštil na otázku, jak nastolit ve slovenské osadě negramotných, kde otec nedokáže ani vyjmenovat své děti, liberální demokracii, podobně jako třeba v Bangladéši , kde minimální intervence státu jsou již tradicí. Asi bychom ani v té osadě (na rozdíl od zbytku Slovenska) , ani v Bangladéši liberální demokracii nehledali.Tam totiž přírůstky počtu obyvatel neodpovídají ani současným hospodářským možnostem, ani těm budoucím, které budou realizovat současné děti. I když zrovna ze zmíněné slovenské osady jsou doloženy volby a starosta( za něhož část přísahy přečetla státní úřednice), myslím, že liberální demokracii tam nastolit demokratickými postupy nelze. Čeká… Číst vice »

Aleš
Aleš
11. 2. 2017 7:44

Souhlasím se Stanem.

peter.
11. 2. 2017 8:29

Aleš napsal Souhlasím se Stanem. Aleš: Tak vinníkov už poznáme.je to 1 miliarda bohatých bezmozgov.Na tom sa zhodneme všetci.Že hladných ľudí na svete neustále pribúda,je potvrdený fakt,podobne ako to,že tento stav je neudržateľný,pokiaľ sa okamžite neprijmú také opatrenia,ktoré neostanú len na papieri alebo vo forme vyhlásení a deklarácií,ale okamžite začnú ten problém riešiť.To,že do Európy niekto naženie milióny chudobných bude mať za následok len to,že všetci sa staneme chudobnými.Strany „zelených“namiesto toho aby boli v čele tých ktorí sa snažia na problém poukázať,uprednostňujú vo svojej agende ochranu práv LGBTI komunít,feminizmus,práva pedofilov a genderovú agendu. Aleš!Čo navrhujete,aby sa problém s nedostatkom potravín,s… Číst vice »

peter.
11. 2. 2017 8:53

peter. napsal
To,že do Európy niekto naženie milióny chudobných bude mať za následok len to,že všetci sa staneme chudobnými

A tá miliarda bohatých bezmozgov zbohatne ešte viac

fajt
fajt
11. 2. 2017 9:08

peter. napsal
A tá miliarda bohatých bezmozgov zbohatne ešte viac

evidentně jde o žábu na prameni, takže pryč s ní. ..)

fra
fra
11. 2. 2017 9:41

Dovoluji si doplnit to co napsal Peter v tom smyslu, že přelidněnost neznamená jen nedostatek zdrojů které jsou k dispozici, ale také značnou nadprodukci odpadků všeho druhu. Jsou odpadky s dlouhou dobou rozpadu které musí být dlouhodobě uloženy na skládkách. Nastává nejen problém najít vhodná místa k jejich uložení, hrozí nebezpečí pronikání nebezpečných látek do spodních vod a tím kvalitní pitné vody. Jinak nepochybuji o tom, že lze uživit i více lidí za předpokladu dalšího kácení deštných pralesů a využití takto získané půdy pro zemědělství či pastevectví, další chemizací zemědělství a „pomocí“ Monsanta s jejich geneticky modifikovanými potravinami a produkcí… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 2. 2017 10:11

Peter, pokud je mi známo, ani Aleš nepatří a nikdy nepatřil k „zeleným“ stranám. My je nejenže neovládáme, ale máme nulový vliv na jejich činnost… Jejich neschopné – či naopak všehoschopné vedení – viz příklon „zelených“ za dovnitř dosazeného Brursíka a spol. k „pravici“ (de facto všehoschopným kalouskoidům jejichž základním úkolem bylo v třetí etapě po 1. Klausoidech a jejich vykradení podstaty ČR, 2.rozbití Československa za 3. prosazení nivelizace budoucnosti hlubokým rozdělením národa pomocí tzv. „církevních restitucí“) dělalo vždy všechno pro to aby prakticky zdiskreditovalo postupně celou agendu jakéhokoliv pokusu o alternativu který mohl vzniknout… Toto vedení se především vždy… Číst vice »

peter.
11. 2. 2017 10:23

Martin (už bez taky m) napsal
Peter, pokud je mi známo, ani Aleš nepatří

To som ani netvrdil a o „zelených“ pol. stranách som písal všeobecne.To,že robím rozdiel medzi tzv.“zelenými“ a skutočnými ochranármi medzi ktorých som zaradil aj vás p.Martin a ktorí sú vo väčšine apolitickí som vám asi pred 10 dňami napísal dosť obsiahly príspevok.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 2. 2017 10:40

Dokud existuje povědomí a zbylé „kádry“ pamatující si minulost i možnost jiného uspořádání společnosti je naděje. Každý má svou úlohu a roli. Nelze chtít po vyčerpaných obhájcích zbytku stabilních ostrůvků krajiny drcených v bídě tupým konzumerismem většiny ve jménu jejího „životního standartu“ aby šla za tuto tlupu na barikády… Můžou, ale jejich role – či kompetence – chcete-li je jinde. Je třeba využít poznatků i zkušeností a schopností pro zájmy celé společnosti a ne 1% – které má sotva pár desítek miliónů všehoschopných, a za pomoci cca 200 mil. všehoschopných bezmozků a sluhů násilí typu Banderovských ukronácků a ovládaných merdií… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 2. 2017 10:57

Především je nutné ony „kádry“ zachránit, udržet a rozvinout. Ně že budou hloupě nuceny „soutěžit“ mezi sebou aby vůbec přežily, a likvidovat se navzájem… Každá společnost obsahuje různé typy lidí, lidí- někteří jdou spíše v proudu a dělají svou práci dobře a záslužně, jsou lidé „objevitelského a průkopnického ducha“, jsou lidé extrémně pilní, lidé extrémně laskaví, lidé extrémně agresivní, lidé houževnatí a extrémně precizní, lidé povrchnější ale s nebývalým rozhledem… Jako ty stromy ve skutečném lese se znovu musíme naučit kooperovat, ne jen bezohledně „soutěžit“ (termín používaný vrchností k sebelikvidaci kádrů). Ano i soutěžit, ale NEJENOM… Jsem jen prostý člověk,… Číst vice »

peter.
11. 2. 2017 11:01

To nie je žiadne riešenie,lebo problém je akútny a vyžaduje urgentné riešenie.Váš návrh je momentálne neuskutočniteľný a keby sa mal realizovať,tak len v horizonte niekoľkých desaťročí.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 2. 2017 11:11

Každý máme okamžiky slabosti, chvíle beznaděje, zoufalství, nikoho z nás nevyjímaje… Každý máme chyby, někteří z nás jich máme velikou hromadu, jiní menší… Ale ZÍTRA ZASE VYJDE SLUNCE… A svítí nám všem bez rozdílu… Začátek máme všichni stejný, i „konec“ máme všichni stejný a jistý… Ale může být úžasně životaschopná a pestrá paleta toho, co tady „po nás“ zůstane, co předáme „těm po nás“… jako své SPOLEČNÉ pokračování… Třeba si mnozí v procházkách zimní krajinou- ať již kdekoliv – uvědomíme, kolik věcí, radostí i trápení je pro nás skutečně nezbytných, a naopak kolik je těch opravdu zbytných… Svět kolem nás… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 2. 2017 11:13

peter. napsal

To nie je žiadne riešenie,lebo problém je akútny a vyžaduje urgentné riešenie.Váš návrh je momentálne neuskutočniteľný a keby sa mal realizovať,tak len v horizonte niekoľkých desaťročí.

Jen jsem „opisoval“ od myšlenkově povolanějších,
akutní problémy si samozřejmě zasluhují jinou dynamiku a jiná řešení.
A tady snad nejsme ve sporu…