Řeckem se šíří nové hnutí „Nebudu platit“




http://www.straitstimes.com/STI/STIMEDIA/image/20110222/athens.ap.jpg[ATÉNY] Jedni blokují budky mýtného, aby měli řidiči volný průjezy. Jiní pokrývají stroje na lístky do metra plastovými vaky, aby cestující nemohli platit. A dokonce i lékaři se připojili tím, že brání pacientům v placení poplatků ve státních nemocnicích.

Někteří to nazývají občanskou neposlušností. Jiní parazitismem. Ať tak či onak, hnutí „Nebudu platit“ vyvolalo vášnivé debaty v řeckém národě, který se vzpamatovává z dluhové krize, jež donutila vládu přijmout drastická úsporná opatření – včetně vyšších daní, snížení mezd a důchodů a cen veřejných služeb, které vystoupaly na svá maxima.

To, co začalo jako malá nátlaková skupina obyvatel mimo Atény, která byla rozhněvána vyššími dálničními poplatky, se rozrostlo do hnutí, jež ovlivňuje stále více oblastí společnosti, a o němž mnozí říkají, že si je přisvojují levicové strany, které se chtějí vézt na nespokojenosti.

Epidemie politických skandálů v posledních letech, včetně pochybných obchodů se státními dluhopisy ze strany bohatých klášterů a údajných úplatků ve státních zakázkách, způsobila odbojnou náladu. Minulý pátek na úsvitu asi 100 aktivistů s očima plnýma slz z odborové organizace, zaštítěné komunistickou stranou, zakrylo ve stanicích metra v Aténách automaty na jízdenky plastovými vaky, které brání cestujícím platit jízdné, na protest proti jízdence veřejné dopravy v ceně letenky. Další aktivisté zalepili stroje na jízdenky na autobusy a tramvaje. A další tisíce lidí se prostě neobtěžují s ověřováním svých jízdenek MHD, když používají metro nebo autobus. „Lidé zaplatili již prostřednictvím svých daní, takže by měli mít možnost cestovat zadarmo,“ řekl Konstantinos Thimianos (36), aktivista stojící ve frontě u metra v centru náměstí Syntagma. Nedávno, v jedné ze svých častých okupací ohledně výběru mýtného na severním okraji Atén, demonstranti nosili pestrobarevné vesty vyzdobené nápisem „totální neposlušnost  přes záda a skandovali: „Nebudeme platit za jejich krizi“. Jiná taktika, která se objevila ve zdravotnictví, je, že někteří lékaři státních nemocnic inscenují blokádu platebních přepážek, aby se zabránilo pacientům zaplatit 5 € jako poplatek za návštěvu lékaře.

Kritici se posmívají protestům jako dalšímu příkladu parazitické mentality, která pomohla zemi přivést do finančních potíží. „Postup od počátečního bezpráví ke konečné bezohledné nezodpovědnosti se šíří jako rakovina,“ napsal Dionysis Gousetis nedávno ve sloupku respektovaného velkého deníku Kathimerini. „Nyní, s krizí jako alibi … se parazité neskrývají. Objevují se veřejně a hrdě, a chovají se jako hrdinové občanské neposlušnosti. Něco jako Rosa Parksová nebo Mahatma Gandhi,“ napsal Gousetis. „Oni sami nejsou spokojeni s placením. A nutí ostattní, aby je následovali.“

Mnozí obviňují levicové strany a odbory z uchvácení podstaty hnutí a jeho oprávněných stížností pro své vlastní politické cíle. „Myslíte si, že bezpráví je něco revolučního, co pomáhá řeckému lidu,“ řekl nedávno premiér George Papandreou, když se v parlamentu obořil na vůdce koaliční levicové strany Alexise Tsiprase. „Je to bezpráví, které máme v naší zemi, na které řecký lid každý den doplácí.“

Ale je tady něco v hnutí „Nebudu platit“, co hovoří o něčem hlubším v řecké společnosti – tendence ohýbat zákony, bouřit se proti autoritám, a to zejména proti státu. Je to tak hluboce zakořeněné, že mnoho Řeků si sotva všimne, nesčetnéch malých, každodenních přestupků – jízdy motocyklem po chodníku, auto jedoucí na červenou, nehorázné porušování dalšího pokusu vlády zákázat kouření v restauracích a barech. Už méně neškodné jsou vytrvalé a rozsáhlé daňové úniky, a to přes stále zoufalejší opatření vlády. Existuje všeobecná kultura bezpráví, od nejzákladnějších věcí, daňových úniků nebo vyhýbání se daňovým povinnostem, což je něco, v čemž Řekové byli cvičení od té doby, co byl jejich stát vytvořen.

Mnozí však vidí hnutí „Nebudu platit“ jako něco mnohem jednoduššího – lidé odmítají platit za chyby řady vlád obviněných z plýtvání národní budoucností prostřednictvím korupce a klientelismu. „Nemyslím si, že je to součást řeckého chrakteru. Řekové, když uvidí, že je právo všeobecně uplatňováno, budou je dodržovat také,“ řekl Nikos Louvros, 55letý, bez ustání kouřící majitel baru v Aténách, který se otevřeně vysmívá zákazu kouření. „Když to však není aplikováno na některé, jako jsou například ministři, kteří kradli, … No, pokud zákony nejsou dodržovány na vrcholu, ostatní je nechtějí dodržovat také.“

Převzato z msnbc

Překlad: Aram

Foto: zdroj

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments