Turkova volba

Jenom řádný smělec může dnešní referendum v Turecké republice označit za volby. Nabízí se bílá hlasovací kartička EVET, ano, pro panensky neposkvrněnou budoucnost vlády s prezidentem Erdoganem, nebo kartička hnědá, trochu začoudlá, připomínající odpad z Diyarbakirské kanalizace. Ta nese nápis HAYIR, ne, což znamená ne všemu pěknému, jarem kvetoucímu, s věčným prezidentem Erdoganem a s jeho  plnými mocemi nad osudy všech Turků.

Jen zavilý  gülenista dnes  volá  hayir Erdoganovi, zatímco  Turek chce slyšet evet, ano, jako z úst milované Šehrezády. Co na tom, že v duchu islámské tradice možno té jiné Šahrazád utnout hlavu. Šahrazády Turecka už dnes nechodí prostovlasé a s minisukněmi jako před čtvrtstoletím sama premiérka země paní Tansu Cillerová. Turkyně jsou měněny návratem  do kokonů dle šaríatu, zatímco budoucí turecké božstvo, prezident Erdogan, vypadá pořád stejně. Jako turecký gastarbeiter roku 1975 kdesi v západoberlínském Köpenicku. Vystrašený  sám sebou  a proto zlý a mstivý.

Dobu dnešní, erdoganizující se, možno jen prošaškovat.  Nusret Gokce, kuchař populárnější zdejšího Pohlreicha, na to vsadil, a jeho gesto u volební komise kopíruje jeho gesta jiná, kterými se opičí po dávno zapomenuté kapele The Bangles a jejím hitu „Walk like an Egyptian„. Fajnšmekr orinoko se alespoň pobaví, neboť z chůze Egypťana udělal, jak známo, druhdy populární Michael Jackson především sahání do vlastního  rozkroku. A Lucie Bílá, hádejte před kolika lety,  zjevem vypadala jako pátá členka  tohoto amerického ansámblu.

Mezitím, co lelkuji nad těmito příhodami, přistála mi ve schránce zpráva. Z  Čukotky, věčně zalité (teď na jaře) sluncem i sněhem Christos voskres!, raduje se daleký přítel spolu se mnou. Ale jaké Turecko a jaká doba nám teď  naopak na Bosporu umírá, ptám se svého monitoru…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
16. 4. 2017 22:02

No, volba … v podstatě jsme ho do toho sami dotlačili. Stálou podporou opozice, vměšováním se do vnitřních záležitostí, podílem na vyvolání vojenského puče, ponižujícím jednáním při přístupových jednáních do EU, chováním proti členům Turecké vlády … no a zapoměli jsme, že Turci na svém území živí 3 miliony emigrantů, bojuje proti milantní kurdské milici kterou podporujeme, že je to už docela slušná velmoc s slušně fungující ekonomikou a skvělou armádou a že vždy ten Alláh tam bude nadevše. Ten totiž nikdy od nikud neodchází, naopak. Jde jen dál. No, poděkujme tedy sobě. Resp. pravdoláskařům všech zemí. Tohle se sakra… Číst vice »

zart
zart
17. 4. 2017 6:06

Nebuďte směšní. U nás vládli či vládnou všelijací Orangutani a vše bylo a je OK. Zcela průhledný a podvodný systém voleb v ČR téměř nikomu nevadí. Když se nezvolím sám, jiným volbám nevěřím.

racek
racek
17. 4. 2017 8:00

Systém za to nemůže, volby řídí tvůrci emocí. Říká se tomu marketing či propaganda, podle toho na co se klade větší důraz. My všichni tomu podléháme. Nikdo nám nebrání volit ty správné. Ovšem, člověk věřit musí. Tak věří bláznu ve fraku. Třeba heslu “ už si nakradl dost, tak teď už bude poctivej“ Můžu zešílet, když tomu věří doktor filosofie, kandidát věd, můj přítel …

mm
mm
17. 4. 2017 8:15

měl bych podotknout, že Erdogan zrušil funkci premiéra, ale zřídil funkce viceprezidentů, zvýšil počet poslanců na 600 z 550, ale budou moci diskutovat jen o soc. ek. věcech, soudy vojenské nebudou, zato bude prezident jmenovat více civilních soudců a podobně. Nehynoucí zásluhu na prosazení totality mají Turci žijící v Německu, Francii a Holandsku. Kdyby ti k volbám nešli, protože jsou už přeci Holanďané, Němci či Francouzi, Erdogan by nezvítězil. Na druhé straně, co je lepší, osvícená tyranie či zkorumpovaná demokracie….

hudryper
hudryper
17. 4. 2017 10:25

mm napsal
Turci žijící v Německu, Francii a Holandsku. Kdyby ti k volbám nešli, protože jsou už přeci Holanďané, Němci či Francouzi, Erdogan by nezvítězil.

No právě ! Vždyť oni volili tak,aby to své muslimácké Turecko měli i tady,v celé Evropě. Takže když totalita,tak i ta naše. Komu z nich se líbí islámská totalita-balit kufry a mazat za Aláhem ! Stejně to
ani jinak nemůže dopadnout. Evropu čeká reconquista , nebo chalifát .Reconquista jako tenkrát na
jih od Francie až k Gibraltaru.

Dolmen
Dolmen
17. 4. 2017 11:17

zart napsal
Zcela průhledný a podvodný systém voleb v ČR téměř nikomu nevadí.

Ale vadí…, třeba mně. Mám takový návrh na vylepšení. Kroužkování kandidátů je jen takové těšínské jablíčko pro lepší oblbnutí voliče. Navrhuji ponechat, ale krom toho zavést ještě škrtání těch, které nechceme. A to vědí voliči většinou přesně. To by asi zavládlo veliké zděšení ve stranických sekretariátech, že. Projít to ale nemůže, protože jak známo, kapři si rybník nevypustí.

mm
mm
17. 4. 2017 11:22

https://www.youtube.com/watch?v=C272skerS_8 posílám Vám, ctěný hudrypere, tuto poznámku i s přáním klidného dne svátečního. Tu conquistu Evropy bychom jim, muslimům, mohli osladit. Napadlo mne, že Dalíka pustili, aby pro AČR k taktickým vestám proloboval modlitební koberečky. Muslimská turecká armáda, člen NATO, je už teď silnější ostatních. Maršál Ru3wurm, středověký bijec Osmanů, by se divil.

Jan Kristek
Jan Kristek
17. 4. 2017 13:56

Jasné je, že ti zahraniční češi, kteří se serou do našich voleb, i když tu nežijí a většinou nemají nejmenší ponětí, o co tu jde, by hlasovali pro Estrogena také…

hudryper
hudryper
17. 4. 2017 14:14

mm napsal
Maršál Ru3wurm, středověký bijec Osmanů, by se divil.

To určitě,zvláště kdyby se dočetl :
http://www.hlavnespravy.sk/skupina-muslimov-zautocila-zeleznymi-tycami-na-procesiu-krestanov-v-spanielsku/971066

peter.
17. 4. 2017 16:58

hudryper napsal To určitě,zvláště kdyby se dočetl : http://www.hlavnespravy.sk/skupina-muslimov-zautocila-zeleznymi-tycami-na-procesiu-krestanov-v-spanielsku/971066 hudryper: Ten národ si to spôsobil sám.Tým,že stratil svoju kultúrnu identitu a svoju historickú pamäť (spomenul si rekonquistu).Tým,že bez odporu počúva falošných prorokov ako napr.Fredericu Mogherini (jej patrí výrok,že „budúcnosť Európy je v politickom islame“),alebo pápeža Františka ktorý včera v príhovore k Urbi et Orbi prehlásil,že „Boh kráča s imigrantami“( žeby tá udalosť v Seville mala súvis s tým výrokom?) a politická špička EÚ,ktorá vyznáva tézu,že „mravný človek nemôže nikdy akceptovať fyzickú silu ako metódu obrany lebo je vždy lepšie byť obeťou ako bojovať,hoci aj v sebeobrane“. To,čo sa stalo tej… Číst vice »

Béda
17. 4. 2017 18:55

To se teprv bude posílenému osmanskému diktátorovi vydírat Evropa. Páté zahraniční kolony Turecka udělaly při referendu své (Údajně právě díky nim Osman v Turecku vyhrál- otázkou je co by se stalo, kdyby vyhrál někdo jiný. jestli by to nebylo z deště pod okap.) Kdyby k tomu přibyl ještě plánovaný plynovod, který chtějí USA násilím s pomocí teroristů, Turka a islamistických diktatur vynutit z Kataru skrze Sýrii a Turecko do Evropy, umenšil by se v Evropě vliv Ruska na úkor muslimských diktatur (včetně Osmanska). To by byl teprv fičák. Jak se zdá někdo se záměrně snaží Evropu islamizovat a působit v… Číst vice »

peter.
17. 4. 2017 19:23

Stan napsal

Spíše to vidím na cílenou provokaci z druhé strany.

Môže byť.Do týždňa sa pravda o tom vyvrbí a budeme vedieť viac.Na prívžencov ETA to nevyzerá,lebo práve v uplynulých dňoch definitívne zložili zbrane.Baskický separatizmus je dnes neškodnejší ako katalánsky.

Starý doktor
18. 4. 2017 14:10

A Turecko se demokraticky mění v blízkovýchodní autokratický režim…
http://literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/24047-a-turecko-se-demokraticky-mni-v-blizkovychodni-autokraticky-reim

Starý doktor
18. 4. 2017 15:07

Co bude dál po tureckém ANO?, ptají se v Německu u výsledků referenda
http://casopisargument.cz/2017/04/18/co-bude-dal-po-tureckem-ano-ptaji-se-v-nemecku-u-vysledku-referenda/

Starý doktor
18. 4. 2017 15:08

Proč USA prohraje. Názor amerického profesora.
https://www.youtube.com/watch?v=_tKrNq7lG94

peter.
19. 4. 2017 10:37

Starý doktor napsal Co bude dál po tureckém ANO?, ptají se v Německu u výsledků referenda http://casopisargument.cz/2017/04/18/co-bude-dal-po-tureckem-ano-ptaji-se-v-nemecku-u-vysledku-referenda/ V celej Európe a priznajme si,že aj tu na OM panuje voči Turecku,Turkom a Erdoganovi averzia ktorá má najskôr historické korene(na Slovensku viac ako v ČR ).Európa obviňuje Turecko z toho,že sa odkláňa od smerovania zavedeného Kemalom Ataturkom a s Erdoganom v čele,usiluje o návrat „veľkej osmanskej ríše“.Podľa mňa to tak nie je. Osvietený Kemal Ataturk mal aj svoje temné,hnusné stránky(napr.genocída a vyhnanie Grékov z Anatólie kde žili 3 tisíc rokov pred osmanmi aj z európskej časti Turecka) a jeho predstavy o modernom… Číst vice »