O byznysu a zákulisí trhu

Životní zkušenost s obchodováním u člověka jednoho nemusí být ve všem stejná se zkušenostmi lidí ostatních. Přitom se dá konstatovat, že v obchodování nikdy nelze mluvit o sociálním vztahu lidí v prostředí, kterému se říká poctivost, natož absolutní nezištnost. Právě proto si také vůbec nikdy nemůžeme myslet, že při obchodování si zúčastněné strany vždy a za všech okolností vzájemně říkají jen a jen pravdu o svých úmyslech a představách toho, čím vlastně pro ně ten byznys je.

Hodnotově a objektivně jde přitom – jako vždycky v každém kšeftu – jen o hru s nulovým součtem. To znamená, že přesně tolik, kolik z nějaké „hodnoty“ jeden z obchodníků skutečně anebo i jen pocitově navíc právě vydělá, tak tu samou „hodnotu“ ten druhý skutečně anebo i jen pocitově právě tehdy ztratí. Jde však vždy jen o vnitřní pocit výdělku či ztráty, pokud vůbec je zisk či ztráta pro někoho jen obchodním pojmem a případným cílem?

A proč jde především o pocit? Protože cena čehokoliv je jen představou o hodnotě práce na vytvoření toho, co bylo někým jako „zboží“ nějak uděláno nebo od matičky Země jako plod či surovina získáno a je pak dál prodáváno a někým kupováno. Nicméně, neobchodující vidlák samozásobitel z venkova by to možná shrnul drsněji a jadrněji, jak praví tento ci(n)tát:

„Jakýpak byznys? Vždyť vše, co vyděláme a případně si se sousedy vyměníme, nakonec projíme. A všechno, co projíme, to zase vyděláme…“

A tak tedy, jak se vlastně obchoduje? Inu tak, že v tom jednodušším obchodování jsou naráz obvykle zúčastněni buď jen dva, anebo tři. V případě dvou jde jen o výměnu „něčeho za něco“ nebo o prodej a koupi „věci či služby za peníze“ – přičemž je o tom všem předem uzavřena jednoduchá dohoda. Jenže ale, právě takhle primitivní to vždycky nebývá, jak ukáže příklad stejného byznysu účastníků už nejméně tří:

V případě tří zúčastněných na nějakém obchodování už totiž jde o situaci, kdy dva lidé spolu obchodují za podmínek, které si (obvykle) prodávající proti tomu kupujícímu předem tajně dohodne s někým třetím v pozadí tak, aby prodávající na obchodu co největší „hodnotový“ zisk získal a po ukončení obchodu se s tím třetím o část svého zisku podělil odměnou za to, že ten třetí ve výhodném obchodu prvního s druhým pro toho prvního vytvořil výhodné podmínky.

Přitom vždycky platí, že ten, kdo vytváří podmínky obchodování, zůstává jako strana kšeftu skryt a neznámý a zároveň je jednou z obchodujících stran (obvykle prodávajícím spekulantem) falešně vydáván za nehmotnou a neživou entitu prostředí, na lidech údajně nezávislou, se jménem „TRH“, s jeho právě existujícím nějakým stavem. Prostředím, v němž se ceny údajně náhodně někdy zvyšují a jindy snižují, ba dokonce prý jen tak samy od sebe bez zásahu člověka. Hmm…

I když je tedy tržní obchodování v jádru jednoduchá vztahová a manipulační sociální operace, tak přesto jsou – sféra trhu, strategie a taktika kšeftování – vždy záměrně vydávány za problematiku velice složitou především proto, aby naivní účastníci prodejů a nákupů nepronikli do tajemství fint a akcí, do důvodů slev a do klamů a podvodů těch, kteří jsou v takovém prostředí mnohem zkušenější, anebo dokonce přímo „jako doma“.

Vyznavači boha trhu a zisku tedy vždy prohlašují obchodování za činnost velice komplikovanou a manažersky obtížnou právě proto, aby pro ty „tržně“ nezasvěcené vytvořili dojem, že v bezpracném ziskovém obchodování jde nejen o činnost tvrdě pracovně a odborně náročnou, ale především vždy o událost absolutně poctivou. Přitom fakt, že právě tohle je ta největší lež obchodníků a faktických podvodníků, tak právě to se ti hloupější kupující „zboží“ a „hodnot“ nikdy nedozvědí a naopak se vždy před prodávajícími dál uctivě sklánějí jako před úžasnými experty „vědeckého“ oboru, pyšně samozvaného coby ekonomie.

No a závěrem sem ještě k dobru dám příhodu o kšeftech se zlatem – přímo ze života: Jeden můj bývalý kolega se kdysi rozvedl a měl pak vlastní vinou i shodou okolností na krku více závazků, než vůbec byl schopen finančně unést. Každý měsíc splácel hypotéku na byt v jiném městě, kam se odstěhoval, přičemž zároveň posílal dost značné výživné bývalé manželce. Netřeba snad ani dodávat, že jsa poctivý a ne-zloděj, jen tak tak vycházel s penězi, které svou prací nepodnikajícího zaměstnance právě vydělával.

Jeho bývalka se však jednoho dne od chytrého advokáta dozvěděla, že když pošle nejstaršího z dětí těsně před plnoletostí studovat na další školu do ciziny, bude moci u soudu snadno zažalovat svého „kdysi manžela“ o nové a značně vyšší výživné, protože v té době soudci státu se k těmto situacím stavěli velmi příznivě. Stalo se. Bývalému manželčinu partnerovi a otci dvou dětí tedy nezbývalo, než sáhnout na rodinné zlato z dávného dědictví po pra-prarodičích a jít zkusit to zlato prodat klenotníkovi.

A jak to bylo dál? Inu, jednoduše: Klenotník okamžitě vycítil, že je mu nabízen vzácný a velice drahý rodinný šperk někým, kdo je ve zřejmě velké finanční tísni. A tak začal dělat okolky řka, že „zlato právě teď na trhu nemá vůbec žádnou cenu“, že navíc … „on osobně pochybuje, zda ten šperk snad není kradený“ a proto že jej nechce, jelikož by jeho koupí příliš riskoval, že mu bude možná ten šperk co nevidět policií bez náhrady zabaven a on že by tak mohl utrpět nejen ztrátu, ale hrozilo by mu i vězení.

Nakonec klenotnický šejdíř tomu chudákovi ve finanční tísni, (ač se vzácným a cenným zlatým šperkem v ruce), suše sdělil, že sice on ten šperk tedy od něj výjimečně(!) odkoupí, ale jen za desetinu ceny, kterou by ta zlatá věc mohla objektivně mít v nějaké normální veřejné dražbě, byť i jen pouhého zlomkového zlata. A co se nestalo? Můj známý na toto klenotníkovo vydírání chtě nechtě nakonec přistoupil jen proto, aby finančně nepřišel ještě o víc, než by soudy s exmanželkou a následnými exekucemi ztratil, kdyby to zlato vůbec neprodal a ty nejakutnější závazky ihned nesplatil.

A poučení? Ani zlato jako „drahý kov“, je-li nabízeno v nevhodnou dobu za nepříznivých okolností, nemusí mít „na trhu“ tu svou údajně solidní a pevnou cenu – internetovými „ekonomy“ tak mocně vychvalovanou – pokud k tomu nejsou podmínky. A naopak: Pokud jsou právě tyto okolnosti zkušenými kupujícími zlata jejich instinktem chytře rozpoznány a bezohledně uplatněny vůči prodávajícím ve finanční tísni tak, že oni musí prodávat ZA KAŽDOU CENU, protože jim jinak hrozí exekuce či kariérní pád, tak oni to své zlato jednoho dne prodají i hluboko pod cenou, ačkoliv dobře vědí, že přitom neskutečně ztratí.

Takže, o co v obchodování jde především? Jde vždy jen o bezohledný, ba až vyděračský postup jedněch vůči druhým na obchodní protistraně a rozhodně už vůbec nejde o nějaký soucit, natož poctivost. Je proto zapotřebí vědět, že to co je právě dnes drahé, zítra může být téměř bezcenné, aniž by se vůbec jakkoliv hmotně změnilo.

Na čem to tedy všechno záleží a co vytváří fámu o údajně spravedlivém a nezávislém tržním prostředí? Je to litera a duch momentálně platného práva zákonů, které předem ustanovili ti, kteří politické společnosti vládnou.

Ve skutečně svobodných a přímých volbách by proto lidé měli mít na výběr: Buď si zvolit zdánlivou životní „totalitu“, která bude v jejich(!) vlastním zájmu udržení existence a podpory lidu osvíceně zodpovědná a sociálně spravedlivá, anebo si zvolit „demokraticky“ bezohlednou, ale plně tržní „svobodu“ ve všem, o čem si šejdíři trhu myslí, že budou moci kdykoliv beztrestně udělat. Vyberou-li si lidé to druhé, tak by měli vědět, že pak ale už dostanou jen tak zvanou tržní demokracii bez kázně poctivosti a s kriminálně tržní hodnotou samotného zákona, který pak bude rovněž kdykoliv na prodej, ale jenom pro ty, kteří na to budou mít dost v peněžence.

Takže, jaký z toho plyne závěr? Inu, jednoduchý: Poznání, že v kapitalismu je základem podnikání a byznysu vždy přetvářka, lež a korupce. A že typickou praxí takového systému je předstírání korupčníků právě toho boje proti korupci. A proto: Ujišťuje-li nás např. v médiích či na internetu poskytovatel nějakých obchodních služeb, že on je ryzí filantrop pěstující charitu a právě proto že nám chce zasahovat do rodiny či zdraví, nebo o nás a o našem soukromí chce toho vědět co nejvíc, tak bychom si rychle měli uvědomit, že on tak rozhodně nečiní pro naše dobro a pro naše pohodlí, aby nám mohl jen co nejkvalitněji posloužit.

Ale právě naopak – měli bychom se mít na pozoru a nevěřit mu ani pozdrav „Dobrý den!“, kterým by snad takovou svou řeč vůbec započal. Proč? Inu proto, že zadarmo ani kuře nehrabe a trh je a vždy byl jen prostředím úmyslů a činů, vždy něco na někom „trhnout“ a přitom se svou vlastní produktivní prací nikdy nepřetrhnout. Obchod ani politika totiž nejsou, nebyly a nikdy nebudou ani charita, ani pravdomluvná upřímnost či nezištnost. Stejně tak, jako politika odjakživa není „havloidně lidumilná“ pravdoláska. A je jen na nás, zda si právě tohle už jednou provždy – dobře a trvale zapamatujeme.

P. S.: Na webu Aktuálně.cz oznámili, že ceny bytů v Praze už zase rostou. No ovšem, že rostou jen tržně a zřejmě samy od sebe. Jsem proto zvědav, kdy zejména mladí mediálně „tržní komsomolci“ v té naší české – a do ciziny vykradené – kolonii, si v čele s politickým pračlověkem Janečkem nebo s vědkyní zisků Šichtářovou co nevidět začnou na ulicích Prahy radostně zpívat: Teď už máme, co jsme chtěli, tak do kšeftování zvesela! Vyhrňme si rukávy, než se kola (aut obchodníků) zastaví! Hej rup, hola hej! Do byznysu se dej! A šetři a nereptej!

4.4 9 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
29. 1. 2022 9:37

Zdravím – dobré. Jen několik nesouvislých poznatků s kterými jsem se osobně potkal:-) Právnička pravila: „Nevýhodná pozice jedné ze stran je základní předpoklad pro uzavření obchodní smlouvy“. Starožitník pravi: „Jakou má ta věc cenu? Takovou, až když položí kupec peníze na stůl“. Bohatý člověk řekl: „Pochopitelně, mám na to peníze, ale tohle je moc drahé, za to ta věc nestojí“. Sběratel řekl: „Každý amatér, který si chce hrát na sběratele a nemá hluboké znalosti – vždy prodělá“. To byl i nedobrovolný prodej šperku vašeho přítele. Kdyby měl 24 karátové slitky nebo mince, tak ten problém neměl. Ono zlato se snadno… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
29. 1. 2022 19:54

PS k PS článku – doplním k ceně bytů.

Napsal opravdu starý burzovní makléř: „Stoupání cen nemovitostí je pravidelný zákonitý důsledek příliš vysoké inflace, či „přehřátých akcií“, kdy pro movité již není kam reálně umístit peníze“.

Bety
Bety
29. 1. 2022 11:52

Také bych měla jeden pěkný příklad. Jeden čas jsem měla v úmyslu prodat nemovitost. Realitka mi nadšeně vyšla vstříc. Kromě toho, že z úspěšného navýšení požadované ceny půjde 50% do jejich kapsy jsem narazila na dovětek psaný velmi drobným písmem – pokud se realitce nepodaří prodej uskutečnit do určitého termínu, budu povinna do jejich kasy neprodleně zaplatit dvěstě tisíc. No není to pěkné? Řekla jsem -„takže když nepohnete ani prstem, budete mít mých dvěstě tisíc v kapse, je to tak?“ Bez ohledu na jejich ujišťování, že taková je „běžná praxe“, která vůbec, ale vůbec nic neznamená, jen pojistku na pokrytí… Číst vice »

zajoch
Reply to  Bety
29. 1. 2022 16:43

Bety, nespletla jste se? Nebylo to obráceně, že realitka bude platit vám za nerealizovaný prodej ? :-) To jsou tedy fígle s obrácenou logikou!

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  zajoch
29. 1. 2022 17:49

Není to tak dávno,kdy jsem prodával naše rodinné sidlo poblíž Prahy. V návrhu smlouvy s makléřem byla přesně taková poznámka. V rámci 14 dnů,bylo možné bez dalšího smlouvu zrušit,což jsme učinili a obrátili se na jednoho z mála poctivých makléřů v tomto oboru. Mohu doporučit všem zájemcům : Michal SoučekReal Estate Broker & CEO +420606122422 | https://www.qara.cz/ QARA s.r.o.  Šafaříkova 201/17 120 00 Praha 2 Perfektně zvládnul i velmi komplikované jednání s právníky „bílého koně“,tedy se specializovanou skupinou na co největší snížení ceny nemovitosti. Je to už dostatečně dlouho,abych mohl zveřejnit,že od okamžiku převodu vlastnictví se v domě a na nemalém pozemku… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Hudryperman
29. 1. 2022 19:30

Jo, jednoho poctivého makléře jsem taky potkal a vše proběhlo nad očekávání.

Bety
Bety
Reply to  zajoch
29. 1. 2022 17:57

No, tak ještě jeden také pěkný. Majitel areálu jej hodlal rozšířit přístavbou. Všem nájemcům kteří tam provozovali své obchody zrušil starou nájemní smlouvu a nahradil ji novou. Prý čirá formalita, jen s takovou nenápadnou vsuvečkou – v případě, že majitel nebude sto dostát svým závazkům vůči bance a stavebním firmám, přesunují se veškeré platby souvisejicí s přístavbou na nájemce. Polovina nájemců to už podepsala, než jsem jim do toho hodila vidle. (jeden z nájemců – Vietnamec – mě poprosil, abych si smlouvu přečetla a řekla mu, jestli je to v pořádku). Mimochodem – to nemá se smlouvami nic společného –… Číst vice »

orinoko
Reply to  Bety
29. 1. 2022 19:20

Jj, mluvil jsem s jedním místním tím /v Rakousku jim říkají cikejnen/ a ten se mi chlubil, že nemá ani jednoho čmeláka, o boostrech nemluvě. Nebyl 40 let u felčara. Pálí jednu od druhé, denně litr bílého vína, je jak lunt a je 70 let stár. A měl nějaké oplétačky, že nenosí Prymoulovu rabuš. Ale to bylo v raných dobách Babákova covida. Dopoledne se mě na náměstí vždycky ptá, kam jedeš dneska? Jinak jsem si prošel statistiku pročočkovanosti u nás i jinde. Jsme daleko za Prahou, Horská Kvilda má dokonce 100%. Jsme takové hnízdo rotyky. Vedle se hodně chodilo do… Číst vice »

velke_osobnosti__big.jpg
Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
29. 1. 2022 19:46

Re – vtip dobrý. Konečně něco veselejšího..
Jen ten Okamura to kazí.

A tos nikdy nejel s kýblem tramvají pro pivo ???

Přidám jednu dlouhodobě oblíbenou – jen tak ….
https://m.youtube.com/watch?v=aehwEu8SBSo

Gatta
Gatta
Reply to  Bety
29. 1. 2022 19:24

Trochu riskantní, ale s některým kupujícímse lze dohodnout na oficiální minimální ceně a zbytek vyrovnat mimo.
Tedy i s minimální provizí pro RK.

Co popisujete – tedy něco velmi podobného jsem viděl hodně zblízka. Naštěstí byl agent RK fyzicky donucen smlouvu roztrhat to mohl být rád, že ji nemusel sežrat. Kamarád je pruďas a má na to postavu i přesvědčivost.

Bety
Bety
Reply to  Gatta
30. 1. 2022 10:58

Víte nejde ani tak o jednotlivé podrazy, jde o to, že zákony jsou nastaveny ve prospěch podrazáků všeho druhu a právníci – plavou jako ryby ve vodě v té žumpě dodatků ke dodatkům a jsou spokojeni, protože bohatnou. Takže žádný právní stát. Když vám při reklamaci výrobku řeknou – to nemyslíte vážně, vždyť záruční doba končí UŽ za čtyři měsíce – a právník z organizace pro spotřebitele vás poučí, že při soudním sporu nemáte šanci, jen vyhodíte minimálně deset tisíc… prostě oněmíte. V té souvislosti jsem si vzpomněla, jak jsem za socíku poslala rozhořčený dopis výrobci proto, že jsem koupila… Číst vice »

orinoko
Reply to  Bety
30. 1. 2022 11:44

Já prodával jen jednou přes poctivce. Má realitku. Cenu jsme vlastně dohodli dopředu s kupujícím, kdy já se informoval u znalců. Transakce proběhla cash. Čmrdlíky byly vyzvednuty v bance. Přijal jsem je při podpisu neprůstřelné smlouvy, kterou ostatně ani jedna strana nechtěla zpochybnit. Táta ani já jsme netušili, že meloun a něco má tak malý hmotný objem. Už si nevzpomínám, ale je možné, že provizi realitky jsme hradili napul s kupujícím. Ale to byla doba gentleman agreement.

idiotronic
30. 1. 2022 19:46

Určit správně cenu je odborně náročné. Kdysi jsme měli státní maloobchodní ceny všude stejné, dnes si každý může vybrat podle svých finančních možností.

krvav.jpg
idiotronic
Reply to  idiotronic
30. 1. 2022 19:49

nebo

loren.jpg
idiotronic
Reply to  idiotronic
30. 1. 2022 19:50

neb

lorenco.jpg