OKD letos bez varování ukončí těžbu v Dole Paskov

Způsob, jakým OKD o situaci informuje, je skandální

Společnost OKD chce těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku ukončit na konci letošního roku. Plánuje, že letos sníží počet svých zaměstnanců z aktuálních přibližně 9800 nejméně o 500 a počet agenturních pracovníků asi o 800. Vyplývá to z vyjádření výkonného ředitele Antonína Klimši ve firemním týdeníku Horník. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že se tyto informace dozvěděl z firemních novin a že ho to velice překvapilo.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že způsob, jakým OKD o situaci informuje, je skandální. Zprávu o ukončení těžby neměly dnes ani ministerstva průmyslu a práce. „Na druhou stranu ta čísla odpovídají realitě, kterou víceméně dlouhodobě očekáváme, i vzhledem k tomu, jak znám stav příprav, respektive nepříprav na těžbu,“ řekl Novák.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák řekl České televizi, že postup vedení OKD je velice nestandardní a neseriózní. Zvláště v době, kdy je stávková pohotovost a kdy se situací zabývá vláda a tripartita. „Není to profesionální,“ zdůraznil.
Hanák také uvedl, že krajská tripartita přitom zpracovala materiál, jak by se mělo postupovat, například využitím příkladů z Porýní-Vestfálska, kde to perfektně řešili. Řekl také, že není mnoho známo o tom, co budou lidé z dolů chtít, jaké mají platové podmínky, chtějí-li dál pracovat či ne atd. Proto navrhl posílit úřady práce, i psychology.

Výkonný ředitel Antonín Klimša uvedl, že počet vlastních zaměstnanců OKD by se měl letos pohybovat okolo 9300 lidí. „Proti roku 2015 tak dojde ke snížení průměrného stavu vlastních zaměstnanců asi o deset procent. Současně s tím snížíme počet dodavatelských zaměstanců zhruba o třicet procent,“ uvedl Klimša. V dodavatelských firmách podle odborů nyní pracuje zhruba 2500 lidí.

Odboráři OKD rozšířili minulý pátek časově neomezenou stávkovou pohotovost na všechny doly. Hornické odbory tak nakonec přikročily k tomuto kroku i poté, co vedení firmy o den dříve uvedlo, že se v dolech na Karvinsku bude zřejmě ještě dva roky těžit beze změn. Podle předsedy Sdružení hornických odborů OKD Jaromíra Pytlíka však nedostali dostatek jasných informací o další činnosti OKD, neví se ani, jak bude vypadat plán firmy pro letošní rok.

Důl Paskov má téměř 1700 kmenových zaměstnanců. Těží se v něm na dvou šachtách: Staříč a Chlebovice. Klimeš uvedl, že pokud nedojde k dalšímu propadu cen uhlí na světových trzích, v karvinské části OKD se s útlumem v následujících dvou letech nepočítá. „V rámci standardních procesů zvyšování efektivity ale v roce 2016 plánujeme – mimo Důlní závod 3 – snížit počty zaměstnanců v OKD asi o 340 lidí, a to k 1. červenci,“ uvedl výkonný ředitel.

K prostředkům na zajištění odstupného pro propouštěné zaměstnance uvedl, že budou předmětem dalších jednání mezi vlastníky firmy a zástupci státu, případně dalšími zainteresovanými stranami. Ministerstvo práce podle náměstka Jiřího Vaňáska opatření na pomoc propouštěným ale už chystá. Podle něho resort v případě ukončování těžby zřídí ve firmě mobilní pracoviště úřadu práce. Chystá cílený program pro propouštěné. Zahrnovat má rekvalifikační kurzy či příspěvky na dojíždění za prací do jiných míst.

„Nejprve ale musíme znát časový harmonogram, pak můžeme začít s opatřeními. Připravujeme různé varianty plánu. Musíme mít ale základní informace,“ řekl Vaňásek. Ministerstvo už vypracovalo analýzu trhu práce v Moravskoslezském kraji. Je v něm deset tisíc volných míst a sedmdesát tisíc nezaměstnaných, upřesnil náměstek.

Horničtí odboráři z těžební firmy OKD zároveň také poslali otevřený dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a vládě. Chtějí, aby stát konkretizoval plán řešení krize OKD a dopadů na zaměstnance, ale i na další navázané firmy a region, a to i v případě možného bankrotu firmy. Žádají také, aby stát nedopustil znehodnocení ložisek uhlí neuváženým a nevratným zavíráním činných dolů.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
humbru
humbru
8. 3. 2016 6:42

Co to znamená technicky „ukončit těžbu“? Že soukromá firma státní zásoby odepíše, důl se nechá zatopit a eventuelní obnovení těžby lze realizovat jen za cenu vysokých nákladů? Nebo je to jinak?

idiotronic
8. 3. 2016 12:52

V poslední větě je veškerý obsah. Ukončení těžby je nevratné a stejně tak i následky. Těžba uhlí souvisí s výrobou železa a ta jde nahradit výrobou na polské straně. O zaměstnancích se pojednává jako o totožných kusech ,,lidských zdrojů“. Každý může vykonávat jakoukoli jinou práci (opravdu?). Lidé ze severní Moravy si už roky hledají práci jinde ( v Praze). ČD CARGO odprodává přebytečné lokomotivy (stejný typ, jakým jezdí Regiojet) , nemá co vozit.

fajt
9. 3. 2016 7:49

za zničení nejsevernějšího regionu Moravy mohou bezesporu „lidé“ ze sociální demokracie, ale v každém případě lze říci, že i samotní moravané v kauze bakalovo fatálně selhali – bude asi nejlépe, když se moravské šachty v tuto chvíli zavřou a černé zlato se přenechá jiným dobyvatelům. ..)