Obrat Albionu k Číně aneb Anglické „merde“ …tentokrát Americe

Pokud zůstane Čína národem narkomanů, nemusíme se bát toho, že se tato země stane významnou vojenskou mocností, protože konzumace opia vysává životní sílu Číňanů.“
Jeff Herst, konzul VB v Číně (1895)

Sýrie, Ukrajina… Ukrajina, Sýrie… Pozornost médií se zaměřuje v poslední době obvykle tímto směrem, byť hlavní události probíhají obvykle mimo „záři reflektorů“. Někdy se však podaří se na „půl oka“ zaměřit na něco neobvyklého a nepochopitelného. Jak v hollywoodském filmu „Muži v černém“, kde hrdina Will Smith během castingu nezačal střílet po monstrech, ale na malou holčičku se slovy – „To je instinkt !“ – rozpoznal „nebezpečí číslo jedna“, protože vypadala podezřele: co dělá malá bílá holčička v noci v ghettu uprostřed monster s učebnicí kvantové fyziky v rukou? Ona zjevně není ta, za níž se vydává.

Přesně takto zvláštně a podezřele vypadala nedávná návštěva Si Ťin-pchinga – historicky první návštěva hlavy čínského státu v mlhavém Albionu. Skoro týden od 19. do 23. října byl předseda ČLR hostem britské královny.

Je zajímavé, že ho vítali nejenom „na nejvyšší úrovni“, jako hlavu cizího státu, ale jako nějakou nejvyšší „jsoucnost“, skoro jako Pána Boha nebo jeho místodržícího na Zemi. Ale aby sama královna Alžběta II. osobně vybírala menu svátečního stolu a kontrolovala proces jeho přípravy i servírování, hraběnka cambridgská a módní ikona Kate Middleton okouzlovala v šatech v barvě rudé vlajky Číny a přivítání se účastnili všichni členové královské rodiny Windsoorů, to je síla? Podobně v Buckinghamském paláci – osobní projížďkou s královnou v královském kočáře s koňským spřežením – takto ještě nepřijali nikdy a nikoho!

Zlatý věk

V čem je jádro věci? Může to být v tom, že „soudruh Si“ přivezl do Londýna skoro 150 kontraktů za sumu ve výši skoro 40 miliard dolarů? Může se to tak zdát. Suma je to vcelku velká, také atomovou energetiku chce Británie rozvíjet. Ale pro „babku Lízu“, v jejímž osobním vlastnictví je několik „offshorů“ světového významu s každoročním výnosem v desítkách bilionů dolarů, to nejsou peníze, kvůli kterým by se tak snažila. Pozoruhodné je také to, jak vysvětlovala detaily dané návštěvy britská média. Dokonce i BBC, která se vždy distancuje od protokolárních ceremonií, v tomto případě měla málem přímý, mnoho hodin trvající přenos z místa událostí a ostatní masmédia z „rodiště současné demokracie“ se rozplývala v líčení o začátku „zlatého věku“ ve vztazích mezi Londýnem a Pekingem.

Co se týká zlatého věku, k tomu se ještě vrátím, ale teď se pokusím rozšifrovat to další. V oficiálních proslovech jak přijímající, tak i hostující strany nezaznělo nic mimořádného, co by si zasloužilo pozornost. Snad jen když královna hovořila o „globálním partnerství 21. století“ a hlava ČLR – o tom, že tři pokolení Windsoorů sehrály rozhodující roli pro rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi. Možná „zvláštním“ bylo, jak se obě strany všemi způsoby snažily obejít ostré hrany vztahů „bobříkem mlčení“. Nepadlo nic o „masakru“ na Náměstí nebeského klidu, ani o Tibetu, ale ani z druhé strany nic, co se týkalo složitých vztahů VB a Činy v minulosti.

Zajisté, také 24 čínských absolventů kurzu námořní pěchoty, kteří bojovali v britské armádě proti Hitlerovi, i zemřelý baron Michael Linsday, pomáhající národně-osvobozeneckému boji čínského národa během II. světové války – si zaslouží památku i úctu. Ovšem na „váhách historie“ těžko mohou mít větší význam, než ztráty Číny v důsledku „opiových válek“ v 19. století s více než 100 miliony mrtvých Číňanů a materiálních škod ve výši více než 5 bilionů dolarů při přepočtu na dnešní hodnoty. A to nemluvě o všech peripetiích koloniálního ponižování včetně 150leté okupace Honkongu pod britskou korunou.

Co tedy za nebývale okázalým přijetím „soudruha Si“ v Londýně je ve skutečnosti? Jak je známo: „Anglie nemá trvalé spojence ani trvalé nepřátele – Anglie má pouze trvalé zájmy!“ A je možné, aby současné zájmy Anglie byly takové, že by se Londýn mohl obejít bez demonstrace „globálního partnerství“ a jednoty s Čínou?

Abychom to mohli vyjasnit, je nutné povšimnout pozadí čínské návštěvy.

Globální konfrontace

5. října v Atlantě v SSA 12 států Tichomořského regionu, vč. USA a Japonska (ale bez Číny), na které připadá 40 % světového HDP, podepsalo prohlášení o Tichomořském partnerství (TTP, Trans-Pacific Partnership). Hned poté v řadě zemí EU, především v Německu, proběhly masové protesty proti podepsání podobné smlouvy o Transatlantickém partnerství (TTIP, Transatlantic Trade and Investment Partnership).

7. října uskutečnilo Rusko „kaspickou salvu“ – vypuštění 26 ruských křídlatých raket Kalibr zasahujících cíle do vzdálenosti více než 1500 km.

8. října Čína spustila vlastní mezinárodní platební systém – Chinese International Payment System (CIPS), alternativa SWIFT.

9. října v Limě proběhl mimořádný summit MMF a Světové banky, na kterém USA znovu odmítly reformovat obě tyto mezinárodní finanční instituce.

Výsledky prvních tří kvartálů roku 2015 postavily Čínu na první místo v množství valut používaných při obchodních transakcích v zóně ACEAN.

V roce 2015 Čína pokračoval v těžbě a nákupech fyzického zlata a v souhrnu pokrývá 80 % globální poptávky po žlutém kovu.

V souladu s neoficiálními odhady v srpnu 2015 podíl zemí BRICS na světových zásobách zlata přesáhl jednu polovinu. Kromě toho také podíl těchto zemí na těžbě platiny a jiných vzácných kovech dosahuje 80 %.

Globální konfrontace je nejen evidentní, ale narůstá. Přitom hlavním „bojovým polem“ není ani Ukrajina ani Sýrie, ale EU a zejména Německo, které je nutno z pohledu USA zaříznout doslova jak „vykrmené prase“. Samozřejmě se nemyslí „zaříznout“ doslova, ale metaforicky přes mechanismy TTIP (viz. skandál s dieselmotory VW iniciovaný americkými „ekology“ – otevřená zkouška, jak bude reagovat Německo na situace, které budou dle TTIP na denním pořádku.).

Jestliže Brusel a Berlín podepíší smlouvu TTIP, Amerika dosáhne velmi podstatného geopolitického vítězství, protože se jí podaří vzít rusko-čínský „svaz“ do „kleští“, hovoře vojenským žargonem, od Atlantiku až po Pacifik. I když tato otázka ještě nebyla řešena, „střelka oscilografu“ se ještě třepe chvíli na jednu a pak na druhou stranu.

A v tuto chvíli Velká Británie – dokonce ještě s tváří dynastie Windsoorů – fakticky přechází na stranu Číny! A navíc otevřeně vyhlašuje, že britské banky budou spolupůsobit na zavedení jüanu jako globální rezervní měny.

Stařenkám se nesmí ubližovat!

Jinými slovy, demonstrativní vyhlášení britsko-čínského „globálního partnerství pro 21. století“ faktický programuje přechod celé kontinentální Evropy do rusko-čínského bloku (to byl důvod, proč premiér Cameron pohrozil Bruselu vystoupením Spojeného království z Evropské unie a zhatil vystoupení Skotska z monarchie).

Atlantická polovina amerických „geopolitických kleští“ se tak ukazuje zlomená a stejně tak se stává neužitečnou i druhá „tichomořská“ polovina. A kdo to udělal? Stát, který Spojené státy více než půl století považovaly za svého nejbližšího spojence.

Nářek o zradě, který se okamžitě donesl z druhé strany Atlantiku, mohl být desetkrát silnější, ale v první řadě, není v americké tradici mluvit o své porážce, a za druhé, o jaké zradě může být řeč, když „Anglie nemá trvalé spojence a nepřátele…“. To není všem všeobecně známo? A Spojené státy jsou jiné? Zájmy – to je to jediné, co má tzv. euroatlantická civilizace. A zájmy Anglie jsou tam, kde je zlato, kde je budoucnost – a zlato i budoucnost je dnes v Číně…

Osobně však považuji za přelomový okamžik ve vztazích mezi Londýnem a Washingtonem březen 2013, kdy agenti americké daňové správy bez požádání vpadnuly na Britské panenské ostrovy (jeden z globálních offshore rájů, které jsou v osobním vlastnictví britské královny) s cílem uvalit daně a pokuty na aktiva z pochybných operaci ve výši 3 bilionů dolarů, které sem zmizely z SSA – a to vše zajistit…. Stařenkám se tak ubližovat nesmí…

A proto se ani Londýnem odsouhlasený vpád v roce 2013 do Sýrie už nekonal a „chrabrým“ Pindosům byla dána rada, aby si žáhu zchladily na Rusku přes Ukrajinu, přes sankce, snížení cen ropy (což bylo výhodné i Číně a ve svém důsledku tak přeorientovalo i Rusko k obratu na východ)…

A dnes, přijímaje s nevídanou pompou „soudruha Si“, britská královna slaví svůj „Den vítězství“. A v tomto případě nad Amerikou – vlastním frackem, co to už moc přehání se zlobením.

Zdroj: http://www.planet-kob.ru/articles/4201

Překlad: Jiří Pokorný

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
30. 10. 2015 19:00

Tento Vinnikovův článek, po přečtení ostatních reakcí na návštěvu Si Ťin Pchinga, považuji za nejlepší ze všech. Nevnucuje ,není polopatický,i když se zaobírá zřejmě největší změnou v globální politice posledních 50 let. Neříká nám,že na pomyslném světovém trůnu trilionářů je těsno, že tam došlo k zásadní změně v postoji Rotschildovské London City vůči dosavadním Rockefellerovským spojencům. Pan Pjakin je rozeznává pod pojmy státní prediktor a globální prediktor a vývoj vztahů mezi nimi je jasný z každodenních zpráv.Symptomatickým ukazatelem predikce,kdo bude vítězem v téhle rvačce gigantů,je dobrovolně podřízený postoj i takových figurek,jako je Netanyahu a celá současná izraelská vláda. K tomu… Číst vice »

Sio
Sio
30. 10. 2015 20:41

Napřed k technikáliím v článku. O desítkách triliónů dolarů nemůže být vůbec řeč. HDP USA je někde mezi 15 – 20 bilióny. Kdo neví bilión je miliontina triliónu a to platí i v ruštině, pokud vím. Abych to neokecával, trilión je v slovanském i německém, francouzském světě jednička a za ní osmnáct nul (1E18). V anglosaském prostředí je to jednička a dvanáct nul (1E12). Takže překlad je blbě. Ale ne ten do češtiny, je to tak už v ruském originále. Avšak, jak se zdá, ani autor, ani překladatel nepovažují to číslo za divné. Ono je divné i to, že by… Číst vice »

Sio
Sio
30. 10. 2015 20:59

No a toto je jazyková chuťovka. „Střelka oscilografu“. Oscilograf je název málo chápavých humaniťáků (technici, dnes máme svůj den, autore díky!) to, co my vzdělanci nazýváme normálně osciloskop. Pravdou je, že se může někdy používat speciálně pro označení osciloskopu s perem, jaký my starší známe z plotterů, než začali vyrábět ty rastrové. Ale ani ten nic jako střelku nemá, tu má, pokud vím, jen kompas. Takže jsem zase nahlédl do originálu a tam bylo něco víc. «стрелка осциллографа» (по бессмертному выражению Юлии Латыниной) Ta slova v závorce si překladatel odpustil, zjevně nechápaje, o co jde. Došlo mi, že se jedná… Číst vice »

Sio
Sio
30. 10. 2015 21:12

@hudryper: Možná máte pravdu, možná ne. Fakt, že se objevila tato technika za šest let po Gruzii neznamená, že se už na ní v té době třeba 5 let nepracovalo. Vývoj takového stroje k prototypu může klidně trvat deset let a k výrobě ještě rok dva. Možná tyto návrhy a ideje byly v šuflících ještě z dob SSSR. Tomu bych se vůbec nedivil, znám pár konstruktérů, kteří zachranili dokumentaci (moc dobře věděli, co v ní je) nejmenovaného průmyslového závodu před odvozem do kotelny. Jejich firmy dnes skvěle prosperují, jednak výrobky tohoto závodu mají životnost 30 – 50 let. A někdo… Číst vice »

Sio
Sio
30. 10. 2015 21:24

K obsahu článku výhrady nemám. Je zajímavý a ukazuje na zajímavé varianty vývoje, možná Angláni jenom lavírují, hrozí Ušákům, tytyty, mohli bychom to zavařit, bráško. A možná se už rozhodli, došlo jim, která bije. Pak si neodpustím konstatování, že ve svých prognózách jsou o několik koňských délek za naším panem Prezidentem Prognostikem, Milošem Zemanem. Ten udělal u Číňanů pukrle už dávno, vtipně a uvěřitelně. Klidně se vystolicoval na „lidskoprávní bič“ a přiznal barvu – vám v Číně se to daří líp, chceme se učit. Také je pravdou, že „Velký Přechod Britů k BRICS“ jen tak ric a pic :-) vyvolá… Číst vice »

Sio
Sio
30. 10. 2015 22:18

Z internetových diskusí:
[http://thesaker.is/18960/]
Jack on October 23, 2015 · at 3:42 pm UTC
Thank you for the translation!
His Excellency is in my view the only Statesman of any consequence in a hundred years,possibly many more.
I watched his speech and it was great to see Sergei Ivanov laughing with delight at the truths V V Putin spoke,he, being head of the Presidential Administration would probably know in advance the content,but hearing it delivered,clearly delighted him.
Putin for President 2016…..USA

No kurňa!

Točmistr
Točmistr
30. 10. 2015 22:37

Já si začal otázky ohledně VB klást když jsem se doslechnul o tomhle: http://www.novinky.cz/ekonomika/366075-cinska-banka-uspesne-rozklada-transatlanticke-spojenectvi.html Článek je z dubna. Další článek, podle diskuze pod článkem je z července: http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/royals/6548665/Their-Royal-Heilnesses.html Zřejmě v odvetě za jejich paktování s Čínou na ně v novinách nakydali špínu. Je zajímavé že v článku zmiňují právě Winsdory, sice jsem nečetl podrobně ten z britských novin, ale v knížce „kruté století“ je o tomto pojednávající kapitola, která se jmenuje „Problémový vévoda z Winsdoru“. Taky se tam píše, že jisté kompromitující fotografie skončily v sovětských archivech. Pochybuju že jediný, kdo by o tom věděl, by byl historik Woloszánski. Takže… Číst vice »

Béda
31. 10. 2015 9:00

Doporučuji se podívat na dnešní noviny na 1.kanálu RF. 1.Ve Vídni probíhají jednání, která mají za cíl uregulování syrské krize. Sešli se tam představitelé 19 zemí. Příštích jednání se zúčastní ještě víc členů, včetně syrské opozice. USA jsou ochotni, že Asad zůstane, za určitých podmínek u moci, Saúdská Arábie je kategoricky proti. Jen postřeh – Steinmeirer měl kravatu v barvách gvardějské stuhy. http://www.1tv.ru/news/world/295215 2.Skandál na Ukrajině. Ukrajinský wikileaks zveřejnil záznam jednání M. Saakašvilíího s D.Kezerašvili (býv. ministr obrany Gruzie), které proběhlo v kabinetě Saakašvilího v Oděse. Ze záznamu vyplývá, že Saakašvili za podpory Mc Caina připravuje provokací v Sýrii. Cílem… Číst vice »

Béda
31. 10. 2015 9:02

pokračování:_

http://www.1tv.ru/news/world/295210
5.V Rusku dnes zasedala Rada bezpečnosti v čele s Putinym. Putin obzvlášť doporučil zvýšenou pozornost při zajištění strategických objektů, včetně jaderných a jiných elektráren.
http://www.1tv.ru/news/polit/295219
6.V Rusku byla provedena prověrka systémů řízení. Při té prověrce byly cvičně vypuštěny balistické rakety “Topol”, “Iskander”, “Brjansk”, “Podolsk” a křídlaté rakety “Kalibr” z různých koutků země.
http://www.1tv.ru/news/social/295222
Celý záznam zpráv – http://www.1tv.ru/

Přervzato z http://leva-net.webnode.cz/news/saakasvili-pripravoval-provokaci-v-syrii-prevrat-v-gruzii/

Více zde: http://leva-net.webnode.cz/news/saakasvili-pripravoval-provokaci-v-syrii-prevrat-v-gruzii/

Sio
Sio
31. 10. 2015 9:32

Stan napsal

Ty triliony mi utekly, byly tam dvakrát, jednou jsem je opravil a podruhé ne. Takže opraveno.

Stando, tvoje chyba to není. Nepředpokládám, že máš čas dělat na všechno editora. Chyba je už u autora a překladatele z ruštiny. Navíc – já jsem magor na čísla a verifikuji SW, takže i profesionální deformace, hned mě to praští do očí.

Béda
31. 10. 2015 11:40

Petr,

já to dával celé i s pokračováním – odkazem na Levaweb. Komentář od rána doposud čeká na schválení.

Honza999
Honza999
31. 10. 2015 14:51

Bédo…

Kdo ví, jestli nemáš pravdu. To letadlo se podle mého názoru rozpadlo ve vzduchu. Usuzuji tak ze článku na aktuálně kde píší, že záchranáři nalezli 150 těl V OKRUHU 5 km od vraku. Tělo se 5 km od místa dopadu letounu nedostane jen tak – než že z letadla vypadne již ve výšce a odplachtí. Onen náhlý sestup do výšky 1500 metrů… Do 1500 metrů již ruční protiletadlové dostřelí.

Něco tu zatraceně smrdí. Nabízí se taková konspirační teorie, že se mi na ni nechce ani pomyslet…

Starý doktor
31. 10. 2015 17:03

Islamic State claims responsibility for Russian plane crash in Egypt

http://www.reuters.com/article/2015/10/31/us-egypt-crash-islamic-state-idUSKCN0SP0P520151031

Alena
Alena
31. 10. 2015 17:34

poslední Pjakin je na leva- net. Velmi zajímavý, děkuji, paní Ireno. Pan Pjakin mimo jiné rozebírá výrok Putina na valdajském setkání.
Porucha letadla či zavinění zvenčí? To se třeba nedovíme, co je ale jisté, pokud bude platná 2. varianta, Rusové si to líbit nenechají

abx
abx
31. 10. 2015 17:57

podla prudkeho klesania to bola bomba na palube alebo raketa
comment image

abx
abx
31. 10. 2015 18:01

a co papez Frantisek? je to obrat?
http://3.bp.blogspot.com/-N09xtQH4hAs/VjFYwoMUXXI/AAAAAAAAHOs/DcliMo8pmnk/s1600/2111100h765.jpg
prvy zlava je rockefeller a druhy lauder

abx
abx
31. 10. 2015 18:03

hopla, from left to right – David de Rothschild (chairman of the board of the WJC)

Sio
Sio
31. 10. 2015 18:12

Alena napsal poslední Pjakin je na leva- net. Velmi zajímavý, děkuji, paní Ireno. Pan Pjakin mimo jiné rozebírá výrok Putina na valdajském setkání. Porucha letadla či zavinění zvenčí? To se třeba nedovíme, co je ale jisté, pokud bude platná 2. varianta, Rusové si to líbit nenechají Jsem rebel. U Pjakina jsem si už od začátku všiml, že určitá fakta, která používá jako důležité stavební kameny svých logických konstrukcí, prostě jen tak střelí, jakoby je všichni znali. Ale nezná je nikdo, kromě Pjakina. Zase jiná fakta, která znám, cituje nepřesně, s chybama. Začíná mi připadat jako baron Prášil. Jeho vývody jsou… Číst vice »

petr
petr
31. 10. 2015 18:28

Béda napsal

Petr,

já to dával celé i s pokračováním – odkazem na Levaweb. Komentář od rána doposud čeká na schválení.

to Béda,
taky jsem to zkoušel dát celé, ale nevyšlo to. Dát jenom ten odkaz si myslím, že je lepší.
Ohledně letadla Aeronet uvádí a zatím nepotvrzené : http://aeronet.cz/news/video-zachycuje-ruske-dopravni-letadlo-v-egypte-jak-je-sestreleno-z-oblohy/

Alena
Alena
31. 10. 2015 20:15

pane Sio, jdete si svou cestou za poznáním, a to je nejdůležitější. Uchovejte si kritické myšlení. Co říci více.

Sio
Sio
31. 10. 2015 21:28

Alena napsal

pane Sio, jdete si svou cestou za poznáním, a to je nejdůležitější.Uchovejte si kritické myšlení. Co říci více.

Děkuji, paní Aleno.