Pohádky o kapitalismu (2)

Mýtus číslo 3: Kapitalismus je věčný, protože nic lepšího ještě nevymysleli

Nic není věčné pod lunou …“ (William Shakespeare)

Pokud se podíváme do minulosti, tak například v dobách otroctví mnozí přední představitelé lidstva tenkrát považovali za přirozené, že ve společnosti existuje taková kategorie lidí jako otroci. Později, za feudalismu, po dlouhou dobu neviděli ni progresivnějšího, než jsou feudální vztahy. Avšak s rozvojem výrobních sil společnosti se mantinely společenských vztahů staly moc úzké a společnost chtě-nechtě musí uvést formu do souladu s obsahem. Následkem toho se jedna společenská formace mění za druhou. Netřeba být vědcem, aby člověk pochopil tak jednoduchý princip, že v průběhu celé historie lidstva šel pokrok zákonitě od útlaku ke svobodě, od nižšího k vyššímu. Pokud se vývoj zastaví nebo otočí, dochází k degradaci – procesu opačnému, než je pokrok.

Můžeme si snad myslet, že v kapitalismu úplně zmizel například takový jev, jako je vykořisťování člověka člověkem? Samozřejmě, že ne. A to znamení, že lidstvo má ještě cíle, kam jít.

A teď něco o tom, že nic lepšího nebylo vymyšleno … Samozřejmě, že bylo. A teď nemluvím o komunismu, teorie kterého se ještě musí vyzkoušet v praxi, ale o socialismu. Dokonce i socialismus, který je jen přechodným stavem na cestě ke komunismu, je ale mnohem lepší podle jakýchkoli, ať už ekonomických, sociálních nebo vědeckých kritérií, než kapitalismus. Samozřejmě, kapitalistům a dalším parazitům na těle národa se za socialismu žije hůře (anebo ideálně nedá se žít vůbec). Ale tuto oběť menšiny pro lepší život většiny je možné a potřebné přežít.

Mýtus číslo 4: Kapitalisté jsou donuceni vylepšovat sociální sféru, aby se vyhnuli hněvu národa a revolucím

Určitě se ještě nenarodili takoví kapitalisté, kteří by si přáli dobrovolně se rozloučit se svými kapitály. A neříkejme si tu, že jsou všichni, jako skupina, mecenáši a filantropové. Zaprvé, to, že jsou lidé, kteří se z nějaké příčiny nedokáží uživit, a o ně se dokonce stará stát, je zásluha kapitalistů, zadruhé dokonce z těch, jakoby kladných činů buržoazie zcela určitě získá výhodu typu uklidnění společnosti, reklamy a PR tím, že zveličí neúměrně vlastní velkodušnost.

Jakékoli skutečné ústupky, které mění život pracujících ne nominálně, ale reálně k lepšímu, se musí dobývat potem a krví, se zbraní v ruce. Nejde to bez obětí vlastních a obětí ostatních. Pokud vyostření třídního boje nevede k revoluci a výměně společensko-ekonomické formace, všechny ústupky udělané kapitalisty ze strachu, že „ztratí všechno“, postupně vyšumí, když nastoupí reakce. Časem se tento cyklus opakuje znovu a jen bezprecedentní úsilí buržoazie k oblbování lidí a odvedení pracujících od třídního boje udržují její privilegované postavení majitelů výrobních prostředků ve společnosti.

Velmi výrazným příkladem v Rusku je období let 1905 – 1917, kdy car, který se vyděsil svobod, jež udělil vlastním manifestem, začal potichu utahovat matice zpět. Nakonec se mu dostalo toho, co se mu dostalo.

V současné době, více než 25 let po rozpadu SSSR, vidíme obraz plynulého ořezávání výhod a „sociálky“ pod rouškou všemožných „monetizací“ a „optimalizací“. Výsledkem toho je, že lidé už pociťují na vlastní kůži, že musí platit dokonce za to, co bylo dříve bezplatné nebo téměř bezplatné, pracujícím zbývá méně peněz a tendence ke zlepšení jsou v nedohlednu. K tomu ještě nenasytnost kapitalistů je ponouká zasunout jejich špinavou pracku ještě hlouběji do kapsy zaměstnanců a vycucnout odtamtud ještě více. Beztrestnost je zdrojem sebevědomí a sebevědomí zdrojem iluze, že situaci ve společnosti mají pod kontrolou. Iluze proto, že bezpečnost buržujů a jejich kapitálů zabezpečují také zaměstnanci, na kterých parazitují. A bez ohledu na to, že buržoazní stát utahuje matice stále víc, vztek lidí a revoluci není takto možné odvrátit.

Zdroj: http://aloban75.livejournal.com/2150156.html

Překlad: Sio

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
9. 8. 2016 19:24

Filipíny majú okolo 100 miliónov obyvateľov,bývali kolóniou USA a 30.júna sa tam ujal funkcie prezidenta Rodrigo Duterte,ktorý zaujal hneď po svojom nástupe do funkcie zaujímavý postoj k USA. http://www.hlavnespravy.sk/usa-importuju-terorizmus-na-stredny-vychod-povedal-novy-filipinsky-prezident/805989 Pustil sa hneď do boja proti obchodu s drogami a korupcii.Za obeť čistkám padlo nie len veľa obchodníkov s drogami,ale aj mnoho ľudí z radov armády,polície,súdov a štátnych inštitúcií.To sa samozrejme znepáčilo USA mimo iné aj preto,že ako je známe,tak CIA získava peniaze pre svoje pokútne operácie z narkobiznisu.Tak začali prostredníctvom svojho veľvyslanca organizovať „farebnú“revolúciu na Filipínach.To nasralo prezidenta Rodriga Dutarte,ktorý obvinil USA zo zasahovania do vnútorných záležitostí Filipín a o… Číst vice »

Dana
Dana
9. 8. 2016 21:48

Aha, tak na Filipinach, kde si zvolili za vudce krvelacneho diktarora, ktery podporuje trest smrti svych lidi i za kradez mobilu, tak tam je to vrazdeni casto nevinnych v poradku, ze . Zde se lidska prava naprosto ignoruji a mnozi jasaji, ze tece nevinna krev. . Tisice lidi byly oznaceny, nekteri i nepravem, za zlodeje , anebo ze se dopustili trestneho cinu. Nasledne je hned, bez soudu vladni „Kontrolujici straz“ zastrelila.. Tez verejne lyncovani drogove zavislych a prekupitelu drog je povoleno, bez soudu… Nektere povesi a pak jim uriznou hlavu. Demokracie v prvni rade znamena, ze obvineny ma pravo na… Číst vice »

PPK
PPK
10. 8. 2016 4:44

Ach jo(ch). Už i stárnoucí moravský ekonomický emigrant v Kanadě, který si tu na OM hraje na Američana, si bude muset zvyknout. Zvyknout si, že z Filipín do Ameriky je mnohem dál, než z Filipín do Číny. Však oni se ti Filipínci s Číňany určitě časem nějak dohodnou, i bez mocensky chřadnoucího a dalekého strýčka Sama. Strýčka, který by tak rád vládl světu tím, že lidi na druhé straně planety bude neustále vzájemně rozeštvávat a pak jim nabízet smiřovací dohody pod svým patronátem. Jenže dějiny snažení někdejších vládců světa nejsou jen dějinami jejich úspěchů. Jsou i dějinami jejich omylů, když… Číst vice »

peter.
10. 8. 2016 5:34

Dana napsal na Filipinach, kde si zvolili za vudce krvelacneho diktarora Dana: Rodrigo Duterte bol filipínskym ľudom zvolený v demokratických voľbách za prezidenta.Ľud ho zvolil preto,že Duterte mu mimo iné sľúbil,že ho zbaví narkobarónov,narkobiznisu,drogovej pliagy a korupcie.To aj robí.Plní to čo sľúbil svojim voličom. USA s tým majú problém a povedali: My potrebujeme na Filipínach zachovanie narkobiznisu a korupcie,je to náš strategický záujem a keď sa neprispôsobíte,tak u vás zavedieme „demokraciu“aj keby sme mali pri tom pozabíjať tretinu Filipíncov a zrovnať bombami Manilu zo zemou.A urobíme to aj za cenu porušenia medzinárodného práva. Dana: Ste vy ešte vôbec schopná po… Číst vice »

hudryper
hudryper
10. 8. 2016 5:37

Dana napsal
Jsem docela rada, ze je Duterte sprosty na americke zastupitele, protoze Filipiny maji urcite smlouvy s USA a hadaji se o prostor v Cinskem more s Cinou . At Duerte smlouvy vypovi. Dle meho nazoru neni v zajmu USA, aby se kvuli primitivovi marily vztahy s Cinou. Tak at si Dutarte vyskakuje sam, Cina si ho umirni.

V Čechách takovému a podobnému vysvětlování říkáme “ Z NOUZE CNOST “ .

Honza999
Honza999
10. 8. 2016 7:11

Dana napsal Aha, tak na Filipinach, kde si zvolili za vudce krvelacneho diktarora,ktery podporuje trest smrtisvych lidi i za kradez mobilu,tak tam je to vrazdeni casto nevinnych v poradku, ze . Zde se lidska prava naprosto ignoruji a mnozi jasaji, ze tecenevinna krev. .Tisicelidi byly oznaceny, nekteri i nepravem, za zlodeje ,anebo ze se dopustili trestneho cinu. Nasledne je hned,bezsouduvladni„Kontrolujici straz“ zastrelila.. Tez verejne lyncovanidrogove zavislycha prekupitelu drog je povoleno, bez soudu… Nekterepovesi a pak jim uriznou hlavu. Demokraciev prvni rade znamena, ze obvineny ma pravo naspravedlivy soud,coz se v Manile nedeje. Az zabitych budou statisice, pak se to uz… Číst vice »

Dana
Dana
10. 8. 2016 20:12

A kde prosim zabiji americka vlada sve obcany drony ? Chemtrails konspiratori a anarchiste uz z toho meli osypky jen pri prvnim slovu dron, vubec se o pouziti dronu doma nejednalo. Paranoidni fantasie R.Paula se nedaji brat vazne. A vubec, proc by mela vlada nasazovat drony, kdyz konflikt lehce zvladne mistni policie a nebo Narodni Gardy ? Stejne uz maji zneskodnovaci roboty rizene dalkove. Souhlasim s pouzitim dronu treba ve valecne oblasti Afghanistanu, kde to zmirnuje pocet zabitych americkych(ceskych) i afghanskych vojaku. Radeji byste se meli soustredit na nevinne obeti Afghancu pri samoodpaleni se Talibancu.. Ti zamerne zabiji zeny a… Číst vice »

leho
leho
10. 8. 2016 22:10

Své poznámky k termínu „kapitalismus“ jsem napsal v diskukzi k prvnímu dílu. Jenom ještě připomenu, že tento termín jsme si zvykli používat za minulého režimu, tzv. „socialismu“ jinak řečeno komunismu podle vládnoucí strany a ideologie, kterou se tenkrát řídil stát a společnost. Už jsem se několikrát zmínil, že komunisté v Československu by nikdy nezvítězili bez zcela zásadní pomoci komunistů sovětských a ti by zase nepřišli nikdy k moci nebýt totálně neschopného cara a chaosu po první světové válce. Zkrátka bez neschopného cara a bez chaosu v Rusku způsobeným světovou válkou bychom ani nepoužívali termín „kapitalismus“ jelikož ideologie vynalezená šarlatánem Marxem… Číst vice »

Sio
Sio
11. 8. 2016 4:46

leho napsal Své poznámky k termínu „kapitalismus“ jsem napsal v diskukzi k prvnímu dílu. Jenom ještě připomenu, že tento termín jsme si zvykli používat za minulého režimu, tzv. „socialismu“ jinak řečeno komunismu podle vládnoucí strany a ideologie, kterou se tenkrát řídil stát a společnost. Už jsem se několikrát zmínil, že komunisté v Československu by nikdy nezvítězili bez zcela zásadní pomoci komunistů sovětských a ti by zase nepřišli nikdy k moci nebýt totálně neschopného cara a chaosu po první světové válce. Zkrátka bez neschopného cara a bez chaosu v Rusku způsobeným světovou válkou bychom ani nepoužívali termín „kapitalismus“ jelikož ideologie vynalezená… Číst vice »

fajt
11. 8. 2016 6:03

ty woe, leho, jestli stejně mazaně válčíš jak tady bodře filozofuješ, tak to má emerická korporace brzy „presraté“. ..)

peter.
11. 8. 2016 7:03

leho napsal
Uspořádání společnosti se snad má podle autora napřed vymyslet a pak společnosti předoložit ke schválení, či co. Zeptal bych se, jak by

leho:
Súhlasím s tým,že spoločnosť si sama určuje ako chce byť usporiadaná.Len mi vysvetlite,prečo potom USA a kapitalistické štáty tak tvrdo a finančne nákladne bojovali proti socializmu.Prečo nenechali tie socialistické štáty na pokoji,aby mohli preukázať,či je ten socializmus životaschopný alebo nie.Koľko len ľudských životov bolo utratených v rámci tzv.“zadržiavania komunizmu“ a koľko peňazí na to USA vynaložili!? To sa tí kapitalisti tak báli socializmu?
Tárate leho !!!

fajt
12. 8. 2016 5:11

kapitalismus je civilizační HIV v konečné fázi – když se společnost dostane na tuto úroveň je v podstatě evolučně i existenčně mrtvá. ..