Zeman: Zvýšení platů o 14 procent je nenažranost

Čtrnáctiprocentní skokový růst platů poslanců a senátorů by prezident Miloš Zeman vetoval. Uvedl to v pondělí při návštěvě Jihomoravského kraje s tím, že jde o nenažranost. Prezident si myslí, že platy zákonodárců by měly stoupnout stejně jako u zaměstnanců ve veřejném sektoru o 3,5 procenta.

„Nesouhlasím s tím, aby v době, kdy všichni hledáme každou korunu, kterou bychom věnovali na užitečné investice, rostly poměrně závratným tempem platy poslanců a senátorů,“ uvedl Zeman. Normu by prý vetoval bez ohledu na to, že by byl Sněmovnou přehlasován.

„Myslím si, že jsou tisíce regionálních a komunálních zastupitelů, kteří jsou odměňováni podstatně hůře a pracují přitom podstatně lépe než někteří naši poslanci a senátoři. A i když jsem kritizovaný za vulgarismy, takové zvýšení platů považuji za nenažranost,“ zdůraznil Zeman. „Poslanci, kteří vystupovali ve volební kampani, přitom nikdy v programu neměli takové platové úpravy. Každý z nich by měl dýchat se svým národem,“ připomněl prezident.

Poslanci budou o otázce svých mezd rozhodovat na prosincové schůzi. Pokud by se na řešení nedohodli, stouply by od ledna jejich platy o 26 procent.

Zákonodárci měli mzdy řadu let z úsporných důvodů zmraženy. Účinnost zákona však končí letos. Od ledna by se tedy platy bez jakékoli změny zákona zvedaly o 26 procent a základní plat zákonodárce by představoval 70 400 korun. Ve hře se objevil kompromisní návrh na růst o 14,5 procenta podporovaný všemi frakcemi. S ním však nesouhlasí předsednictvo ČSSD, které prosazuje, aby platy vzrostly pouze o 3,5 procenta.

Zdroj: Esondy

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
1. 12. 2014 16:23

http://politikus.ru/events/37083-vashington-planiruet-legalizovat-usyplenie-nischih.html – no a v zemi kde jsou papežštější emerického papeže to bude určitě garda. ..)

Béda
1. 12. 2014 17:35

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Belobradek-diskutoval-se-ctenari-o-svem-platu-Sdelil-pritom-neco-co-jsme-nevedeli-348093 Tak tohle je komické: „…Jednu tazatelku upřímně rozlítilo, že u soukromé sféry jsou platy jen mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a vláda do toho jaksi nemá moc mluvit. „Vašimi zaměstnavateli jsme my, občané…“ Místopředseda vlády na to odpovídá: „Nejsem v pracovně-právním vztahu. Až budu dělat 8,5 hodiny denně, budu mít volné víkendy a čtyři až pět týdnů dovolené, klidně si plat snížím. Já dělám poslance zadarmo, nemám za to ani korunu…“ Nedostává nic, dělá zadarmo a až bude dělat v normálním pracovněprávním vztahu tak si klidně (on sám ,anebo jeho zaměstnavatel) plat sníží. To asi znamená, že by musel ze… Číst vice »

cnemo
1. 12. 2014 19:32

Divím se velkým odborovým organizacím. Tohle je ideální příležitost požadovat platové navýšení jako u poslanců. To by byla sranda, kdyby třeba nošovičtí automontéři chtěli po korejských otrokářích navýšení o 14%. To by byly státotvorné novinové články o nerealistických a nenažraných odborářích :)

Sugar Ray
Sugar Ray
1. 12. 2014 19:54

Tak to je jasnej argument ne ? Jenše vy nemohla moc málo prasovat , neplnily normy na hodina , málo rukama chýbala , nesplnila , já tudíž nemochla zfíšit. Hoši já teď dělam v japonský otrokárně , tam jsou normy na hranici lidských možností ale ještě to lidem stopujou a pořád chtěj za hodinu víc a víc . To by se asi Japonci vyvrátily kdyby někdo použil tenhle příklad . čuměl jsem když teď fotříka propustily z chemičky – z výrobny katalyzátorů , 35 let tam byl a odboráři jim vyhádaly 5ti násobek měsíčního platu odstupný , přitom to má… Číst vice »

cnemo
1. 12. 2014 21:43

Sugar Ray napsal
Hoši já teď dělam v japonský otrokárně , tam jsou normy na hranici lidských možností ale ještě to lidem stopujou a pořád chtěj za hodinu víc a víc .

Ta otrokárna není Japonská nýbrž Korejská. Rozdíl v mentalitě je propastný. Japonec si o Vás možná myslí, že jste domorodý kokot, ale ztratil by sám před sebou tvář, kdyby Vám to dal najevo. Korejec je naturelem hulvát kompenzující si svůj kdoví kde získaný komplex méněcennosti. Alespoň ty exempláře, co jsem potkal.

Admirál
Admirál
2. 12. 2014 6:15

Platy poslanců – to je podle mého takové téma, no řekněme zavádějící. Každý asociál a bořič sociálního systému má možnost na něm sebrat laciné body.

Podle mne by měli být poslanci (jsou volení) odměňováni hodně solidně, aby mohli tuto funkci vykonávat i lidé ne příliš finančně založení.

Jediné, co by mohlo být pozitivní na diskuzi okolo poslaneckých platů je, že by se mohlo otevřít téma odměňování ostatních skupin obyvatelstva.

peter.
2. 12. 2014 13:22

Občania Českej republiky!
Zvolili ste si dobrého prezidenta a preto si ho aj chráňte.Všimnite si,tú spoločnosť vymenovanú v článku,ktorá proti vášmu prezidentovi brojí.
http://www.chelemendik.sk/Venku_zima_uvnitr_Zeman_Narvany_sal_nadsene_tleskal_prezidentovi_658350845.html

Aleš
Aleš
3. 12. 2014 10:01

Skutečně sociální rozměr by byl, kdyby požadovali zároveň 15 % zvýšení u zaměstnanců a 15% snížení u poslanců. Jistí 2 naši europoslanci bohužel o tom nehlasují.