Putin zahájil ropnou a plynovou revoluci

Dnešní den (9. červen) je významný. Vladimir Putin uvedl do provozu první etapu megapodniku „Amurskij GPZ“ (Amurský závod pro zpracování plynu), který bude jedním z mnoha petrochemických závodů, jež mají zbavit Rusko závislosti na ropě.

Do roku 2020, kdy v Rusku vládla ideologie liberálního monetarismu, existovaly pouze dva petrochemické závody na zpracování ropy a plynu: „Zapsibněftěchim“ v Tobolsku a Amurskij GPZ.

V té době se jednalo o jednorázová rozhodnutí. Společnost „Zapsibněftěchim“ v Tobolsku již pracuje na plnou kapacitu. Tento závod sám o sobě odstranil závislost Ruska na dovozu polymerů. Nyní dodáváme nejen na domácí trh, ale začínáme tyto výrobky s vysokou přidanou hodnotou také vyvážet. Dnes ještě nelze mnohá tajemství odhalit.

Výstavba „Zapsibněftěchimu“ by nebyla možná bez vyčlenění levného úvěru 1,75 miliardy dolarů z Fondu národního blahobytu (FNB). Předchozí seznam projektů, do nichž má fond investovat, schválil dnešní první vicepremiér RF Andrej Bělousov v roce 2013, kdy krátce zastával funkci ministra hospodářského rozvoje. Tehdy však ho systémoví liberálové málem sežrali, v důsledku čehož musel Putin „schovat“ Bělousova na pozici poradce prezidenta. Nicméně investice z Fondu národního blahobytu byly schváleny a díky nim máme „Zapsibněftěchim“, „Jamal LNG“, první etapu rozšíření BAM (Bajkaloamurské železniční magistrály) a Transsibiřské magistrály, Centrální okružní dálnice A113 kolem Moskvy, atd.

Výstavba „GPZ Amur“ byla zahájena v roce 2015. Dlouho trvalo, než se podařilo dosáhnout dohody s liberální vládou o dávkách pro amurský GPZ. V té době systémoví liberálové křičeli, že by bylo potřeba hodně peněz na výstavbu megastavby, které by se nikdy nevrátily. A že by bylo lepší prodávat plyn přes „Sílu Sibiře“, proti čemuž se sice také postavili, ale méně razantně, protože rozhodnutí o takovém projektu bylo přijato na úrovni Putina a Si Ťin-pchinga.

Gazpromu se však podařilo svou pozici obhájit. V důsledku toho přešel amurský GPZ do „SEZ (Svobodné ekonomické zóny) Svobodný“. Bohužel, tato megatovárna zůstala osamoceným projektem a nebyla zahrnuta do obecného plánu, jak zbavit Rusko závislosti na zdrojích, který se objevil až v roce 2020.

Přesto byla stavba zahájena. O šest let později byl tedy zahájen první stupeň Amurského GPZ. Celkem bude gigantický zpracovatelský závod schopen zpracovat 42 miliard metrů krychlových plynu ročně. Suroviny budou dodávány prostřednictvím plynovodu „Síla Sibiře“. Plyn bude vyčištěn od cenných prvků a poté odeslán dál do Číny. Amurský závod na zpracování plynu bude vyrábět 2,4 milionu tun etanu, 1 milion tun propanu, 500 tisíc tun butanu atd. Značná část tohoto objemu bude dodávána do již budovaného Amurského plynového chemického komplexu, který bude vyrábět polymery v celkovém objemu 2,7 milionu tun.

Nejdůležitější je však následující. Amurský plynový chemický komplex se stane největším světovým výrobcem helia. Celkem 60 milionů tun ročně. Tento objem plně pokryje poptávku na domácím trhu a posílí pozici Ruska na světovém trhu, kde máme jen 3 % (oproti 56 % v USA).

Nebudeme hovořit o nových chemických projektech v oblasti ropy a plynu, které se v současné době v Rusku realizují. To je téma na samostatný článek. Přesto můžeme konstatovat zřejmou skutečnost: Závislost Ruska na vývozu ropy a plynu se dále sníží. Již nyní se snižuje: stačí se podívat na strukturu rozpočtových příjmů. V předkrizovém roce 2019 tak podíl příjmů z ropy a plynu činil méně než 40 %, ačkoli ještě v roce 2013 přesahoval 50 %.

Přesto je však příliš brzy mluvit o průlomu, který již nastal…

Zdroj: Avrora IA

Překlad: st.hroch 20210611

4.5 20 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
13. 6. 2021 6:53

Moc důležité informace a já se dotknu naprosto nedůležité věci. Vždycky mi připadala legrační ruská slova složená ze zkratek. Tady je to Zapsibněftěchim. Sama jsem se kdysi setkala s Dalvostrybpromem a Rembyttěchnikou a i dalšími, na které si hned nevzpomínám.
Ale článek výborný a zásluhou pana st.hrocha se dozvídáme důležité věci.

koloděj
koloděj
13. 6. 2021 7:45

Já jen že autor je trochu popleta ( ne hroch, ale původní autor) … např. to helium je v m3 ne v tunách, ostatní plyny jsem nehledal … To helium mně bouchlo do očí, protože je to velmi vzácný plyn, a produkce tolika milionů tun … to by bylo neuvěřitelné.. No a ještě na začátku tvrzení, že „zbaví Rusko závislosti na ropě“ .. no to je taky perla … možná na vývozu ropy .. nebo výrobcích z ropy … ale tohle je závod na přepracování plynu … Hrušky a jabka dokupy…. Jinak samozřejmě ta stavba je unikátní, a je fajn,… Číst vice »

Last edited 2 let před by koloděj
idiotronic
Reply to  koloděj
13. 6. 2021 17:11

To množství helia nakonec znevěrohodnilo celou zprávu, ačkoli jinak je zemní plyn jeho aktuální zdroj . Na trhu se nabízí helium na plnění balónků asi za 3 kč za litr. Ale já jsem onehdá helium neměl a přesto jsem si u dětí šplhnul vodíkem z hliníku. Ten lze využít i ke změně výšky hlasu (jako se doporučuje hélium), ale jen pro nekuřáky. Jinak dopadnete jako onen lékárník , který zkoumal fyziologické účinky neznámého plynu, vznikajícího při rozpouštění železných pilin v kyselině solné a po zjištění, že žádné účinky nejsou, vydechl zklamaně před sebe. Bohužel, tehdy ještě LED diody nebyly zcela… Číst vice »

zajoch
Reply to  koloděj
13. 6. 2021 18:51

Nevím co je na článku tak odsouzení hodného, že je celý zatracován. Jestliže se novinář splete v technické věci, stává se to. Tuny vzácného plynu bych považovala za zmýlení, které se u novináře dá pochopit. Také jsem se při práci s takovými mýlkami setkala, i když ne často. Ale zbavení se závislosti na ropě bych chápala bez pozastavení se. Je zmiňováno zpracování ropy a plynu, petrochemický průmysl a také obchodování s výrobky s vysokou přidanou hodnotou. Takže závislost na ropě je zřejmě míněna tak, že ropa, těžba a obchodování s ní bude tvořit menší část ropného a plynového průmyslu. Tak… Číst vice »

idiotronic
Reply to  zajoch
13. 6. 2021 19:25

Už jsem si dovolil dost velkou odchylku od tématu, ale řádová chyba je podstatná věc a jde o počítání do pětatřiceti (prakticky všechna čísla na světě se vejdou do 10E35 až 10E-35 (včetně počtu atomů na Slunci). Litalo se na to u nás od tabule, tak holt jsem poznamenanej. Psával o tom i Ivan Klíma, když mu vyšla dle novinového údaje spotřeba acylpyrinu na obyvatele 38 gramů ročně (to je několik smrtelných dávek), ale noviny číst nepřestal. Ano, článek referuje o rozvojovém záměru, jehož výsledkem může skutečně být zbohatnutí širokých vrstev (vysoká přidaná hodnota) a my to můžeme srovnávat tak… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  zajoch
14. 6. 2021 17:58

Chybička se u uvádění technických informací novinářem může vloudit vždycky.
Mě připadá např. důležitější informace o tom, jak se liberálové snažili zarazit zhodnocení přírodních zdrojů Ruska a udržet stav na surovinovém přívěšku pro Západ, neboli otevírání očí čtenářů o tom, co jsou ti liberasti zač.