Osudný srpen 1968

Mnozí si vzpomenete, že v rámci popřevratové propagandy běžel na ČTV seriál besed s historiky o minulých létech komunistické hrůzovlády. Seriál besed moderoval dnes již zesnulý redaktor a amatérský historik Vladimír Kučera. Jeden z mnoha dílů, byl věnován Lidovým milicím.

Zásluhou pana Kučery byly všechny díly besed stylizovány tak, aby na minulém režimu „nezůstala nit suchá“, protože se přece jednalo o diktaturu (proletariátu).

Seriálový díl o Lidových milicích však ve svých závěrečných minutách vybočil ze svého zadání hanobit minulý režim, když pan Kučera řekl, že by rád věděl, jaký osud čekal na 80!!! tisíc milicionářů, kteří byli do konce roku 1968 vyloučeni z KSČ a propuštěni ze zaměstnání. (V roce 1969 bylo vyloučeno z KSČ, s dalšími existenčními důsledky, více než 500 tisíc komunistů, protestujících proti okupaci.)

Za touto nenápadnou poznámkou se skrývá osud 80 tisíc živitelů rodin, kteří v brzkých ranních hodinách, dne 21. srpna 1968 na rozkaz vrchního velitele LM, zahájili budování obranných pozic svých fabrik proti útoku ruských, polských a maďarských okupantů. Rozkaz zněl „za žádných okolností nedovolit obsazení důležitých podniků okupačními armádami“. Na příjezdových cestách byly postaveny zátarasy a kde to bylo možné, byly vykopány zákopy, jež byly osazeny těžkými kulomety a protitankovými reaktivními střelami (RPG).

Tátové od rodin celé hodiny leželi proti tankům a obrněným transportérům a čekali, zda okupanti ustoupí. Ten, kdo sloužil v armádě, má přesnou představu, co se honí hlavou, když na vás míří hlaveň děla tanku či těžkého kulometu na BVP. V tancích byli mladí kluci, kterým řekli, že jedou osvobodit bratrské Československo od západoevropských okupantů.

Patová situace, kdy žádná ze stran nedostala rozkaz k zahájení palby, trvala nekonečně dlouho. Když Moskva pochopila, že zaútočit na dělníky nesmí, byly tanky odvolány (Rusi měli v úmyslu obsadit všechny důležité podniky – zbrojovky, hutě, doly a velké podniky, a v zemi zavést systém protektorátu, jako Hitler. To by znamenalo jmenovat ruské velitele fabrik a jmenovat ruské velitele měst. Plánovači okupace neměli informace o tom, že milice nejsou policie, ale domobrana přímo řízená KSČ, nezávislá na armádě a policii. Omyl zřejmě zavinil název „milice“.).

Současně s úmyslem obsadit důležitá odvětví průmyslu eskortovali ruští parašutisté vedení státu do Moskvy. To u veřejnosti vyvolalo značné protesty, protože naprostá většina obyvatel podporovala komunisty v jejich obrodném programu.

Ruská okupační vojska se zabydlovala na našem území a v srpnu 1969 vyšli obyvatelé všech měst do ulic a požadovali okamžitý odchod okupačních vojsk. Proti demonstrantům byli vysláni milicionáři a v několika případech došlo k ostré střelbě a zabití několika demonstrantů. Tak se okupanti pomstili milicionářům za to, že nemohli provést plánovaný záměr. Zničili jejich pověst.

Já se ptám, kdo byli ti v uniformách milicionářů? Ti opravdoví milicionáři přece byli propuštěni z práce a vyloučeni ze strany. Nemohli to být příslušníci závodních jednotek LM.

Tímto chci upozornit na stále zatajovanou rozhodující roli závodních jednotek Lidových milicí při okupaci naší země. Bez jejich aktivního odporu by zřejmě žádné jednání v Moskvě neproběhlo. Vše by probíhalo jinak. Dnes, pokud ještě žijí, jsou zákonem degradováni na občany třetí třídy.

Plánovači politického převratu v roce 1989 už byli připraveni eliminovat vliv milice na politické dění. Prezident Havel dostal jako prioritní úkol zlikvidovat Lidové milice, zemědělství a zbrojní výrobu. Vše dokonale splnil.

Po zvolení Václava Havla prezidentem ČSSR okamžitě začalo odzbrojování závodních jednotek LM a současně začala jejich dehonestace. Do 30. 11. 1989 byly odvezeny zbraně milicionářů do skladů armády a milice rozpuštěny.

Po likvidaci LM se prezident Havel zaměřil na likvidaci zemědělského družstevnictví a zbrojního průmyslu. Tím zajistil svým chlebodárcům dobré kšefty.

Měli bychom s úctou vzpomínat na ty, kteří stáli proti hlavním tanků a neustoupili.

Dějiny nelze měnit!

Člen Krajského štábu LM v Ostravě

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
6. 9. 2020 15:52

Tohle:
„Rusi měli v úmyslu obsadit všechny důležité podniky – zbrojovky, hutě, doly a velké podniky, a v zemi zavést systém protektorátu, jako Hitler.“
a
„naprostá většina obyvatel podporovala komunisty v jejich obrodném programu“

mi stačilo, abych tu slátaninu nedočetl.

petr
petr
6. 9. 2020 19:12

Ano, pamatuji si, že při ranním nástupu do práce všichni mí spolupracovníci, kteří byli v Milicích, se s námi na šatně rozloučili. Pak šli se urychleně převléknout do maskáčů, pro zbraně, spojovací a zdravotní materiál. Pak jsem je viděl a mohl s nima mluvit při odchodu z práce zamaskované v různých příkopech, železničním náspu a stromořadí, které lemovalo cestu k fabrice. Tehdy měli jen samopaly, lehké kulomety, ruční granáty a pancéřovky. Tuto pohotovost drželi asi tři dny. My co jsem zůstli ve fabrice, tak jsme na jednotlivých směnách odstavovali výrobu, čistili a opravovali výrobní zařízení. Jak si pamatuji, nikdo nebyl… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  petr
7. 9. 2020 8:56

V roce 90 jsem na dveře svého pracoviště vyvěsila plakát se svými výhradami k tomu co se děje. Mimo jiné jsem tam napsala, že by se všichni měli zamyslet, proč jsou tak překotně rušeny Lidové milice. Krátce nato jsem dostala výpověď. Jinak se připojuji k Botičkám, že řeči o okupaci na způsob Hitlera jsou blábol. Ostatně řeči o tom, co prý měli v úmyslu a jak by se nám za to měli do nekonečna omlouvat se pořádně tlučou s tím, co hitlerovci SKUTEČNĚ udělali a co PROKAZATELNĚ měli s námi v úmyslu do budoucna. Těm se naopak naši „představitelé“ omluvili… Číst vice »

idiotronic
Reply to  Bety
7. 9. 2020 11:44

Zrušením vedoucí úlohy Strany ztratily LM oporu v zákoně. A ani předtím to nebylo jednoznačné. O předání zbraní armádě od LM k ČSLA také existovaly jen ústní zprávy, že proběhlo (zprávu dostalo OF, ostatní se radovali z nabyté svobody) . Na návštěvě u jednoho milicionáře mi jako tajemství jeho kluci ukázali, kde má táta na půdě schované náboje do samopalu ( měl tam bedýnku). Pro jistotu dodávám, že je to přes 25 let. Táta skutečně v převratových dobách zalehával v lesích kdesi na kladensku. Ale úlohu LM tenkrát bez problémů mohla převzít armáda, tenkrát ještě viditelně existovala (poslední cvičení jsem… Číst vice »

Patrik
Patrik
7. 9. 2020 15:21

Co leden 1968 v SSSR a Československu, březen 1968 ve Vietnamu, duben 1968 v USA, květen 1968 ve Francii, říjen 1968 v Mexiku??? A co dění v Číně v letech 1966-69, atd., atd. ??? Ani po více jak padesáti letech z Ruska není sundána ta nálepka „ruská okupace“ a článek nahrává tomu, aby to tak i nadále zůstalo. Světem se valila tsunami a československé LM jsou těmi hrdiny, kteří se jako kapka v moři postavili „okupantům“?

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Patrik
8. 9. 2020 8:01

Přesně tak.
Kde byli ty hrdinové 14.-16.03.1939, když doopravdy šlo o likvidaci českého národa? Proč tehdy „tátové od rodin celé hodiny neleželi proti tankům a obrněným transportérům“? Ani proti NDRákům si v srpnu nikdo nedovolil ani ceknout, jinak – schießen.
JEDINÝ historicky doložený ozbrojený odpor proti něm. okupaci byl v Místku. 50 vojáků v Czajankových kasárnách ve Frýdku-Místku, v nichž byl ubytován třetí prapor 8. pěšího pluku „Slezského“, se dokázali bránit asi půl hodiny, než jim došly náboje. Velel jim kapitán Karel Pavlík. Pamatujme si jeho jméno a čin!
Vojáků wehrmachtu padlo 12. Alles.

Patrik
Patrik
Reply to  Botičky od Diora
8. 9. 2020 9:43

V březnu 39 byli „hrdinové“ zalezlí, protože věděli, že hitlerovci by bez milosti stříleli, zatímco proti Rusům vyskakovali tak, že tankům nastavovali hruď, hlavně aby provokovali, přitom podvědomě věděli, že Slovan Slovana zabíjet nebude. Ano, byli mrtví, ale toť otázka, proč. A co je to proti mrtvým při americkém březnovém masakru ve Vietnamu či říjnovém masakru v Mexiku deset dnů před zahájením té olympiády, kde Čáslavská tak triumfálně vystupovala proti Rusku, zatímco američtí černí sportovci ukazovali pěst Spojeným státům v reakci na dubnovou smrt M.L.Kinga. Dnes vidíme výsledky toho, k čemu se tehdy pokládaly základy – https://cs.wikipedia.org/wiki/Black_Lives_Matter A je to… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
8. 9. 2020 10:10

PPS: „„Někdy v roce 1969 asi 50 000 čínských vojáků napochodovalo na Sibiř, protože zřejmě měli důvod si myslet, že jim ona část Ruska patří.“ – Až teď si uvědomuji hloubku slov „zřejmě měli důvod si myslet, že jim ona část Ruska patří.“ No, jak by ne, když na Sibiři se těžilo ruské zlato, kde 90% zisků plynulo Británii…A v zájmech Británie tedy Čína poslušně napochodovala směr Sibiř …
A aktuálnost: Cameron v Číně
https://www.ft.com/content/a0b3858e-4e92-4db2-83fd-a6550d0b1427

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
8. 9. 2020 18:53

Dodatek: „Je to velice jednoduché. Všichni jste asi slyšeli o lenských rýžovištích zlata a o postřílení dělníků pracujících v tomto podniku v roce 1912. Ale málokdo už zná celé věcné pozadí té záležitosti. Ještě jednou upozorňuji, že o všech těch otázkách, o roku 1968, o těch československých událostech, o tom, o čem teď budu mluvit, je možné sepisovat rozsáhlé práce. /// /Takže od roku 1873 tu společnost Lenzoloto vlastnili Gincburgové (Günzburgové), bankéřská rodina, což by nebyl žádný problém, kdyby v roce 1908 při rozšiřování svého byznysu, nezaregistrovali v Londýně společnost Lena Goldfields, jejíž kontrolní a klíčový balík náležel anglickým bankéřům… Číst vice »

Viky
Viky
Reply to  Patrik
8. 9. 2020 20:37

Milý Patriku, čím nás to tady krmíte?–„„Někdy v roce 1969 asi 50 000 čínských vojáků napochodovalo na Sibiř, protože zřejmě měli důvod si myslet, že jim ona část Ruska patří.“ — A …kam až došli, na té Sibiři? Vím o jediném konfliktu v daném období a přibližné oblasti. A to je konflikt na ostrově Damanskij. zřejmě měli důvod si myslet, že jim ona část Ruska patří – měli, milý Patriku, měli. Protože historicky byla dost blbě provedena demarkace území na řece Ussuri poslední změny byly provedeny až po roce 2000! Jen bych Vás milý Patriku měl upozornit, že celý ostrov… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Viky
8. 9. 2020 22:16

@Viky Budu citovat „Tak asi tak k té “Podstatě času”, o které hovoří Pjakin. K jeho videu z prosince 2013 už jen tolik, že v procesu zavádění marxismus/trockismu se přes politiku multikulti nachází nejen Evropa (pod vedením marxistů Barosso, Merkelová, Mogherini a dalších v čele EU) a přes “Podstatu času” je našlápnuto i na Rusko, tak stejnému procesu se nevyhnou ani USA. Ty ovšem, stejně jako lídři Evropy, nevědí, která bije – a tak jedinou silou, která se tomuto procesu vzpírá právě proto, že do něj jako jediná vidí, zůstává Rusko.“ K tomuto obrázku (zeleně Čína) ze zdroje zde https://aeronet.cz/news/otazky-a-odpovedi-v-v-pjakina-ze-dne-26-09-2016-podstata-casu-a-projekt-sssr-2-0/… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
8. 9. 2020 22:52

Protože ale platí, že stejně jako Spojeným státům nebylo dovoleno – slovy Pjakina – „sežrat planetární zdroje jako sarančata“, není a nebude to dovoleno ani Číně, která má Spojené státy v pozici světového hegemona nahradit. Obzvláště pak Číně s její miliardoutřista občany vedle 140 milionů Rusů, ale k tomu vedle 300 milionů Američanů a vedle 500 milionů občanů EU. Přeloženo: Co nebylo 68. dovoleno Spojeným státům, to s odstupem času ani náhodou nebude dovoleno Číně. Jde o planetární zdroje a v tom má všechny trumfy v ruce Rusko. A má jen nejen tím, že ty zdroje má, ale v neposlední… Číst vice »

Viky
Viky
Reply to  Patrik
9. 9. 2020 5:51

Milý Patriku, asi jste nepochopil, co jsem napsal. Tedy znovu.
—Někdy v roce 1969 NENAPOCHODOVALO asi 50 000 čínských vojáků na Sibiř. — Tečka.
Bez ohledu na to, kdo a kde, cosi takového tvrdí.

Patrik
Patrik
Reply to  Viky
9. 9. 2020 7:27

@Viky Jestli 50 000 čínských vojáků na Sibiř napochodovalo, to ve skutečnosti vůbec není důležité, takže se tady dohadujeme o informaci, mnou vloženou pouze jako perlička, tzn. bez tvrzení, že je to pravda. Co ale podstatné je, že v roce 1969 byly spory mezi SSSR a Čínou vyhrocené až ke skutečným bojům, a co je dále důležité – k bojům na čínsko-ruské hranici a to na Dálném východě, odkud vede cesta na Sibiř https://cs.wikipedia.org/wiki/Damanskij a viz Sibiřský federální okruh https://cs.wikipedia.org/wiki/Sibi%C5%99 Možná to všechno bylo takto https://nasregion.cz/kam-zmizel-ostrov-na-rece-ussuri-pry-se-uplne-vyparil-90828/ že ale Čína je na provázku loutkovodičů, na tom si trvám – vždyť i… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
9. 9. 2020 8:21

PPS: Související -„Bielorusko si vybralo Čínu ako alternatívu k Rusku. ČÍNA TLAČÍ BIELORUSKO DO EÚ, cituji: „Pozadie aktuálnych udalostí v Bielorusku, sa ukazuje úplne iné, ako sú naratívy lokálnych analytikov, ktorých politický obzor sa končí pri Majdane. Analýzu o tenziách medzi Čínou a Ruskom v postsovietskom priestore priniesol už PRED POL ROKOM AsianReview. V nej sa píše že KONFLIKT NA UKRAJINE VYÚSTIL DO ZVLÁŠTNÉHO GEOPOLITICKÉHO ZÁPASU V BEILORUSKU. „Keď Bielorusko zobralo 500 miliónovú pôžičku z Čínskej rozvojovej banky, bol to ODKAZ RUSKU. Moskva predtým prisľúbila Bielorusku 600 miliónovú pôžičku, no bielorusky minister financií Maxim Jermalovič vyhlásil, že dohoda s Čínou… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
10. 9. 2020 12:28

Drsné a pro havloidy nepohodlné, ale pravdivé: Cena české zásadovosti se počítá v knedlíkách
https://riafan.ru/1304695-golos-mordora-cena-cheshskoi-principialnosti-izmeryaetsya-v-knedlikakh