V Německu začal experiment s nepodmíněným základním příjmem

AbbbIII300

Za sebe bych se za projekt NZP velmi přimlouval. Než mít oligarchy rozkradené důchody a odchod na věčný odpočinek ve sto letech, ať jedno procento lidem něco málo dá jen proto, že jsou občané sociálního státu.


Chodím ulicí, kde se na mne vážně dívá jeden křivohubý kluk z plakátu a vysvětluje mi, že mám chodit do práce a nebrat státní podporu, jako to dělá jedno procento oligarchů, ke kterým tento kouzelník sám patří. Tohoto politického klauna jistě nepotěší zpráva, že v Německu začal experiment s nepodmíněným základním příjmem (NZP) o výši 1200 euro. Náš web tuto iniciativu podporuje, viz článek Rozbíhá se celoevropská petice a kampaň za nepodmíněný základní příjem. Německo stejně jako jiné státy EU začalo s tímto „experimentem“ na úrovni 120 lidí na 3 roky, každý měsíc 1200 eur. Proti nim bude postavena srovnávací skupina 1380 lidí, kteří nedostanou nic. Jak sami vidíte, je jich o něco víc, tak si nejsem jistý, jestli je to správná metodologie.

Sociologové mají zjistit, co s těmito vybranými lidmi děje, když budou žít jako jedno procento oligarchů a rentiérů. Budou líní, nebo si naopak najdou něco zajímavého na práci? Ve Finsku byl podobný projekt ukončen po dvou letech, což bylo podle plánu. Vláda zatím odmítla financovat další projekt a na konečné výsledky se zatím čeká. Jenže vybraní Finové dostali jen 500 euro a z toho tam nelze vyžít. A navíc museli být úředně nezaměstnaní, což ze sociologického hlediska znamená, že zkoumáte jen hodně selektivní skupinu obyvatel.

Projekt „Grundeinkommen“ chce tyto nedostatky odstranit. Výzkum zcela pochopitelně nemůže platit neoliberální stát jednoho procenta. Výzkumníci museli najít sponzory pro ty vybrané kandidáty na placené nicnedělání. Na sponzorskou výzvu odpovědělo celkem 140 tisíc dárců, především z řad sociálních vědců. Na výzvu zapojení se programu už odpověděl potřebný milion uchazečů a celý experiment může začít.

Debata v odborných německých kruzích je celkem živá. Zastánci tvrdí, že bezpodmínečný základní příjem by zásadně přeorientoval status výdělečné činnosti a zaručil by všem lidem minimální zajištění, navíc bez byrokracie. Zaměstnavatelé by již nemuseli platit vedlejší mzdové náklady, takže by mohli zvýšit svou konkurenceschopnost. Oponenti tvrdí, že nepodmíněný základní příjem zásadně mění mechanismus německého sociálního státu. Základní příjem a systém sociálního zabezpečení asi nejsou současně financovatelné. Pak by těžko fungovala sociální kompenzace a solidarita ve společnosti. Chudí dostanou stejně, a to není spravedlivé. Koho zajímá rozsáhlá debata k nepodmíněnému příjmu v němčině, nechť si klikne na tyto stránky. Klíčové jsou zejména tyto studie:

Jak sami vidíte, v Německu tento výzkum běží od roku 2006, za další dva roky byly publikovány první výsledky a za posledních 10 let se zásadně rozrostla skupina podporovatelů nepodmíněného příjmu. Velké plus NZP se vidí v tom, že se odbourá sociální systém Hartz IV, včetně jeho dodatků na úrovni 4.0, který se stal byrokratickým a nákladným. Navíc se do něj lze nabourat a žít vesele z falešných dávek. Dále je zajímavé, že podpora pro nepodmíněný příjem nemá jednotnou ideologickou platformu. Je jisté, že NZP více podporují levicové kruhy a Zelení. Ale velká skupina pravicových reformátorů současného sociálního systému to vidí jako dobré a laciné řešení. Jen pro ukázku info o tom, jak jsou vzájemně propojeny jednotlivé kapitoly a instituce sociálního systému SRN.

AbbbIII300

Sami vidíte, že náklady na udržování takového systému jsou obrovské a je velkou otázku, zda tento přebujelý systém zajišťuje onu „sociální spravedlnost“. Podle výše uvedených studií může být NZP strukturován v Německu zhruba tímto způsobem.

  • Všichni dostávají stejnou výši NZP, bez ohledu na to, zda jsou mladí nebo staří, zaměstnaní nebo nezaměstnaní, ženatí nebo svobodní.
  • NZP je financován ze státního rozpočtu prostřednictvím přímých daní z příjmů a nepřímých spotřebních daní.
  • NZP bude bez daně. Ale veškeré příjmy z práce, úroků a dividend, nájemného a leasingu atd. se zaznamenávají a pak normálně daní jednotnou a stálou daňovou sazbou.
  • Daňové přiznání vyplňují pouze ti, kteří chtějí uplatnit odpočty související s vynaloženými náklady v rámci podnikání a platí daně z příjmu. Vzhledem k NZP se daňové přiznání nepodává, protože funguje jako forma důchodu.
  • Správně spočítaný NZP zruší veškeré sociální dávky financované z daní – nahradí zákonné důchodové pojištění, pojištění pro případ nezaměstnanosti nebo dlouhodobé péče, stejně jako dávky v nezaměstnanosti II, sociální pomoc, bydlení a přídavek na děti.
  • Dnešní příspěvky na sociální zabezpečení odpadnou a tím se sníží mzdové náklady dané nižšími sociálními odvody. NZP nijak neovlivňuje dodatečné mzdové náklady v širším smyslu, jako je pokračující výplata mzdy v případě nemoci, dovolené apod.
  • Bude zachováno povinné základní pojištění pro zdravotní a úrazové pojištění. Potřebný příspěvek musí být započten do NZP nebo k němu přidán a vydán jako pojistný doklad. Tento poukaz lze uplatnit na základní pojištění u jakékoli zdravotní nebo úrazové pojišťovny. Pro pojišťovny existuje zákaz diskriminace a povinnost uzavřít smlouvu.

Počkejme a nechme „experiment“ běžet, protože si jej zaplatili samotní výzkumníci. Předběžné studie ukazují, že občané s nepodmíněným příjmem začali být produktivní v komunitních projektech. Druhá skupina začala realizovat dlouhodobé zájmy, které si nemohli dovolit pro nedostatek času, a nikoliv peněz. Příkladem bylo vzdělání, studium jazyků a určitých dovedností apod. Za sebe bych se za projekt NZP velmi přimlouval. Než mít oligarchy rozkradené důchody a odchod na věčný odpočinek ve sto letech, ať jedno procento lidem něco málo dá jen proto, že jsou občané sociálního státu.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
26. 8. 2020 0:51

Zakladni prijem nutny k zivotu se projednava uz nekolik stoleti, od filosoficke knihy Utopia , ve Francouzske revoluci, az po moderni experimenty v USA a Kanade. Jelikoz si uzivam rentierskou penzi pres dvacet let, neupiram jinym lidem podobne zaopatreni. Financni svoboda je skvela. Mam dojem, ze se stejne k nejakemu podobnemu reseni dopracujeme, jelikoz stale vetsi skupina obyvatelstva zde v Americe zije uz davno na zakladnim prijmu socialnich davek a administrativa socialniho zaopatreni se stava neunosnou. Tohoto neprodukujiciho segmentu spolecnosti by se zaruceny prijem nijak nedotkl, neb oni uz maji svuj zaruceny prijem. Otazkou je, zda li ta cast spolecnosti,… Číst vice »

bergpora
bergpora
Reply to  Dana
26. 8. 2020 8:19

„Jelikoz si uzivam rentierskou penzi pres dvacet let“
Vy asi budete potvrzenim namitky liberalu, ze po zakladnim prijmu se blbne.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  bergpora
29. 8. 2020 8:51

Klystýr pro paní baronku??? :-)))

Lena
Lena
26. 8. 2020 6:45

Posoudíme-li, že 80%-90% všech činností, kterými se lokální státy (děvky) a globální ekonomika zabývají jsou zcela zbytečné, nebo naopak zcela škodlivé jak člověku, tak přírodě, při vhodné technické základně, zbavení se masakrování pomocí IT, ohleduplném přístupu k přírodě a skromném nekonzumním životě, by většina lidí nemusela vůbec být zaměstnaná zrůdnou pseudo-činností, kterou vykonává, a kterou trápí a mrzačí sebe i druhé. Hlavní činností by se mohla stát péče o člověka – zdravotní, léčebná a regenerující povšechně jeho katastrofálně zdegenerovanou bytost (dnes tak sociálně, morálně, fyzicky a psychicky zdevastovanou). Jenomže to je utopie, která přichází v úvahu až po úplném vyhlazení… Číst vice »

Bety
Bety
26. 8. 2020 7:55

Zdá se mi poněkud naivní představa, že díky oligarchům nebude na důchody, ale na základní nepodmíněný příjem prostředky budou . Nějak mi to připomíná chléb a hry z doby úpadku starověkého Říma. Nějakou dobu to Římu vydrželo, ale jen díky dovozu obilí z Egypta a jiných porobených zemí. Také si myslím, že je naivní čekat, že to povede k snížení či dokonce zániku byrokracie – ta si odůvodnění ke své existenci a moci kterou tak miluje vždy najde a předpisy porostou dál jako houby po dešti. Například takové, že je potřeba nějak vyřešit ty staříky, kteří už stejně fyzicky na… Číst vice »

Gatta
Gatta
26. 8. 2020 8:02

Pochopitelnė to bude bezvadně fungovat – dokud bude „hromada peněz“ a dokud bude kde a komu brát.

bergpora
bergpora
26. 8. 2020 8:17

Tohle kapitalista nikdy nedovoli, nebot mira zisku se odviji od vyse jeho vydaju na platy (viz outsourcovani). A vyse platu se odviji od miry uspor zamestnance. Cim mensi uspory zamestnanec ma, tim nizsi je cena jeho prace, tim vetsi zisk ma kapitalista
Ovsem 1200 euro mesicne by zcela zlikvidovalo kapitalistuv pristup k zisku, tomu jedinemu, pro co zije. Proto si tenhle experiment musi take platit sami.
JInak je to samozrejme dobry napad a jednou na jeho realizaci dojde, ovsem az tu nebude kapitalismus.

Gatta
Gatta
Reply to  bergpora
26. 8. 2020 15:07

Než se ten system neosvėdčí, tak by ho mohla zatím financovat střední třída.
Proč do toho tahat hned ty nejbohatší ???

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
26. 8. 2020 15:44

Vždyť se zasvěceně píše, že už neexistuje. Ale zdroje určitě jsou. Co takhle využít teplo LGB? a začít ho vyvážet? V zimě by se ani nemuselo vyhrnovat, hned by všechno tálo. Už je mi také jasné, proč dochází ke globálnímu oteplování. Kravince jsou v tom nevině.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
27. 8. 2020 13:16

Máš na mysli to tupě trollující LGBT-stvoření „dana“, pilně a určitě nezištně žvanící o nepopsatelných krásách kapitalismu a liberalismu? Kam čert nemůže, pošle „dana“. Špína to je.

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
27. 8. 2020 13:25

Víš, ono je to dneska celé nějaké divné. ONA měla dlouho nějaký absťák. Pak nám sdělila , že je důchodovou rentiérkou. Co to , už 20 let? Tak to musela být na misi v Iráku. A tam si dělala selfíčka s arabskými hřebci. Nakonec to hřešily až emerické soudní stolice.
Ty vstupy vždycky něco signalizují. Jako jinde. Někde nějaký živnostník -sic – píše , jak teď odjíždí na Seychely. Tak jsem odpověděl – asi po sockovném soudruha Babáka.
Ale smí se to ještě psát? Co když to byl žid?

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
27. 8. 2020 16:54

Dobrý :-)))
Asi trollovi došly šusťáky – „Poslušně hlásím, že jsem opět zde!“ :-)

Lena
Lena
26. 8. 2020 12:21

1% musí dusit zbývajících 99%. ať chce nebo nechce. Jsou to třídní rozdíly, tedy rozdíly ve třídě majetku (postavení), které drží společnost pohromadě. Na jejich vyrovnávání není žádný zájem na hoře a dokonce ani dole, navíc by se ekonomika (vykořisťování člověka a přírody) zhroutila. Že většina chce více a více, neznamená, že to chce ve skutečnosti. Pod prahem vědomí (které rozhoduje 99% provozu organizmu) vyznávají rozdíly, soutěž, konkurenci. Dobrovolně a úplně zblblí obdivují, ačkoliv nemusí, například bohaté zloděje, celebrity, fotbalisty, herce, modelky a jinou pakáž, čili se nadšeně a rádi účastní soutěžení. A v soutěži většina nevyhrává, neboť jinak by… Číst vice »

Dana
Dana
26. 8. 2020 16:45

Nevim, proc si nekdo dela nadeje, ze by pausalni prijem -NZP nejakym zpusobem prinutil nadnarodni korporace uvolnit finance obcanskym masam. V globalnim systemu, kde ma elita k dispozici miliardy a milardy hladovych se proste presunou tam, kde to bude lukrativni. Svetova populace stale roste, zanedlouho uz nas bude 8 miliard. Evropska civilizace je na ustupu a tak se naskytne prilezitost „rozvoje “ ve zbytku sveta. Kapitalisti se zorientuji a opet vsadi na lidskou sobeckou naturu, ktera je zakladem svetoveho deni. Ta nikdy nezmizi. Zakladni prijem tedy nevyrovna rozdily mezi temi, co maji malo a temi, co maji hodne. Rekla bych,… Číst vice »

Gatta
Gatta
26. 8. 2020 17:32

Kouzlo nepodminěného příjmu je, že za dotace od daňových poplatníkū vznikne pro kapitàl zaručená masa spotřebitelů.

Tedy dvě otázky:
1. Kdo tu legraci zaplatí (komu bude odebráno aby bylo z čeho rozdávat) ?
2. Kdo na tom vydělá ? (dotovaní to nebudou, těm toto opatření zajistí jen život ve kterém svůj nepodmíněný příjem beze zbytku utratí)

karel rudolf
karel rudolf
27. 8. 2020 10:24

Napřed citace: „Předběžné studie ukazují, že občané s nepodmíněným příjmem začali být produktivní v komunitních projektech. Druhá skupina začala realizovat dlouhodobé zájmy, které si nemohli dovolit pro nedostatek času, a nikoliv peněz. Příkladem bylo vzdělání, studium jazyků a určitých dovedností apod. Za sebe bych se za projekt NZP velmi přimlouval.“ „Na sponzorskou výzvu odpovědělo celkem 140 tisíc dárců, především z řad sociálních vědců. Na výzvu zapojení se programu už odpověděl potřebný milion uchazečů a celý experiment může začít.“ Německo neví co s migranty a bude hůř. Kolik jich už tam je 2 nebo 3 miliony nebo ještě víc? A rodí… Číst vice »

karel rudolf
karel rudolf
Reply to  karel rudolf
27. 8. 2020 16:50

Klidně ten příspěvek smažte. Sice nevím co jsem tam napsal „nesalónního“ ale budiž.

orinoko
orinoko
27. 8. 2020 14:17

Běží i jiné experimenty. “ To, co začíná fungovat nejvíce , je autocenzura. Zatím to nebudu rozvádět. Už teď existují určitá témata , která jsou tabu. A pokud se rovnou nevymazává, tak se to řeší jinak. Např. ruský Sputnik. Vůbec nechápu, proč na něj záchudní lejna nadávají. V diskusi nelze vložit odkaz, ani západní, kterým doložíte svoje tvrzení. Pokud diskuse končí „porážkou“ záchudních kreténů, tak článek rychle mizí a není dohledatelný. Takové Stejskalovo skóre z někdejších Aktuálně. Prostě i na ruském webu, pokud to není pruhované, tak to není žádoucí. Tak o co vlastně go? Na některé weby jsem chtěl… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
27. 8. 2020 14:58

Jak pravil kdysi kolega na školení , když jsme vedením byli vyzváni k diskusi. Přihlásil se, a na vlídné pokynutí prohlásil – Smím se dopustit názoru?
Mohl … ale až poté, co se mezi plebsem zklidnila hodně veselá nálada , kdy někteří vypadali na sanitku.
Dotaz nedokončil a německému šéfovi Allianz museli diplomaticky vysvětlovat, proč se všichni řežou smíchy , když je firma úspěšná.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
27. 8. 2020 15:46

Doporučuji prorockou Bradburyho knížku (NE filmy) „451 stupňů Fahrenheta“ !!!
Oni by ti to „hasiči“ už vysvětlili jak je nemoudré číst a přemýšlet.

A Bradburyho povídky vůbec – jeho martanské a jiné scifi – jsou velmi pozemské a velmi aktuální – Třeba sbírky „Ilustrovabý muž“ a „Marťanská kronika“.

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
27. 8. 2020 16:32

Třeba je to o tom samem. Již dříve jsem zmínil rozhovor s regionálním politikem. Dotaz – nepomyslite na kariéru úplně nahore? Ne!! Pote, co jsem si overil, že existuje jista JEDNA osoba, která píše volební programy na objednavku na levo i na pravo, tak není , co resit, pokud nechci jen dolovat z oficiální politiky prebendy. A být tam třeba za mrdveho. Soudruh Babak nám to celé dneska objasňuje kecama – Cau , lidi. Dříve by nám psal – Už jste zpevnili svoje socialistické závazky , soudruzi? A celé by to viselo u experta na nastenky , takto soudruha Havlika.… Číst vice »

PPK
PPK
28. 8. 2020 19:47

NZP je ekonomický podvod, stejně jako další pokusy typu Harz-u IV nebo kurzarbeitu. Pokus o nouzový východ z objektivní krize systému z cenově neprodejné nadvýroby a z nesplatitelných hypotéčních a spekulačních bublin a milionů kvalifikačně nezaměstnatelných mladých lidí jinde než v propagandě nebo „neziskovkách“. Kdyby tomu tak nebylo a ekonomika by objektivně prosperovala, tak by byly hromadně snižovány ceny výrobků a služeb, všichni by měli odpovídající práci a všem by byly přiměřeně zvyšovány mzdy. Takhle si jen stát natiskne další kvanta papírových peněz a politici se budou tvářit, že je všechno v pohodě. Dočasně tvářit. No a pak za pár… Číst vice »

Aleš
Aleš
Reply to  PPK
28. 8. 2020 21:35

NZP zní zajímavě a vlastně dlouhou dobu jsem byl podporovatel. Na první pohled by to “ vyřešilo“ otázku mechanizace a současného růstu populace čili nadbytku pracovní síly… I lidé jako Martin bez taky m by měli garantovaný základní příjem…. Až sem se dostali záchranáři nelidského havarujcího systému před kolapsem. Ovšem od nelidského systému nic dobrého nečekejme. https://player.d.tube/…QiK V naší kotlině přichází však všechno s křížkem po funuse. Tady hrozně kritizují zrušení superhrubé mzdy a přidání důchodcům. Ta sama partička, která za pár měsíců bude natahovat ruce na papírky padající z helikoptér a nebo budou sami vydávat pokyny k jejich startu.… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
29. 8. 2020 8:48

Čeho nabyl občan pilný, to mu erár sebere!

orinoko
orinoko
30. 8. 2020 11:49

Nulová tolerance pro demonstranty v Náckově, ale stoprocentní na Bělidle. Tomu se říká správná korelace v hodnotovém systému záchudu. Což takhle náckovský příklad následovat v řiťomileckém Česku, až meloun sekosočtverců bude zase svolávat svoje okultní méééééétingy?

https://cz.sputniknews.com/svet/2020083012448877-nemecky-ministr-vnitra-odsoudil-akce-protestujicich-v-berline-kteri-prorazili-na-schody-risskeho/

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
30. 8. 2020 12:03

Lukašenko ještě nenabídl své služby Merkelové jako vyjednavač s protestujícími v Berlíně? Nebo Micronovi se „žlutejma vestama“?

Tom1622
Tom1622
Reply to  orinoko
30. 8. 2020 14:41

Doufejme že Anděla Merglová ocení obránce Reichstagu Rytířským křížem Železného kříže se zlatou dubovou ratolestí, s meči a brilianty . Pak už ta pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí . A proč vlastně ještě není z Reichstagu mešita ?

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
30. 8. 2020 14:53

Já vím, že Covid může věst i k exitusu, ale k těm rouškám D-FENS … :-)
http://dfens-cz.com/rouskovy-hejt/