Uzbrojme se!

Ne, nepřepsal jsem, titulek neměl znít „Ozbrojme se!“, ale skutečně „Uzbrojme se!“ To je totiž to první, co mě napadlo, když jsem viděl nadpis textu Romana Jocha Evropské konflikty neskončily následovaný větou v perexu: „Pro Česko z toho plyne jediné: zbrojit, zbroji, zbrojit.“

O Jocha jako takového ovšem nejde, ten je v tomto případě jen tlampačem šířícím teze jistého Američana George Friedmana o současné Evropě, který však Jochovi nepochybně mluví z duše. Základní Jochem kvitovaná Friedmana teze, kolem níž se celý jeho text točí, zní: „Být bohatý a slabý jako Evropa je nebezpečná kombinace.“

Ten text je ovšem založen na nevyřčené premise, že síla je ctnost a právo, jediná skutečná síla je síla zbraní a válka je přirozená a tudíž nevyhnutelná, zatímco mír je anomálie; relativně dlouhé období míru v Evropě pak je podle Jocha nikoliv úspěchem, ale selháním toho, co nazývá levicovým liberalismem (z jeho extrémních pravicově konzervativních pozic se tak ale musí jevit úplně všechno).

Další – ovšem opět nevyřčenou – premisou se zdá být přesvědčení, že jedinou reálně možnou a žádoucí formou lidské interakce je konfrontace, zatímco kooperace nemá ve světě podle Jocha zjevně místo. Z toho pak logicky plyne i posedlost zbrojením a agresivní akumulací a retencí zdrojů. Možnost, že by se Evropa o část svých přebytků rozdělila s těmi, kteří jsou existenční nouzí nuceni o ně usilovat v Evropě, je pro Jocha zřejmě nejenom nemyslitelná, ale přímo nemravná.

Jak je to tedy s tím uzbrojením? Velmi jednoduše – čím víc budeme zbrojit, tím víc budeme zdánlivě silní, ale chudí, protože zbrojení spotřebovává zdroje. Zdánlivě silní proto, že společnost vyčerpaná zbrojením a militarismem bude pouze působit silácky navenek, uvnitř bude slabá a zranitelná.

Akcent na zbrojení má i další rizika – moci, kterou armáda, resp. celý vojensko-průmyslový komplex takto získá, se již nebude chtít vzdát. A aby si ji udržel, aby před veřejností obhájil vojenské výdaje a přesvědčil o nutnosti investovat do armády místo do školství a zdravotnictví, bude potřebovat nepřítele. A bude ho potřebovat tak moc, že ho bude hledat a vytvářet. Čím více zbraní a vojáků, tím větší pokušení je použít jich k „preventivním“ úderům.

Joch se mýlí, zbrojení není řešením bezpečnostních problémů, zbrojení je jejich příčinou. Kdyby mohli, tak by nás lidé jako Joch uzbrojili.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
7. 2. 2016 10:45

„Uzbrojujeme se“ v NATO ale tato organizace (mnozí to věděli po celou dobu, ti ostatní se to právě pomalu dozvídají) nic nebrání, naopak vytváří a udržuje ve světě válečné hrozby, jejichž „zpětný ráz“ má důsledek kupř. v migrační invazi, která je ZÁMĚRNĚ vyvolána a organizována. V tomto smyslu jsou zbrojení a celková útočná koncepce NATO kontraproduktivní a tudíž nejenom zločinné ale přímo mrháním potřebných prostředků a zdrojů. Pokud jde o cíleně vyvolanou migrační invazi tato má již předem ve své bilanci zakódovanou nejenom ekonomickou ztrátovost (což by bylo to „nejmenší“ale v konečném důsledku (to si ovšem žádní Tribuni, Janiky ani… Číst vice »

Sio
Sio
7. 2. 2016 10:57

Dva aspekty.
1. Nač má zbrojit kolonie? Aby pomohla kolonizátorovi v tom, že o ni nepříjde? Snad jen v případě, že místo kolonizátora lepšího hrozí kolonizátor horší. V tom by se dalo podpindosníka Jocha pochopit.
2. Co by dnes bylo s Ruskem, kdyby nezbrojilo? Bylo by kolonií bez jakékoli suverenity.

hudryper
hudryper
7. 2. 2016 11:36

Protože v tomto případě Joch neradí těm z nás,kteří vzdávají své domovy preventívně,nýbrž těm, kdo má „holé ruce“ a velmi brzo se octnou tváří v tvář těm s holema v ruce ,radí svému prakticky zcela bezbrannému českému občanstvu dobře.Jak známo,už staří Číňani věděli,že nejvítěznější bitvy jsou ty,které se nekonaly. Natož aby šlo o jednostrané masakry ! Aby se ony bitvy a války nekonaly,musí být dosaženo trvalé rovnováhy,jak nám to ukázala druhá polovina 20. století. Po pádu SSSR se sliby o věčném míru rychle transformovaly na nepřetržitý proud jednostranných masakrům se podobajících válek a to do té míry,že to na americký… Číst vice »

peter.
7. 2. 2016 11:44

hudryper napsal
jestliže dnes tolik lidí fandí ruským
zbraním,není to z žádného jiného důvodu,než z touhy po rovnováze a z toho plynoucího míru.

+++++

Béda
7. 2. 2016 12:20

Tzv. „sluníčkáři“ by si měli neustále opakovat, že „cesty do pekel bývají dlážděny najušlechtilejšími úmysly“. (neznám z přírody případ, kdy by jedno společenství predátorů vydalo všanc své terotorium konkurenční skupině predátorů. Pokud jde o lidskou společnost – muslimové tak zcela jistě nečiní (viz podíl nemuslimů ve společnosti v S.Arábii, Turecku, Iráku, Kosovu, Íránu – ta vývojová tendence je zcela zřejmá…) A měli by swe sami sebe tázat, jak je možné, že jsou najednou na společné lodi se Sorosem, Erdoganem, Merkelovou a nejrůznějšími západními „humanitárními“ válečníky. A nejenom s nimi ale koneckonců i s ISIL a Al Káidou, které nejenom, že… Číst vice »

vdp
vdp
7. 2. 2016 16:20

Béďa: …neznám z přírody případ, kdy by jedno společenství predátorů vydalo všanc své terotorium konkurenční skupině predátorů, a tak dodávám, ale ano, my sami, jak mně dnes přišlo mailem: Vážení kritici minulého režimu, ukažte mi jediný národ na světě naší velikosti, který před rokem 1989 dokázal vyvíjet a vyrábět trysková letadla, dopravní letadla, atomové reaktory, lokomotivy, trolejbusy, autobusy, traktory, radary, motocykly, osobní automobily, špičkové zbraně, tkalcovské stavy, zemědělské stroje, turbíny, nákladní automobily, námořní lodě, tanky, špičkové sklářské a porcelánové výrobky atd. Dnes nevyvíjeme a nevyrábíme NIC. NIC. BYLI JSME VELMI SCHOPNÝ NÁROD to však vy nechcete slyšet jen si trváte… Číst vice »

Alena
Alena
7. 2. 2016 17:28

peter. napsal

Mimo témy.
http://vitekjiri.blog.idnes.cz/c/494300/policiste-v-rolich-fasistu-policiste-jako-obetni-beranci-ministre-okamzite-odstupte.html
Máte to zaujímavé.

nepodařená zbabraná česká kopie ukrajinských událostí

cnemo
7. 2. 2016 21:05

Tribune, Tribune, bohužel jen spousta krasokeců, vhodných tak navození intelektuální atmosféry. Prakticky je to nesmysl. Jediné co zbývá je, připravit se. Hlavní je, aby se veškerá ta příprava týkala obrany země a nebyla pod kontrolou kolaborantů s libovolnou stranou. Takto malá země si musí spojence vybírat a naprosto není jasné, kdo jím bude na konci. Naše historie mluví jasnou řečí:)

hudryper
hudryper
7. 2. 2016 21:56

Zdá se,že Rusové už vědí,kdy provede Merkelová obrat o 179 stupňů a zavře hranici s Rakouskem.
Potažmo se všemi sousedy a začne lifrovat imigranty do sousedních zemí,které Rakousko,zřejmě v coby postižená země, šupem vytlačí do Chorvatska a Slovinska,které tím prakticky přestanou existovat jako státy.Jsem zvědav,jak udrží Orbán svou hranici s Rakouskem a o přípravách situace,
která nastane na české hranici s Rakouskem a Německem raději ani nespekuluji. Dnešní článek

http://cz.sputniknews.com/politika/20160207/2306368/evropa-cekat-sokujici-zvrat-merkelova.html

to potvrzuje.Čím zdůvodní Merkelová svou předchozí politiku ? Úspěšnou záchranou peněz Němců rychlou výměnou Eura za Marku. A bude blahoslavenou…

tožtak
tožtak
8. 2. 2016 0:12

hudryper napsal Zdá se,že Rusové už vědí,kdy provede Merkelová obrat o 179 stupňů a zavře hranici s Rakouskem. Potažmo se všemi sousedy a začne lifrovat imigranty do sousedních zemí,které Rakousko,zřejmě v coby postižená země, šupem vytlačí do Chorvatska a Slovinska,které tím prakticky přestanou existovat jako státy.Jsem zvědav,jak udrží Orbán svou hranici s Rakouskem a o přípravách situace, která nastane na české hranici s Rakouskem a Německem raději ani nespekuluji. Dnešní článek http://cz.sputniknews.com/politika/20160207/2306368/evropa-cekat-sokujici-zvrat-merkelova.html to potvrzuje.Čím zdůvodní Merkelová svou předchozí politiku ? Úspěšnou záchranou peněz Němců rychlou výměnou Eura za Marku. A bude blahoslavenou… Mozaika do sebe pěkně zapadá a uprchlíci asi… Číst vice »

tožtak
tožtak
8. 2. 2016 2:00

A někdo skupuje zlato, které nám vesele stoupá

http://www.kitco.com/LFgif/au0030lnb.gif

peter.
8. 2. 2016 7:15

20.6.2015 sa v Bratislave uskutočnila masívna demonštrácia proti islamizácii.Prebehla pokojne,žiadne excesy sa nevyskytli aj keď skupinky z Antify a vítači sa ich pokúšali vyvolať.Vtedy aj na OM odznela kritika tejto demonštrácie,pri čom sa argumentovalo „holými hlavami,kotlebovcami a hlavným dôkazom toho,že išlo o nacistickú demonštráciu malo byť skandovanie hesla „Slovensko Slovákom!“Neskôr sa ukázalo a potvrdilo,že išlo o demonštráciu obyčajných ľudí znepokojených imigrantskou krízou. V sobotu sa v Prahe(a iných európskych mestách) uskutočnila demonštrácia proti islamizácii.Nechcem hodnotiť kto sa jej zúčastnil a aké heslá boli skandované.Chcem vašu pozornosť upriamiť k tomu,že v Bratislave sa nič podobné nekonalo a pokus o demonštráciu skončil… Číst vice »

Gatta
Gatta
8. 2. 2016 9:07

Článek – jistě nebezpečí zájmů zbrojního průmyslu existuje, ale … Je to takové to intelektuálsky postmoderní … je nějaký problém, tak se hledá ideální řešení, aby se na konci došlo k tomu, že to ideální řešení vlastně není vůbec ideální a nakonec se dojde k závěru, že není žádné ideální řešení, takže vlastně není vůbec žádné řešení … Přitom skutečně účinné řešení bývá – v čase, místě a okolnostech mix několika nedokonalých řešení, jejichž poměr a forma se musí stále pružně upravovat. Při každé eskalaci sporu se „komunikační rovina“ neustále snižuje, od diplomatických náznaků … až nakonec skončí na zbraních… Číst vice »

Aleš
Aleš
8. 2. 2016 9:28

Bývalá kolegyně, která byla rok pracovně v Kanadě, byla krom NHL (v multikulti Vancouveru to prý stálo za prd) i na MS do 17 let. Úžasný zážitek, jen prý to neskutečné nadržování rozhodčích domácím kazilo chuť.
Mě to u nás začíná připomínat dobu památných utkání se SSSR. Aroganci moci našich protektorů je třeba srážet k ledu. I proti nesouhlasnému bučení tribun. Výtěžek ze vstupného jde stejně totiž na pohon eskalátorů.
Číslo 5 žije.
http://www.sport.cz/hokej/extraliga/clanek/747944-troufaly-kapitan-travnicek-silu-svych-pesti-ukazal-i-hollwegovi.html#hp-sez

Aleš
Aleš
8. 2. 2016 9:32

Peter: Takže to spojení s Kolomojským byla jen Kotlebova pomluva, kterou se chtěl dostat do hry?

peter.
8. 2. 2016 9:47

Aleš napsal

Peter: Takže to spojení s Kolomojským byla jen Kotlebova pomluva, kterou se chtěl dostat do hry?

Prosím pripomeňte mi o čo ide.
Zmysel môjho príspevku spočíva v tom,že ak vláda zaujme k problému jasné stanovisko ktoré je v súlade s prevládajúcim názorom občanov,tak nejaký Kotleba nemá šancu uplatniť sa v spoločnosti.Ak sa problém zametá sústavne pod koberec a nerieši sa, tak to otvára šance radikalizmu.Čo s týmto má spoločné Kolomojskij,neviem.

peter.
8. 2. 2016 11:31

Aleš napsal http://www.hlavnespravy.sk/podla-kotlebu-smer-tresta-obcanov-banskobystrickeho-samospravneho-kraja-za-jeho-zvolenie-zastavenim-eurofondov/738829 http://www.hlavnespravy.sk/za-tazbou-bridlicoveho-plynu-na-vychode-slovenska-stoji-spolocnost-jkx-ukrajinskeho-oligarchu-kolomojskeho/728896 Aleš: Nad Košicami sa nachádzajú veľké zásoby uránu,ktoré chcela ťažiť kanadská spoločnosť.Občania sa postavili proti a skončilo to takto: http://www.kosicednes.sk/uran-na-jahodnej-dnes-stopli/ Tak isto skončia aj pokusy kohokoľvek ťažiť ropu a bridlicový plyn kdekoľvek na Slovensku a nieto ešte v jednom z jeho najkrajších kútov. Čo sa Kotlebu týka,tak SMER ho má naozaj v zuboch,lebo vo voľbách vyradil „smeráka“ Maňku(dnes europoslanec).V tomto ohľade považujem pôsobenie Kotlebu za užitočné,lebo on sám je pod takým drobnohľadom svojich oponentov,že jediné čo môže robiť je,že poukazuje na korupčné správanie sa svojich predchodcov.Mňa Kotleba zaujíma len vtedy keď sú zverejnené najnovšie predvolebné preferencie.Pokiaľ… Číst vice »

peter.
8. 2. 2016 18:40

Aleš:
Ako dôkaz toho,že na Slovensku si chránime svoje nerastné bohatstvo a strategické suroviny predkladám aj tento odkaz,kde sa novelou Ústavy SR zabezpečuje ochrana pitnej vody pred vývozom
http://www.minzp.sk/tlacovy-servis/tlacove-spravy/tlacove-spravy-2014/tlacove-spravy-oktober-2014/mzp-sr-ustava-sr-zakazuje-vyvoz-vody-rozhodli-tom-poslanci-nr-sr.html
V týchto dňoch bude čeliť SR žalobe Poliakov,ktorí chceli zo Slovenska vyvesť potrubím vodu do Poľska a tam ju obchodne využívať.Naša ústava to ale dnes už .nedovoľuje