Září 15, 2010
Považujete se především za vědce nebo za politického aktivistu?
Kdyby se mi do toho nemíchal svět, byl bych šťasten, kdybych se mohl věnovat vědě, což je zajímavější výzva. Ale svět má ten nešťastný zvyk, že je tady a že jeho problémy jsou naléhavé.
Co si myslíte o presidentu Obamovi?
Teď se už zapletl do válečných zločinů. Např. cílené vraždy jsou válečným zločinem. A to se za Obamy velmi stupňuje. Podíváte-li se na WikiLeaks, najdete řadu příkladů napadnutí civilistů.
Co jste si myslel, když dostal Nobelovu cenu míru?
Pokud si připomeneme historii Nobelovy ceny míru, tak není nejhorším příkladem. Dostal ji ještě dříve, než měl příležitost páchat válečné zločiny.
Má nějaký smysl to, že jsme v Afghánistanu?
V r. 1985 jsme se neměli ptát: „Má nějaký smysl to, že Rusové jsou v Afghánistanu?“ Je skutečností, že invaze byla zločin. A tak přichází otázka: „Má smysl pokračovat?“ Ale to předpokládá legitimitu. Odložit otázky morality a legality a ptát se pouze na cíle americké vlády je velmi zúžený pohled.
Co byste chtěl, aby se nyní stalo v Afghánistanu?
Musí tam být vnitřní politické řešení. Ať se vám to líbí nebo ne, váleční náčelníci a Talibán – to jsou Afghánci, a proto musí sami dojít k řešení. Zapojeny by měly být i regionální síly včetně Pákistánu, Indie a USA – ale jen proto, že tam Spojené státy jsou, ne proto, že tam patří.
Obáváte se Obamovy nezkušenosti v zahraniční politice?
Nemyslím, že zkušenost je velmi užitečný nebo přesvědčivý atribut pro smysluplnou zahraniční politiku. Henry Kissinger měl moře zkušeností [a přesto se zapletl do masového vraždění v Kambodži].
Je zaměření americké zahraniční politiky správné?
Vezměme si její hlavní ohnisko: iránskou hrozbu. Brutální, klerikální režim je hrozbou pro své vlastní obyvatelstvo, ale to není nic mimořádného. Hrozba pro USA byla vyjádřena ve vystoupeních představitelů Pentagonu v americkém Kongresu v dubnu – poukázali, že to není hrozba volenská, ale hrozba „stabilitě“ regionu.
Souhlasíte s tímto hodnocením?
Je to imperiální doktrína. Stabilita je když – Velká Britanie a USA napadnou zemi a vnutí jí režim podle vlastního výběru. Pokud se snaží Irán o zásah, je to destabilizující.
Jak hodnotíte Davida Camerona?
Je ještě příliš brzo na podrobnější hodnocení. Jeho politika nebo jeho prohlášení na mne ale neudělaly velký dojem.
Nedávno charakterizoval Velkou Britanii jako mladšího partnera ve „zvláštním vztahu“.
To je špatné pro Velkou Británii. Je to pro Velkou Britanii už dlouho zraňující vztah.
Mají i země jako je Bolivie něco pro poučení zbytku světa?
Ano. Nejchudší země Jižní Ameriky – Bolivie – byla zdevastována neoliberální ekonomickou politikou. V ětšina obyvatelstva vyhrála významný boj proti privatizaci vody. Pak vstoupili do politické arény, v minulých letech si zvolili vedení z vlastních řad, a lidé se skutečně začali zajímat o problémy. Jejich ekonomický růst je nyní, podle mého, nejlepší v Latinské Americe.
Jste optimistický, co se týče budoucnosti levice?
Nemyslím, že má smysl být optimistický, ale není ani důvod ke spekulacím. Ať je to tak nebo tak, úkoly zůstávají.
Chodíte k volbám?
Chodím často, ale bez velkého nadšení. V USA je ve skutečnosti jen jedna strana – strana businessu. Má dvě frakce, nazývané Demokraté a Republikáni, které se trochu liší, ale realizují varianty stejné politiky. No a obecně, já se stavím proti této politice. Stejně jako většina obyvatelstva.
Na co byste rád zapomněl?
Je mnoho věcí, kterých lituji – na příklad války v Indočíně. Byl jsem do ní hluboce zatažen, čelil jsem i trestu dlouhého uvěznění. Já ale hluboce litují toho, že jsem byl aktivní až od poloviny šedesátých let, když už bylo příliš pozdě.
Byl tehdy možný nějaký plán?
No měl jsem určitá obecná vodítka. Jsou tak banální, že je hloupé, abych je přednesl. Ale co není banální, je používat je v určitých situacích.
Stojíme všichni před Posledním soudem?
Pokud by existovali pozorovatelé na Marsu, asi by se divili, že jsme přežili až tak dlouho. S naším přežitím se pojí dva problémy – nukleární válka a ekologická katastrofa – a my k nim pospícháme. A víme to. Ten hypotetický Marťan by pravděpodobně usoudil, že lidstvo je chyba evoluce.
Převzato z New Statesman
Překlad: onlooker