Odliv peněz do zahraničí byl loni rekordní

Podle analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Eurostatu je odliv peněz z ČR jeden z nejsilnějších v EU. Konkrétně jde o období od ledna do září 2015, kdy hrubý domácní produkt (HDP), bez očištění o sezónní a kalendářní vlivy, se navýšil v reálném vyjádření o 4,3 % meziročně. Zprávu přinesl server Finexpert.cz

HDP narostl nejrychleji za posledních osm let. V EU českou ekonomiku z hlediska dynamiky hrubého domácího produktu předčily pouze tři země. Byla to Malta (+5,5 %), Lucembursko (+5,8 %) a Irsko (+7,0 %). Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Problémem je rozdíl mezi HDP a hrubým disponibilním důchodem (celkové množství peněz na spotřebu a investice). Zatímco HDP v běžných cenách dosáhl 3,30 bilionu Kč, hrubý disponibilní důchod činil 3,02 bil. Kč. Tím, čím se liší od HDP, jsou transakce se zahraničím. Dochází k nim ve dvou směrech.

V jednom ekonomika finanční prostředky ztrácí, to znamená, že peníze z ní odplouvají do zahraničí. Ve druhém je naopak získává. V úhrnu ČR na přerozdělení tratí a více prostředků z ní odtéká, než přitéká. V průběhu prvních třech čtvrtletí 2015 z ČR odešlo 449 mld. Kč. Opačným směrem zamířilo 164 mld. Kč. Kvůli přerozdělení se zahraničím přišla česká ekonomika v lednu až září loňského roku o 285 mld. Kč, tj. o 8,6 % HDP.

Německá kvalita za české ceny
Během prvních třech čtvrtletí 2015 si přímí zahraniční investoři přišli v Česku na 319 mld. Kč. Domácím investorům přinesly jejich zahraniční investice pouze 29 mld. Kč. Důvod je prostý, investice rezidentů v cizině jsou mnohem nižší, než cizinců v ČR. Podle údajů ČNB z konce roku 2014 činil objem kapitálu zahraničních investorů v české ekonomice 3,26 bil. Kč. Investice tuzemských společností v cizině byly nižší – necelý bilion (917 mld. Kč). Čistá pozice se tak rovnala –2,34 bil. Kč.

Nerovnováha české ekonomiky v přímých zahraničních investicích byla jedna z nejvýraznějších ze zemí Evropské unie. Větší rozdíl ve stavech, vyjádřeno relativně k HDP, měly na konci roku 2014 pouze tři země: Estonsko, Bulharsko a Malta.

Je nesporné, že ČR je pro zahraniční investory atraktivní, ale dnešní svět se mění rychle. Stejně tak je zřejmé, že zahraniční investice mají svá pozitiva i negativa. Například modernizaci průmyslu, zvýšení exportu, nové technologie a know-how. Na druhou stranu je zde neblahý efekt, který lze zúžit na slovo montovna. Montovna výrobků (subdodávek) německé kvality za české ceny.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
3. 3. 2016 6:06

Ale makroekonomicky to budou vyhlašovat jako úspěchy ČESKÉ ekonomiky – i když jde o úspěchy cizích nadnárodních soukromých firem. (že je ta ekonomika permanentně tunelovaná, to „naše“ makroekonomy netrápí). Rozhodující jsou přece investice (i když ekonomice nepřinášejí žádnou přidanou hodnotu, jsou navázány na daňové úlevy a pobídky, nákladné financování infrastruktury). Zajímalo by mě celkové makroekonomické srovnání. Bruselské dotace (česká spoluúčast) kontra odliv peněz. Sme na tom díky cizím penězům ve vykradeném zadluženém státě lépe anebo hůře?

fajt
3. 3. 2016 8:14

kdo dnes nekrade, okrádá svou rodinu ( a ničí její budoucnost ) – tohle zlaté pravidlo feudalismu platí i v Rusku. ..)

asym
asym
3. 3. 2016 8:34

fajt napsal

kdo dnes nekrade, okrádá svou rodinu ( a ničí její budoucnost ) – tohle zlaté pravidlo feudalismu platí i v Rusku. ..)

Bohužel, již zlegalizovaná zlodějina nemůže být právně zlodějinou nazývána i když zlodějinou přes veškerou ochranu zákona – zůstává. Lépe si připomenout jména která za ní stojí: pružinský,dyba,dlouhý,ježek…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………etc.

Sio
Sio
3. 3. 2016 10:24

Jsou to všechno spekulace. Kdo ví, jak by si česká ekonomika stála dnes bez zahraničních investic? Možná bychom tu neměli ani ty montovny a jezdili bychom vydělávat jako přidavači někam na stavbu.

asym
asym
3. 3. 2016 12:05

Sio napsal

Jsou to všechno spekulace. Kdo ví, jak by si česká ekonomika stála dnes bez zahraničních investic? Možná bychom tu neměli ani ty montovny a jezdili bychom vydělávat jako přidavači někam na stavbu.

Sio stačí si vzpomenout na to co následovalo po 89, tedy na cílenou likvidaci československé ekonomiky a………………….pak až nebyla, přišly na řadu ony montovny. Zahraniční investice vždy jsou, byly a budou pouhou předehrou před odlivem financí o řád (či více) do zahraničí.

zedd
zedd
3. 3. 2016 12:31

@Sio: Takhle demoralizovaného jsem Vás ještě nezažil :) Za čtrnáct dní je rovnodennost, pak se polepšíte. Mohli jsme skončit hůř? No jasně, ale ne o moc. V tomhle nejde o konkrétní aktéry, ale o celkovou dynamiku devadesátých let. Pořád jsme jen plivanec a s rokem 1990 se otevřel jinak saturovanému kapitalismu obří nový trh. My jsme z náletu supů na Východ schytali více méně zbloudilé střely. V zájmu našich západních sousedů byla stabilita a předvídatelnost. Pokud ne rovnou integrace, měli jsme plnit alespoň roli nárazníkového pásma což lze efektivně plnit jen v případě základní sociální stability. Nutno dodat, že nám… Číst vice »

Sio
Sio
3. 3. 2016 12:45

asym napsal
Sio stačí si vzpomenout na to co následovalo po 89, tedy na cílenou likvidaci československé ekonomiky a………………….pak až nebyla, přišly na řadu ony montovny. Zahraniční investice vždy jsou, byly a budou pouhou předehrou před odlivem financí o řád (či více) do zahraničí.

Vyzvonili jsme sice klíči (tedy mnozí), pak se to už nedalo zastavit.

Sio
Sio
3. 3. 2016 12:59

zedd napsal @Sio: Takhle demoralizovaného jsem Vás ještě nezažil Za čtrnáct dní je rovnodennost, pak se polepšíte. Mohli jsme skončit hůř? No jasně, ale ne o moc. V tomhle nejde o konkrétní aktéry, ale o celkovou dynamiku devadesátých let. Pořád jsme jen plivanec a s rokem 1990 se otevřel jinak saturovanému kapitalismu obří nový trh. My jsme z náletu supů na Východ schytali více ménězbloudilé střely. V zájmu našich západních sousedů byla stabilita a předvídatelnost. Pokud ne rovnou integrace, měli jsme plnit alespoň roli nárazníkového pásma což lze efektivně plnit jen v případě základní sociální stability. Nutno dodat, že nám… Číst vice »

Irena
3. 3. 2016 14:03

zedd napsal Mohli jsme skončit hůř? No jasně, ale ne o moc. V tomhle nejde o konkrétní aktéry, ale o celkovou dynamiku devadesátých let. Pořád jsme jen plivanec a s rokem 1990 se otevřel jinak saturovanému kapitalismu obří nový trh. My jsme z náletu supů na Východ schytali více méně zbloudilé střely. V zájmu našich západních sousedů byla stabilita a předvídatelnost. Pokud ne rovnou integrace, měli jsme plnit alespoň roli nárazníkového pásma což lze efektivně plnit jen v případě základní sociální stability. Nutno dodat, že nám přisouzenou roli plníme na výbornou. Kupujeme západní za západní ceny, vyděláváme východní platy a… Číst vice »

to je jedno
to je jedno
3. 3. 2016 15:01

Sio napsal Jsou to všechno spekulace. Kdo ví, jak by si česká ekonomika stála dnes bez zahraničních investic? Možná bychom tu neměli ani ty montovny a jezdili bychom vydělávat jako přidavači někam na stavbu. Klídek, ještě tak 3-5 let „zmerkelovávání Dojčlandu“, a německé podniky, kapitalisté, kapitál, továrny… se budou stěhovat sem do 10 nejbezpečnější krajiny světa. :-))) Ovšem, nesmíme povolit usadit se u nás těm …slimům…! Jinak je to taky o řízení státu. A ten tedy v 90-tých letech řízen rozhodně dobře nebyl. Podniky, jako pivovary či Becherovka, se ocitly v rukou cizinců zbytečně. Budějovický Budvar to jasně dokazuje již… Číst vice »

hudryper
hudryper
3. 3. 2016 15:42

to je jedno napsal
to je jedno • 3. Březen 2016

Máte celkem pravdu až na to,že tzv.poradci neradili,nýbrž ti z nich,kteří byli specificky úkolováni,
svým českým „šéfům“ přímo přikazovali co bude a jak. A pokračovalo to se zmenšující intenzitou do té doby,dokud bylo co pořídit za babku a než byl dluh státního rozpočtu konečně na takové výši,aby sám o sobě vynášel věřitelům našeho státu téměř 100 mld ročně.

hudryper
hudryper
3. 3. 2016 16:37
Béda
3. 3. 2016 16:56

Zopakujme si základní premisu kapitalismu. Kapitalismus je parazitický predátorský systém, ve kterém skutečnou moc mají v rukou špičky velkokapitálu – finanční špičky velkokapitálu. Kapitalismus přirozeně spěje ke stále větší koncentraci kapitálu (bohatství a moci) do stále menšího počtu rukou, které pak mají sklon globálně vládnout celému světu (NWO). Osudem naprosté většiny lidí v kapitalismu je život na dluh (viz několik předešlých odvolávek) v totalitním systému. Současný chaos je pouze prostředkem vedoucím k životu v totalitě (NWO) na dluh.

zedd
zedd
3. 3. 2016 17:34

@Sio: Horší než v Rusku devadesátých let to u nás prostě být nemohlo. Nepopírám, že i zde byly významné hlasy volající po užití šokové doktriny v její plné síle, ale zjevně převážila potřeba částečně integrovat země střední Evropy. Také mám tendenci poměřovat tehdejší svět současným pohledem, ze kterého se význam střední Evropy jeví jako bezvýznamný. Montovna na periferii se hodila. Čína byla sice levnější, ale kvalita práce pochybná a podnikatelské prostředí řekněme těžko předvídatelné. Stabilní levná montovna více méně napojená na EU dálniční síť se prostě tehdy hodila. Teď se nám montovna cuká, neb se nechce stát rezervoárem ještě povolnější… Číst vice »

Gatta
Gatta
4. 3. 2016 7:49

hudryper napsal Máte celkem pravdu až na to,že tzv.poradci neradili,nýbrž ti z nich,kteří byli specificky úkolováni, svým českým „šéfům“ přímo přikazovali co bude a jak. A pokračovalo to se zmenšující intenzitou do té doby,dokud bylo co pořídit za babku a než byl dluh státního rozpočtu konečně na takové výši,aby sám o sobě vynášel věřitelům našeho státu téměř 100 mld ročně. K tomu bych ještě připočetl ovládnutí všech podstaných maloobchodních sektorů – potraviny, pohonné hmoty … , dodávky energií a vody, a prozatím ne zcela úspěšné ovládnutí důchodového systému … Každá ta „revoluce“ a „boj za svobodu“ je jen boj elit… Číst vice »