Ztratit hvězdy

 

Tzv. světelný smog je problém, o kterém se velmi málo mluví, a když už, tak jej většina lidí jako problém vůbec nevnímá, navzdory tomu, že živočichům (podle všeho včetně člověka) i rostlinám způsobuje dezorientaci v čase a prostoru a má i další negativní vlivy. Ztížená možnost pozorování hvězd, které nejsou na nebi kvůli všem těm pouličním osvětlením a obchodním centrům vůbec vidět, vedle toho vypadá jako jako banalita. A pro astronomy paradoxně možná i je, protože ti mají k dispozici všechny ty Hubbly a radioteleskopy a pozorováním oblohy ze Země už asi ani žádný velký nečekají (pokud to čte nějaký astronom a má pocit, že je třeba to uvést na pravou míru, je vítán).

Jenže vedle astronomů jsme tu my ostatní, kteří se na hvězdy díváme jen tak očima. Nebo bychom se alespoň dívali, kdyby byly vidět. Jenže třeba i v takovém zapadákově, jako je Praha, je to velký problém, protože kvůli světelnému smogu již nejsou skoro vidět. Co teprve města jako Tokio nebo New York? Moc bych za to nedal, že tam už hvězdy nikdo neviděl možná i několik generací.

A já si tak říkám, jestli lidem, kteří nikdy neviděli hvězdnou oblohu v celé její kráse a nikdy nepoznali bázeň z hloubky a nekončenosti vesmíru, něco důležitého nechybí, podobně jako lidem, kteří by nikdy neslyšeli Dvořákovu Novosvětskou nebo neviděli Monetovy obrazy? Něco tak subtilního, že si ani neuvědomí, že to nemají, něco, co vůbec nebolí, když to chybí, ale přitom něco, co dělá člověka člověkem.

Immanuel Kant: „Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.“ Ale co když člověk, který nikdy neviděl hvězdné nebe, nezahlédne ani nic z toho mravního zákona?

Jan Neruda: „Jak lvové bijem o mříže, jak lvové v kleci jatí, my bychom vzhůru k nebesům a jsme zde Zemí spjatí.“ Sice jsme se zemí spjatí, ale pohled na hvězdné nebe nás nutí se napřímit a pohlédnout vzhůru. Sice se hvězd nikdy nedotkneme, ale stojíme díky nim zpříma. Ale když na nebi není nic, co by nás zaujalo, zvedneme hlavu, nebo strávíme celý život shrbení u země?

Můžeme vůbec zůstat lidmi, když ztratíme hvězdy?

Převzato z blogu Tribun

Idiotronicův komentář a foto: Existuje sice jakási eměrnice EU, která říká, že světlo nemůže být směřováno pánubohu do oken, ale tady je důkaz, že směrnice je směrnice a kšeft je kšeft.. Metahalogenidová výbojka si to svítí přímo vzhůru. Pořizovací cena asi osm tisíc korun. Série výbojek je  ke spatření na Americké třídě v Plzni.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
6. 10. 2015 2:50

Těžká věc. Podstatné je stát nohama pevně na zemi, žít na zemi, vycházet z pozemských reálií a zákonitostí a občas se při tom podívat na nebe, aby se člověk správně zorientoval. Žít s hlavou trvale v nebi, odtržen od pozemské reality a fantazírovat (jako v případě migrační tsunami, která při takovémto přístupu bude pouze dál růst a nevidět co sebou tato tsunami již teď nese a co potenciálně může znamenat) se vůbec nemusí vyplatit. V takovém případě (až se začnou teroristé odpalovat v MHD, zakládat rozrůstající se státy ve státě – no go ghetta, začne kolabovat sociální systém, až začnou… Číst vice »

Béda
6. 10. 2015 3:49

Teď jedna dobrá zpráva. Maskot TOP 09 z vedení Bakalovy strany odchází: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/133348-schwarzenberg-konci-nebude-kandidovat-na-predsedu-top-09/

Béda
6. 10. 2015 4:47

A jedna špatná ze země hvězd a pruhů: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/pentagon-spojene-staty-budou-v-syrii-celit-rusku/ „Ashton Carter, šéf Pentagonu, oznámil plány Spojených států a jejích spojenců k přijetí nezbytných opatření, aby čelili Rusku v souvislosti s jejími vojenskými operacemi v Sýrii. Zároveň ale sdělil, že je Amerika je připravena spolupracovat s Moskvou, uvedla ntv.ru s odkazem na agenturu Bloomberg. Ashton Carter, americký ministr obrany prohlásil: „Spojené státy a jejich spojenci podniknou kroky na obranu proti Rusku. Její akce vedla k eskalaci války v Sýrii. Vyzýváme Moskvu, aby operovala bezpečně. Jsme otevřeni k další spolupráci.“ ..“ Co tím asi míní jestřábi, mezinárodní teroristé, kteří kálí na mezinárodní… Číst vice »

Alena
Alena
6. 10. 2015 4:51

velmi potřebný článek. Ten světelný smog vadí zvířatům i lidem, ti druzí si to ani neuvědomují. Dříve přirozené a zdravé prostředí je nenávratně ztraceno. Lze to napravit bez totálního zničení současné civilizace?

Sio
Sio
6. 10. 2015 4:56

Něco v tomto stylu? Co se týče reálií, my kdo chodíme po nocích na ryby do odlehlejších končín vnímáme ten rozdíl velmi jasně. Třeba na Orlíku je během nočního lovu sumců úplně jiné nebe, než v Praze…

A tak nám vzali nebe,vzali nebe,nám vzali nebe,
vzali nebe……..
Zůstali jsme sami prázdný,
nevlídný a příliš vážný,
spoutaný a v půlce zlomený…..

fajt
fajt
6. 10. 2015 6:05

Béda napsal A jedna špatná ze země hvězd a pruhů: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/pentagon-spojene-staty-budou-v-syrii-celit-rusku/ „Ashton Carter, šéf Pentagonu, oznámil plány Spojených států a jejích spojenců k přijetí nezbytných opatření, aby čelili Rusku v souvislosti s jejími vojenskými operacemi v Sýrii. Zároveň ale sdělil, že je Amerika je připravena spolupracovat s Moskvou, uvedla ntv.ru s odkazem na agenturu Bloomberg. Ashton Carter, americký ministr obrany prohlásil: „Spojené státy a jejich spojenci podniknou kroky na obranu proti Rusku. Její akce vedla k eskalaci války v Sýrii. Vyzýváme Moskvu, aby operovala bezpečně. Jsme otevřeni k další spolupráci.“ ..“ Co tím asi míní jestřábi, mezinárodní teroristé, kteří kálí… Číst vice »

fajt
fajt
6. 10. 2015 6:12

z lidí se stala tlupa tupých materialistů, pokud hvězdy nejdou prodat, prokšeftovat , výhodně zastavit, tak jsou davu s rypákem v zemi i jejich pasákům naprosto k neužitku – lidský mozek se zase stává hnědým ořechem, kde přesahující emoce jsou v podstatě ztrátou energie a celým smyslem života je jednoznačně jenom pudová potřebnost. ..)

Gatta
Gatta
6. 10. 2015 6:21

Ano, potřebný článek.

Poprvé jsem si to uvědomil už jako kluk – tu nekonečnou hloubku vesmíru – ležel jsem na zádech v trávě – a nikde žádný horizont – jen kol dokola jen a jen vesmír. A nad námi jen pár kilometrů řídkého čehoci, co nás od něj dělí a co nám, v této pozici, chrání i to naše měkké zranitelné břicho.

Petrpavel
Petrpavel
6. 10. 2015 6:38

Že by ti „naši představitelé“ neviděli hvězdné nebe? Kdepak, tím to nebude…
Nesnáším nespravedlnost a když vidím jejich chování se od Sobotky přes Babiše a Fialu ke Schwarzenbergovi tak se mi zvedá žaludek.
„ …Faktem však zůstává, že Rusové v současnosti bojují proti novodobé civilizační hrozbě v podobě Islámského státu nejen za sebe a za Sýrii, ale i za Evropu a vlastně za všechny lidi na celé planetě toužící žít a vychovávat své děti v míru a beze strachu, že jim nějaký zakuklenec s černou vlajkou uřízne hlavu!
Za to by měl Rusku každopádně patřit náš dík! …“
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Ladislav-Kasuka-Rusove-zase-zachranuji-Evropu-a-opet-se-jim-misto-vdeku-dostava-obvineni-a-lzi-402117

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
6. 10. 2015 6:56
hudryper
hudryper
6. 10. 2015 7:11

Pěkné zamyšlení Tribuna. Pokud se člověk pohybuje ve městě či jeho okolí,má naprostou pravdu. Jinak je to,jak už napsal rybář Sio,v přírodě dostatečně vzdálené od míst s energetickým plýtváním. Veřejná osvětlení se sice pomalu,ale přece jen mění tak,aby se nesvítilo pánubohu do oken a aby potřebné světlo směrově osvětlovalo co má.Možná není na škodu připomenout,že když svítí úplněk, tak hvězdičky nevidíme rovněž. Což by byl trvalý stav v případě,že by se lidstvu podařilo v noci osvětlovat zacloněnou část globu umělým měsícem ,a tak zcela eliminovat veřejné osvětlení měst a vesnic. To by se z branže astronomů stala malinká skupina vědátorů,z… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
6. 10. 2015 7:17

https://www.youtube.com/watch?v=vdGqaweeP20 Tady ještě hvězdy za jasné oblohy vidět jsou… Nový rekreační areál posvěcený Bursíko-Topolánkovou vládou v Koutech n. Desnou na kdysi krásné a divoké Medvědí hoře však z pozadí nasvítil celý hlavní hřeben Jeseníků… Temná krása nočních hor jen pod hvězdami zmizela, dokud areál nezkrachuje… V mnohatýdenních chmurných mlhách listopadu moc pomůže, když si člověk vzpomene na noční pohled na stříbrným svitem Měsíce zářící zasněžené svahy hor pod ledovým dechem paní Zimy… Jarní dubnový zpěv kosů a drozdů v uplakané šedohnědi sychravého předjaří také potěší… Stejně jako červnové květy rozkvétajících letních horských luk… Jeden dobrý přítel mi kdysi řekl: „…stejně… Číst vice »

aram
aram
6. 10. 2015 7:56

http://www.izera-darksky.eu/index-cs.html
Osada Jizerka v Jizerských horách je první mezinárodní park tmavé oblohy.
comment image
Chcete-li se pokochat alespoň ze židle před PC najděte si večer, když je jasno, webkameru Jizerka na webu Naše hory. Když je úplněk a ještě ke všemu sníh………no co vám mám povídat, je to nádhera.

Kamil Mudra
Kamil Mudra
6. 10. 2015 11:26

aram napsal
Osada Jizerka v Jizerských horách je první mezinárodní park tmavé oblohy.

Podle téhle mapy je na tom jihozápad s tmavostí oblohy o dost lépe:
http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/mapa-svetelneho-smogu-brno-kryje-hvezdy20090316.html

aram
aram
6. 10. 2015 13:52

KM, to může být tím, že je tam méně velkých měst. Na Jizerce je zakázáno instalovat zdroje světla. Takových oblastí je v ČR několik, přesně tři. Beskydská u Starých Hamrů a Manětínská na hranici Plzeňska a Karlovarska. Jizerka byla první 2009, Beskydy druhá 2013 a Manětín třetí 2014.
Já se pamatuji, že v dětsví jsem viděla od nás z náměstí polární záři, což dnes už z většiny území není možné, ale v těchto oblastech by to zřejmě ještě možné bylo.