Špatný vTTIP: 10 argumentů proti vyjednávané obchodní úmluvě CETA mezi EU a Kanadou

Ohrožení veřejných služeb 
Kvůli úmluvě CETA může dojít k privatizaci veřejných služeb (například zdravotní péče) a znemožnění jejich návratu do veřejného vlastnictví.

Ohrožení demokracie 
Opatření ICS, zahrnuté do úmluvy CETA, zaručuje privilegované zacházení se zahraničními investory. Prostřednictvím ICS mohou zahraniční společnosti žalovat státy, pokud by demokratická rozhodnutí ohrožovala jejich soukromé investice (například pokud by se stát rozhodl regulovat kouření, tak tím ohrožuje investice tabákového byznysu).

Ohrožení práce 
V mnoha sektorech (například zemědělství) dojde ke ztrátám pracovních míst. Zvětší se objem importu, a tím i konkurence.

Ohrožení místní ekonomiky 
Liberalizace v zadávání veřejných zakázek znamená víc příležitostí pro nadnárodní korporace, které mohou snadno vyšachovat lokální producenty.

Ohrožení našich dobrých potravin 
CETA zintenzivní přísun potravin na evropský trh. Nová konkurence ztíží už tak nejistou existenci evropských farmářů. Krom toho je Kanada třetí největší producent geneticky modifikovaných potravin, které se časem můžou dostat k nám.

6Ohrožení přírody 
V úmluvě CETA nenajdeme žádné záruky ochrany životního prostředí, ačkoliv s ní přichází hrozby masivního dolování nebo frakování.

7Ohrožení bezpečnosti dat 
Jakmile dojde k ratifikaci CETA, EU nebude schopná zajistit ochranu osobních dat, pokud by tento záměr nesouzněl s ustanoveními úmluvy. Jestliže se vláda nějaké země z EU rozhodne zavést přísnější zákon na ochranu dat, který je v rozporu s textem CETA, může kanadská vláda (nebo korporace) toto rozhodnutí soudně napadnout.

8Ohrožení zdravotní péče 
Farmaceutický průmysl se snaží vymoci díky CETA prodloužení patentové ochrany léčiv, které by tím zásadně podražily.

9Ohrožení transparentnosti
CETA byla vyjednávána a finalizována za zavřenými dveřmi, avšak za aktivního působení korporátních lobbistů. Veřejný dohled byl výrazně omezen.

10Zadní vrátka pro TTIP 
CETA umožní přibližně 42.000 amerických korporací žalovat evropské vlády prostřednictvím svých kanadských dceřiných společností. Schválení CETA by navíc bylo precedentem pro přijetí ještě gigantičtější obchodní úmluvy TTIP s USA.

CETA už je bohužel v mnohem pokročilejší fázi než TTIP. Evropská komise navíc podala návrhy aktů, které mají EU udělit zmocnění k uzavření a podpisu k tzv. prozatímnímu uplatňování úmluvy. V takovém případě by měla EK možnost CETA uplatňovat v těch oblastech, které budou výlučně v pravomoci EU ještě před schválením národními parlamenty. O tom, které oblasti to budou, se bude rozhodovat příští týden na jednání Rady ministrů v Bratislavě (22. a 23. září).

Nyní, více než jindy, potřebujeme Vaši pomoc! Dejte europoslancům a ministrovi obchodu vědět, že vás téma CETA zajímá a záleží vám na tom, jaké důsledky z ní plynou. V rámci koalice nevládek jsme se podíleli na vzniku (a překladu do češtiny) jednoduchého formuláře, který můžete použít pro tzv. „CETA check„. Europoslancům a ministrovi můžete poslat zásadní otázky k CETA a ti tak budou nuceni se úmluvou více zabývat před tím, než ji budou mít možnost schválit bez hlubší znalosti takto komplexního tématu. Přes tento widget již bylo posláno více jak 105.000 otázek. Zatím jen něco málo přes 1.000 jich ale bylo zodpovězeno. Zapojte se proto do snahy přimět europoslance, aby se zabývali obavami lidí, které zastupují, a věnovali se tématu CETA.

Námět: Aleš Vaněk

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
17. 9. 2016 13:30

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/414974-v-nemecku-demonstruji-desetitisice-lidi-proti-dohodam-o-volnem-obchodu-s-usa-a-kanadou.html
Hádanka – Kolik je na obrázku lidí?
Proč média a policie potřebují lživě informovat i o takových věcech, jako je počet lidí na demonstraci?

hudryper
hudryper
17. 9. 2016 15:36

K všeobecně známým faktům nepovažuji za potřebné dodat další všeobecně známá slova. Chtěl bych ale čtenáře OM upozornit na něco,co sice s TTIP,ani CETA přímo nesouvisí,ale je významné.
Vyslechl jsem si pana Pjakina,který úplně na závěr svého vystoupení,aniž by se ho na to někdo zeptal,prohlásil : “ KOMUNISMUS je společenství lidí žijících podle SVĚDOMÍ „!
Jsem přesvědčen,že tento vzkaz veřejnosti 3 dny před volbama do Dumy při současném odsouzení
jejího dosavadního složení predikuje potřebu budoucí neformální koalici Putina s komunisty v Dumě. Zajímaly by mne názory zdejších čtenářů na obsah Pjakinova sdělení posluchačům. Děkuji.

orinoko
17. 9. 2016 16:52

Ja osobne se pocitam ke komunistum NWO. Zadny problem. Ten mel jen strejka Hitler a pote jeho naslednici z rad lidskopravniho bombardovani emerickou laskou.
Byt skutecnym komunistou bylo vzdycky rizikove. Dokonce i za komunistu.
O Premyslu Totacovi nemluve.

Vlastimil
Vlastimil
18. 9. 2016 8:54

Fascinuje mne tvrzení, že pokud se uzavře smoluva TTIP, CETA a kdo ví jaká další, nastane nevratný stav. Třeba privatizace zdravotnictví. No, to je i u nás už z 80% soukromé! Proboha kdo vymýšlí a zasévá do hlav lidí takové kolosální kraviny. Tohle tvrzení totiž popírá celé dějiny lidstva. A zatím jsem nikde neviděl napsáno, že každou smlouvu lze zrušit, vypovědět, případně ji ignorovat. Jde-li uzákonit nějakou kravinu, lze ji přece tím samým způsobem sprovodit ze světa. Tak jaképak vzrušování, chce to jen myslet, čehož, jak vidím, nejsou „elity“ schopny.

Béda
18. 9. 2016 8:59

Vlastimil napsal Fascinuje mne tvrzení, že pokud se uzavře smoluva TTIP, CETA a kdo ví jaká další, nastane nevratný stav. Třeba privatizace zdravotnictví. No, to je i u nás už z 80% soukromé!Proboha kdovymýšlí a zasévá do hlav lidí takové kolosální kraviny. Tohle tvrzení totiž popírá celé dějiny lidstva. A zatím jsem nikde neviděl napsáno, že každou smlouvu lze zrušit, vypovědět, případněji ignorovat. Jde-li uzákonit nějakou kravinu, lze ji přece tím samým způsobem sprovodit ze světa. Tak jaképak vzrušování, chce to jen myslet, čehož, jak vidím, nejsou „elity“ schopny. No já nevím. Některé zákony, obzvlášť v oblasti majetkové, (pokud se… Číst vice »

Aleš
Aleš
18. 9. 2016 11:50

Vlastimil: Některé „chybky“ se pak spravují desítky či stovky let a postihují mnoho generací, (budu parafrázovat současné české fašisty z TOP 09), více než si myslíme. Geologie je věda o tlaku a čase…