Svoboda Konvičkova slova

K následující úvaze mne inspiroval post Všichni jsme Konvička ve kterém Tomáš Pecina odmítá trestní stíhání entomologa Konvičky za podněcování nenávisti proti muslimům. Základ měl být původně komentář k němu, který se mi ovšem z nějakého důvodu (pravděpodobně něco mezi klávesnicí, židlí a strýčkem Googlem) nepodařilo na Paragraphos vložit.  Nějakou dobu ležel v počítači, ale pořád jsem na něj myslel, tak jsem se rozhodl domyslet a dopsat.

Předně považuji za nutné zdůraznit, že Tomáš Pecina je dlouhodobým kritikem existence tzv. verbálních trestných činů a jeho nesouhlas s trestním stíháním Martina Konvičky nijak nesouvisí s tím, že jde právě o Konvičku. Já sám jsem sice také zastáncem široké svobody slova – ale jen široké, nikoliv neomezené.

Proč tedy se stíháním Konvičky podle § o šíření nenávistí v zásadě souhlasím? Protože by to měl být soud, a ne aktivisté na internetu, kdo rozhodne o tom, kde ty hranice svobody slova leží.

A proč by vůbec měla mít svoboda slova hranice? Protože vedle svobody toho, kdo mluví, je tu i svoboda toho, kdo poslouchá, a to včetně svobody od strachu z toho, co ten druhý říká. Kromě svobody slova je zde totiž i svoboda nebýt urážen, ponižován a zastrašován. Protože pokud stíháme agresi fyzickou, měli bychom stíhat i agresi verbální.

Pokud by svoboda slova neměla mít hranice, jak bychom potom stíhali a trestali pomluvy, vyhrožování, vydírání, šíření poplašných zpráv či podvody, které se také dějí většinou či výhradně verbálně? Trestný by měl být mnohem spíše úmysl, než forma.

To ale samozřejmě neznamená, že nutně musí existovat explicitní § zakládající trestnost šíření nenávisti,  §§ o pomluvě či vyhrožování by pro stíhání nenávistných výroků mohly – a možná i měly – stačit. Stejně tak není nutné, aby přestupníci typu Konvičky byli zavíráni do vězení, zcela postačující může být projednání jejich projevu a jasná deklarace, že už jsou přes čáru, či zákaz přístupu do veřejnoprávních médií atd. atp. Možností, jak reagovat, je spousta, jen bychom neměli dělat, jako že se nic neděje.

Tomáš Pecina ve svém postu mj. píše:

Mnohokrát jsem poukazoval na to, že v oblasti verbálních trestných činů a represe tzv. extremistických názorů funguje koncept slippery slope: když projde trestní stíhání za jeden výrok, nepotrvá dlouho a bude se stíhat výrok o stupeň méně intensivní.

A já s ním v zásadě souhlasím, zároveň ale tvrdím, že ten slippery slope funguje i na druhou stranu: pokud nebudeme dnes stíhat Konvičku, nebudeme zítra stíhat výroky mnohem intenzivnější. Svoboda, která nemá hranice, není svobodou, ale zvůlí, a to platí i o svobodě slova.

Jak ostatně kdosi napsal, tyhle paragrafy nechrání jen muslimy před Konvičkou, ale i Konvičku před islamisty.

Převzato z blogu Tribun

Stanův komentář: Mé pojetí se blíží spíše tomu americkému, tedy nestíhat verbální činy kromě těch, na jejichž konci je násilný trestní čin.  Tedy například pokud by se někdo rozhodl podle Konvičkova receptu namlet nějakého muslima do masokostní moučky, měl by mít pan Konvička velký problém s paragrafem o navádění k trestnému činu. Stejně tam by měli mít velký problém se zákonem například duchovní, kteří v mešitách, kostelích či synagogách vyzývají k terorismu, pokud by se prokázalo, že se jejich výzvu pokusil kdokoliv realizovat. Na vše ostatní by mělo stačit společenské odsouzení a vyhoštění autora takových výroků ze „společenských salonů“. To se však bohužel neděje.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
95 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
2. 12. 2015 17:34

Na ja Tribune, a jak by měla být v takovém případě: hodnocena podpora fašismu (třeba toho kyjevského, odmítání rezoluce propagující nacismus, jak by měla být hodnocena podpora terorismu, diktátorských režimů podporujících terorismus, válek na základě vylhaných důvodů, ve kterých umírají statisíce lidí a miliony jsou vyděděnci?

Sio
Sio
2. 12. 2015 19:00

Béda napsal

Na ja Tribune, a jak by měla být v takovém případě: hodnocena podpora fašismu (třeba toho kyjevského, odmítání rezoluce propagující nacismus, jak by měla být hodnocena podpora terorismu, diktátorských režimů podporujících terorismus, válek na základě vylhaných důvodů, ve kterých umírají statisíce lidí a miliony jsou vyděděnci?

To by mě také zajímalo. Problém je hlavně ve dvojím metru. Ostatně, každý inteligentní člověk dokáže říct co potřebuje, aniž by řekl cokoli žalovatelného a všichni mu porozumí.

racek
racek
2. 12. 2015 21:06

Můj názor znáte. Konvička je provokatér, poslední dobou se už cítil ve vládě a podařilo se mu veškeré snahy o omezení neřízeného přistěhovalectví hloupými kecy diskreditovat. Takovým Diensbierům a Schwarzenbergům jen přihrává munici. Asi by udělal nejlíp, kdyby zmizel a zpytoval svědomí, co provedl. Čeká ho monstrproces provázený mocným hýkáním redaktůrků z televize a z novin, ano, i z Babišova tisku či od Bakalů. Názor na svobodu slova? Není důležitý, i když ho mám a je podobný jako má Stan (s důrazem na soukromí a osobnost), neb důležitý pro naše věrchušky není nikdo z nás. Prostě je za pár let… Číst vice »

Sio
Sio
2. 12. 2015 21:56

racek napsal Můj názor znáte. Konvička je provokatér, poslední dobou se už cítil ve vládě apodařilo se mu veškeré snahy o omezení neřízeného přistěhovalectví hloupými kecy diskreditovat. Takovým Diensbierům a Schwarzenbergům jen přihrává munici. Asi by udělal nejlíp, kdyby zmizel a zpytoval svědomí, co provedl. Čeká ho monstrproces provázený mocným hýkáním redaktůrků z televize a z novin, ano, i z Babišova tisku či od Bakalů. Názor na svobodu slova? Není důležitý, i když ho mám a je podobný jako má Stan (s důrazem na soukromí a osobnost),neb důležitýpro naše věrchušky není nikdo z nás. Prostě je za pár let zase… Číst vice »

K. J.
K. J.
2. 12. 2015 22:34

No napadá mě taková modelová situace. Pokud se muslim dočte v náboženské literatuře, či slyší v modlitebně při kázání, či ve škole, že žena musí být absolutně poslušná muži a na základě toho například v dospívání a mládí omezuje osobní svobodu své sestry a v dospělosti své ženy, nedochází zde tedy dle výše jmenovaných principů k naplnění podstaty skutku? Tedy, že v jakési literatuře, kázání a školní výuce je šířena myšlenka potlačení občanských a de facto lidských práv ženy a následně je realizováno? Škodolibě mě napadá, že podle tohoto metru by určitá nejmenovaná náboženská literatura a určité budovy měli být… Číst vice »

Gatta
Gatta
3. 12. 2015 7:43

„Svoboda slova“ – základní to pilíř demokracie … a stále tolik nejasností … o základech demokracie.

Leo K
Leo K
3. 12. 2015 8:53

Jsem přívržencem absolutní (co se týče tématu) svobody slova, ale nejsem přívržencem návodů k páchání zla, stejně jako nejsem přívržencem lží. Jestliže Konvička prohlašuje islám za zločineckou ideologii a tím odsuzuje 1,6 miliardy lidí do kategorie zločinců jenom proto, že je to jejich víra – tak se domnívám. že to nemá se svobodou slova nic společného. Je to totéž jako když Hitler opakovaně poukazoval na to, že německý Michl trpí kvůli žido-bolševické plutokracii. Až se to vybilo v Křišťálové noci a v holokaustu.

Béda
3. 12. 2015 9:08

Leo K napsal Jsem přívržencem absolutní (co se týče tématu)svobody slova, ale nejsem přívržencem návodů k páchání zla, stejně jako nejsem přívržencem lží. Jestliže Konvička prohlašuje islám za zločineckou ideologii a tím odsuzuje 1,6 miliardy lidí do kategorie zločinců jenom proto, že je to jejich víra – tak se domnívám. že to nemá se svobodou slova nic společného. Je to totéž jako když Hitler opakovaně poukazoval na to, že německý Michl trpí kvůli žido-bolševické plutokracii. Až se to vybilo v Křišťálové noci a v holokaustu. Každé takové posuzování je ryze subjektivní. Podle islámu třeba mohou být zločinné – alkoholismus, vystavování… Číst vice »

cnemo
3. 12. 2015 9:42

Podle mého názoru je islám zcela jednoznačně hnutí směřující … ve smyslu §403. Důkazem jsou četná hnutí (nikoli jedno, ale mnoho různých), které aktivně provozují krutý terorismu. „Urazit“ islám je tedy asi takový zločin, jako „urazit“ nacismus. Živě si vzpomínám na jednoznačně štvavou kampaň „Chcete ho?“, zaměřenou proti údajným „náckům“. Možná to byli náckové, možná ne, každopádně tito lidé, na rozdíl od islámu, terorismus rozhodně neprovozovali a nebyli po nich kupky mrtvých. Musím konstatovat, že Tribun výše uvedeným článkem a Vy Stane jeho podporou jste se zcela jednoznačně provinili proti §403 a hrozí Vám až 10 let vězení. http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-13-dil-1-paragraf-403 Když… Číst vice »

cnemo
3. 12. 2015 9:46

Leo K napsal
Jestliže Konvička prohlašuje islám za zločineckou ideologii a tím odsuzuje 1,6 miliardy lidí do kategorie zločinců jenom proto, že je to jejich víra – tak se domnívám. že to nemá se svobodou slova nic společného.

Konvička to prohlašuje zcela po právu. Z hlediska zákona je naprosto irelevantní, kolik lidí zmíněné zvrácenosti věří. Rozhodující je, zda to je/není v rozporu s našimi zákony.

Navíc, zločinci jsou pouze muslimové na našem území. Ti za hranicemi nepodléhají našim zákonům a proto je také nemusí dodržovat.

Gatta
Gatta
3. 12. 2015 10:51

Re cnemo – nedávno jsem někde v diskuzích četl:

„Pokud nějakému bludu věří jeden člověk, tak ho nazvou bláznem, pokud takovému bludu věří miliarda lidí, tak je to náboženství“.

Pozn. – jakékoliv náboženství.

Tribun
Admin
3. 12. 2015 11:16

Je fascinující, co trocha strachu a nenávisti dokáže během pár měsíců udělat s dříve příčetnými lidmi. To snad ani „krokodýl“ nemá tak rychlý a devastující dopad.

Nuže, zkusím to ještě jednou: vůbec nejde o Konvičkovy (pitomé) názory na (pitomý) islám, jde o zastrašování těch, kteří jeho názory nesdílejí a chtějí si podržet vlastní svobodu slova. Co je na tom u všech čertů tak složité k chápání?

cnemo
3. 12. 2015 12:17

Tribun napsal Je fascinující, co trocha strachu a nenávisti dokáže během pár měsíců udělat s dříve příčetnými lidmi. To snad ani „krokodýl“ nemá tak rychlý a devastující dopad. Nuže, zkusím to ještě jednou: vůbec nejde o Konvičkovy (pitomé) názory na (pitomý) islám, jde o zastrašování těch, kteří jeho názory nesdílejí a chtějí si podržet vlastní svobodu slova. Co je na tom u všech čertů tak složité k chápání? Tribune, ujišťuji Vás, že lidé se nezměnili. O islámu smýšlejí plus mínus pořád stejně, jen doposud se sem příslušníci tohoto vražedného a primitivní náboženství nehrnuli, takže to lidem bylo jedno. Teď je… Číst vice »

merlin
merlin
3. 12. 2015 16:26
Alena
Alena
3. 12. 2015 17:04

pan kníže měl taky sympatický projev v parlamentu ohledně islámu- nebojme se, i naši předkové byli vystaveni velkým zkouškám, a zvládli to. Politické proklamace určené k uším veřejnosti nejsou ale skutečným vyjádřením názorů jedince. Pan Pelikán- arabista může mít sympatické proslovy k veřejnosti, ale ve skutečnosti může prosazovat zákon šária, podobně jako kníže navrhoval 500 tis. běženců rozmístit do českých domácností. Podle skutků poznáte je…
Smutná je skutečnost, pokud islámu fandí žena, asi má hodně svobody a schází ji život v ústraní – a to společenském i pracovním

merlin
merlin
3. 12. 2015 20:33

jasně, ovšem předkové pana knížete to zvládli, taky proto má v erbu hlavu uříznutou turka https://cs.wikipedia.org/wiki/Schwarzenbergov%C3%A9#/media/File:Blason_Maison_de_Schwartzenberg.svg, do které klove havran:-) Stejně tak byste mě mohla obvinit, že fandím křesťanství. Píšete o islámu a islámském světě, a zamyslela jste se někdy, kde všude je křestanství a tudíž křestanský svět? Je lepší, horší, větší, menší nebo jen jiný? Myslíte že náš katolík je stejný jako egyptský kopt nebo syrský maronita? Je jiný, a to tím, že se vyskytuje v jiném kulturním okruhu. Ne tím co vyznává. Ještě poznámku k Vaší poslední větě. Vy máte snad málo svobody a žijete v ústraní? Pokud… Číst vice »

merlin
merlin
3. 12. 2015 20:45

je zbytečné podotýkat, že islám v sobě obsahuje určitou míru nasílí, ne že ne, ale j. provádění záleží to i na směru a škole. IS jsou něco j. naši právní pozitivisté, kašlou na ducha zákona. Prostě doslovisti. Konečně máme své, nikdy by neměl zapadnout hezký příklad nuncia před městem Beziérs zabte je všechny, bůh své pozná. Jistě to myslel stejně dobře jako saláfisti v SA, spojených arb, emirátech a IS. :-)

racek
racek
3. 12. 2015 21:06

Celkem jednoduché to je, přátelé. Před 500 lety šli křesťané vraždit, dobývat a pokřesťanšťovat svět jménem svého boha celkem bez problému a s nadšením. Zločiny proti jinověrcm byly předem odpuštěny, a byly obrovské. Dnes už vyzývají bojovat proti druhým jen pošuci v USA.
Islám je dnes ve stejné situaci jako křesťané před 500 lety … a taky se tak chovají. S tímto faktorem musíme počítat. Jinak prohrajem.

racek
racek
3. 12. 2015 21:16

Tribun napsal Je fascinující, co trocha strachu a nenávisti dokáže během pár měsíců udělat s dříve příčetnými lidmi. To snad ani „krokodýl“ nemá tak rychlý a devastující dopad. Nuže, zkusím to ještě jednou: vůbec nejde o Konvičkovy (pitomé) názory na (pitomý) islám, jde o zastrašování těch, kteří jeho názory nesdílejí a chtějí si podržet vlastní svobodu slova. Co je na tom u všech čertů tak složité k chápání? No, já to chápu zcela opačně. Zastrašování a dehonestace ba i trestní postihy těch, co s masovou ilegální emigrací, omezením občanských práv původního obyvatelstvo a potlačování vlastních pravidel ve prospěch cizinců, nesouhlasí.… Číst vice »

Sio
Sio
3. 12. 2015 21:29

Leo K napsal

Jsem přívržencem absolutní (co se týče tématu)svobody slova, ale nejsem přívržencem návodů k páchání zla, stejně jako nejsem přívržencem lží. Jestliže Konvička prohlašuje islám za zločineckou ideologii a tím odsuzuje 1,6 miliardy lidí do kategorie zločinců jenom proto, že je to jejich víra – tak se domnívám. že to nemá se svobodou slova nic společného. Je to totéž jako když Hitler opakovaně poukazoval na to, že německý Michl trpí kvůli žido-bolševické plutokracii. Až se to vybilo v Křišťálové noci a v holokaustu.

No a co fašismus? Je to zločinecká ideologie?

Sio
Sio
3. 12. 2015 21:34

merlin napsal

mi konvenuje pertr pelikán http://echo24.cz/a/wUwmr/nestihejte-konvicku-rika-ministruv-bratr–muslim

No, to bude asi muslim-inteligent. Ví, že stíháním Konvičky si muslimové opravdu nepomůžou.

Sio
Sio
3. 12. 2015 21:36

Alena napsal pan kníže měl taky sympatický projev v parlamentu ohledně islámu- nebojme se, i naši předkové byli vystaveni velkým zkouškám, a zvládli to. Politické proklamace určené k uším veřejnosti nejsou ale skutečným vyjádřením názorů jedince. Pan Pelikán- arabista může mít sympatické proslovy k veřejnosti, ale ve skutečnosti může prosazovat zákon šária, podobně jako kníže navrhoval 500 tis. běženců rozmístit do českých domácností. Podle skutků poznáte je… Smutná je skutečnost, pokud islámu fandí žena, asi má hodně svobody a schází jiživot v ústraní – a to společenském i pracovním S tou ženou se to má asi tak, jako když kuchařka… Číst vice »

Sio
Sio
3. 12. 2015 21:40

merlin napsal jasně, ovšem předkové pana knížete to zvládli, taky proto má v erbu hlavu uříznutou turka https://cs.wikipedia.org/wiki/Schwarzenbergov%C3%A9#/media/File:Blason_Maison_de_Schwartzenberg.svg, do které klove havran:-) Stejně tak byste mě mohla obvinit, že fandím křesťanství. Píšete o islámu a islámském světě, a zamyslela jste se někdy, kde všude je křestanství a tudíž křestanský svět? Je lepší, horší, větší, menší nebo jen jiný? Myslíte že náš katolík je stejný jako egyptský kopt nebo syrský maronita? Je jiný, a to tím, že se vyskytuje v jiném kulturním okruhu. Ne tím co vyznává. Ještěpoznámku k Vaší poslední větě. Vy máte snad málo svobody a žijete v ústraní?… Číst vice »

Sio
Sio
3. 12. 2015 21:47

racek napsal Celkem jednoduché to je, přátelé. Před 500 lety šli křesťané vraždit, dobývat a pokřesťanšťovat svět jménem svého boha celkem bez problému a s nadšením.Zločiny proti jinověrcm byly předem odpuštěny, a byly obrovské. Dnes už vyzývají bojovat proti druhým jen pošuci v USA. Islám je dnes ve stejné situaci jako křesťané před 500 lety … a taky se tak chovají. S tímto faktorem musíme počítat. Jinak prohrajem. Myslím, že v tom je dost rozdíl. Navíc, nemáte v tom hokej? Křížové výpravy byly někdy ve 12. století +/-, takže ne 500, spíše 800 – 900 let. Před 500 lety tu… Číst vice »

Sio
Sio
3. 12. 2015 21:49

Konvička má bohužel charisma Gluma, takže jeho zavřením se uvolní místo pro někoho nebezpečnějšího.

Sasin
Sasin
3. 12. 2015 21:52

Já ho viděl. Konvička, co to je za jméno? Nalej vylej. Debil, který by při obléhání Vídně za musulmanské okupace asi dostal metál. Tribun na metál nigdy nedosáhne, páč má u Stana co má malý stan dycky podpultové lístky na nejlepší místa. Muheeeee

Sasin
Sasin
3. 12. 2015 21:57

Aleno

toho krkavčího synka spacího pytlíka a šmejda můžete oslovovat jen pane nebo kníže. Né obojí. To je íqvétyzmus. Ale zkuste to rozvést. Muheeeee. A kníže je zakázané.

merlin
merlin
4. 12. 2015 6:43

Sio napsal
Myslím, že v tom je dost rozdíl. Navíc, nemáte v tom hokej? Křížové výpravy byly někdy ve 12. století +/-, takže ne 500, spíše 800 – 900 let. Před 500 lety tu byly za Sulejmana Velikého výboje Osmanské říše do Evropy.
Pravda je, že křesťanství se prezentovalo v 16. století v Americe a tam to také stálo za to.

Fakt naposledy před 500 lety? A jak vnímáš třeba rakousko turecké a rusko turecké války, abych nechodila daleko? :-) Jsem si po ránu vzpomněla na jeden velmi oplzlý výsměšný opovědný list kozáků tureckému sultánovi :-)

merlin
merlin
4. 12. 2015 6:56

Sio napsal Ta hlava s Tukem a havranem se ti určitě líbí. Mi se líbí zcela jistě. Našel jsem na knížeti konečně něco pozitivního. Pokud nějaký Pelikán propadne náboženství, které navíc ani nepatří do našeho okruhu, tak je možná slušný a inteligentní, ale nezbytně je praštěný. Jiné vysvětlení nenacházím. kdyby vyznával buddhismus, civičil jógu nebo jezdil pobývat do ašrámů, jak činí mnozí /téměř módní vlna/, nepřišlo by ti to podivné a společensky nepřijatelné. Mám známého brita, s kterým udržuji kontakt ten konvertoval, jen aby se mohl oženit. V nic nevěří dál, do mešit nechodí, má rád manželku a je v… Číst vice »

merlin
merlin
4. 12. 2015 7:01

sio : shrnu ti to : znáš snad důvody konverze? U některých mohou být i ryze pragmatické. Já je neznám. takže je nehodlám posuzovat.

Alena
Alena
4. 12. 2015 7:40

merlin napsal jasně, ovšem předkové pana knížete to zvládli, taky proto má v erbu hlavu uříznutou turka https://cs.wikipedia.org/wiki/Schwarzenbergov%C3%A9#/media/File:Blason_Maison_de_Schwartzenberg.svg, do které klove havran:-) Stejně tak byste mě mohla obvinit, že fandím křesťanství. Píšete o islámu a islámském světě, a zamyslela jste se někdy, kde všude je křestanství a tudíž křestanský svět? Je lepší, horší, větší, menší nebo jen jiný? Myslíte že náš katolík je stejný jako egyptský kopt nebo syrský maronita? Je jiný, a to tím, že se vyskytuje v jiném kulturním okruhu. Ne tím co vyznává. Ještěpoznámku k Vaší poslední větě. Vy máte snad málo svobody a žijete v ústraní?… Číst vice »

Alena
Alena
4. 12. 2015 7:43

Sasin napsal

Aleno

toho krkavčího synka spacího pytlíka a šmejda můžete oslovovat jen pane nebo kníže. Né obojí. To je íqvétyzmus. Ale zkuste to rozvést. Muheeeee.A kníže je zakázané.

máte pravdu, pane Sasin

Gatta
Gatta
4. 12. 2015 7:52

K té turecké hlavě – i Sardinie měla ve znaku kříž a 4 hlavy zajatých Maurů se zavázanýma očima. V roce 1999 si „prozíravě“ vlajku multikulturně zmodernizovali – Maurům vzali náušnice a z pruhu látky těď mají slušivou čelenku. https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Sardinia Podobně Korsika: https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_and_coat_of_arms_of_Corsica — K té „svobodě slova“: Ona v každé době a v každém režimu vlastně je svoboda slova i svoboda projevu – pokud neohrožujete vládnoucí systém. Tedy za monarchie můžete bez obav chválit krále, v kostele Boha, jindy moudrého a rozhodného diktátora, nebo vládnoucí politickou stranu, nebo zastupitelskou demokracii západního typu … protože to je přece vždy to… Číst vice »

merlin
merlin
4. 12. 2015 9:13

alena -nevšimla jsem si prozatím hlučících davů migrantů na řeckém pobřeží či jinde, co by volali Chceme do Česka /Slovenska Polska/. Všimla jsem si hodně naštvaných lidí v detenčních zařízeních co volají, že zde být nechtějí. Kdybyste se zajímala o to, proč zde být nechtějí, tak z důvodu, že pro ně nejsme Evropa. Vůbec by je nenapadlo tady zůstávat. Sice je ukecávají aktivisté, ale zatím marně. Možná byste udělal dobře, kdybyste si zajela s některými hloučky migrantů promluvit, třeba do Bavor, tam jsou k potkání volně :-) A zklamání z demokracie je u mnohých značné, nikoliv že by hladovali, ale… Číst vice »

merlin
merlin
4. 12. 2015 9:25

gatta – ještě Šporkové měli v erbu uříznutou hlavu turka :-) http://www.muzeumcl.cz/supralibros.html
http://www.radenin.cz/historie/von-sporck/

Alena
Alena
4. 12. 2015 9:26

paní merlin, ve věci islámu jsem analfabet, takže vše, co jste o něm napsala, beru sice s rezervou, ale s konstatováním, že máte zřejmě pravdu. Až na poslední ….. dožadují se nějakého řádu, což jim islám nabízí bohatě a dostatečně. Proto se radikalizují. A činí tak mnohdy prostředky, které jsou nevhodné, což ale zase plyne z toho, že islám je demokratický – na rozdíl např. od katolicismu – v tom, že každý si ho má právo vyložit jak sám chce a potřebuje…….. Sama jste před nedávnem zde vyložila, že Islám je nejen náboženství, že se prolíná do “ státní správy“.… Číst vice »

Gatta
Gatta
4. 12. 2015 9:43

merlin napsal

gatta – ještě Šporkové měli v erbu uříznutou hlavu turka http://www.muzeumcl.cz/supralibros.html
http://www.radenin.cz/historie/von-sporck/

Jj – turkobijec Špork – a jeho volnomyšlenkářský syn působící v Kuksu.
Jinak, ten jeho starý Hospic je pěkně opravený, včetně soch, a stojí za návštěvu.

merlin
merlin
4. 12. 2015 10:18

Alena napsal paní merlin, ve věci islámu jsem analfabet, takže vše, co jste o něm napsala, beru sice s rezervou, ale s konstatováním, že máte zřejmě pravdu. Až na poslední ….. dožadují se nějakého řádu, což jim islám nabízí bohatě a dostatečně. Proto se radikalizují. A činí tak mnohdy prostředky, které jsou nevhodné, což ale zase plyne z toho, že islám je demokratický – na rozdíl např. od katolicismu – v tom, že každý si ho má právo vyložit jak sám chce a potřebuje…….. Sama jste před nedávnem zde vyložila, že Islám je nejen náboženství, že se prolíná do “… Číst vice »

merlin
merlin
4. 12. 2015 10:19

Gatta napsal
Jj – turkobijec Špork – a jeho volnomyšlenkářský syn působící v Kuksu.
Jinak, ten jeho starý Hospic je pěkně opravený, včetně soch,a stojí za návštěvu.

Byli jsme se kouknout, souhlas :-)

racek
racek
4. 12. 2015 12:49

merlin napsal Fakt naposledy před 500 lety? A jak vnímáš třeba rakousko turecké a rusko turecké války, abych nechodila daleko? Jsem si po ránu vzpomněla na jeden velmi oplzlý výsměšný opovědný list kozáků tureckému sultánovi Asi jsem se nepřesně vyjádřil.. Já to myslel tak že před 500 lety naposledy byli křesťané ochotni bojovat za víru a Boha. Poté už šlo jen o kolonizaci za nadšené pomoci církve svaté. U muslimů to v nich zůstalo i v dnešní době. I když si stále myslím, že pochopit se to dalo, i bez hokejek. No, o těch 500 letech jsem dost přemýšlel, rozhodně… Číst vice »

racek
racek
4. 12. 2015 12:51

To patřilo SIOvi, ale jistě se s tím, Merline, taky spokojíš.

Alena
Alena
4. 12. 2015 13:03

merlin napsal
Křesťané spolu války nevedou? Křesťané vybíjeli heretiky, nesnášeli se vzájemně, nemluvě války protestanti versus katolíci zvláště v anglii a nizozemsku a to nechci vzpomínat bartolomějské noci ve francii takové dobytí Konstantinopole je určitě pěkný příklad křesťanské sounáležitosti a vzájemnosti. Katolíci nemají rádi letnické, ale teď už jen neveřejně. I já ovšem pamatuju, jak fráři syčeli, že je to nebezpečná sekta při dotazech na ně.

V kterémto století se křesťané mydlili? V 19.,20. či 21. století?
Pokud vím, v současné době určitě ne. V tomto směru se islamisté s křesťany nedají srovnávat.

Jan Kristek
Jan Kristek
4. 12. 2015 13:22

Hlavně tu bylo za třicetileté války spojenectví mezi Habsburky (Římem) a Turky. Bez tohoto tureckého spojenectví by třicetiletá válka dopadla zcela jinak a Evropa by také vypadala zcela jinak.
…V tom je dnešní doba až moc podobná: někdo se zase snaží za pomoci Turků likvidovat Evropu, jako před skoro čtyřmi sty lety.

merlin
merlin
4. 12. 2015 14:15

Alena napsal
V kterémto století se křesťanémydlili? V 19.,20. či 21. století?
Pokud vím, v současné době určitě ne. V tomto směru se islamisté s křesťany nedají srovnávat.

alena: křesťané – američtí protestanté vedli spoustu válek proti kde komu. A povedou dál, zdá se. Když to hodně zjednoduším, tak v sýrii aktuálně válčí šiíté a pravoslavní se sunity, katolíky a protestanty :-)

Béda
4. 12. 2015 14:46
merlin
merlin
4. 12. 2015 16:07

Béda napsal

merlin,

http://medzicas.sk/bill-warner-nedoceneny-kritik-islamu/
Co o tom soudíte?

bohužel neznám, ale pustím si to večer

merlin
merlin
4. 12. 2015 16:08

Mám dotaz, máte někdo nějaké informace k tomu, proč mezi uprchlíky nejsou Libyjci?

hudryper
hudryper
4. 12. 2015 16:20

To je opravdová záhada. Přihlásit se v Itálii coby uprchlík z Lybie by teoreticky mělo být výhodnější než o sobě šířit,že pochází ze Sýrie. V Lybii se tradiční postkoloniální mocnosti podepsaly nohama podstatně zřetelněji než v Sýrii, Možná je to tím,že vlastně všichni Afričané se mohou prezentovat jako Lybijci,které vyhnala z jejich země válka způsobená evropskou soldateskou a jejími politiky.

merlin
merlin
4. 12. 2015 16:34

racek napsal To patřilo SIOvi, ale jistě se s tím, Merline, taky spokojíš. jj :-) ještě k tématu článku, mě trošku udivuje, jak snadno nkěteří opouští zbývající svobodu, prakticky jedinou, která doopravdy zbyla, svobodu slova. návrat časů, kdy lidi nadávali tajně po hospodách a v uzavřených skupinách nechci zpět. Konvička je samolibý blbec, chcete ho snad někdo ještě adorovat jako mučedníka? Nakonec ještě bude prezidentem, jestli ho zavřou. :-) Jestli ho odsoudí, tak jen zbytečně posílí dojem, že má pravdu a ,,zase nám zakazujou ji říkat,, Jak asi moc musí mít člověk rigidní neflexibilní myšlení, aby v Česku souhlasil s… Číst vice »

merlin
merlin
4. 12. 2015 16:37

Měl by tribun víc vařit, koupit si papiňák a pozorovat páru a přemýšlet o fyzikálních zákonech.