Zbyněk Fiala: Inflaci už máme, stála bilion

Zadarmo by to uměl každý, ale vrazit do toho bilion korun, to chce mistra.

Inflace je konečně tady, radují se centrální bankéři z ČNB. Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 2,2 procenta ve srovnání se stavem před rokem. Tři roky oslabování koruny vůči euru sice stály bilion kaček, ale inflační cíl ve výši 2 procent je splněn. ČNB může nad vraty rozsvítit modrou hvězdu a na nástěnku vylepit zdravě rozesmáté tváře hrdinů kapitalistické práce.

Trochu to kazí fakt, že takové Estonsko má inflaci ještě o chlup větší a pořídilo to zadarmo. Má totiž už pět let euro. Padla i představa, že levnější koruna, jejíž oslabování na devizovém trhu stálo oněch bilion korun, posílí vývoz. Jeho dynamika je naopak varovná, přestává být tahounem růstu hospodářství. V prosinci export rostl meziročně o pouhých 0,7 procenta, tedy dvakrát pomaleji než celá ekonomika. V dolarovém vyjádření dokonce klesal o 2,4 procenta, ale to nám může být jedno, protože přes 80 procent našeho exportu je uzavřeno v EU.

V českých poměrech nejvíc zahýbaly spotřebitelskými cenami potraviny jako vejce, sýry nebo máslo, kde byl dvojciferný přírůstek. Souvislost s měnovou politikou se hledá těžko. České zemědělství je v koloniálním područí zahraničních řetězců, které u nás v průměru prodávají dráž než v domovských zemích svých centrál.

Dobré výsledky oligopolního hospodaření v Česku můžeme sledovat na vyvážených ziscích. Ty loňské budeme znát za pár dní, ale třeba ve finančním roce 2014 – 2015 vzrostl zisk Lidlu (kde rád nakupuji) o 50 procent, zatímco tržby jen o 16 procent. Už z toho je zřejmé, jaký prostor řetězec našel ve své nákupní politice.

Proč zemědělci neřvou a drží, když je někdo odrbává? Dostávají dotace. Prvotní zemědělská produkce – obilí, mléko, maso – má charakter komodity, která je nakupována od výrobců pod cenou. Zemědělské dotace zhruba vyrovnají to, co nedoplatili odběratelé, tedy zpracovatelé a obchodní řetězce. Zisky zpracovatelů nejsou enormní, dostanou, aby přežili, to jim musí stačit. Skutečný efekt evropské dotace tak končí až v našich zahraničních řetězcích.

Tím jsme si ujasnili, jak u nás vznikají ceny, které stojí za návratem inflace. ČNB si o tom může leda něco přečíst, vliv na to nemá ani za mák…

Celý článek: Vaše věc

Stanův komentář: Přesně popsané mechanismy. V druhém pololetí očekávejme intervence, kterými se ČNB bude bránit nadměrné inflaci. Budou stát taky bilion Kč?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
10. 2. 2017 22:17

tak Zeman tam poslal Rusnoka, aby je trochu umravnil – no a stal se pravý opak, tento pokraka se přidal k partičce hazardérů a kolaborantů s vlastní měnou a celý proces likvidace měny ( a státu) ještě zrychlil ( v téhle pracovní kolonii, kde robota za hubičku má zase osvobozovat není nikdo, kdo by na politické scéně měl alespoň trochu selského rozumu ). ..)

hudryper
hudryper
10. 2. 2017 22:27

Rusnok Fajte není žádný nebojsa. Zeman ho tam posadil za odměnu,když přesně podle jeho not
řídil vládu po pádu Nečase. Byl odjakživa „vyhovovací“,takže se nelze divit,že vyhovuje příkazům
svých skutečných šéfů z centrální banky skoro všech centrálních bank na světě. Prý už jenom do pololetí. Umíte si představit co příjde v tom druhém ? Prý bude nezbytné nakoupit v USA zbraně
proti Putinově agresívní povaze v rozsahu čtyřnásobku současného rozpočtu Min. us.války v ČR.

fajt
fajt
10. 2. 2017 22:43

hudryper napsal
hudryper

mám za to, že česká kolonie bude za cca 20 let ( možná se kolaborantům zadaří dříve ) končit hladomorem, kdo by to v 89 řekl, že . ..)

orinoko
orinoko
11. 2. 2017 0:54

No, hoši, tady úplně zjevně vedete besedu mimo moji malicKOST. Tak předně, pratata Cech věděl, kde je strdi, a kde světová kafilerie. Přesně do útrob tohoto terénu polskal svého nevlastniho paprdu , soustruha Lecha. A jak nové známo, co Lech, to Bolek. Oba jsou prosluli tím, ze proti Hitlerovu blitzkriegu v ocelovém rouse vyrazili na oslech. Abychom si věci zcela jasné ozrejmili. Az se emerickemu pentagonskemu praseti zachce prudit Rusko z polské zástavy , tak nastane prudký soumrak polskego guorizontu. Bude to jako blesk az udeří Letouni soumraku nížinný vymluvny roj a Emerika to bude mít na háku Takový polsky… Číst vice »

hudryper
hudryper
11. 2. 2017 6:13

Každý kdo má tu možnost,aby si vybral ,které zboží si koupí v tom,kterém hypermarketu podle toho ,v kterém je oproti druhým levnější časem pochopí,že všechny ty Lidly,Penny a další chrámy konzumu se stupidní politikou tzv.akcí, mají mezi sebou dnes už trvalé kartelové dohody. Ty máš prostor k snížení ceny másla o 10% a já zase uberu zhruba stejně z ceny některých tavených sýrů ! Těch pár lokajů s čtvrtmilionovými měsíčními platy v ČNB se musí starat o to,aby zahraničním dobyvatelům renty zajišťovali „klid na práci“ tak,že okradají své obyvatelské stádečko zlodějským kurzem koruny na jedné straně a vytvářením dlouhodobě stabilizované… Číst vice »

fajt
fajt
11. 2. 2017 7:54

hudryper napsal hudryper v tomhle protektorátu je to už dávno na defenestraci – jenže zdejší lid má práh své důstojnosti proklatě hluboko – víte, Hudrypere, já si zajedu do rzeczipospolitej ke svému hodowcu pro mięso, warzywa i owoce a vyberu si v klídku kvalitu za cenu, která už v české kolonii neexistuje, pak u etablovaných bielek olej napendowy za kasu jak v samotném Rusku, v podstatě tunaj wszystko jest tańsze ( až se tomu nechce věřit, ale nebudu to dále rozvádět, aby se orinokovi neudělalo zase špatně )… a co se asi stane, když národ v útlaku nenajde sílu se… Číst vice »

Honza999
Honza999
11. 2. 2017 13:02

Inflační cíl 2%?????

JEDNODUCHÉ A ZADARMO.

Zvýšení platů o 2% (nad ty takzvané tržní úrovně), zcela pochopitelný následek bude zvýšení cen (protože trh ta 2% rád schlamstne). Další krok – další zvýšení platů – o 2% více, než o kolik stouply ceny. Stačí do toho každoročně „kopnout“ těmi dvěma procenty a dál už to jede samo.

Že na to oni utratili bilion, než dosáhli inflace 2%? Vyhodili ho… Ten bilion je už v ….

Zvyšované platy by zůstaly doma a na inflaci by makaly samy.

peter.
11. 2. 2017 16:47

fajt napsal
pijavice, které si budou hledat dalšího hloupého hostitele

Keď sme pri tých pijaviciach.
Takto to dopadlo s košickými VSŽ,dnes ešte US-Steel.Dávam do pozornosti,že futbalista FC Barcelona Lionel Messi má dnes na trhu cenu 250,7 miliónov € a predaj VSŽ do rúk Američanov realizovali dnešní Porošenkovi ekonomockí poradcovia Dzurinda a Mikloš za 60 miliónov us.dolárov.
http://www.hlavnespravy.sk/roman-michelko-zbal-prachy-a-vypadni/896532

fajt
fajt
11. 2. 2017 17:54

peter. napsal Keď sme pri tých pijaviciach. Takto to dopadlo s košickými VSŽ,dnes ešte US-Steel.Dávam do pozornosti,že futbalista FC Barcelona Lionel Messi má dnes na trhu cenu 250,7 miliónov € a predaj VSŽ do rúk Američanov realizovali dnešní Porošenkovi ekonomockí poradcovia Dzurinda a Mikloš za 60 miliónov us.dolárov. http://www.hlavnespravy.sk/roman-michelko-zbal-prachy-a-vypadni/896532 však právě, pokud tihle psychopati ( a jejich naducané panstvo ) nebudou definitivně hore kokotom, nemá cenu tvořit něco jiného, ta jejich hra na ekonomiku, kdy se futrují pouze krví oveček je prostě obyčejná zabijačka, která má do vědy ( nedej bože do přírody) tak blízko jako kurva do panny. ..)… Číst vice »

peter.
11. 2. 2017 18:15

fajt napsal
Peter, opět se chystám obrazit své slovenské latifundie, doufám, že u vás na východě je stále zima jak má být

Snehu cez hlavu.Aj keď v Prešove už schádza.Príjemný pobyt!

peter.
11. 2. 2017 18:28

Nevie náhodou niekto čo je so „starým doktorom“?Už dlho sa neozýva.

fajt
fajt
11. 2. 2017 18:59

peter. napsal
Snehu cez hlavu.Aj keď v Prešove už schádza.Príjemný pobyt!

:-)

hudryper
hudryper
11. 2. 2017 20:01

Dobře argumenty vyfutrovaný článek o zločinné měnové politice ČNB :
http://www.novarepublika.cz/2017/02/zlocin-cnb-se-blizi-k-vyvrcholeni.html

hudryper
hudryper
14. 2. 2017 23:50

Ještě jedno upozornění. Jde o Bestův článek o návštěvě Sobotky v ČNB. Přímočarost na konci
článku při vysvětlení důvodu poslušnosti majitelům centrální banky k znehodnocování koruny
je od tohoto novináře dost překvapivá. Jakoby avizoval,že tam Sobotka přišel z hlediska své politické budoucnosti zcela zbytečně. Ti přeplacení finanční žvanilové v čele s Rusnokem podle
mne nemají svědomí,no a tím spíše ne Sobotka a další stálice na českém politickém hnojišti.
http://www.novarepublika.cz/2017/02/je-to-i-sobotkova-devalvace-moc-dobre.html