Diskuze k článku


 • J. Hruška • 30. srpna 2018

  Pjakin mluvil hodinu o pražském jaru. Bylo to poučnější, než si sám myslel. První, co praštilo přes oči, že se k oprávněné nechuti Čechoslováků k cizím vojskům stavěl podobně jako britský plukovník, který nemůže pochopit, proč se těm Zulukafrům nelíbí, že jim Anglie přináší na dělech a bajonetech kulturu a civilizaci.

 • Irena • 30. srpna 2018

  To jako myslíte pane Hruška, jak my ji přinášeli do Jugoslávie, Íráku a stále ještě nosíme do Afghánistánu? Kde se prý bojuje i za Prahu? K tomu Čechoslováci už delší dobu očividně nechuť nemají.

 • J. Hruška • 30. srpna 2018

  Další věc, která zaslouží povšimnutí je, že P. věří dobové sovětské propagandě, jak by měl věřit evangeliu. Pro připomenutí: V té době propaganda USA vysoce vyhrála nad sovětskou. Jejím hlavním argumentem byla naprostá mírumilovnost. Dokonce i válku ve Vietnamu se jim podařilo prodat jako neuvážený slib místní vládě, ze kterého se nedokážou vyvléknout. Ve skutečnosti jsme jim sami lezli do krku, jak myš hadovi. Jakákoli násilná akce by jim tuto pracnou stavbu rozbila. Tím směšněji zněly sovětské výkřiky o skladech zbraní, tancích a podobně. Samozřejmě, nějak museli vysvětlit vlastním, proč je poslali obsadit mírnou zemi. (Jak jsem řekl, to, čemu by se dalo říkat kontrarevoluce probíhalo na jiné úrovni a jinými prostředky.) Ale věřit tomu ještě po padesáti letech…. Krom toho by nikdo neměl věřit vlastní propagandě. Ta je tu pro druhé.

 • Irena • 30. srpna 2018

  No, když se někomu podaří prodat válku ve Vietnamu jako neuvážený slib, tak to to už uvěří čemukoliv.

 • Bety • 30. srpna 2018

  Ač jsou na západě v propagandě dobří, válku ve Vietnamu se jim nedařilo prodat
  ani v USA – masové protesty, pálení povolávacích rozkazů, útěky povolanců do
  Kanady…
  Co se týče Pjakina, jeho rozbor se nejvíc týká chování sovětských vojáků a myslím
  že každý, který není propagandou zaslepený a používá vlastní rozum musí uznat,
  že z toho mohl být opravdu děsivý masakr, pokud by byla situace obrácená
  a napochodovalo sem NATO. Vietnam je sice už vzdálený, ale vzpomínám na
  propagandistický seriál o CIA z počátku devadesátých let- s arogancí sobě vlastní
  tam řekli, že tam nemohli dovolit demokratické volby, protože bylo jasné, že
  jejich výsledek by pro zájmy USA dopadl velmi špatně.
  A to je ten rozdíl mezi Rusy a Američany – Američané si s následky svých činů
  vůbec hlavu nelámou – viz všechna ta Jara posledních let.

 • Bety • 30. srpna 2018

  A ještě pane Hruško- vážně věříte, že si u nás západní rozvědka v tom osmašedesátém ani prstíček neomočila? A vážně věříte, že by jim nějaký opravdu
  velký masakr vadil, že by jim nepřišel zatraceně vhod?

 • Stan • 30. srpna 2018

  Na Pjakinově hodnocení roku 68 je nejhorší to, že vyjadřuje v Rusku obecně uznávané názory. Jednalo se o věrolomné přepadení a okupaci spřátelené země, což demaskovalo SSSR jako imperialistickou mocnost. Pro myšlenku komunismu to byl jeden z posledních hřebíčků do rakve.

  Škoda, že se Pjakin víc nezabýval globálními následky „vstupu vojsk“ pro „tábor míru a socialismu“ – odklonem západních komunistických stran a vznikem „eurokomunismu“, ztrátou podpory levicových intelektuálů, změnou vnímání Sov. svazu ve světě, obratem ve směrování protikoloniálních hnutí v rozvojových zemích. To, že USA se ve Vietnamu i jinde chovaly hůř než Sověti zde, je sice pravda, ale na podstatě věci to nic nemění. No a teorií o boji o „okultní centrum“ Praha tomu všemu nasadil korunu.

  Pjakinovy teorie o r. 68 ve mně vyvolávají otázku, zda i ve všem ostatním nebýt vůči němu velmi rezervovaný. A to ještě včera Putin vystoupil na podporu penzijní deformy v Rusku, jsem zvědav jak z toho Valerij Viktorovič vybruslí.

 • J. Hruška • 30. srpna 2018

  Opravdu veliký masakr, pokud by ho vyvolal Sovětský svaz by se jim samozřejmě hodil.

 • J. Hruška • 30. srpna 2018

  Opravdu veliký masakr, pokud by ho vyvolal Sovětský svaz by se jim samozřejmě hodil. – k otázce Bety o kousek výš.

 • Bety • 30. srpna 2018

  Ohledně penzijní reformy v Rusku – Putin se (podle mého názoru, nikomu ho
  nevnucuji) vyslovil pro za takových podmínek, že podpindosníci lomí rukama
  a naříkají – už to stačili i vypočítat – že to státní kasu přijde na šílené peníze.
  Snížil navrhovaný odchod žen do důchodu, zohlednil počet dětí, Dálný východ
  zůstane beze změn, stejně tak riziková a náročná povolání, zvýší se sociální
  příspěvky, zaměstnavatelé nesmí odmítnout zaměstnání starším lidem, stejně
  tak nesmí vyrazit z práce lidi před důchodem, lidé mohou jít do předčasného
  důchodu…
  Není to všechno, ale v zásadě jim do toho – opět podle mého názoru – hodil vidle,
  pokud to nepřijmou budou za evidentní hajzly, pokud to přijmou budou muset
  pořádně hrábnout do těch svých zatím nedotknutelných „ušetřených“ miliard.
  A to místo toho, aby si na tom nahrabali.

 • hudryper • 30. srpna 2018

  Stan napsal
  Pjakinovy teorie o r. 68 ve mně vyvolávají otázku, zda i ve všem ostatním nebýt vůči němu velmi rezervovaný. A to ještě včera Putin vystoupil na podporu penzijní deformy v Rusku, jsem zvědav jak z toho Valerij Viktorovič vybruslí.

  https://aeronet.cz/news/ruska-duchodova-reforma-je-pocatkem-autogenocidy-ruskeho-naroda-pokud-se-nepodari-zvysit-prumerny-vek-doziti-rusu-v-cele-reformy-stoji-mladik-kandidat-ved-bez-zkusenosti-jenze-za-nim-stoji-clovek/

 • J. Hruška • 31. srpna 2018

  Ještě k pražskému jaru: Je hloupé, že ruská neschopnost zaujmout realistické stanovisko (něco jako „je nám líto, že jsme svým činem proti sobě popudili lidi, kteří nás do té doby měli rádi) zatěžuje vztahy a ztěžuje rozumnou diskusi, přestože už dávno o nic nejde.

 • Irena • 31. srpna 2018

  Tak ono o nic nejde? Proto to v našich merdiích masírují od rána do večera? Oni se potřebovali bránit a my je (naše elity) chtěli zradit a lidem se lhalo, že se jedná o socialismus s lidskou tváří (to jen k tomu, jak prý ta vaše propaganda zvítězila) tenkrát stejně jako v 89 a ono o nic nejde. Oni se namají zač omlouvat, mě tedy ne.

 • Irena • 31. srpna 2018

  Jo a mimochodem pátá kolona v Rusku už se vám za to omluvila. To by vám mohlo stačit, ne? Asi ne, protože jsou lidé, kteří mají tu drzost myslet si o tom své.

 • Stan • 31. srpna 2018

  Irena napsal

  Jo a mimochodem pátá kolona v Rusku už se vám za to omluvila. To by vám mohlo stačit, ne? Asi ne, protože jsou lidé, kteří mají tu drzost myslet si o tom své.

  Putin je pátá kolona? https://zpravy.idnes.cz/putin-v-praze-priznal-ruskou-odpovednost-za-srpen-1968-pd3-/domaci.aspx?c=A060301_185802_zahranicni_miz

  Pro mě jsou pátá kolona ti, kteří se snaží překroutit dějiny. A to v jakémkoli směru. Brežněv a spol. nebyli lidumilové a normalizační období bylo v porovnání se 60. léty obdobím hospodářské stagnace a myšlenkové sterility. Invaze z roku 68 připravila půdu pro to, co se dělo po Listopadu 89, odhalila skutečné vztahy v „táboře míru a socialismu“, zdiskreditovala socialismus a pokřivila lidské charaktery. Vpadnout na cizí území a pak označit lidi, kteří proti tomu protestují, za extrémisty a bandity, je taktika používaná okupační mocí odnepaměti dodnes. Lidé jako Pjakin a Kočetkov s faktoidy vyfabrikovanými v r. 68 okupantským rádiem Vltava a tiskovou agenturou TASS dělají medvědí službu česko-ruským vztahům.

 • zajoch • 31. srpna 2018

  Nejsem si jistá, že by invaze pokřivila lidské charaktery. Ty jsou lidem dané a jenom se za určitých okolností určitým způsobem projevují. Zmínila jsem se o tom v souvislosti s 68 pod článkem od Kočetkova. Ale to je samozřejmě jen detail.

 • Irena • 31. srpna 2018

  Stane, ty skutečné vztahy jsme předvedli my sami v tom 68. Ta rusofobie tu plápolala ještě než sem vůbec nějaký tank vjel. Že ruské vedení v té době už nebylo to pravé ořechové, vím také. Ale také vím, že mělo mantinely, ve kterých se muselo pohybovat a ty mantinely jim vytvářejí lidé se svým přesvědčením, a to je omezuje a tím zásahem, ke kterému byli sami nuceni tlakem prostředí v SSSR, protože jinak by nás určitě ještě rádi v naší „demokratizaci“ podpořili, nám zajistili dalších 20 let slušného života, kdy jsme se mimochodem nemuseli podílet na všech těch PRASÁRNÁCH podnikaných Západem. A jak by to tady dopadlo, kdyby tenkrát nezasáhli, je také otázka. V Maďarsku komunisty věšeli na lampy, jseš si tak jistý, že by to tady, kdyby jim to vyšlo, také neudělali? Už jsem někde zmiňovala, že ještě dokážu pochopit, že byli lidé zblblí tenkrát (pochopit ne omluvit), ale s dnešními informacemi hodnotit 68, jako že nám někdo zabránil v instalování nějaké lepší společnosti, je, kulantně řečeno, směšné. Z mého pohledu jsme měli v čele zrádce stejně jako je tam mají teď na Ukrajině, jenže těm nechali volnou ruku a výsledek snad pozoruješ sám.

 • Martin (už bez taky m) • 31. srpna 2018

  Stan -vytrženo: „Invaze z roku 68 připravila půdu pro to, co se dělo po Listopadu 89, odhalila skutečné vztahy v „táboře míru a socialismu“, zdiskreditovala socialismus a pokřivila lidské charaktery.“
  Stane já 68 nezažil, potom ale ano. Že mnohému zlému napomohla protože dosadivši v „čelo“ „polibdíry“ – to ano- ale HŘBET OHNUL ČECH A SLOVÁK PŘED ČECHEM A SLOVÁKEM. Před „invazory“ se pokud vím lidé neskláněli. Ještě v 88 jsme jim před kasárnami zpívali Krylovo „Na Východě rudý kohout roztahuje spáry, a vichřice ta mu čechrá pera plamenná… věřili jsme na pokoru u popravčí káry, nenastává doba Zlatá – bude kamenná… a „Eto eto vam bratja zachvatčiki nikagda nezabuděm“…
  Ale doba mnohé poté ukázala, a i v jiném vláknu píšu o „Kambodžsko-Laosském kotextu“ „ZLAtých šedesátek“…Následovaných pokračováním statisíců nevinných mrtvých a umučených obyvatel VĚROLOMNĚ PODVRACENÝCH zemí Střední a Jižní Ameriky i v 70- kde se mohl kapopořádek v lidských právech „svobodně vyvinout“…
  A k těm „charakterům a skutečným vztahům a diskreditaci“- nemyslím že by za vše bylo možno vinit invazi.
  Naproti tomu mnozí v RF dnes Pjakinovy a dalších propagandistické též i „laciné“ tvrzení v tomto neberou.
  V mnohém jiném ale myslím myšlenkově své „západní protějšky“- třeba ze „Stratforu“ vysoce LIDSKY převyšují.
  Socialismus zdiskreditovali částečně zejména sami „naši“… A ano, tvoří „novou šlechtu“ dneška.Ovšem jistě se snad alespoň shodneme v tom, že nejsou „naši“.
  Nikoho kromě sebe a svých chtíčů a zájmů nikdy neviděli, neuvidí…
  Apropo: invaze US a a Západu přinesly nepoměrně více utrpení a krve- a probíhaly často „v plném vývinu“ -nerušeně před, za i po r.68…
  Nechci omlouvat tehdejší chyby vedení VS (nejen SSSR), ale ze SSSR dle mnoha již déle volali: „očnitěs“ – a koukněte se kolem“!

 • idiotronic • 31. srpna 2018

  Irena napsal
  jsme měli v čele zrádce stejně jako je tam mají teď na Ukrajině,

  Československo ´68 nebyla Ukrajina. Komunisté k vítězství ve volbách nepotřebovali Stalinův patronát a byli, tuším, relativně početně silnější , než KSSS. Na rozdíl od Ukrajiny byla tu živá zkušenost s První republikou, Mnichovem a Velkou hospodářskou krizí, kterou nebyl problém propagandisticky využít ve prospěch KSČ. Po invazi ale pozice KSČ slábla a motivace pro nábor nových členů už byla jiná. V roce 1983 (například) nebylo možné prohlásit ,,Já jsem přesvědčený komunista“ někde v konstrukční kanceláři, kde jsem tenkrát pracoval, ačkoliv v roce 1968 se lidé ke členství veřejně hlásili. Byly i jiné komunistické strany, které po invazi pozvolna mizely ze scény (otec byl svědkem názorových sporů francouzských komunistů na odborářském pobytu ve Francii 1970 ). Otázka pro pamětníky: vzpomínáte si na normalizační pseudonym Xaver? V letech 1969-1970 mluvil v pracovní dny ráno v rozhlase. Jmenoval se Miroslav Mráz a v 80. létech emigroval do Izraele, protože jej zde ,,pronásledovali komunisté“.

 • Irena • 31. srpna 2018

  Zabili v Doněcku Zacharčeka. Ta druhá strana nikdy nehrála fér a nikdy hrát fér nebude. Jak se jednou dostane na koně, třeba i kvůli naivitě lidí, kteří chtěli jen to nejlepší, tak to dopadne jako vždycky a zaplatí za to životem spousta dobrých lidí. Ale proč bychom se kdy na to ohlíželi, hlavní je, co já chci, co já mám a co bych mít mohl kdyby…

 • Martin (už bez taky m) • 31. srpna 2018

  Irena napsal

  Zabili v Doněcku Zacharčeka. Ta druhá strana nikdy nehrála fér a nikdy hrát fér nebude. Jak se jednou dostane na koně, třeba i kvůli naivitě lidí, kteří chtěli jen to nejlepší, tak to dopadne jako vždycky a zaplatí za to životem spousta dobrých lidí. Ale proč bychom se kdy na to ohlíželi, hlavní je, co já chci, co já mám a co bych mít mohl kdyby…

  Čest jeho památce!
  Byl to statečný člověk!
  https://cz.sputniknews.com/svet/201808317991312-doneck-vybuch/
  https://www.youtube.com/watch?v=y_9SpbbdggM