Retro: Cena za levnost

27. 11. 2012

Při požáru textilní továrny v Bangladéši zahynulo 120 lidí. Zpráva, která se do našich médií dostala jenom proto, že jich bylo 120 najednou. Kdyby jich bylo dva tři, nikoho by to nezajímalo, i kdyby to bylo pět set krát, stejně jako nikoho nezajímá v jakých podmínkách ti lidé pracují, proč je produkce bangladéšských textilek pro nejprestižnější světové značky tak levná a proč mívají nehody v tamních textilkách tak fatální následky. Proč? Protože neoliberální bukolická idyla, protože žádné odbory, žádné pracovní právo, žádná regulace, žádné povinnosti, jen čistý trh, protože nicotná vyjednávací pozice snadno nahraditelných zaměstnanců, protože mizivá cena práce, zkrátka a dobře jedním, sice zprofanovaným, ale pořád navýsost přesným a výstižným slovem – vykořisťování.

Převzato z blogu Tribun

2
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Autoři komentářů
Honza999Dana Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Dana
Člen
Dana

Clovek se snazi „vykoristovat“ druheho uz od zrodu lidstva. Nic noveho, je to obdoba sobeckeho preziti. Ideologie o lidskych pravech je tedy mozna jen v prostredi, kde na to jsou humanitarni podminky. V Bangladesi, islamskem state maji jiny pohled na socialni spravedlnost, ktera je, ze vse ridi Allah a ten vi nejlepe. Socialismus z pohledu evropske civilisace tam nema zakladni podminky k utvoreni, protoze zeme, ac ne mala, ma priserny problem s prelidnenim. Dosly zdroje. Cista pitna voda je luxus. Nejake prerozdelovani bohatstvi tam nepripada v uvahu, protoze zeme je vybydlena, tam zadne vyraznejsi koorporace neoperuji. Jen masy hladovych lidi.… Číst vice »

Honza999
Člen
Honza999

Dana

Došly zdroje…
Proč došly zdroje? Protože je v průběhu minulých staletí evropští kolonizátoři odvezli k sobě domů a co neodvezli tehdy ovládají dnes ve svůj prospěch

Čistá pitná voda je luxus…
Proč je čistá pitná voda luxus? Protože Bhópál… Protože tam „civilizovaný svět vyváží svůj odpad…

A tak dále a tak dále.