Zákonodárci: Pracovníky za lži ve zpravodajství trestat nebudeme; ČT: Diváci více prostoru k vyjádření nedostanou

Včera proběhla v Senátu veřejná diskuze na téma: Televize veřejné služby – situace, perspektivy, evropské trendy. Vzhledem k účastníkům, kterými byli především pracovníci ČT, pravicoví senátoři a etablovaní novináři, jsme neslyšeli nic neočekávaného. Důležité je však vědět o procesech, které probíhají za tím a které by mohly vést k tomu, že budou mít občané na kvalitu vysílání ČT ještě méně vlivu, než doposud.

Již v dubnu jsme informovali o tom, že známé firmy z „pražské kavárny“ rozjíždějí kampaň za změnu Zákona o České televizi, která se projevila na webu svobodumediim.cz. To, že tento zákon má mnoho nedostatků a potřebuje změnu, je nepochybné. Podstatné je však to, jaká by ta změna měla být.

Tato skupina má jako hlavní cíl změnu volby členů Rady České televize, kteří jsou podle současného zákona voleni Poslaneckou sněmovnou a navrhováni jakýmikoliv spolky či organizacemi.

Podle jejich interního dokumentu (ke stažení zde) by měla volba členů Rady ČT probíhat takto:

Měl by se změnit způsob volby Rady České televize a Českého rozhlasu, aby nadále členy těchto Rad nevolila Poslanecká sněmovna, ale aby byli jmenováni předsedou Poslanecké sněmovny na základě přímé nominace zástupců respektovaných organizací a sdružení vyjmenovaných v příloze zákona, a rovněž zástupců politických stran, které získaly mandát od voličů v parlamentních volbách a zároveň mají takové zastoupení, že mají v Poslanecké sněmovně klub.

Dále je uveden seznam organizací a sdružení, které by měly nominovat svého zástupce do Rady (uvedený seznam je pouze pracovní, měl by být dále diskutován, aby žádná důležitá oblast nebyla bez zastoupení):

1. Akademie věd ČR
2. Svaz měst a obcí ČR
3. Konference rektorů
4. Českomoravská konfederace odborových svazů
5. Hospodářská komora ČR
6. Syndikát novinářů ČR
7. Český olympijský výbor
8. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR
9. Český helsinský výbor
10. Asociace producentů v audiovizi
11. Český filmový a televizní svaz FITES, z.s.
12. Asociace režisérů a scénáristů, z.s.
13. Herecká asociace
14. Biskupská konference
15. Ekumenická rada církví
16. Federace židovských obcí
17. Asociace profesionálních divadel ČR
18. PEN klub
19. Zelený kruh
20. Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

 

Na webu svobodumediim.cz je zřejmé, že včerejší akce v Senátu byla pouze jednou z mnoha, která byla zorganizována za účelem této změny v zákoně o ČT a které jsou organizovány zásadně takovým způsobem, aby věci neznalá veřejnost měla co nejméně informací o těchto akcích, které se pak díky tomu mohou tvářit, jako že na nich mluví reprezentativní tvář odborné i laické veřejnosti.

Vzhledem k tomu, že se jedná o aktivity vycházející od osob blízkých TOP09, tak je tento cíl zaměřen především proti mediálnímu a politickému vlivu Andreje Babiše, resp. Hnutí ANO. Připravují se tak na dobu, kdy ODS a TOP09 ztratí poslední zbytky svého vlivu v Poslanecké sněmovně. Zkorumpovat vedení několika (z velké části již zkorumpovaných) institucí je totiž pro TOP09 (americkou ambasádu) jednodušší, než poslance z (alespoň trochu) opoziční strany.

To, že se po volbách do Rady ČT v posledních letech dostali do jejích řad už jen tři osoby, které mají alespoň občas odlišný názor, než valná část televizních radních, muselo pochopitelně vyvolat na Tržišti obavu o možný budoucí vývoj a proto se zřejmě rozhodli zakročit pomocí uvedené iniciativy.

A jak jsme mohli vidět včera v Senátu (a na mnoha jejich předhoczích akcích), tak na tom intenzivně pracují za podpory některých senátorů, ale hlavně lidí z novinářského prostředí a především z vedení České televize, která pořizovala záznam, přímý přenos pro internet a poskytovala vstupy do vysílání ČT24.

Myslím si, že Rada České televize by měla být volena a odvolávána přímo občany, tak jako vedoucí osoby všech důležitých státních institucí. Myslím si, že Zákon o České televizi potřebuje řadu změn, např. mechanismus, jak by občané mohli rozhodujícím způsobem ovlivňovat, co a jak ČT dělá a vysílá. Ale hlavně si myslím, že nejdůležitější věc, která v tomto zákoně chybí, jsou sankce, resp. tresty za to, když někdo z ČT bude vědomě překrucovat skutečnost, vysílat jakoukoliv propagandu a jakkoliv manipulovat s názorem veřejnosti. To samozřejmě dělá ČT prakticky nepřetržitě.

Od diskutujících jsme se včera dozvěděli celkem zajímavé informace o veřejno-právních médiích v ostatních evropských zemích, ale to bylo tak všechno.

Podivné bylo, že z cca šedesáti až sedmdesátičlenného publika jsme byli prakticky jen čtyři, kteří jsme měli kritické komentáře k ČT, zatímco všichni ostatní se tam byli zřejmě jen zadarmo naobědvat – tj. pozvaní byli především podporovatelé.

A jak uvádí nadpis: Žádné změny, které by prospěly tomu, aby ČT pracovala ve prospěch svých majitelů a živitelů – občanů ČR, se nechystají.

 

Záznam na ČT: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10000000235-seminar-televize-verejne-sluzby/

 

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
28. 1. 2016 10:06

neplacení koncesionářských ( otřesný eufemismus pro daň z hlavy korporátním fašistům ) poplatků za dnešního stavu je více než občanská povinnost – snad to nakonec pochopí i ta armáda ovcí, která vegetuje na mediálním jedu. ..)

Aleš
Aleš
28. 1. 2016 10:42

I lidé nevlastnící televizi musí dokazovat, že ji nemají, neproducenti odpadu platí odpad paušálně, za elektřinu také platíme i u nás nespotřebovanou a jetě platíme odměny manažerům energetických firem, místo daně z přidané hodnoty by měla být daň z odebrané hodnoty (viz praktiky General Motors), eurodotace, sjezdovky a stavby v chráněných územích, způsob mysliveckého hospodaření. To všechno platíme a jsou pro to použity eufemismy. Stejně tak restituce, privatizace včetně velké kupónové, restrukturalizace, plnění spojeneckých závazků, humanitární mise, válka proti terorismu, NATO, všechno jsou eufemismy. Ale problém není stát a státní televize. Při fungování státu to může být i užitečný nástroj.… Číst vice »

Amigo
Amigo
28. 1. 2016 11:45

Jenom pro upřesnění, asi 3 roky nemám televizi ani rozhlas a mám odhlášeny oba poplatky. Nic jsem nikomu nemusel dokazovat a odhlášení proběhlo jednoduše u okénka na poště. Takže pozor na vlastní AUTOCENZURU! Často si v mysli vytváříme domnělá pravidla, která máme obavu překročit a ona ve skutečnosti neexistují.

Dolmen
Dolmen
28. 1. 2016 11:53

Dobývání renty dosáhlo u nás neskutečných rozměrů a zasáhlo snad všechny oblasti lidské činnosti. ČT v tomhle vede, je to ze všech rentierů ten nejúspěšnější. Kupředu do feudalismu!

Tribun
Admin
28. 1. 2016 11:58

Volit členy rady všemi občany vypadá hezky, ale jak by to fungovalo v praxi? Jak by to bylo zajištěno organizačně a finančně? A nevedlo by to k tomu, že by Radu navolila menšina aktivistů, protože většině by takové volby byly jedno? Když budou lidé všelijakými volbami přesyceni, začnou je ignorovat.

PPK
PPK
28. 1. 2016 14:16

Tribun napsal Volit členy rady všemi občany vypadá hezky, ale jak by to fungovalo v praxi? Jak by to bylo zajištěno organizačně a finančně? A nevedlo by to k tomu, že by Radu navolila menšina aktivistů, protože většině by takové volby byly jedno? Když budou lidé všelijakými volbami přesyceni, začnou je ignorovat. Dobrá, Tribune. Nevadí, že jste princip svobodných voleb ještě nepochopil. Vysvětlím Vám proto, jak značně se mýlíte. Postupně si to tudíž zanalyzujme: Ad Tribun „jak by to fungovalo v praxi?“ – inu, jednoduše tak, jako každé jiné volby, event. v rámci jiných voleb. Ad Tribun „Jak by to… Číst vice »

Sio
Sio
28. 1. 2016 14:35

Tribun napsal Volit členy rady všemi občany vypadá hezky, ale jak by to fungovalo v praxi? Jak by to bylo zajištěno organizačně a finančně? A nevedlo by to k tomu, že by Radu navolila menšina aktivistů, protože většině by takové volby byly jedno? Když budou lidé všelijakými volbami přesyceni, začnou je ignorovat. Je načase přejít k využívání elektronických médií. Bezpečnost se vyřešit dá, například potvrzením platnosti hlasu skrze datovou schránku. Jednou za měsíc, možná i za týden by se to zvládlo. Jen establishment se toho bojí jako čert kříže. Co z aktivisty? Dvoukolový systém. Pokud v prvním kole v případě… Číst vice »

hudryper
hudryper
28. 1. 2016 16:42

Tribun napsal
Citovat

Tribun • 28. Leden 2016

Volit členy rady všemi občany vypadá hezky, ale jak by to fungovalo v praxi? Jak by to bylo zajištěno organizačně a finančně? A nevedlo by to k tomu, že by Radu navolila menšina aktivistů, protože většině by takové volby byly jedno? Když budou lidé všelijakými volbami přesyceni, začnou je ignorovat.

TribunC

Tribune, buďte tak laskav a odpovězte popravdě panu PPK. Čím dál víc jsem přesvědčen,že Vaše
státotvorné názory pouze nahrávají vyloženým sluníčkářům. Že Vy jste volil fajfku Kahrla ?

Tribun
Admin
28. 1. 2016 21:00

@PPK Stačilo napsat “ v rámci jiných voleb“, v tom je podle mě vše potřebné. To je pro mě relevantní odpověď. Co se týče toho ignorování, není o to nějaké idiocii lidí, ale o prosté statistice účasti u voleb. Mě se sice také nelíbí, ale prostě je, jaká je, a měli bychom to brát v úvahu. @Sio To by mohlo být řešení, ale je tu problém nedostatečné anonymity. Snadno by se dalo zjistit, kdo koho volil. V této souvislosti připomínám debatu a hypotetickém zrušení hotovosti, kdy by údajně stát věděl co kdo kdy kde za kolik koupil. Nejsou snad volební… Číst vice »

Aleš
Aleš
29. 1. 2016 7:00

1. Akademie věd ČR 2. Svaz měst a obcí ČR 3. Konference rektorů 4. Českomoravská konfederace odborových svazů 5. Hospodářská komora ČR 6. Syndikát novinářů ČR 7. Český olympijský výbor 8. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR 9. Český helsinský výbor 10. Asociace producentů v audiovizi 11. Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. 12. Asociace režisérů a scénáristů, z.s. 13. Herecká asociace 14. Biskupská konference 15. Ekumenická rada církví 16. Federace židovských obcí 17. Asociace profesionálních divadel ČR 18. PEN klub 19. Zelený kruh 20. Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně V kolika z těch organizací nejsou kozlové… Číst vice »

Aleš
Aleš
29. 1. 2016 13:03

http://blog.hlavnespravy.sk/279/karol-polak-demokracia-je-len-napis-na-tricku-2/
U nás bohužel vzkvétá kult Miloše Frýby a Saši Hemaly. La Parta 77. Navzdory normalizaci a všem však zpívá Karel I.
https://www.youtube.com/watch?v=mlIBUDdb2_c
Takový se k politice vyjadřovat k jednotlivým tématům nemusí..

Sio
Sio
29. 1. 2016 13:57

Tribun napsal @PPK Stačilo napsat “ v rámci jiných voleb“,v tom je podle mě vše potřebné. To je pro mě relevantní odpověď. Co se týče toho ignorování, není o to nějaké idiocii lidí, ale o prosté statistice účasti u voleb. Mě se sice také nelíbí, ale prostě je, jaká je, a měli bychom to brát v úvahu. @Sio To by mohlo být řešení, ale je tu problém nedostatečné anonymity. Snadno by se dalo zjistit, kdo koho volil. V této souvislosti připomínám debatu a hypotetickém zrušení hotovosti, kdy by údajně stát věděl co kdo kdy kde za kolik koupil. Nejsou snad… Číst vice »

Béda
29. 1. 2016 15:12

Byl to sice důvod pro zavedení protiruských sankcí http://www.nwoo.org/2016/01/29/nizozemska-zprava-o-mh17-je-plna-mezer/, ale to už dnes mainstream a hlídací psy „demokracie“ včetně „veřejnoprávních“ médií (stejně jako ZHN v Iráku, syrské chemické zbraně, které se staly důvody pro „demokratizační“ mezinárodní zločiny mainstream vůbec nezajímá. Proč taky, když sankce úspěšně běží, podmínky pro jejich odvolání jsou jednostranné a nesplnitelné (řídící jednotka CIA vede druhou stranu aby se Minsk nenaplnil) a války již svůj účel splnily?

Ladislav Hinner
Ladislav Hinner
31. 1. 2016 0:52

Ve čtvrtečním rozhovoru na ČRo Plus výstižně informoval o praktikách našich veřejnoprávních zpravodajství publicista Petr Dudek. Pokud prý pozveme ke komentování politické události jednoho komentátora (měl jistě na mysli toho správného), nemá smyslu přizvat dalšího z opozice nebo dalších 5, protože posluchač či divák nebude mít 5x lepší názor, ale dokonalý zmatek. Tento výtečník se vyučil ve Svobodné Evropě a BBC a podle internetových informací pracuje nebo pracoval jako vedoucí redakce Centra zpravodajství nebo aktuální publicistiky. Čemu se divíte? Dnes nás ušetří možnému zmatení i Moravec.