Svět ruskýma očima 559

Dva měsíce s koronavirem ukázaly skutečnou tvář WHO

Valentin Katasonov

11. května 2020

Klidný život na planetě skončil před dvěma měsíci, 11. března 2020, když Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že epidemie koronaviru má vesmírný rozměr. Z epidemie je už pandemie a musí být přijata mimořádná opatření jak na úrovni států, tak v mezinárodním měřítku.

Aby neměl nikdo pochybnosti, že pandemie dolehla na svět, odhadla WHO následnou smrtnost na COVID-19 3,4 % všech infikovaných.

Ve snaze vypočítat očekávaná úmrtí se vycházelo z předpokladu, že se nakazí asi polovina obyvatel planety. Ze 7,8 miliard by to bylo 3,9 miliard nemocných. Kdyby se počítalo podle WHO koeficientu smrtnosti, zemřelo by 132,6 milionu osob. To je horší než pandemie španělské chřipky před sto lety, kdy podle různých odhadů přišlo o život mezi padesáti a sto miliony lidí. Za připomínku stojí, že za šest let 2. světové války ztratilo život (včetně civilního obyvatelstva) kolem 70 milionů lidí. A najednou za pár měsíců dvakrát více obětí než za celou 2. světovou válku. Je nad čím se plašit! Strach rychle ovládl svět, jak šéfy mnoha států, tak prosté lidi, kteří se nevyznají ve virologii.

Dnes jsou to dva měsíce od hrůzostrašných informací z WHO. Za účelem sledování dynamiky šíření infekce a efektivnosti boje s ní se vytvořily zdravotnické statistiky. Především tam, kde je infekce významná. Existuje souhrnná tabulka, v níž jsou statistické údaje. K dnešnímu dni obsahuje údaje z 53 studií v různých zemích. Jde o celé země, například Itálii, Švýcarsko, Německo, Nizozemsko, ČR, Slovinsko, Island a další, tak o regiony v jednotlivých zemích, třeba Idaho, New York a provincii Gílán v Íránu a rovněž o jednotlivá města, jako New York, Moskvu, Helsinky, Stockholm, Miami, Ženevu a další.

Jsou i užší studie týkající se jednotlivých speciálních skupin, například městského obyvatelstva, zdravotnických pracovníků Londýna, dárců krve v Dánsku, vězňů v Ohiu, těhotných žen v New Yorku a Švédsku, atd. V tabulce nejsou některé země, v nichž je problém s koronaviry vážný. Především Čína.

V tabulkovém přehledu jsou zahrnuty následující ukazatele:

  1. Šíře průzkumu (počet testovaných vzhledem k celkovému počtu sledovaných) v %.
  2. Počet infikovaných vzhledem k počtu testovaných v %.
  3. Počet zemřelých na koronavirus vzhledem k počtu infikovaných v %.

Ukazatelé nákazy jsou velmi rozdílné. Jeden z nejnižších je v České republice, a to 5 %. U jiných průzkumů je naopak velmi vysoký. Kobe v Japonsku vykazuje 627 %, studenti vysokých škol v severní Francii 582 %, provincie Gílán v Íránu 543 %. Ukazatelé nad 100 % znamenají, že byli několikrát testovaní stejní lidé.

Silně kolísá i druhý ukazatel. Nejmenší procento zjištěných jednotlivců během testování bylo v ČR – 0,4 %. nejvyšší pak mezi vězni věznic v Idahu – 73 %. Co se týká zemí, byla nejvyšší Itálie – 67 % (mezi městskými obyvateli Itálie 70 %). Z měst vynikl New York s 13,9 %. Mimochodem v Moskvě byl ukazatel 10 %.

Třetí ukazatel se v anglicky mluvících zemích nazývá infection fatality ratio (IFR) – poměr smrtnosti na infekce. Někde je nulový, třeba ve městech v Coloradu. Největší byl u vězňů ve věznici v Ohiu – 1,44 %. Další je městské obyvatelstvo v Itálii – 1 %, Nizozemsko – 0,67 %, ČR – 0,59 %, Německo – 0,36 %. Mezi městy byl rekordmanem New York – 0,77 %.

Takže dokonce ve věznicích v Ohiu byla rekordní smrtnost skoro dva a půl krát menší než v březnu předpovídala WHO. Autoři souhrnné tabulky COVID-19 počítají vážený průměr IFR pro všechna statistická sledování. V dubnu byl něco nad 0,20 %. S ohledem na poslední čerstvá data to bylo 0,28 procent. Mírně rostl, ale nebyly žádné kvalitativní skoky. Takže WHO přecenila hodnotu ukazatele IFR dvanáctkrát.

Pár čerstvých údajů z webu Preprint Server for Health Sciences. Nový výzkum protilátek u dárců krve v Dánsku ukázal velmi nízkou letalitu na COVID-19 (IFR) u osob do 70 let věku – 0,08 %. Nový výzkum protilátek v Íránu rovněž ukázal velmi nízkou smrtnost, a to mezi 0,08 a 0,12 %. Je to nesrovnatelně menší, než jsou hrozivá čísla smrtnosti předpovězená WHO před dvěma měsíci.

Jak se k tomu staví profesionální zdravotníci. Dne 5. května prohlásil německý virolog Streeck, že horní hranice letality na COVID-19 je 0,36 %, nejčastěji mezi 0,24 a 0,26 %, přičemž téměř všechna úmrtí připadají na staré lidi, průměrného věku asi 81 let.

Německý epidemiolog Wittkowski řekl koncem dubna, že koeficient smrtnosti na COVID-19 je srovnatelný s chřipkou a na vrcholu byl ve většině zemí ještě před zavedením karantény. Blokování společnosti bylo „katastrofálním rozhodnutím“ bez nějakého přínosu, naopak způsobilo ohromné škody.

Švýcarský hlavní odborník v oboru infekcí Vernazza v polovině dubna objasnil, že nemoc COVID-19 je „pro velkou většinu lidí lehká“. Zvaní k dalším testům „moc nepomáhá“. U většiny lidí zahrnutých do statistiky letality nebyl nemocí jen COVID-19, měli i další nemoci.

Ve Spojeném království byla celková smrtnost na úrovni nejsilnějších vln chřipky za posledních 25 let. Denní vrchol nastal 8. dubna.

V USA zjistili, že je těžké oddělit úmrtí na COVID-19 od ostatních příčin a že je obtížné stanovit přesnou příčinu smrti. Proto nyní americká střediska pro kontrolu a prevenci nemocí sestavují statistiky celkové smrtnosti na zápal plic, chřipku a COVID-19 (PIC). Podíl úmrtí ve skupině PIC od 26. dubna do 2. května byl z celkového počtu úmrtí 10,6 %. V předešlém týdnu to bylo 21 %. Nyní je úroveň smrtnosti na PIC blízká obvyklé hodnotě z předešlých roků.

Stanfordský profesor Scott Atlas tvrdí, že je nemoc COVID-19 srovnatelná s chřipkou a že není „absolutně žádný důvod“ k hromadnému testování obyvatel. To má smysl jen v nemocnicích a domovech důchodců. Napsal článek, v němž konstatuje s použitím faktů a statistiky, že není žádná pandemie a smrtnost od 0,1 do 0,2 % je zcela neporovnatelná s tím, co uvádí WHO. Údaje z New Yorku, které Atlas použil, představují jednu třetinu úmrtí na COVID-19 zaznamenaných v USA. Ve věkové kategorii do 18 let – 0, od 18 do 45 let -0,01 (10 lidí na 100 tisíc), nad 75 let – 800 osob na 100 tisíc.

Úřady USA namísto zaměření pozornosti na ohrožené seniory zablokovaly život obyvatel celé země i s jejich produktivnější částí.

Vážený profesor mikrobiologie Sucharit Bhakdi, thajské národnosti, pracující dlouho v německém zdravotnictví, logicky a tvrdě kritizuje současnou politiku Německa v oblasti boje s nemocí COVID-19. Virová krize byla organizována politicky, s virem má málo společného a vakcína proti němu je „nepotřebná a nebezpečná“, stejně jako tomu bylo u prasečí chřipky. Ohledně toho napsal otevřený dopis Merkelové. V jedné ze svých videonahrávek upozornil na rozvratnou roli WHO, když podtrhl, že „nikdy neodpovídala za svá chybná rozhodnutí“.

Převzato z Fondsk.ru

***

Hlavní město Arktidy

Sergej Aksjonov

14. května 2020

Přítomnost Ruska na Dalekém severu je v nové etapě. V Murmansku je TOP území přednostního rozvoje. Nařízení vlády podepsal v zastoupení předsedy vlády Andrej Bělousov. Město je nazváno hlavním městem Arktidy, přičemž je zde zřejmá geopolitická příchuť. Za hranicemi v Oslu sebou určitě trhli. Rovněž tak v Kodani a v samotné Ottawě. Důvod opravdu mají.

Murmanská TOP je první a jediné území v ruské Arktidě s podobným statusem. Kvůli významu kroku vláda přejmenovala celé ministerstvo. Do ministerstva pro východní rozvoj patří arktické „rozšíření“. TOP dosud vytvářeli na Dalekém východě, ale dlouho to bylo zanedbáváno a bez pozornosti federálního centra. Nyní jich tam je dvacet. Logicky vzato musejí mít území tak vzdálená od Moskvy a s drsným klimatem jednoho hospodáře.

Projekty murmanské TOP jsou žádané. Jde o budování centra velkokapacitních námořních staveb NOVATEK – Murmansk, uhelného terminálu v rámci námořního obchodního přístavu Lavno, terminálu minerálních hnojiv a koncentrátu apatitu Tuloma a rovněž mezinárodního pracovního a kulturního centra. Investice do čtyř projektů přijdou na 127 miliard rublů. V budoucnu se čeká ještě významný projekt „Přístav Leiinahamari“ vedle norské hranice. Má se stát opěrnou plochou severní mořské cesty. Pro obyvatele regionu je to velká výhoda. Na okraji této velké tranzitní cesty budoucnosti budou mít svá sídla odpovědní vůdci a byznysmeni, po ní se bude dopravovat čínské zboží do Evropy. Pro obyvatele území to bude skutečný zlatý déšť.

Do roku 2033 přijde už jen z propočtených projektů do regionálního rozpočtu přibližně 42 miliard rublů. Místní gubernátor Čibis si mne ruce. Usedlíci budou vkládat do murmanské oblasti část peněz, které našetří. Znamená to novou kvalitu života: školy, nemocnice, cesty, parky a sportovní zařízení pro seveřany. Zkušenost přejatá od ruského strategického partnera – Číny.

Strategický plán rozvoje regionu v programu „Žít na severu. 2030“ má hlavní úkol zastavit úbytek obyvatel v regionu. V roce 1991 žilo v Murmansku přibližně půl milionu obyvatel a nyní jen něco přes polovinu z toho.

S takovými projekty je naděje dosáhnout i cíl navíc. Nejen zvrátit směr vývoje, ale také do regionu přitáhnout nové lidi, jako to kdysi dokázali v Sovětském svazu.

S rozvojem poloostrova Kola se může stát arktický turismus zajímavějším. Mimovolně tomu pomáhá i epidemie koronaviru a její následky. Lety do teplých krajin jsou ztížené a zájezdy do exotických regionů vlastní země jsou tak přitažlivější. Zmiňoval se o tom i Vladimir Putin a místní gubernátor i náměstek ministra již hovoří o možnosti přijímat výletní lodě.

Poloostrov Kola je chráněné území a v Barentsově moři působí Severní flotila. V současném světě musí být propojeno to, co se ještě včera propojovalo špatně: Obranyschopnost Ruska, hospodářský rozvoj a dobrá životní úroveň každého člověka. Jedním z prostředků je turismus. Jistý blogger ze Sjednocených arabských emirátů napsal, že Murmansk je nejdepresivnější město světa. Tak se musí něco udělat proto, aby se nebylo potřeba stydět.

Murmansk je nyní hlavním městem Arktidy. Život se zlepšuje. Je ale potřeba jej střežit. Silní a bohatí jsou vždy v neoblibě, zvláště to platí pro Rusy. Ne bez důvodu. V těchto dnech se do Barentsova moře přihrnuly čtyři britské a americké válečné lodě s plnou výzbrojí a desítkami řízených raket na palubách. Naší flotile jde takový trénink na ruku.

Zhoršení se dalo čekat. Arktické mocnosti a jejich spojenci se Ruska v regionu bojí. S ohledem na oteplování začala Moskva upevňovat své postavení, budovat infrastrukturu a vyzbrojovat se. Nyní na severovýchodním okraji Barentsova moře funguje nejseverněji položená vojenská základna „Arktický trojlístek“.

Za posledních sto let jde o třetí upevnění Ruska na pobřeží Barentsova moře a tím i v Severním Atlantiku. První bylo rok před revolucí, kdy se car Mikuláš II. rozhodl založit nové přístavní město na břehu poloostrova Kola. Potom už v sovětské éře se město Romanov na Murmaně stalo jednoduše Murmanskem a sehrálo klíčovou roli ve válce. Murmanisk přijímal námořní konvoje s důležitými náklady pro armádu. A nyní je nová snaha o TOP, Severní mořskou cestu … Je potřeba, aby se to povedlo.

Převzato z RT.com

***

Názor: Polsko musí vědět, jaká rizika pro něj znamenají jaderné zbraně USA

16. května 2020

Výzva velvyslankyně USA v Polsku Mosbacherové vyvolala hodně komentářů a odborných hodnocení. Promluvil i známý ruský televizní novinář a veřejný i politický činitel Jevgenij Primakov. Na Facebooku napsal: „Zajímavé prohlášení, nebo přesněji pokyn: Velvyslanectví USA v Polsku ‘navrhlo’, že když nechce mít Německo na svém území jaderné síly NATO, že by bylo možno je umístit také v Polsku, když už je jednou na východní hranici aliance (proti Rusku) a má plnit své závazky.“

Primakov podtrhuje, že v takovém případě ve Varšavě musí pochopit stupeň nebezpečí pro sebe. To vzniká automaticky, protože Rusko může přesměrovat své jaderné rakety na cíle v Polsku, budou-li tam jaderné rakety umístěny. Potom půjde o úder nejen z ruské pevniny, ale také z Kaliningradu, „to určitě“. Polsko nebude mít žádnou možnost se tomu vyhnout.

Primakov uvádí: „Protože letová doba z Polska do středního Ruska jsou jen minuty, půjde o správnou adekvátní odpověď na takové umístění jaderných zbraní aliancí (Amerikou). V žádném případě tu nejde o ‘agresivní eskalaci’, ale o vynucenou reakci.“ Připomíná, že když USA zatratily Smlouvu o raketách středního a krátkého doletu (INF), hodně se mluvilo o tom, že Washington nemá v úmyslu rozmisťovat takové rakety v Evropě proti Rusku. Jenže potvrdit to na papíře Američané odmítli a bylo tedy jasné, že slib nechtěli plnit.

Primakov dále píše: „Pro Rusko jsou rakety této třídy pistolí u hlavy, především kvůli krátké době doletu není možno stihnout adekvátní reakci, opozdí se i tým určený k odvetnému úderu. Proto jsme upozornili, že takové rozmístění nepřipustíme.“ Podle jeho mínění byla výzva americké velvyslankyně svého druhu „vypuštěním zkušebního balonku“, aby zjistili reakci veřejného mínění. Takový nápad ještě není možno nazvat plánem.

Jelikož Polsko je vždy ochotno poslouchat svého zaoceánského „velkého bratra“, je nebezpečí reálné. Primakov nabádá, aby bylo demonstrováno odhodlání na zjevně nepřátelské akce odpovědět. Svoji úvahu uzavřel: „Řekněme přímo: Ano, v zájmu Ruska to může dopadnout tak, že mohou být i polská města cíli našich jaderných sil. Není v tom nic osobního, musíme myslet na svoji bezpečnost. Rozumí se samo sebou, že chceme mír, takže na nás nemusíte mířit.“

Převzato z Eadaily.com

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Patrik
Patrik
18. 5. 2020 7:05

„Klidný život na planetě skončil před dvěma měsíci, 11. BŘEZNA 2020“ Těší mě vložení Katasonova, je to můj oblíbenec, proto mě nepřekvapuje jeho zdůraznění data „11. březen 2020“. Mám od Katasonova uloženo několik článků a ne, že by se v nich symbolice dat a čísel věnoval, ale tak či tak se na věci dívá z vyšší perspektivy a tím je pro mě mezi nejrůznějšími „analytiky“ skutečně analytikem. A k tomu datu 11. března 2020 – ta zákulisní světovláda má velmi ráda měsíce březen (trojka) a září (devítka), mezitím také červen (šestka). Proto například v březnu Hitler vstoupil do Prahy, v… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
18. 5. 2020 7:31

PS k této závěrečné větě : „A ještě jednou zdůrazňuji tři data data: 11.3.2011, 11.3.2020 a nadcházející datum 20.6.2020 (přičemž ty devítky mezitím a k tomu červen 2020 plus souvislost s Japonskem a Ruskem rovněž nevidím jako náhodu)“:

Jako náhodu nevidím, že Rusko má konec války slavit 3. září(!), tzn. ve stejný den, jako Čína a tzn. až po porážce Japonska. Což si překládám tak, že odpis dosavadního spojence USA, započatý Fukušimou, má vyvrcholit tím, že světu bude místo USA dominovat Čína. Ale Rusko opět nikoliv jako suverénní země, ale jako podřízenec Číny.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
18. 5. 2020 10:23

Díky, hřibe-koláři-novotný-Squire Patton Boggsi, už je to konečně tady, tohle je ten skutečný ricín! Vláda schválila tajný dokument, který může z dostavby Dukovan vyřadit Rusko a Čínu – strategické ohrožení národní bezpečnosti, víte… Zatímco se pozornost v posledních týdnech zaměřuje na rozvolňování restrikcí, tak trochu pod radarem 27.04.2020 prošla vládou opatření k výstavbě nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Jedno z nich by přitom mohlo mít zásadní dopad na výběr budoucího dodavatele zakázky s obrovským geopolitickým i ekonomickým významem. Její cena se zatím odhaduje na 160 miliard, ale podle zkušeností ze zahraničí se může výrazně prodražit i prodloužit. Se stavitelem by… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Botičky od Diora
18. 5. 2020 11:55

Není to tak jednoznačné – jako kulisa mi po 13. h dohrál živý vstup na čt24, kde akcionář ČEZu (jméno si nepamatuji) vysvětloval, že na západě není nikdo, kdo by Dukovany dostavěl, protože například Westinghouse je po bankrotu. A ač Takáč tlačil a tlačil proti Číně a Rusku, jednoznačné odpovědi se nedočkal. Jenže to už je taková klasika ve stylu „nehodící se škrtněte“, že pro přehrání z archívu je pořad nedostupný: „18. 5. 2020 Vláda schválila bezpečnostní pravidla dostavby Dukovan — Koronavirus v Rusku (živý vstup) LITUJEME, ALE V SOUČASNÉ DOBĚ NENÍ POŘAD V iVYSÍLÁNÍ DOSTUPNÝ“ https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/220411058060518 Stejné je to… Číst vice »

orinoko
orinoko
18. 5. 2020 13:04

Tak si tu tak sedim u korbele a ejhle – od východu přiletěl Su-57 a mířil na zapad. A nikdo v něm neseděl. V době corony to dá rozum. Heil Novotny.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
19. 5. 2020 15:10

Dva muži namalovali na silnici hranici Čech a Moravy. Muži ve věku 34 a 38 let napříč vozovkou namalovali bílou čáru v místě historické hranice. Z jedné strany čáry na vozovku napsali „Čechy“, z druhé „Morava“.
Tomu říkám RECESE – jen aby je nepotkal neblahý osud Romana Smetany, kterej namaloval politikům tykadla :-)

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/hranice-cechy-morava-policie-vysetrovani/r~4d1e7aaa99da11eab115ac1f6b220ee8/?utm_source=volnyHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=default&utm_term=position-1&utm_campaign=Aktualne

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
19. 5. 2020 21:09

Dnes by rádi zapomněli…
https://www.youtube.com/watch?v=F1xFUqeQI-s

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Martin (už bez taky m)
20. 5. 2020 8:28

Zapomněli už dávno, hned po ofenzívě v Ardenách. Když ji Němci rozvinuli a smetli první vlnu do té doby se kupředu pohybující us-armádu, hrdina Dwight Eisenhower upaloval jako jeden z prvních generálů za La Manche do Velké Británie, aby snad nedošel k úhoně. Stejně jako posádka „Donalda Cooka“ v dubnu 2015, vojenské tradice se dědí… Tento hrdinský kousek vrchního velitele spojeneckých vojsk na západní frontě se rovněž vzpomíná v různých análech z 2.SV jen velmi sporadicky. Sověti uspíšili svoji ofenzivu, jen aby spojencům vytrhli trn z paty. Boží mlýny melou pommmalůůů, ale jistě. Leden 1945 – Churchil zoufale prosí Stalina… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
22. 5. 2020 13:05

Александр Сосновский
Звонок Гиммлеру
https://russian.rt.com/opinion/748167-sosnovskii-germaniya-rusofobiya
«Последовательно разрушают все договоры»: Лавров о политике США в сфере вооружений
https://russian.rt.com/world/article/747751-lavrov-sovet-gosudarstv-baltiiskogo-morya
«Под надуманными предлогами»: США выходят из Договора по открытому небу
https://russian.rt.com/world/article/748525-ssha-vyhod-don-rossiya-obvinenie

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Martin (už bez taky m)
22. 5. 2020 13:57

США выходят из Договора по открытому небу… Měl jste vidět reakce Maase, spolkového ministra zahraničí: „Vyzývám vládu USA aby si to rozmyslela…“ Evropané pochopili velmi dobře o co komu jde a mají plné gatě.

„Na Bělehrad! Vy mne, paní Müllerová, v tom vozejku na tu vojnu odtáhnete.“ řekl Švejk, nepřestávaje si masírovat kolena. „My tu vojnu vyhrajem!“
Od té doby se, Martine, nic nezměnilo.