Nové směřování české energetiky narušují atomové ucpávky

Tisková zpráva sdružení OIŽP

ze dne 31. ledna 2020

V atomové elektrárně Dukovany museli technici před pár dny předčasně vypnut třetí blok. Na vině byly ucpávky jednoho z hlavních cirkulačních čerpadel, které zajišťují průtok hlavním primárním okruhem.

Neobnovitelným atomem se všichni zainteresovaní v naší zemi též snaží „ucpat“ budoucí rozvoj skutečně obnovitelných slunečních zdrojů. Evropská unie postupně nové atomové elektrárny přestává podporovat a jejich výstavba se stává neekonomickou a nereálnou. Další překážkou, kterou budou muset jaderní příznivci překonat, bylo například nedávné zveřejnění plánu Evropské komise, tzv. Green Deal, který směřuje evropskou ekonomiku a energetiku k uhlíkové neutralitě. Protože však Evropa v tomto plánu nezahrnuje podporu jaderných elektráren, museli bychom si případný rozvoj českého atomu zaplatit ze svého.

„Český ministerský předseda později argumentoval, že se mu v Bruselu podařilo vyjednat určité výhody. Taková snaha je podle mého názoru jen úlitbou příznivcům jádra a atomovou ucpávkou obnovitelného rozvoje, který již Evropa očividně preferuje. I v České republice si podle aktuálního průzkumu veřejného mínění, proběhlého ve všech zemích EU, přeje 83 % respondentů, aby byly stanoveny náročné cíle, jak navýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů. Evropa již tuto cestu prošlapává a snahy české vlády o další rozvoj jádra jdou pak zcela proti výše uvedenému trendu. Také z pohledu vizionářů, kteří posunují lidské možnosti, je to cesta zcela logická a jasná,“ říká Pavel Vlček z OIŽP z.s.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Admirál
Admirál
3. 2. 2020 13:23

Už aby šla Únie do ehm, ehm.

Gatta
Gatta
3. 2. 2020 14:25

A kdo nám platil výstavbu atomových elektráren za komunistů ???

No jo, jenže dnes bez dotací – tedy bez zájmu a posvécení Bruselu – nejsou peníze ani na dětskou prolízačku.

Bety
Bety
3. 2. 2020 16:21

Zajímalo by mne, kde vzali těch 85%, které prý vidí naši budoucnost v lánech
řepky a větrnících. O moc dál se pokud vím EU s tou zelenou politikou nedostala.
A mně se nějak nezdá, že by tak vysoké procento občanů horovalo právě
pro tohle.

Jura
Jura
3. 2. 2020 16:35

Bety souhlasí s vámi. 83% občanů pro obnovitelné zdroje musí být číslo vycucané z prstu. Prostě nám zde někdo nestydatě lže!

Suchec
Suchec
3. 2. 2020 18:16

Tenhle autistický blábol bere někdo vážně?

Vždyť ty fantasmagorie, co tu dáváte od Duha apod. To jsou naprosté ekonomické nesmysly.

Navíc jsou to lži.

P.s. čerpadlo jako každé zařízení trpí opotřebením, a je ho potřeba čas od času opravit. A jak je obnovitelná FVE, když dojdou suroviny na FVE panely a vzácné kovy a zeminy na baterie? Ještě nic? Panenko skákavá.

Gatta
Gatta
3. 2. 2020 19:58

No, s řešením bych počkal až jakým způsobem se se závislosti na atomu vypořádají mnohem vyspělejší země od kterých se prý máme učit …
Podíl atomu na celkové výrobě (rok 2015):
Francie 76,2%
Belgie 53.8 %
Švédsko 42 %
Švýcarsko 39,2 %

https://edu.glogster.com/glog/jaderna-energie/2b3x7lqssgc

idiotronic
idiotronic
3. 2. 2020 23:20

Suroviny na FVE nedojdou . Solartec (tehdy s.r.o, dnes holding) dokonce
vyhlašovala, že monokrystalické články lze odleptat a znovu nadifundovat. Ovšem to vyžaduje průmyslovou infrastrukturu v rozumné vzdálenosti (Bangladéš je daleko) a na pozdější repasi se musí pamatovat již při .konstrukci.
A srovnání: Pokud máte konvenční zdroj 1 MW elektrických , v režimu 24h/365dní dostanete 0,9 MWe. U fotovoltaiky dostanete 0,15 MWe.
To je přepočet,po započtení odstávek na údržbu a bezvětří. Srovnání vypovídá o spotřebě materiálu a lidské práce. Dimenzuje se na max. proudy a max. napětí.

racek
racek
3. 2. 2020 23:59

Obávám se, že tyto názory má velká část naší mládeže, vzdělaná v kuturní antropologii a genderismu, případně v politologii a managementu. Fakt symptomatické.

idiotronic
idiotronic
4. 2. 2020 0:58

Oprava: Za bezvětří si, prosím, dosaďte zataženo. Kdyby se v roce 1830 našel blb, který by na Ostravsku zakázal kamenouhelné hornictví pod záminkou ,,ochrany přírody“ , byla by tam dnes skalnatá step s písečnými bouřemi. (Petr Kubáč) Na obrazech Ernsta Wilhelma Knippela vidíme nejen známé lokality (Karolína, Rotschildův zámeček), ale i holé kopce Beskyd, které vydrancovali výrobci svářkové oceli. Výroba na bázi dřevěného uhlí zanikla až s kamenouhelnou konkurencí a za 190 let lesy dorostly. V Británii to mají jinak, tam jim v důsledku jiného využití půdy lesy zůstaly po průmyslové revoluci vydrancované. A tak firma DRAG provozuje energetický komplex… Číst vice »

Aleš
Aleš
4. 2. 2020 7:51

Když se nám budou patolízalové bruselských soudruhů hodně snažit, možná u nás dojde i na písečné duny a velbloudy. Aspoň se tu bude nové obyvatelstvo cítit jako doma. A větrníky budou jedinými orientačními body, mezi pískem, který bude znečištěn výluhy ze solárů a tím čistějším, kde budou jen rezidua z pesticidů z dnešního obnovitelného pěstování řepky. Lobby firem jako Westinghouse nám mezi tím bude vyprávět pohádku o tom, jak nás zachrání západní hodnotová radioaktivita, ta správná, demokratická, volnotržní, euroatlantská. Když se nám to vymkne kontrole, pár milionů tun radioaktivního materiálu oceán prý rozředí… Peletky a dřevěné brikety jako obnovitelný zdroj… Číst vice »

racek
racek
4. 2. 2020 19:11

Aleši, pěkné.

Aleš
Aleš
5. 2. 2020 11:12

Ministerstvo zemědělství podalo žalobu na Evropskou komisi kvůli dotacím pro Agrofert. To jsem zvědav, zda právníci ministerstva budou o tolik lepší než právníci organizačních složek řízených ministerstvem, kteří se nejsou schopni v obyčejné drobné kauze postavit proti zvůli zdravotní pojišťovny směřované na zaměstnance oné organizační složky. Zda nás i to podání žaloby nakonec nebude jako poplatníky stát dost prostředků, pokud najmou drahé cizí právní služby…
Super ministr Havlíček taky asi nebude mít moc času na důkladné posouzení problémů energetiky, když musí řešit, průmysl, obchod a nově i dopravu. A je místopředsedou vlády.

racek
racek
5. 2. 2020 16:58

http://viditelny-macek.cz/public/kapitola.phtml?kapitola=140340&menu=0
No jo, za pár let budem rádi, že vůbec nějaké elektrárny máme. Mezitím stačíme zavřít doly (obnova trvá desítky let) … asi jako jsme zavřeli velkodůl Slaný a ceny uhlí vzápětí značně stouply. V té době Bakala rejžoval jak bivoj… Stát své nové, vybavené k těžbě připravené zavřel. Jo tehdy nám vládli odborníci.

Aleš
Aleš
6. 2. 2020 12:36

http://www.silvarium.cz/lesnictvi/mze-spustilo-program-mimoradne-pracovni-vizum-pro-statni-prislusniky-ukrajiny
http://www.silvarium.cz/lesnictvi/svol-nesouhlasi-se-zarazenim-stavebnich-uradu-mezi-organy-ssl
Klidně bych mohl pokračovat v rešerši zdrojů přistihujících současné vedení v pokračování Bakanálií. Solární baroni, uhelní baroni, jaderné baby, povětrníci, moravské naftové doly, svazy Topolánků, Svolů, odporářů, zelení, antizelení, duhoví, modří, černí, fialoví… Všichni se řídí dle Urvi a Orvi a souladu se spojeneckými závazky na věčné časy a nikdy jinak v mantinelech západních evropských demokratických hodnot… Naši odborníci NA TO dohlíží, zařídí to a bude líp. Jak komu…

Gatta
Gatta
7. 2. 2020 9:16

Aleš napsal https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/turecka-rekordni-vysadba-stromu-se-uplne-nedari.ma-totiz-take-rekordni-umrtnost?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu Známý jezdi občas pracovně do Etopie – dokonce tam řeší projekty na zadržování vody v krajině. Po jeho poslední cestě jsme se bavili o té etipské rekordní výsadbě stromů. Prohlásil, že t byl jednoznačný podvod, že v Etiopii ani není možné sehnat tolik sazenic, že ty údaje o výsadbě nikdo nekontroloval a … že se jednalo hlavně o prezentaci loajality místních úředníků vůči vládnoucímu prezidentu. Protože se jednalo o prezidentem vyhlášenou akci a podle nahlášených počtů vysazených stromků v okresech se poměřovala míra oddanosti toho kterého úředníka k současnému režimu. Jako takový testik a socastně výstraha ze… Číst vice »

racek
racek
7. 2. 2020 15:47

Jo, s těmi stromy to zkouší Čína už asi 50 let. A pořád hledá vhodné odrůdy a celou komplexní technologii. Ono tam nelze vysadit všechno, že. On někdy takový strom čerpá vodu a vysušuje půdu, třeba blahovičníky, takže situaci ještě zhorší. Nebo Stalinovy větrolamy topolů vysoušely celé oblasti… Ale heslo vysadime miliardu nebo 5 miliard stromů což tuším řekl gen. tajemník OSN (mě připadá jako mimozemšťan s chovu pravdolásky) vypadá krásně, že. Ale ono to taky znamená vyřešit celou přírodu kolem. Trávy, mechy, půdní strukturu a složení, mikrobiologii, humus … a to ne vždy umíme. A výsledek trvá 50 let… Číst vice »