Proč Putin neodchází?

Jak pohled prizmatem světových procesů pomáhá lépe vidět situaci uvnitř RF. Proč se Putin rozhodl zůstat. Situaci komentuje v rozhovoru pro Deň TV známý ruský ekonom Michail Chazin… Nesmírně zajímavý, aktuální rozhovor.

Podívejte se, páteční porada „OPEC+“ skončila skandálem a je zřejmé, že Saúdská Arábie, stejně jako dřív, zahájí dumping. Jejímu strategickému cíli nerozumím, ale nejspíš předpokládá, že to Rusko vzdá. Je naprosto jasné, že pokud je dumping ropný, tak v situaci propadu fondových trhů to nevyhnutelně přinese propad rublu, k čemuž už došlo. To ale ještě není všechno. V úterý u nás proběhne projednání dodatků k Ústavě RF na pozadí propadu rublu k dolaru. A to přitom, že zboží v obchodech je ze 70 procent dovozové. Takže jinými slovy se jasně předvádí, že ceny do májových svátků stoupnou o 10-15 procent.

Položme si otázku: Je to náhoda? Kdepak, je to uděláno naprosto cílevědomě, protože centrální banka a ministerstvo financí měly vůči velkým bankám, včetně státních, jež spadají pod jejich kontrolu, dost možností k upevnění této situace. Při nejhorším mohly zavelet bankám ale také burze k otevření tradingu zejména na burze v pondělí (v Rusku volný den po MDŽ), aby bylo možné držet kurz rublu. Neudělaly nic, takže tu máme zajímavý obrázek: Putinovi k hlasování připravili tuto nehoráznost.

Pokud se podíváme na to, co se dělo po jmenování nové vlády, pak vidíme, že celou dobu byly pokusy o nějaké podrazy, jako například pod záminkou snížení cen snížit životní minimum, dále třikrát zvednout pokuty za dopravní přestupky, parkovné v Moskvě, jakož i rozšíření počtu ulic s placeným stáním, a řada dalších věcí. To je spiknutí! Ale není to jen spiknutí. Jde o to, že se u nás v zemi vytvořila „privatizační elita“. Upozorňuji na to, proč je to naprosto překvapivá věc: Proč je u nás úředníků třikrát víc než za Sovětského svazu, jestliže je méně práce… Odpověď je velmi prostá: Jde o to, že to nejsou úředníci, ale dohlížitelé. Zatímco úkolem úředníků bylo řešit nějaký funkcionál – tak jaký může být funkcionál, jestliže máte mezi úředníky 60-80 % dohlížitelů od různých zájmových finančních skupin? Jejichž jediným úkolem je pohlídat, aby při dělbě finančních zdrojů a pravomocí nebyla jejich skupina ošizena – takže nic nedělají. V takové situaci je však zhola nemožné přinutit k práci ty ostatní.

V této situaci je třeba Putinovi přiznat, že jasně od konce prosince do konce ledna naformuloval všechny pozice, co chce, tedy že chce provést levicově-konzervativní obrat. A vidíme stejnou situaci jako s Ukrajinou: Všichni ruští oligarchové a většina ruského úřednictva podporovala majdan. Mnozí ruští oligarchové připravovali dokumenty proti Trumpovi a o jeho stycích s Putinem. A pokud by Trump zmizel, byli by na koni, a Putin není jasno kde… Trump ale vyhrál a vznikla zajímavá situace, ze které je Putinovi čím dál víc jasné, že pokud chce skutečně prosadit onen levicově-konzervativní obrat, musí se vypořádat s „elitou“, protože její většina je proti němu. Upozorňuji na zásadní moment: To není spiknutí v klasickém slova smyslu, kdy je několik spiklenců, kteří splétají síť, a potom se snaží převzít moc. Oni velmi dobře vědí, že sami nejsou žádnými bojovníky.

Jde ale o spiknutí „jedné krve“, kdy všichni svorně házejí Putinovi klacky pod nohy. Oni mu demonstrují, že nechtěl postupovat cestou čistek jako Stalin, ale že ho k tomu donutí. Je to politická krize, kde jejich volání po „tranzitu moci“ znamená jediné: Putine, odejdi! Zformuluj, jak budeš odcházet. Oni se nám stále pokoušeli vsugerovat myšlenku, že on odejde, ale oni zůstanou. Chtěli to zlegalizovat. Putin skutečně chce odejít, ale velmi dobře chápe, že pokud tito zůstanou, on odejít nedokáže. Pokoušel jsem se nabídnout schéma, které mu to umožní – cestou „Jalty-2“ a „Nového Brettonwoodu“, ale pak se najednou ukázalo, že k účasti v „Nové Jaltě“ musí být plnohodnotné obsazení. Trump souhlasil, ale „Si“ ne. A teď přichází to nejzajímavější: Proto, aby Putin mohl hrát tyto hry, potřebuje, pevný týl. A ten nemá. V této situaci zbývá jediná varianta – donutit „elitu“, aby se dostala do situace, kdy sami legitimizují obrázek, že on odejít nemůže… Všichni dohromady tvrdí, že Putin musí odejít za každou cenu. Ale každý zvlášť předvádí věrnou podřízenost tomu, kdo je „svatější než Papež římský“. Situace je donutila obrátit se k Putinovi ve smyslu: Care báťuško, neodcházej! To se natolik podobá tomu, co bylo se Stalinem, který se několikrát pokoušel odejít…

Oni chtějí, aby Putin odešel, chtějí rozbití státnosti, a proto nemohou zorganizovat reálné spiknutí ve stylu převzetí moci. Protože cítí, že síla stojící za nimi, nadnárodní finanční korporace prohrávají, jak řekl Trump, a proto jedinou jejich možností je sehrát aikidó… Oni to teď chtějí navléknout tak, že se národ z toho Putina pozvrací. Všimli jste si hlášky, která kolovala celou zemí, že Putin kvůli tomu, aby mohl změnit Ústavu, zorganizoval devalvaci rublu a zkazil národu prázdniny? A ze všech škvír to už leze. Tak je to vymyšleno. Domnívám se, že čekisté už vědí, kdo to vymyslel – poprvé se to objevilo na Telegramm-kanálu a hned to oběhlo celou zemi. Národ se sice na tu formuli nechytí, ale co vidí? Vidí, že Státní duma se chystá schválit zákon, který umožní Putinovi vládnout ještě jednou. A hotovo, nikdo už si nepamatuje, jak to tam bylo, nikdo se nedívá na televizi, protože mu je z ní nevolno. Nikdo se nedívá na Karelina ani na Těreškovovou (poslanci Dumy, z nichž první je slavným zápasníkem a druhá první kosmonautkou světa – pozn.překl.)

Co v takové situaci musí udělat Putin? On se té hry účastní a oni mu nahrávají. V každém případě to je nanejvýš zajímavé období, protože „císařovna krize“, je velkou politickou, ekonomickou učitelkou a my do ní jaksi neočekávaně triumfálně vstupujeme… A na druhé straně, pokud se podíváme na všechny ty procesy, vidíme, že se docela daly předvídat a částečně se regulují vládou i samým Putinem, proto je naděje, že kontrola nad situací ztracena nebude.

Problém je v tom, že je velmi nízká životní úroveň obyvatelstva. A přestože Putin stihl vyměnit vládu, tak tato vláda narazila na totální sabotáž středního článku – oněch dohlížitelů. Můžete dnes postavit jakkoli schopné ministry, tak nic nedokážou, protože už samo schéma obratu dokumentů a všeho ostatního je vystavěno tak, že 90 % času se nacházejí v rukou úředníků středního článku, kteří je mohou měnit, ničit, ztrácet a zase nalézat, ale už s úplně jiným obsahem. To znám z vlastní zkušenosti úředníka na vládě a v administrativě prezidenta. Takže vím, že zkušený úředník je schopen naprosto znemožnit práci. A pokud si ministr nebo premiér vytkne úkol, že se s nějakým papírem vypořádá, udělat to může – ale pak nebude mít čas na nic jiného.

Je jasné, že patrioti takového toho starého ražení mají bolestivý pocit související s prožitou zkušeností rozpadu SSSR a s tyjátrem pod názvem perestrojka, kdy federální moc pod dojmem onoho pseudopřevratu s názvem GKČP*) v podstatě provedla tu obrovskou rošádu, demontovala SSSR a Gorbačov s využitím této kouřové clony předal moc jinému aktérovi. A v této souvislosti vše, co se děje, vyvolává znepokojení a bolest.

Situace je tady ale poněkud odlišná. Na rozdíl od Gorbačova, jehož cílem bylo rozbití země, má Putin cíl zcela protikladný. A v tomto smyslu jeho idea ve věci obnovy SSSR v té či oné variantě velmi racionální. Otázkou ale je, zda bude schopen udržet tuto situaci pod kontrolou, protože je skutečně velmi napjatá…

*) GKČP – státní výbor pro výjimečný stav (3 dny v srpnu 1991) – imitace pokusu o státní převrat. Aktéři byli zatčeni (jeden se zastřelil) ale zanedlouho propuštěni a v roce 1994 amnestováni. Výjimkou byl generál Varennikov, který amnestii odmítl a trval na svém soudu, který nakonec vyhrál. Celá akce znamenala konec Gorbačova (který byl podle výpovědí tichým iniciátorem „puče“) v čele země, rozpuštění SSSR a nástup Jelcina.

Překlad: st.hroch 200312

Poznámka překladatele: Situace v Rusku se skutečně stále vyhrocuje, „podpindosníci“, řečeno termínem Pjakinovým, se cítí být existenčně ohroženi a provádí neuvěřitelné věci. Vyznamenali se i poslanci, zejména vládnoucí strany, když „zařízli“ Putinův návrh dodatku k Ústavě, který zakazoval poslancům a státním úředníkům všech úrovní, jakož i jejich rodinným příslušníkům vlastnit nemovitosti v zahraniční, nebo tam mít občanství, či trvalý pobyt. Probíhá rozsáhlá protiputinovská masáž v médiích. Kromě známých firem, typu Navalného, Rojzmana, Latyninové, „Dožď.tv“ a stanice Echo Moskvy a dalších, se vybarvili i někteří hlasatelé, kteří se dosud tvářili proputinovsky: Viz např. Deljagin, Proňko, Uglanov, i někteří funkcionář Komunistické strany a pár dalších… U některých bych to chápal v rámci jakési urážky ješitnosti – že se na ně nedostalo… ale u jiných?

Stanův komentář: To, že si ani za 4 volební období nebyl schopen vychovat důstojného nástupce, který by obstál ve volbách, je Putinovo největší selhání.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
15. 3. 2020 11:07

Ke Stanovu dodatku : “ Jsi jistý,že svého nástupce by vybíral Putin ?“ Nemyslím,
že by mohl mít na něco takového podstatný vliv. Z výborného Chazinova článku
pro mne plyne,že Putinova strana konfliktu s reakcí podpindosniků počítala a že
plyne doba,kdy se tvůrci podrazů na Putina odmaskují a Putin včas,po stalinsku
s podporou voličů provede až dosud nemyslitelnou čistku. Uvidíme.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
15. 3. 2020 11:48

VVP by si mohl „vychovat“ nástupců kolik by chtěl, ale pokud by dál byli nuceni „šlapat po neodmaskovaném minovém poli“ hádejme kolik kroků by jim bylo dovoleno udělat. VVP sedíc ve „vznášedle“ svých dosavadních nepopiratelných úspěchů může postupovat jinak. O „stalinských“ čistkách bych pochyboval, o schopnosti dostatečné tvrdosti naprosto ne. VVP je především mistrný šachista a judista. Proč nenechat podpindosy se odmaskovat?? A ještě něco: VVP ví jak je důležité mít za sebou LID- bez ohledu na „neomezenou moc korporací“ a „finanční derivátovou propojenost“ skutečnou reálnou ekonomiku TVOŘÍ A DRŽÍ LID. VV Putin vytváří možnosti pro to, aby lid vzal… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
15. 3. 2020 11:55

Itálie vidí, co je to ta „evropská solidarita“
„Německo zablokovalo vývoz lékařského materiálu do Říma. Prohlášení guvernérky ECB otřáslo trhy. Informovaly o tom noviny Financial Times.
Itálie čelí kvůli epidemii koronaviru extrémně těžké situaci. Vzhledem k podmínkám v zemi jsou lékaři vyzváni, aby pomáhali těm, kteří mají největší šanci se z nákazy zotavit. Italské úřady požádaly o pomoc – a jakou dostaly reakci?
Reakce skutečně přišla. Ze Šanghaje. Z Číny do Itálie přišlo 31 tun dodávek lékařského materiálu a také tým lékařů na pomoc. Pomoc z Číny jen zvýraznila absenci pomoci z Evropské unie, uvádí noviny.“
http://casopisargument.cz/2020/03/15/italie-vidi-co-je-to-ta-evropska-solidarita/

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
15. 3. 2020 13:11

Начался перезапуск российской оборонки. Это решающий момент
https://www.youtube.com/watch?v=b6TpZCw6Fws&list=PLFA1CB42DBD08F633

Bety
Bety
15. 3. 2020 18:50

Nemyslím, že by Putin nepřipravoval své nástupce, ale domnívám se, že to
Martin odhadl správně.
Např. Stalin své nástupce určitě měl, například v Berijovi, který byl podle
materiálů, se kterými nás seznámil ještě Sio, zřejmě mimořádně schopný.
Přesto pod ním mina vybuchla. K tomu měl Stalin u národa mimořádný kredit, stejně jako Putin. A nehledě na to „minové pole“, kredit to je běh na dlouhou trať – a teď to vypadá,
že Putin pro svého nástupce získá čas.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
15. 3. 2020 19:29

Pro „Bety“:

Psal se rok 3017…
https://politikus.ru/v-rossii/126956-glavnyy-strah-nashey-liberdy.html :-) :-)

V.V.Putin už dávno určil, připravil a zaškolil svého nástupce, o tom nelze mít pochyby nebo obavy. V době celosvětové nejistoty nelze odevzdat kormidlo obrovského státu žákovi – je to osobní úkol a povinnost Mistra. A ten vůbec neselhal, jak se zde někdo laicky domnívá.
Putin si je vědom, že se z některé záhr. cesty nemusí vrátit živý domů (proti němu bylo spácháno min. 47 atentátů)…

Bety
Bety
15. 3. 2020 19:46

Botičky – souhlas.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
15. 3. 2020 20:57

VVP buduje KONCEPCI RF JAKO SYSTÉM FUNKČNÍHO STÁTU s vnitřní organizací řízení „uvnitř řídících struktur“ v trvalém porozumění s lidmi kteří budou vědět a chápat co ve funkčním státě a společnosti mají. A ulhaný a tisíckrát prodejný Západ je nádhernou srovnávací vizitkou co postupně přichází, když stát už není pro lidi a společnost je ne v solidaritě- ale v rozkladu. Tak aby dál nezáviselo extrémně důležité jen na několika skupinách či spolupracujících jednotlivcích. „Západ“ sice omývá Atlantik a k němu počítaná moře, ale na V měl vždy „přechodné dorozumívací území“ a dále „Velkou pevninu“ která ani po staletích nikde nezmizela,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
18. 3. 2020 14:03

Vynulování Putinových termínu je zákonné, rozhodl ruský Ústavní soud
http://casopisargument.cz/2020/03/18/vynulovani-putinovych-terminu-je-zakonne-rozhodl-rusky-ustavni-soud/