Rozruch kolem cestovního ruchu

Stanislav Blaha Současná krize by měla být výzvou k zamyšlení a radikální změně chování. Podnikatelů, spotřebitelů i vlády. Zatímco o podnikatele a spotřebitele a jejich schopnost přizpůsobení a změny chování nemám žádnou starost, dosavadní reakce vlád po celém světě příliš optimismu nenabízejí.


V cestovním ruchu pracuje každý 22. Čech a toto odvětví se podílí na HDP naší země téměř třemi procenty. Josef Středula, šéf Českomoravské konfederace odborových svazů, zveřejnil na svém twitterovém účtu pěknou infografiku (viz obrázek) a volá o pomoc pro odvětví ohrožené pandemií. Když jsem mu namítl, že zachraňovat obor, v němž chybí a ještě nějaké dva roky bude chybět poptávka, je ekonomický nesmysl, bez dalšího dokazování napsal, že on to za nesmysl nepovažuje.

Na rozdíl od spousty svých kolegů z mainstreamu i z alternativy nemám k odborům negativní vztah, dokonce jsem sám odborově organizován. Velmi si cením ekonomů, které ČMKOS zaměstnává. Jejich analýzy a prognózy se totiž vždy ukazovaly mnohem přesnější než ty, které poskytovali vládní a mainstreamoví ekonomové. Současně jsem však velkým odpůrcem státních intervencí, tedy přímých zásahů do ekonomiky, ke kterým zdánlivě vybízí současná krizová situace.

Zkusme si totiž hypoteticky představit, že stát za předpokladu, že daňová výtěžnost cestovního ruchu je stejná jako u ostatních odvětví, přijde o tři procenta svých příjmů a navíc bude muset udržovat odvětví při životě, tedy financovat minimálně jeho fixní a mzdové náklady. Můj odhad jsou další přibližně 2 % procenta státního rozpočtu. Celková díra v rozpočtu tak bude činit cca 5 %, což je něco kolem 75 mld. Kč za rok. V případě, že krize cestovního ruchu bude trvat dva roky, je to krásných kulatých 150 mld. Kč. Taky vám jako daňovým poplatníkům nepřipadá jako úplně nejlepší nápad posílat desítky miliard na záchranu amerických, britských a francouzských hotelových řetězců, amerických a německých cestovních kanceláří, nočních klubů, kasin, směnáren, barů či prodejců ušanek a matrjošek na Karlově mostě? A dokážete si představit ten dopad, až se stejnými požadavky přijdou další odvětví zasažená pandemií?

V té souvislosti mě napadá ještě jedna myšlenka. Kdo zachraňoval české zemědělství, cukrovarnictví, mlékárenství, textilní a kožedělný průmysl v 90. letech? Kdo zachraňoval těžké strojírenství, zbrojní průmysl, letecký průmysl, výrobu nákladních automobilů a motocyklů? Minulé vlády pod heslem „kreativní destrukce“  v lepším případě nedělaly nic, v tom horším svými opatřeními posílaly velké české firmy a celá odvětví našeho národního hospodářství na smetiště dějin.

Obor cestovní ruch čeká velká restrukturalizace a vláda by měla vynakládat peníze daňových poplatníků velmi uvážlivě. Konzervovat celé odvětví a těšit se na to, že se po koronavirové krizi vrátí do starých kolejí masové globální turistiky, mi nepřijde ani jako moudré, ani jako invenční řešení. Vláda by v současném ekonomickém systému neměla zachraňovat firmy ani odvětví s nejistou budoucností, ale ty své občany, kteří se z vážných důvodů nemohou zachránit sami.

Co potřebujeme od státu?

Současná krize by měla být výzvou k zamyšlení a radikální změně chování. Podnikatelů, spotřebitelů i vlády. Zatímco o podnikatele a spotřebitele a jejich schopnost přizpůsobení a změny chování nemám žádnou starost, dosavadní reakce vlád po celém světě příliš optimismu nenabízejí.

Naše vláda patřila k těm, jež v krizi pracovaly velmi dobře a ve srovnání s ostatními si zaslouží naše ocenění. Pokud však chceme jako národ přežít v bouřlivém období, jež nás čeká, musí vláda a ostatní státní orgány okamžitě začít pracovat na komplexním programu skutečných společenských a ekonomických reforem v těch oblastech, kde vláda má důležité kompetence a může působit, aniž by prováděla přímé intervence do jednotlivých podniků a odvětví.

Zde je několik námětů, o nichž si myslím, že by je vláda měla vzít v potaz, až bude takový program zpracovávat.

V sociální oblasti:

  • Znova oživit, promyslet a pokusit se zrealizovat myšlenku základního nepodmíněného příjmu;
  • připravit velké státní projekty, které nabídnou pracovní příležitosti lidem z krizí ohrožených nebo zlikvidovaných oborů;
  • zvyšováním minimálních mezd a mezd ve státní sféře zabránit „tržním“ tendencím na snižování mezd, které lze očekávat po odeznění koronakrize.

V daňové oblasti:

  • Danit v místě, kde se vytvářejí hodnoty;
  • obnovit systém progresivního zdanění;
  • snížit příliš vysoké DPH a naopak zavést spotřební daně na luxusní a neekologicky vyráběné zboží;
  • zavést vysoké majetkové daně pro majetky jednotlivců či rodin přesahující stanovené procento ročního HDP.

V ekologické oblasti:

  • Přestat mluvit o „zelených údělech“ a začít je realizovat, například formou solárních panelů na střechách všech veřejných budov, postupným vytvářením energeticky soběstačných „ostrovů“;
  • definitivně odpískat dostavbu jaderných elektráren a uvolněné prostředky investovat do úspor energií ve všech myslitelných i dnes nemyslitelných podobách.

V bezpečnostní oblasti:

  • Promyslet a v podmínkách malé otevřené ekonomiky realizovat myšlenku potravinové a energetické soběstačnosti;
  • vrátit vodohospodářství pod stoprocentní kontrolu státu, měst a obcí;
  • využít nízkých cen surovin na světových trzích a obnovit jejich strategické státní rezervy;
  • zvýšit strategické státní rezervy potravin a zdravotnického materiálu;
  • ukončit nedůstojné zahraniční armádní mise a budovat armádu především jako nástroj na obranu českých občanů a českého území před bezpečnostními hrozbami.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
20. 4. 2020 8:26

V daňové oblasti by se slušelo vysvětlit pojem danění v místě tvorby hodnoty jako totální zákaz zdaňování v zahraničí,tedy absolutní zákaz odvodu
daní v tzv. daňových rájích.K tomu by bylo nutné vytvořit specializovaný úřad ministerstva financí s operatívním aparátem znemožňujícího úniky
hodnot prostřednictvím neexistujících „služeb“ vlastníků ze zahraničí,,tiše akceptovaných absurdních fakturovaných cen ze zahraničí svým podnikům
v ČR a hluboká kontrola vnitřní účetní evidence pohybu zboží v potravinových řetězcích.

Gatta
Gatta
20. 4. 2020 8:51

Chválihodné zamyšlení – a ve většině bodů nápravy by se dalo souhlasit, nebo upřesňovat. Bych to vzal ještě s v větším nadhledem … vidím problém ve třech bodech: 1 – Aby prezident, vláda, i poslanci měli zájem pracovat pro lid této země a ne pro zahraniční mocnosti, nadnárodní korporace a svoje sponzory. 2 – Dale – stručně řečeno vše ve státě ZJEDNODUŠIT a tím ZEFEKTIVNIT. – Zjednodušit veškerou činnost v oblasti státní správy – Tedy ásadně zjednodušit daňové zákony a celý daňový systém – Snížit a zjednodušit počet, obsáhlost a patrně záměrnou komplikovanost a nepochopitelnost právních norem. – Zefektivnit práci… Číst vice »

hudryper
hudryper
20. 4. 2020 9:49

A na ještě jednu superdůležitou věc jsem zapomněl. Tou je energické zamezení přijímání pokynů z Bank for International Settlements (BIS) ve švýcarském Baselu České národní bance. Nezapomínejme,že ekonomicko technologická pozice závislosti české ekonomiky na zahraničním
obchodu s Německem a dalšími státy EU je negatívně ovlivňována kurzem koruny k Euru a dolaru. To je co do kvantity ten největší kanál,kudy
odchází velká část českého pracovního úsilí mimo republiku.

idiotronic
20. 4. 2020 10:00

Setkal jsem se na vlkovobloguje.wordpress.com /2020/04/03/co-vid/ s názorem na otázku, co vlastně děláme špatně a co bychom měli do budoucna dělat jinak. Protože ti, kdož jsou přesvědčeni, že ,,žijeme v nejlepší možné době“ čtou někde jinde něco jiného, nechyběl ani návrh, co například začít vyrábět, abychom spěli k lepší pozici v mezinárodním srovnání. Autor – Jeník se ptá: ,,Vadilo by někomu, kdybychom si tu alespoň v Evropě některé strategické věci vyráběli sami? Třeba solární panely. Nebo čipy. “ Začněme těmi integrovanými obvody, kterým se v poslední době začalo říkat čipy (v 70 létech se tento pojem zavedl pro samotný křemíkový… Číst vice »

Tribun
Admin
20. 4. 2020 11:14

Nehodlám hodnotit jednotlivé nápady, jen chci obecně ocenit, že vůbec někdo nějaké nápady má a že je vůbec někdo schopen a ochoten přemýšlet o (nutné) změně. Zatím se totiž většina návrhů, se kterými jsem se setkal, nesla v duchu jak to udělat, aby se nic měnit nemuselo a mohli jsme se vrátit némlich do toho samého, z čeho jsme vypadli. Přežije ten, kdo se umí adaptovat (jak říká ostatně i prof. Bárta), ne ten, kdo se urputně snaží změnit všechno ostatní kro mě sebe.

Patrik
Patrik
Reply to  Tribun
20. 4. 2020 15:02

Cituji: „…a že je vůbec někdo schopen a ochoten přemýšlet o (nutné) změně“. A dám přirovnání, které asi mnohé nenadchne, protože je z astrologického soudku, přesto ale nemůžu jinak. „Jak nahoře, tak dole“ a to je o tom, že je jedno, jestli v individuální nebo v kolektivní rovině je SYMBOLIZOVÁNA (tedy nikoliv nějaký fyziologický vliv planet !) ZMĚNA, protože v obou případech platí to, že ať jednotlivec či kolektiv má jen dvě možnosti : Být účastníkem dění pasivně jako oběť anebo aktivně jako spolutvůrce změn. Neznalý širokospektrálního pohledu (toho, co se právě širokospektrálně děje, resp. co se jako nevyhnutelnost, které… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
20. 4. 2020 16:57

Dokončím: O M. Zeleném něco zde: https://www.ceskatelevize.cz/lide/milan-zeleny/ Ale to hlavní – kus odpovědi na současné dění ve světě je ve videu z roku 2016: „Od globalizace k lokálním ekonomikám“ https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10441294653-hyde-park-civilizace/216411058090430 A ono by to mohlo být pěkné, kdyby za tím nestálo to klasické „Rozděl a panuj“ . Proces, nastartovaný po skončení 2WW a v současnosti jdoucí do finále (globalistické padesátiletky ala Plan Lyote) se totiž dá shrnout takto: 1) Od 1945 do rozpadu SSSR – BIPOLÁRNÍ svět „USA vs. SSSR“ 2) Od Gorbačova a od 1989 – UNIPOLÁRNÍ svět ala „Pax Americana“ 3) Od jaderné dohody s Íránem (2015), Brexitu… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
21. 4. 2020 5:54

„EU nutí členy prosazovat národní zájmy a vyzývá ke znárodňování“ Nevešlo se mi v komentáři napsat, že jedním z představitelů budování lokálních ekonomik (multipolárního světa) je v Česku Petr Robejšek. A ono ejhle – a přišlo to z jiné strany a to dokonce i z mnohem vyšších míst: „Evropská unie nutí členy prosazovat národní zájmy a uznává význam národních států a jejich zájmů. Takový názor se objevil ve facebookovém příspěvku českého politologa, ekonoma, komentátora a publicisty Petra Robejška.“ „Ta samá Evropská komise, která byla celé dekády svatým grálem volného obchodu a globalizace a ještě před několika týdny ostře kritizovala Trumpovu… Číst vice »

racek
racek
20. 4. 2020 22:01

No, s tím pojetím bezpečnosti nemám problém. S tím ostatním – z velké části nereálné, třeba věci kolem danění by skončilo asi dosti velkými ztrátami pro náš stát a izolací od mezinárodních dohod o clech a obchodu… Co se týče ekologie, uvedená koncepce by byla asi posledním hřebíčkem do rakve našemu státu a konkurenceschopnosti. Soláry a zelená energie je totiž nejméně ekonomickou a nejvíce ekologicky zatěžující formou výroby energie. Podle autora bychom tedy museli vysoce danit solární panely a výrobu zelené nafty z řepky, neb jednak ničí půdu a jednak spotřebovává téměř stejné množství paliva na výrobu jak produkuje. Neodmíněný… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
21. 4. 2020 10:09

Nepochybně potřebujeme maximální snahu o BEZPEČNOST a to BEZ OHLEDU NA STAV KONTA toho kterého konkrétního ohroženého. Stav státu NENÍ VŠUDE STEJNÝ. Někde například ani základní „civilizační výdobytky“ nejsou. Jde většinou o oblasti, které KORESPONDUJÍ s těmi, kde se pro jejich jiné výhody „jistá skupina“ hodlá tak trochu „bezpečně zašít“ a „přečkat nejhorší“, až pro ně zase „bude fajn“… V takových oblastech, lokalitách si zároveň dovolují v souvislosti s výše uvedeným věci, které jinde normálnímu člověku na mysl nepřijdou… Ale tam kde stát či „zákon“ – či lépe jejich zbytky- „nevidí“ – a to PO LÉTA či déle- tam je… Číst vice »

Jáchym
Jáchym
22. 4. 2020 8:25

Po roce 1989 byl člověk velmi natěšený, že padnou mnohé nesmyslné překážky, protože tehdejší doba na změnu zralá byla. Člověk se těšil, že schopnosti a dovednosti budou upřednostňovány před známostmi a konexemi, jenomže tyhle představy ani nevycházely z reality. Objevila se spousta dalších věcí, bránících v životu, v jeho rozvoji. Při plánování čehokoliv se ale zapomíná, že zde mají velký vliv různé zájmové skupiny (a mají na to spoustu financí, aby řídili a ovlivňovali), takže zde by mohla být část „zakopaného psa“ v tom, co tu dneska máme, i v tom, co se tak obtížně prosazuje jak na občanské, tak… Číst vice »

Irena
Reply to  Jáchym
22. 4. 2020 11:54

Velmi pěkně jste popsal některé kapitalistické praktiky a vy čekáte, že se v kapitalismu změní? To je přesně to, co jste měl čekat po 89 a čeho jste se také dočkal. Ať žije naivita! Tak mi v mysli vytanul Chaplin, jak se tam ti nezaměstnaní dělníci tlačí před bránou fabriky v naději na práci, no a jemu se to poštěstí…