Retro: Dluhy, prokapávání peněz a systémová krize

Při čtení brilantního článku Ilony Švihlíkové Já sám jsem počátek i konec všeho… o dluhu jako vládci světa mě napadaly neradostné myšlenky:

  1. Kapitalismus dokáže sice vytvořit obrovské bohatství, ale vždycky po nějaké době nakonec sklouzne k tomu, že na jedné straně stojí obrovská armáda strádající chudiny, na druhé nepatrné množství boháčů,kteří koncentrují ve svých rukou ohromné bohatství a moc. Nakonec systém končí v neřešitelných problémech v momentě, kdy koncentrace kapitálu a bohatství narazí na bariéry své rozpínavosti. Finanční dluhy států časem přesáhnou schopnosti ekonomik vytvářet adekvátní reálné protihodnoty a dál nezadržitelně rostou. Systém končí ve vleklých problémech, které nedokáže řešit jiným způsobem než válkou. Válka rozbije a připraví ekonomickou a společenskou infrastrukturu k novému budování a boomu, určí nového dočasného vítěze, zadluží poraženou konkurenci do budoucna, dočasně restartuje ekonomiku k opakování starého schématu, který po čase končí opět totální nadvládou dluhu a spekulace nad ekonomikou a společností.
  2. Před očima mi vytanula památná myšlenka z článku Ekonomika – příčiny a důsledky financializace část 1., kterou se pokusím parafrázovat: Dovolíte li nějakému soukromému subjektu získat moc nad penězi, jejich vznikem a kontrolou, jste odsouzeni po čase zjistit, že tento subjekt ovládl veškerou ekonomiku. Nakonec zjistíte, že nevlastníte nic než dluh, že žijete na dluh ve státě, ve kterém jste se stal cizincem. Kapitál (jeho vlastníci) jde vždycky tam, kde může za jakoukoliv cenu maximalizovat své zisky. Nevadí mu otroctví, ničení ekologie, nevadí mu války, nevadí mu totalitní režimy, nevadí mu kolonizace, nevadí mu, že podkopává celou ekonomiku – pokud má podmínky maximalizovat zisk a domnívají-li se jeho držitelé, že jim to pomůže dlouhodobě udržet svou moc. Jistý Uljanov o této vlastnosti volnětržní společnosti kdysi prý prohlásil, že kapitalisté jsou ochotni svým konkurentům, resp. oponentům prodat i provaz, na kterém je tito nakonec pověsí.
  3. Často mě fascinuje liberální myšlenka, že peníze překapávají směrem dolů. Pro názornost uvedu příklad: systém záchranných balíčků prezentovaný jako pomoc zaostalým, krizí postiženým… vede v podstatě k tomu, že se peníze, které jsou nuceni povinně odvést všichni formou nejrůznějších daní a poplatků, koncentrují v rukou jakési nadnárodní instituce. Tyto jsou pak distribuovány skrze vlády zadlužených a postižených zemí věřitelským bankám, mezinárodním dodavatelům… a finančníkům jako takovým, zbytek opečují místní odpovědní hospodáři – „Kalousci, Drábkové, Vondrové“ a jejich lobbisté a sponzoři. Přitom „obdařený“ stát je nucen splnit celou řadu podmínek, počínaje závazkem zlikvidovat sociální systém, snížit mzdy, zvýšit určitým způsobem daně, ale nezatížit přitom elity bohatých, zejména dárců, odprodat státní aktiva… Z celého záchranného balíčku lidé na spodku pyramidy dostanou akorát odpovědně zvýšené ceny a daně, snížené mzdy a zcizené veřejné služby, které se mezičasem staly předraženým komerčním byznysem. Přitom podstata dluhu se ani omylem (viz ČR) neumazává. Nic perspektivního, co by do budoucna mohlo rozeběhnout ekonomická kola, nevzniká. Ekonomika díky úpadku koupěschopnosti navzdory šetření, osekávání předplacených veřejných služeb i státu dál upadá. Připomíná to celé do sebe se hroutící černou díru. A nejde jenom o dílčí stát. K tomuto osudu je postupně odsouzena celá tzv. západní civilizace, jejíž nadnárodní podnikatelé outsourcovali výrobu, know-how a práci do daňových, pobídkových a nákladových rájů. Dnes ani mezi ekonomickými optimisty nenajdete žádného, který by prognózoval kratší nežli dlouholetou (bez určení konce) krizi.

Zajímavé v této souvislosti je liberální povídání o konkurenceschopnosti. V situaci, kdy mezinárodní kapitál našel v obřích asijských zemích možnosti maximalizovat své zisky místy na hranici reprodukční ceny a možností pracovní síly, by požadavek na konkurenceschopnost musel tuto „čínskou“ cenu podlézt. Nikdo přece nebude kupovat srovnatelně kvalitní dražší zboží. Ale to není všechno. Musel by přitom dokázat ještě vydolovat z předlužené společnosti splácení toho obrovského dluhu, který asijská konkurence nemá – právě naopak. O nějaké znalostní ekonomice a zavádění pokročilých perspektivních technologií se v takovéto situaci dá vůbec těžko uvažovat. To znamená, že taková společnost musí ve finále donutit své obyvatele k významnému dumpingu v oblasti příjmů a to dokonce pod reprodukční hranici. To nemůže skončit jinak, než zaváděním přídělových systémů na potraviny, armádami bezdomovců a bezperspektivních bezprizorních – tedy novou ztracenou generací původně optimistických, pracovitých a tvůrčích lidí.

Jaká se rámcově nabízejí řešení?

  1. Uvázat dluh zpátky na řetěz, odepsat stávající beztak nesplatitelné dluhy – což je v praxi těžko představitelné (věřitelé se svého práva jen tak po dobrém jistě nevzdají) a stejně by nešlo o trvalé, ale pouze dočasné řešení.
  2. Pokusit se o takové celkové systémové změny, které vytvoří zcela odlišná pravidla pro fungování ekonomiky, ve kterých zisk a užitek celé společnosti bude na prvním místě. To by znamenalo kupř. zakázat daňové ráje, otočit privatizaci států a veřejných služeb, klíčových ekonomických odvětví včetně finančnictví zpětným chodem k zestátňování, zlikvidovat bankovní kartely, zdanit soukromé bankovnictví, zásadním způsobem přepracovat pravidla burzy, přenastavit obecně závázná ekologická, pracovněprávní, sociální … kritéria platící všude bez rozdílu…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
38 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Patrik
Patrik
26. 10. 2019 10:24

Nemůžu jinak, než jako copy vložit své dva poslední komentáře pod Otázkami a odpověďmi VVPj: Patrik • 25. října 2019 @jb „Írán chce obcházet sankce pomocí islámského bankovnictví“ V roce 2014 vyšla na téma islámského bankovnictví velmi dobře osvětlující série článků zde https://e-republika.cz/article2740 V roce 2014 vyšel i tento článek https://www.kurzy.cz/zpravy/360823-islamska-expanze-do-evropy-zacalana-dluhopisovem-trhu/ či tento https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2753852/sukuk-murabahah-neznate-ucte-se-muslimsky-financni-svet-laka-stale-vice-zapadnich-instituci.html?contentE643E331pgi=6 Co v tom ale už hodný čas považuji za důležité je, že v tom vidím potvrzení, že globalisté opravdu o Židy (o bibli = lichvářský biblický koncept) už opravdu nestojí. Že součástí toho 1% nejbohatších, kteří si chtějí přivlastnit celou planetu, jsou i Židé, to nic… Číst vice »

Patrik
Patrik
26. 10. 2019 10:30

(pokračování) Patrik • 25. října 2019 PS k @jb „Írán chce obcházet sankce pomocí islámského bankovnictví“ Dokud existuje Izrael, to 1% mocných má problém Putin to ví, proto stojí na straně Izraele – a tím mají globalisté problém na druhou: Putin totiž nevede globalistickou politiku „Izrael vs Írán“, ale ruskou politiku „Izrael i Írán“. ……. K těm dvěma komentářům si přidejme hned několik informací: 1) Vzpomíná si někdo na projev Ch. Lagardeové v březnu 2015 v Číně u příležitosti otevření čínské banky AIIB? Tehdy řekla: „Pokud bych si měla vybrat jen dvě slova, které v této chvíli Čínu a celý… Číst vice »

Gatta
Gatta
26. 10. 2019 10:31

Že by začátek obvyklého …?

Patrik
Patrik
26. 10. 2019 10:48

(dokončení) Lagardeová projev přednesla 22. března 2015 (velmi zajímavé datum!) https://www.imf.org/external/np/speeches/2015/032215.htm?hootPostID=04d30f7ad5bf2b0254f8ecec4e15ce6a 2) Hned v létě téhož roku začal být do jedné z vůdčích pozic světa dosazován Írán (m.j. – muslimské bankovnictví?) – viz jaderná dohoda s Íránem 3) V roce 2017 došlo v Zimbabwe k puči https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zimbabwe-prevrat-grace-mugabe-robert-mugabe-emmerson-mnangagwa.A171116_133853_zahranicni_ert A teď se podívejme na dvě současné aktuální zprávy, které spolu velmi souvisí 1) Putin a Afrika https://cz.sputniknews.com/politika/2019102310861531-proc-putin-privedl-celou-afriku-do-soci-jak-probiha-prvni-summit-rusko-afrika/ 2) Proti EU a Spojeným státům protestovaly tisíce lidí v Zimbabwe https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zimbabwe-demonstrace-sankce-inflace-usa-evropska-unie.A191025_160218_zahranicni_knn Vysvětlit, v čem ta souvislost je, by se sem nevešlo, ale existují články (a v nich hlavně odkazy na Pjakina), kde ta souvislost… Číst vice »

Patrik
Patrik
26. 10. 2019 11:01

PS k „dokončení“
Přes Zimbabwe v Africe zvítězila Čína (Írán) = globalisté. Přes summit „Rusko – Afrika“ v Soči Putin globalisty poráží. Což pro Rusko současně znamená jít na ruku Číně a Íránu jen „odcaď-pocaď“, tzn. hlavně jim nejít na ruku ve věci likvidace Izraele. Čímž se dostávám k pointě úvodních copy komentářů.

Patrik
Patrik
26. 10. 2019 11:05

PSS k „dokončení“ –
část „dokončení“ spadla do režimu schválení, proto logika mých komentářů bude vyjevena až dodatečně.

orinoko
orinoko
26. 10. 2019 11:30

Jakkoli tyto věci čtu se zajmem, tak jedna věc dnes … a ještě dlouho poté …. nebude mozna: Totiz konec státu Izrael. Neskončil Irak, ačkoli prošel nekolikerou krvavou lazni, neskončila Libye, kde řez do jejích útrob neprinesl žádný zisk nikomu kromě chaosu. /Ponechávám stranou chaos jako zisk, neb ten se šíří rychlosti světla i do zemí , jímž může prvotne jeho šíření vyhovovat./ Neskončila Syrie, třeba vyhráno nema. Alespoň nikoli v představě , že by měla být územně celistva jako byla ve svých puvodnich hranicich. Z celé konstrukce jaksi vypadává Palestina , což je sám o sobě problem. Dokud bude… Číst vice »

Gatta
Gatta
26. 10. 2019 12:32

Re orinoko
Ona je to otázka, kde končí neměnné zákony, kde představivost a kde nepředstavitelné možnosti opravdu možného ?
Tedy otázkou je, kolik skutečně prominentních židů vlastně v tom Izraeli doopravdy žije? Jestli tamní obyvatelé nejsou jen rukojmími svých o hodně bohatších souvěrců za vodou v nějaké velmi nehezké hře.

A už onehdy jsem zde uvažoval o tom, co by celosvětově udělala taková razantní devalvace dolaru a tedy i záměrné rozvrácení současného finančního systému ? Vidím, že mám ale stále ještě malou představivost …

http://www.novarepublika.cz/2019/10/oligarchove-zhavaruji-system-aby-se.html?m=1

jb
jb
26. 10. 2019 15:15

orinoko napsal Sýrie Kosmická rozvědka zachytila USA při krádeži Syrské ropy. Spojené státy se zabývají „mezinárodním státním gangsterismem“ tím, že místo boje proti terorismu ovládají ropná pole ve východní Sýrii, uvedl mluvčí ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov. Konašenkov poukázal na to, že americká strana se zmocnila a držela pod ozbrojenou kontrolou ropná pole ve východní Sýrii. Tohle je „mezinárodní státní bandita“, hlásí RIA Novosti. https://vz.ru/news/2019/10/26/1005152.html Konašenkov toho řekl a popsal mnohem víc… (viz článek), tedy toho, co už stejně „většina“ ví či tuší – ale tentokrát je ozvučeno informační pole oficiálně, globálně a řízeně, dle mého – co se informace(í)… Číst vice »

jb
jb
26. 10. 2019 15:45

jb napsal
Sýrie…tentokrát je ozvučeno informační pole oficiálně, globálně a řízeně, dle mého – co se informace(í) týče.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo obrázky kosmických zpravodajských služeb, které dokazují, že Američané po porážce teroristů i nadále těží ropu v Sýrii a vyvážejí ji ze země. https://vz.ru/news/2019/10/26/1005154.html
Snímky jsou zveřejněny na stránce ministerstva přes Facebook https://www.facebook.com/mod.mil.rus/posts/2467043736871701?__tn__=-R
Obsahem je popis s 3 snímky a jedním obrázkem mapy – barevné vyznačení na mapě mi něco připomíná, co už tu v diskuzi bylo nebo je – jdu dohledat.

jb
jb
26. 10. 2019 17:37

jb napsal Obsahem je popis s 3 snímky a jedním obrázkem mapy – barevné vyznačení na mapě mi něco připomíná, co už tu v diskuzi bylo nebo je – jdu dohledat. Je to mapa z tohoto příspěvku po sepsání memoranda http://www.kremlin.ru/supplement/5452 v Soči z 23. října 2019 Pokračování operace netřeba – mapa severní části Sýrie a mapa z příspěvku o „americké okupační zóně v At-Tanf“ (copy/paste): „Jak se mapa oblastí vlivu a kontroly v severní Sýrii překresluje a Asad tlačí stále více vojáků do Rožavy (celkový počet – až 30 000 vojáků SAA, NDF), Ruská federace znovu aktualizuje otázku americké… Číst vice »

jb
jb
26. 10. 2019 18:06

jb napsal Ruská federace znovu aktualizuje otázku americké okupační zóny v At-Tanf. Severní části hranic Sýrie s Tureckem jsou „pod memorandem ze Soči“ po diplomatickém (bez krve) vyjednání Putin-Erdo a nyní byla ze strany Ruska Konašenkem ozvučena „druhá“ problémová oblast k americké okupační zóny v At-Tanf. https://mapy.cz/zakladni?x=33.3622002&y=35.9167949&z=6&source=osm&id=13692319 Odhaduji, že nyní začíná se po aktualizaci začíná s řešením ze strany Ruska v této oblasti. Proto ten Konašenko a jeho informační vhod. Jedná se o Putinův tah proti zájmům GP, dle mého. V tomto případě proti glabalčikovi Donaldovi, který pracuje v jeho zájmu (GP). Dalším krokem bude reakce Trumpa. Zavolá Putinovi? Domluví… Číst vice »

jb
jb
26. 10. 2019 18:18

jb napsal
Odhaduji, že nyní začíná se po aktualizaci začíná s řešením ze strany Ruska v této oblasti.

jb
jb
26. 10. 2019 18:21

jb napsal
Odhaduji, že nyní začíná se po aktualizaci začíná s řešením ze strany Ruska v této oblasti.

Odhaduji, že nyní se po aktualizaci začíná s řešením ze strany Ruska v této oblasti.
…chtěl jsem napsat.

Petrpavel
Petrpavel
26. 10. 2019 20:38

Mám dojem že diskutující zde diskutují k úplně jinému článku.

K článku dodávám jen : závěry jistě správné, jen ještě chybí doplnit to podstatné – vrátit se u nás k socialismu. Pak by mohly být naplněny. Jinak v žádném případě ne.

Patrik
Patrik
26. 10. 2019 22:09

@orinoko „Jakkoli tyto věci čtu se zajmem, tak jedna věc dnes … a ještě dlouho poté …. nebude mozna: Totiz konec státu Izrael.“ Izrael existuje nějakých 70 let, lidstvu je ale podsouváno, jakoby tento stát řídil celou lidskou historii. Já naopak mám stále větší podezření, že stát Izrael byl vytvořen proto, aby se stal spouštěčem finální bitvy bible vs korán. K větám „Neskončil Irak“,“Neskončila Syrie – proč by měly obě země skončit, když jsou součástí plánu, který globalisté mají s Íránem? Irák co by zdroj ropy a plynu, který má připadnout pod vliv Íránu, Sýrie jako cesta k přístupu Íránu… Číst vice »

Patrik
Patrik
26. 10. 2019 22:36

Za Hitlera boj především o Jeruzalém pokračoval tím, že Hitler našel spojence v arabském jeruzalémském vůdci, jehož krédem bylo:
„Vyhlašuji tímto Svatou válku, moji muslimští bratři! Vražděte Židy! Všechny zlikvidujte!“
https://cs.wikipedia.org/wiki/Am%C3%ADn_al-Husajn%C3%AD

Zprávou těchto dnů je informace, že Rusko dodalo do Srbska S-400
https://ceskoaktualne.cz/2019/10/armada/jak-se-mohly-dostat-ruske-s-400-do-srbska-v-nato-budou-padat-hlavy/
Kdo ale zná tuto souvislost
https://cs.wikipedia.org/wiki/Chorvatsk%C3%A1_v%C3%A1lka_za_nez%C3%A1vislost
a spojí si to s touto souvislostí
https://cs.wikipedia.org/wiki/23._horsk%C3%A1_divize_SS_%E2%80%9EKama%E2%80%9C_(2._chorvatsk%C3%A1)
a především s touto
https://cs.wikipedia.org/wiki/13._horsk%C3%A1_divize_SS_%E2%80%9EHandschar%E2%80%9C_(1._chorvatsk%C3%A1)
ten se té zprávě vůbec nemůže divit.

V neposlední řadě opakovaně ještě tato souvislost
https://www.haaretz.com/israel-news/MAGAZINE-revealed-photos-of-palestinian-mufti-visiting-nazi-germany-1.5483980

PS: A vzpomene si dnes ještě někdo na tuto souvislost?
https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-reprezentace-ms-fotbal-2018/339711/slava-ukrajine-chorvatsky-hrdina-drazdi-rusy-i-po-viteznem-zapase.html

Gatta
Gatta
27. 10. 2019 7:45

… začátek obvyklého nacvičeného duetu ?

Petrpavel
Petrpavel
27. 10. 2019 9:29

Co tu dělají trollové jako je Patrik a jb ?!

orinoko
orinoko
27. 10. 2019 10:54

Osobně si nejsem úplně jist, že by diskuse byla úplně mimo misu. V hlavním článku je mj. zmínka o systémové krizi řešené válkami a dluzích vlastně nesplatitelnych. Napsáno to je samozřejmě v obecné rovine, zatímco pod článkem se řeší víceméně jeden geopoliticky problem s přesahem na možné budoucí zakonitosti v rámci celého sveta. Staci vlézt na kterékoli jiné diskusní fórum a téměř vždycky do něj zasáhne nějaká aktualita, která původní téma rozmelni, popr. převede docela jinam. A popravdě receno, já osobně si TROLLY představuji poněkud jinak. OM jich zažilo několik a to bylo jiné kafe. Raději ani nevzpominat. Byla doba… Číst vice »

orinoko
orinoko
27. 10. 2019 11:36

Ještě jedna vec, která se ale asi nebude libit. Pojem SOCIALISMUS byl podle mého historicky zdiskreditovan a neměl by se používat . A pokud už ano , tak s nějakým adjektivem. Na některé dnes už nalomene jedince to slovo působí jako rudý hadr na bejka a bohužel některé reálie socialismu raději nevzpominat. Naprosta absence zivnostniku, reálna absence základní konkurence na trhu, všechno z jednoho centra. Evidentne neunosna situace. S mojí tehdejší partnerkou jsme si to nejvíc uvědomovali při pobytu v Madarsku. V Budapešti stačilo zajít do vrat cinzaku a už jste byli v prodejně s textilem u soukromnika, který měl… Číst vice »

jb
jb
27. 10. 2019 13:37

jb napsal
Severní části hranic Sýrie s Tureckem jsou „pod memorandem ze Soči“

TASS, 27. října. Koalice „Síly demokratické Sýrie“ (SDS), základ tvoří kurdské polovojenské formace, plně přijala podmínky dohod dosažených v Soči mezi Ruskem a Tureckem a začala s odvodem svých sil od syrsko-turecké hranice. O tomto hovoří rozšířené nedělní prohlášení SDS. Téměř současně s koaličním prohlášením byly získány informace, že kurdské milice začaly stahovat své síly z pozic v bezprostřední blízkosti syrsko-turecké hranice. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/7050308

orinoko
orinoko
27. 10. 2019 14:06

K tomu je třeba dodat, že veškeré zdroje /ropné a plynove/ přechází pod kontrolu Damasku. Sever Sýrie tak může být zahrnut do ekonomických aktiv oficiální Syrie. Není to hlavní pole, ale významně posiluje to, co už má stát ve svých rukach. Zároveň s tím syrska vláda konTROLuje důležitý severní hraniční přechod do Iraku, čímž může podstatně zasáhnout proti pašování svoji vlastní ropy za Eufratem , na což dohlíží émerický desperat, jehož světové zlodejny narážejí už pomalu na celosvětový odpor. /Copak NATO modrý soudruh Jarpor z Aktualne?/ Pod kontrolou Asada je rovněž obří přehrada na zmíněné řece a tím pádem i… Číst vice »

orinoko
orinoko
27. 10. 2019 14:31

Úplně mimo pozornost oficiálního mediálního obludaria se dostaly Indický-emericke obchodní vztahy. Indický vývoz do USA těžce převažuje ten , který míří opačným smerem. Kačer udeřil na Indii, ať s tím něco delaji. A také ze jo. Indie suspendovala nějaký kontrakt , ve kterém jde snad o pivni technologie. /To mi nějak nejde do kebule. Émerika a pivo. Ten jejich rýžový sajrajt se v Česku nemá šanci uchytit./ Ale budiz. Ukažte mi na globusu misto, kam kačer nemiri svým katastrofálním deficitem formou coltu. Ano Émerika má obří problem. Nulové daně kulové vynaseji. Astronomický rozpočet na bezednou khaki diru, a deep state… Číst vice »

orinoko
orinoko
27. 10. 2019 14:47

Zajímavé diskuse pod některými clanky informačních zdrojů Středního vychodu. Rusko je v nich vyzýváno k okamžitému rozmístění svých tanku za Eufratem. A došlo na horkou linku: Sojgu telefonoval tomu emerickemu debilovi jménem Pomyje a varoval před neuvazenymi kroky z emericke strany. Emericky frakovaci ropný vyvoz? Krádeže iracke, libyjske a syrské nafty, které obhospodařuje terodobytek placený z těchto kradezi. Vidim to takto: Rusko na ropná pole na východní straně od Deir ez Zoir nezautoci. Ale udělá to, co už udelalo. Letecky rozflaka všechny cisterny s kradenou syrskou naftou. Na území Syrie, kde je na oficiální pozvani, zatímco émerický dobytek je v… Číst vice »

orinoko
orinoko
27. 10. 2019 14:59

A co může udělat oficiální Syrie?
Emerickemu terodobytku a jeho protektorovi Heydrichovi /pardon, trapné jsem se spletl pri pohledu na atentát na Al Bagdadiho/ …. Heycoltovi prostě vypnout elektriku dodávánou z elektrárny , a émerický hnup je nahrany. Co bude žrát émerický zelený mozek? Sluncem nahrate hambace?

Dolmen
Dolmen
27. 10. 2019 16:29

Orinoko napsal:
Ještě jedna vec, která se ale asi nebude libit.
Pojem SOCIALISMUS byl podle mého historicky zdiskreditovan a neměl by se používat . A pokud už ano , tak s nějakým adjektivem.

K tomu bych jen nesměle podotkl, že SOCIALISMUS zdiskreditován nebyl, zdiskreditován byl socialismus právě s adjektivem REÁLNÝ = REÁLNÝ SOCIALISMUS.

Patrik
Patrik
27. 10. 2019 16:48

@Petrpavel „Mám dojem že diskutující zde diskutují k úplně jinému článku.“ V prvním komentáři (zcela nahoře) je tento odkaz https://e-republika.cz/article2740 což je odkaz na tento článek „Islámské bankovnictví versus současný bankovní systém (I. díl)“ K tématu „dluhy,prokapávání peněz a systémová krize“ jej považuji za velmi výstižný a to obzvláště v souvislosti se stoupající roli Číny a Íránu a s celkovým světovým děním (o čemž jsou moje navazující komentáře). A myslím, že odkaz na ten článek je mnohem kvalitnějším doplněním myšlenek, pod kterými je zde vedena diskuse, než sdělení: „K článku dodávám jen : závěry jistě správné, jen ještě chybí doplnit… Číst vice »

Patrik
Patrik
27. 10. 2019 16:57

PS k
„Mám dojem že diskutující zde diskutují k úplně jinému článku.“
Já to mám ještě tak, že dle mého se doba všech „-ismů“, obzvláště „-ismů“ 20. století, už přežila.

jb
jb
27. 10. 2019 17:24

orinoko napsal
pri pohledu na atentát na Al Bagdadiho

a s projevem pro média Don samozřejmě nepřesvědčil.
Také to nepřesvědčilo jeho oponenty a Trump je obviněn ze skutečnosti, že během „likvidační operace“ nebyl v situační místnosti, ale hrál golf.

Írán řekl, že se nestalo nic zvláštního, jen Spojené státy svou loutku eliminovaly.
Což mají pravdu…

Patrik
Patrik
27. 10. 2019 17:26

PS2 k @Petrpavel „Mám dojem že diskutující zde diskutují k úplně jinému článku.“ Proč urážíte názory jiných, když sám jste do diskuse nevložil vůbec nic, co by stálo za přečtení a pozornost? A o co Vám jde, když je zcela zjevné, že kdyby tady nebyly komentáře jb a Patrika, tak byste sem ani nevstoupil, čímž byste se zřejmě radoval z toho, že tady dohromady žádná diskuse není, resp. že tady tu a tam něco napíše jen „orinoko“ (z čehož je mi v případě těchto stránek docela smutno). Tak si tu diskusi projděte znova a přečtěte si, co do ní napsali… Číst vice »

Gatta
Gatta
27. 10. 2019 17:32

Re orinoko – zkus si sehnat a přečíst tu předvolební Trumpovu knihu „Udělejme ameriku zase velkou“ – je to lehké čtení psané pro americké Homery, ale lépe se potom chápe vše co Donald říká a dělá. A také jeho povahu hráče. A ty tebou popisované problémy USA si dobře uvědomuje, jen mu zatím nedovolili nic moc udělat. Asi to tušil a proto spoustu změn udělal IHNED po převzetí funkce. A z jiných, dříve napsaných, jeho knih vím, že tyto názory zastává konzistentně už velmi dlouho. Má pro nás jen jednu zásadní chybu. Je prezidentem USA a ne České republiky. S… Číst vice »

jb
jb
27. 10. 2019 18:37

jb napsal orinoko napsal pri pohledu na atentát na Al Bagdadiho a s projevem pro média Don samozřejmě nepřesvědčil. Také to nepřesvědčilo jeho oponenty a Trump je obviněn ze skutečnosti, že během „likvidační operace“ nebyl v situační místnosti, ale hrál golf. Trump také poděkoval Rusku za pomoc při odstraňování vůdce IG Prezident Spojených Států Donald Trump vyjádřil vděčnost zemím, které poskytly americké straně pomoc v operaci na odstranění vůdce zakázané v Rusku teroristické skupiny „Islámský stát“ Abu Bakr al-Baghdadi. https://vz.ru/news/2019/10/27/1005279.html Následovala reakce Ruska: Ministerstvo obrany RF zpochybnilo operaci Spojených států k odstranění Al-Bagdádího Ruské ministerstvo obrany nemá spolehlivé informace o… Číst vice »

Bety
Bety
27. 10. 2019 18:47

Orinoko, s tím pojmem socialismus to myslím není tak jednoduché. Jistě nebyl dokonalý, ale jeho diskreditace byla mohutně nastartována po převratu, aby odůvodnila obrat ke kapitalismu. Kdybyste se v tom listopadu zeptal lidí na rovinu, zda si návrat kapitalismu přejí… a právě proto se na to nikdo neptal. Jen se do lidí postupně vtloukalo a stále vtlouká, že prý byl socialismus zločinný. Tím se především chrání proti tomu, aby se nějaký jemu podobný režim nevrátil. Takže zaprvé odklon od toho pojmu by znamenal, že přistupujete na jejich hru, zadruhé by jakýkoli podobný pojem stejně označili za nepřípustné omezování jednoho jediného… Číst vice »

jb
jb
28. 10. 2019 9:00

Patrik napsal
Irák co by zdroj ropy a plynu, který má připadnout pod vliv Íránu, Sýrie jako cesta k přístupu Íránu na Středozemní moře (tam patří i další spojenec Íránu – Libanon).

Irák už nechce být podpindosnický, chce být pod Íránem, oznámil Irácký prezident Barham Saleh, bývalý premiér iráckého Kurdistánu. https://vz.ru/news/2019/10/28/1005314.html

jb
jb
28. 10. 2019 9:27

jb napsal
další spojenec Íránu – Libanon

Libanon – tam je to jak přes kopírák, v rovině pohledu na bouře a protesty v Iráku…jen tak – „náhodou“:

Více než milion demonstrantů požaduje novou vládu, protože důvěra v její manipulaci s ekonomikou je neopravitelná
https://www.asiatimes.com/2019/10/article/lebanons-shuttered-banks-bracing-for-dollar-run/ napětí narůstá – dálnice zablokovány, banky zavřeny, dollar není…

jb
jb
28. 10. 2019 10:59

orinoko napsal
V Srbsku

Srbsko a jeho slovanský štít https://zemavek.sk/srbsko-a-jeho-slovansky-stit/ nákup ruského komplexu Pancíř potvrzen, Srbsko v měnícím se světě a přechodu poměrů od jednopolárního k multipolárnímu uspořádání světa, vojenské cvičení Slovenski štit 2019 – Slavic Shield 2019 https://www.youtube.com/watch?v=uRTnGga0OpU

Petrpavel
Petrpavel
29. 10. 2019 20:42

jb, Patrik – nebudu vám brát iluzi že děláte velkou politiku. Ale, chtěje být slušný, jen poradím že projít se na čerstvý vzduch by vám prospělo.