Praha, privilegované centrum všech režimů

Praha byla vždy něco jiného, než okolní „vesnice“ a na tamních obyvatelích to bylo a je znát.

Politicky vždy podléhala momentálnímu populismu daleko více, než ostatní. Stačí si vzpomenout na výsledky voleb v roce 1946, kdy Pražané lvím podílem přispěli k nástupu bolševismu. Podobný efekt nastal po roce 89, kdy nejprve zcela nekriticky prosadili agenta Havla&Co. a posléze drželi při životě celé generace modrých tunelářů. Posledním výstražným signálem byla prezidentská volba, při kterých, na rozdíl od zbytku republiky, podpořili pražané cizince a senilně dementního restitučního podvodníka, což jim vydrželo dodnes.

Příčiny jsou primárně mocenské a ekonomické. Na základě dlouhodobých zkušeností každá vládnoucí elita ví, že politické převraty se odehrávají zásadně v Praze. Proto je důležité ji ovládat. Nejjednodušší je udělat to pomocí relativní spokojenosti obyvatel. Náklady státního rozpočtu na jednoho obyvatele Prahy jsou dvojnásobně proti zbytku republiky. Argument, že má Praha vyšší HDP na hlavu, je výsměchem, protože toto číslo vzniká třeba na adrese Duhová 2, kde své HDP tvoří prakticky všechny naše elektrárny. Ve skutečnosti je hlavní město obrovským vysavačem jinde vytvořených hodnot. Také přítomnost prakticky všech státních úřadů vytváří vysokou platovou úroveň a nízkou míru nezaměstnanosti. Přestěhování jediného velkého ministerstva na takové Osoblažsko by k nepoznání tento zoufale zanedbaný region změnilo a způsobilo lokální hospodářský zázrak.

Pražané zatím ještě nikdy nepocítili důsledky katastrofické hospodářské politiky polistopadových vlád, ani v době nedávné krize. Proto jsou jiní, volí nevolitelné, mají pracovní morálku na úrovní rozvinutého reálsocialismu, užívají si bohatých veřejných investic, bohatě dotovanou kultura vytváří armádu vždy prorežimních „umělců“, mohou chodit na do práce na devátou a v pátek ve 12:00 mít už malou sobotu.

Ale proč o tom píšu zrovna dnes? Naše vláda se snaží dotáhnout svou ochranu privilegovaných občanů do groteskních rozměrů. O daňové úniky Pražanů se tamní finačáci nezajímají, honit a buzerovat je možné jen ty venkovské burany, o čemž by provinční podnikatelé mohli psát romány. A tak si někteří z nich dovolili „zneužít“ pražského daňového deštníku, což je nepřijatelné. Proto také nenavrhují zavést v Praze standardní daňovou správu (což by odstranilo nežádoucí motivaci podnikatelů), navrhují vyhození „vesnických“ firem z Prahy.

Až půjdete zase někdy k volbám, zeptejte se vašich vyvolených, jak si představují regionální rozdělení daní a občanských a podnikatelských povinností. Regionální nerovnost daleko přesahuje nerovnosti momentálně populární, jako je ta genderová či rasová. Navštivte ty zoufalé regiony a pochopíte.

Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
1. 12. 2014 17:43

Vzpomněla jsem si na jednu svou spolupracovnici v Tachově v době zhruba před deseti lety. Vyprávěla mi o návštěvě své sestry „pražačky“, které hrdě předvedla svou rekordní výplatu získanou za cenu práce o dvou víkendech navíc, asi tak 11 tisíc korun. Sestra se podívala a řekla – „no docela slušná záloha. A kolik ti dělá celá výplata?“ Spolupracovnice to komentovala takto: „Ačkoliv je to moje sestra a mám ji ráda, musela jsem se držet, abych jí nedala jednu do zubů“.

Sugar Ray
Sugar Ray
1. 12. 2014 19:16

Pan Igor Chaun , kterej sám sebe považuje za nositele světla , ikonu sametový „revoluce“ atd. apod. co nám všem blbečkum co neví která bije a jsou zbabělí pomáhal vybojovat tu svobodu a demokracii v tý slavný Praze , momentálně totálně nasazenej v boji proti Zemanovi a Rusku nám přišel připomenout jak to bylo v tom 89tym , kde se masakrovalo , mučilo , padalos režimos , komunismus skončilos , teď vyrábí videa na tom svym YT kanále Goscha TV , lidem co s nim souhlasí a sledujou ty jeho výtvory řiká Gošárníci . dostal jsem na email video kde… Číst vice »

Argor
Argor
1. 12. 2014 19:43

„Hitler zvolil ke zničení ČSR postup založený na západní sofistikou deklarovaném „právu národů na sebeurčení“. Žádal jej tedy i pro německy myslící občany v ČSR. Snadno si odhadl, že když padne profrancouzská „malá dohoda“ (ČSR, Jugoslávie, Rumunsko) a politickou hrou podpoří nepříčetnou politiku polského státu, (nepříčetností proslulou dodnes) dostane předválečnou ČSR a jeho zdroje zadarmo. V krizových předmnichovských dnech v hovorech „od stolu“ generálům říkal: „Znám Čechy, Srby a Poláky z Vídně! Srbové a Poláci se neohnou, ty musíme zlomit silou. Ale Čecha nezlomíš! Když je tlak, ohne se. Jakmile ale tlak povolí, šlehne zpět! Západ je degenerovaný a za… Číst vice »

Erika.x
Erika.x
1. 12. 2014 20:06

Nejsou Pražáci jako Pražáci. Hodně zlého zde způsobily tzv. naplaveniny ze všech možných regionů ČR, Slovenska a dalších zemí. Neříkám, že mezi skutečnými Pražany nejsou šmejdi, nicméně troufám si říci, že je jich daleko méně než těch, co se sem nacpali za pomoci svých ostrých loktů. Dobře se daří zejména psychopatům všeho druhu. Pro normální lidi je tu nesnesitelná atmosféra a jejich spokojenost se rovná nule, takže jako jediné možné řešení vidí mnozí v odstěhování se z Prahy. Je pravda, že mnoho lidí je, bohužel, zmanipulováno televizí a neprohlédli, jak moc špinavá hra se s námi hraje, tudíž nejsou schopni… Číst vice »

bmw525i
bmw525i
1. 12. 2014 20:35

Když to zde čtu, natahuje se mi pistole v kapse. Já sice nejsem Pražák křtěný Vltavou, (dokonce nejsem ani Čech), ale v Česku žiji od svých 17 let (v lednu mi bude 78) a v Praze od roku 1961, tedy také hezky dlouho. To o čem je psáno v článku a v diskusi, lze aplikovat tak na 30 – 40 % obyvatel Prahy. Ten zbytek je na tom stejně jako venkov, možná hůře díky jiným cenám, než jsou v malých městech. Například nevím, kdo kolik kde platíte za 3+1 v paneláku, ale já jsem si ten byt koupil, takovou tou… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
1. 12. 2014 21:06

„bmw525i“ napsal jste to i za mě. Moje situace Pražáka, od roku 1946, jakoby přes kopírák.
Jenom přemýšlím proč třeba na demonstraci pro Zemana 17.11. t.r. z těch přepokládaných 600-700.000 obyvatel přišlo jen několik set (já tam byl) a z těch 300.000 pak na červenou demonstraci několik tisíc…

fajt
1. 12. 2014 21:12

njn, poctivou prací se neuživí žádná ověčka ani v Práglu ani mimo něj – myslím tím důstojné žití a ne živoření…mluvit o nápravě nemá cenu, to je mimo dosah postižených. ..)

cnemo
1. 12. 2014 22:07

bmw525i napsal Když to zde čtu, natahuje se mi pistole v kapse. Já sice nejsem Pražák křtěný Vltavou, (dokonce nejsem ani Čech), ale v Česku žiji od svých 17 let (v lednu mi bude 78) a v Praze od roku 1961, tedy také hezky dlouho. To o čem je psáno v článku a v diskusi, lze aplikovat tak na 30 – 40 % obyvatel Prahy. Ten zbytek je na tom stejně jako venkov, možná hůře díky jiným cenám, než jsou v malých městech. Například nevím, kdo kolik kde platíte za 3+1 v paneláku, ale já jsem si ten byt koupil,… Číst vice »

bmw525i
bmw525i
1. 12. 2014 22:54

cnemo napsal Nechci Vám kazit iluze, ale jste docela šťastný člověk. K bytu jste přišel za hubičku, družstevní podíly jsou i Havířově vyšší. A dědici nezaplatí nic, pokud jsou to Vaši příbuzní. Pokud byste bydlel bytech ukradených gaunerem Bakalou, tak by Vám těch 5000 nestačilo ani na garsonku a to v Karviné a vedle opálených spoluobčanů. Když bydlí lidé sami, zbude jim tak 1000 Kč na obživu a bez auta a internetu. Můj otec dělal do svých 18 do tuším 76 let (po revoluci živnost) a jeho důchod je cca 10 000.Je pravda, že si postavil barák vlastníma rukama a… Číst vice »

leho
leho
2. 12. 2014 0:41

Podle cnema nebýt Prahy, tak je v Česku, vlastně ČSSR krásně. Republika by byla pořád pěnkně zadrátovaná, Havel a spol. v base a na vesnici a na Ostravsku pohoda…

cnemo: „Skutečně bych Vás rád poslal třeba na to Osoblažsko na školení. Ale ne jako důchodce, ale jako člověka, který má živit rodinu. To je opravdu zážitek!“

Jak vidno, stěhovat se za prací hned moc lidí nenapadne. A já myslel, že tahle myšlenka zas tak moc geniální není…

Sio
Sio
2. 12. 2014 0:45

bmw525i napsal za hubičku jsem přišel k bytu proto, že jsme měli rozum a „privatizovali barák“ mezi prvními v Praze 10, cca před 12 léty. Také v té době mělo 196 tisíc jinou hodnotu, než dnes.Dědici zaplatí poplatek notáři a ten se právě vypočítá z tržní ceny.Takže nelze srovnávat situaci před 12 léty s dnešní. Dnes se za 3+1 v rámci privatizace zbytku bytů platí od půl melounu nahoru.Ale špatně jste mě pochopil v jednom. Já si nestěžuji, jenom jsem chtěl poukázat, že i v Praze žijí normální lidi, kteří to nemají až tak lehké, jak se píše v článku.… Číst vice »

Sio
Sio
2. 12. 2014 0:53

Ale k článku. Dělám v Praze už 15 let. Opravdu ne každý tu má med. Ale obecně je to pro většinu o něco lepší. Jsou tu, oproti venkovu, fantastické služby, často dotované, jako například MHD, nejlepší nemocnice, dobře zásobené (a není pravda, že dražší) supermarkety, kvalitnější a levnější (!) restaurace než na Ostravsku. O zaměstnanosti a platech nemluvě. Bydlení o něco dražší, ale vyváženo vyššími příjmy. A člověk nemusí bydlet zrovna v centru.
Kdo má opravdu existenční problémy, měl by zvážit své možnosti a přestěhovat se za prací. Ale to je věc priorit, nemůžeme mít vše.

idiotronic
2. 12. 2014 2:54

Sio napsal Taktéž prodejnost bytu v Praze je dobrá, na venkově ne. Většinou tak ani nemají prodat co. Protože reaguji na reakci, stručně. 1.Katalog neprodejných nemovitostí bych mohl sestavit na požádání , jenom projdu ulici (je ve Slezsku, navazuje podobná, ta je na Moravě). Pokud hodláte prodat cokoli nemovitého v této situaci, neopravujte to, nemění to cenu (opálení sousedé ovšem ano , a zásadně). 2.Stěhování za prací do Prahy tu funguje . Ty lidi samozřejmě tady vidět nemůžete,když jsou pryč. Sklenář, knihkupec, krejčí, to jsou profese, které tu nemáme. Hospod je hodně, ale početně převažuje personál nad hosty, krach co… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
2. 12. 2014 7:11

Jedni „mudrci“ jako vy Sio radí důchodcům v Praze „Prodáte byt za tržní cenu 2,5 mil. a pak si můžete buď něco pronajmout (2+1 cca 12/měs vč. poplatků) v Praze nebo se odstěhovat s těmi penězi do levnější destinace.“, druzí „mudrci zase „zajistětě si pro důchodcovský věk svoje vlastnické bydlení, to je nejlepší způsob jak se vyhnout finančním starostem“, třetí rovnou „jěte pod most a z důchodu vám zbyde na jídlo a ošacecní a kulturu a dopravu a další nutné potřeby dost“. Nenapadlo vás Sio, že důchodce potřebuje žít tam, kde prožil většinu, někdy celý, svůj život, mezi svými známými… Číst vice »

Sio
Sio
2. 12. 2014 7:25

Petrpavel napsal Jedni „mudrci“ jako vy Sio radí důchodcům v Praze „Prodáte byt za tržní cenu 2,5 mil. a pak si můžete buď něco pronajmout (2+1 cca 12/měs vč. poplatků) v Praze nebo se odstěhovat s těmi penězi do levnější destinace.“, druzí „mudrci zase „zajistětě si pro důchodcovský věk svoje vlastnické bydlení, to je nejlepší způsob jak se vyhnoutfinančním starostem“, třetí rovnou „jěte pod most a z důchodu vám zbyde na jídlo a ošacecní a kulturu a dopravu a další nutné potřeby dost“. Nenapadlo vás Sio, že důchodce potřebuje žít tam, kde prožil většinu, někdy celý, svůj život, mezi svými… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
2. 12. 2014 7:45

Sio, chcete se hádat. Já ne. Já žádný rozdíl mezi pražským a karvinským důchodcem nevidím. Podle vašeho hlediska je u nás 80% obyvatel milionáři…
Mimochodem, proti té privatizaci bytového fondu byla kdysi KSČM i ČSSD. Pak ČSSD už ne, na jejich utrácejících a zadlužujících se radnicích kde vládli společně s ODS docházely penízky a tak …

J. Hruška
J. Hruška
2. 12. 2014 9:07

Lidé, o kterých mluvil článek se vyskytují ve všech západních velkoměstech. Například o obyvatelích Londýna tohoto typu se vyjadřoval C. S. Lewis jako o oblečných opicích, případně velkoměstských tupcích. Všestranný servis, pro chod velkoměsta nezbytný totiž umožňuje, aby přežívali bez potřeby sociální i jakékoli jiné inteligence.
Co se týká „vypískání“ Miloše Zemana, dovolil bych si připomenout, že T. G. Masaryka také studenti před lety vypískali.
Ve skutečnosti jediný vážný problém je, že se do toho se*e ambasáda USA.

Bety
Bety
2. 12. 2014 9:59

Nevím už kdo tady mlel, že je třeba mizernou finanční situaci řešit stěhováním za prací. No to by mě zajímalo, co by pražáci řekli, kdyby se nás tam chtělo přestěhovat třeba jen 3-4 miliony. Ale doufám, že jednou tu stověžatou matičku, která kašle na zbytek republiky, a pořád dokola volí ty své milované ODS, TOPky, knížata a podobně, tak že ji ve velkém navštívíme. Co bude potom, se uvidí.

ratio
ratio
2. 12. 2014 10:20

leho (evidentně živící se demagogií a propagandou) patrně navrhuje, aby se všichni přestěhovali do Prahy. No nevím. Jinak s ním musím souhlasit, že jeho myšlenky žádnou genialitou zrovna neoplývají. A musím říci, že co se týče prázdných hesel a demagogických blábolů, tak já nevidím po roce 89 žádný posun k lepšímu. Univerzitní studium jsem absolvoval v osmdesátých letech (přírodní vědy, ne filosofii či práva) a dodnes vzpomínám na slabomyslnost pracovníků Ústavu marxismu- leninismu, kteří nás vyučovali předměty jako dějiny MDH, politická ekonomie, marxisticko-leninská filosofie či vědecký komunismus. Zrovna tak vzpomínám na heslo, které jsme měli zvěčněné na vojenské katedře: „Uč… Číst vice »

Seal
Seal
2. 12. 2014 10:39

Článek je ve skutečnosti o tom, že podle tvrzení finanční správy je v Praze cca 43 tisíc virtuálních firemních adres. No a tyhle podnikatele chce erár vytlačit kvůli možnostem kontroly zpátky do místa podnikání (pokud tedy opravdu podnikají). Podle jednoho experta ( jehož jméno jsem hned zapomněl), jde o nechutný administrativní zásah do podnikatelských svobod. No a podle autora zase o fikaný způsob, jak Pražákům ponechat výhody jejich daňového ráje, pardon, deštníku. O něm by mohl zasvěceně referovat nejspíš každý Pražák, který musel z nějakého důvodu komunikovat s FÚ. Počet kontrol klesl až v několika posledních letech díky Kalouskovým úsporným… Číst vice »

ratio
ratio
2. 12. 2014 11:08

Já osobně jsem v prezidentských volbách nevolil, protože mi neseděl ani jeden z kandidátů. To jsem ale udělal chybu, protože Schlafenberga jako presidenta bych asi těžko rozdýchával. Jinak co se týče Havla a disidentů. Pro ty pražské, v západních médiích adorované, byly připraveny fešácké kriminály a za svůj „odboj“ dostávali velice slušně zaplaceno (jako dnešné „disidenti“ v Rusku). Jinak, co byla Charta 77? Spolek komunistických funkcionářů z padesátých let, tehdy žádajících nejpřísnější (hrdelní) tresty pro nepřátele socialismu (v roce 1970 vyloučených z KSČ), se sionisty, příznivci revanšismu a hedonistickými asociály. Václav Havel asi patřil (kromě první) do všech skupin. Jak… Číst vice »

aram
aram
2. 12. 2014 11:23

ratio napsal
„Jinak, co byla Charta 77? Spolek komunistických funkcionářů z padesátých let, tehdy žádajících nejpřísnější (hrdelní) tresty pro nepřátele socialismu (v roce 1970 vyloučených z KSČ), se sionisty, příznivci revanšismu a hedonistickými asociály. Václav Havel asi patřil (kromě první) do všech skupin.“
Kdo ví? Protože údajně komunisté byli jediní, kteří po roce 89 důsledně zlikvidovali všechny své „databáze“.
http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/8605-byl-vaclav-havel-clenem-ksc-existuje-o-tom-svedectvi.aspx

Alena
Alena
2. 12. 2014 12:06

kdo vládne pražským radnicím?- Kalousek, Topolánek, Nečas? Až na Hudečka to jsou Pražáci, ne regionální výlupky. A tito Pražáci nejpravicovitější zadlužili Prahu tak, že je na prvním místě. Co k tomu dodat. Dle jejich politické teorie zadlužuje přece jen a pouze levice.
http://www.tezkyprachy.cz/zadluzenost-obci-nejvic-dluzi-prazane-nejzadluzenejsi-je-havirov/

Sugar Ray
Sugar Ray
2. 12. 2014 12:28

bmw525i jak si teda vysvětlujete výsledky voleb za posledních 25 let na který cnemo poukazuje ? V Praze je to samej proletář ale všichni volí Topku a Odsáky ? To je trochu na hlavu ne ?
Další Sociální Networ se projevil ksindl Xindl X zplodil song proti prezidentu Zemanovi , další Gošárník , mě už to silně připomíná Kyjev potažmo Ukrajinu ta Praha , začíná to vypadat že je tam největší koncentrace fašistů v zemi , lidí co nám všem chtěj vnucovat ten jejich jedinej správnej pohled na svět a určit nám společnýho nepřítele .

mirror
mirror
2. 12. 2014 12:53

bmw525i napsal
Já mám pořád OSVČ, podnikám na Internetu prodejem software a dalších digitálních produktů. Sice nevydělávám miliony, ale co bych asi celé dny, respektive večery dělal? Tak si vymýšlím různé krávoviny, pak to nějak naprogramuji, upravím a snažím se to realizovat. Ne vždy se to povede. Přejí hezký den.

Klobouk dolů, vy ještě programujete? V jakém jazyce? Já jsem přestal v 65.

Seal
Seal
2. 12. 2014 13:07

Alena napsal kdo vládne pražským radnicím?- Kalousek, Topolánek, Nečas? Až na Hudečka to jsou Pražáci, ne regionální výlupky. A tito Pražáci nejpravicovitější zadlužili Prahu tak, že je na prvním místě. Psal jsem snad něco o radnicích a zadlužování obcí?! Řeč byla jenom o tom, že Praha se bez role hlavního města může klidně obejít. Ať si parlament klidně někde jinde zabere půlku návse, protože se tak aspoň uleví Malé Straně. Jinak tržní svazáci nejenom zadlužili Prahu, ale oni ji i hodně rozkradli. Je to snad jenom zase nějaké další pražské specifikum? A co třeba ty obce, co už díky dluhům… Číst vice »

fajt
2. 12. 2014 13:12

Prágl je navoněná bída, ale i tohle kavárenské baroko hnijící maso už nezamaskuje…svazáčci pudou, jako každý užitečný idiot. ..)

Alena
Alena
2. 12. 2014 15:55

rozpočtové určení daní je neutrální, kromě daně podnikajících FO a daně z nemovitostí. Přesto je to ostuda, že Praha je, co se týče zadluženosti, na 1. místě, např. na rozdíl od Teplic, kde je zabydlen pan Kubera. Malé obce na Moravě jsou na tom dobře tehdy, pokud zainteresují lidi s vesnice, co se týče prací( např. chodníky )a zaplatí tak pouze za materiál. Pak uspořádají zabijačkové hody. Kde je ještě soudružnost lidí, tam se žije dobře.

Aleš
Aleš
3. 12. 2014 8:35

Seal napsal Článek je ve skutečnosti o tom, že podle tvrzení finanční správy je v Praze cca 43 tisíc virtuálních firemních adres.No a tyhle podnikatele chce erár vytlačit kvůli možnostem kontroly zpátky do místa podnikání (pokud tedy opravdupodnikají).Podle jednoho experta ( jehož jméno jsem hned zapomněl), jde o nechutný administrativní zásah do podnikatelských svobod.No a podle autora zase o fikaný způsob, jak Pražákům ponechat výhody jejich daňového ráje, pardon, deštníku. O něm by mohl zasvěceně referovat nejspíškaždý Pražák, který musel z nějakého důvodu komunikovat s FÚ. Počet kontrol klesl až v několika posledních letech díky Kalouskovým úsporným opatřením.Však také proto… Číst vice »

Aleš
Aleš
3. 12. 2014 8:59

Cnemo: S Bursíkem si dělejte co chcete, klidně ho, zmrda, nechte uškvařit na rozvodech velmi vysokého napětí. Nebo jako pokusného králíka na něm sledovat účinky stejnosměrného proudu. Edison byl hajzlík a Tesla skutečný vizionář. Ale dobrou vizí by bylo vyzkoušet stejnosměrný proud, ať ty myšlenky Edison sebral, kde chtěl. „Díky“, že jste rozeštval osazenstvo om proti sobě. Někteří kvůli vám mizí. To se vám povedlo. A když sleduju některé vaše myšlenkové pochody, tak to asi nebude poslední zápich. Navzdory nějakým slovním proklamacím, uvědomte si, na jaké straně stojíte a proti komu jdete? Nejde o nějaké pitomé Pražáky a jejich kavárnu.… Číst vice »

Aleš
Aleš
3. 12. 2014 9:04

Nápověda: sprosté slovo Bakala

cnemo
5. 12. 2014 11:40

Aleš napsal „Díky“, že jste rozeštval osazenstvo om proti sobě. Někteří kvůli vám mizí. To se vám povedlo. A když sleduju některé vaše myšlenkové pochody, tak to asi nebude poslední zápich. Navzdory nějakým slovním proklamacím, uvědomte si, na jaké straně stojíte a proti komu jdete? Nejde o nějaké pitomé Pražáky a jejich kavárnu. Jde o kavárnu naši… Ještě nerozumíte? Aleši mé články jsou psány pro můj osobní blog. OM je pouze přetiskují a sami vybírají co ano a co ne. Nevnucuji se, ani by mi to nepomohlo :) a již jsem tu jednou napsal, že pokud mne bude Stan považovat… Číst vice »