Diskuze k článku


 • idiotronic • 4. října 2018

  NAŠE BUDOUCNOST JE V URNÁCH !!!
  (Svaz důchodců za životní jistoty)

 • Lena • 5. října 2018

  Hříšní vybírají hříšné, aby jim umožnili více hřešit, což oni umožní, ale především sobě. Podvodníci, zloději a lháři volí lháře, podvodníky a zloděje, aby se nekradlo, nepodvádělo a nelhalo, zatímco se lže, podvádí a krade vždy více.

 • Svoboda • 5. října 2018

  Lena napsal

  Hříšní vybírají hříšné, aby jim umožnili více hřešit, což oni umožní, ale především sobě. Podvodníci, zloději a lháři volí lháře, podvodníky a zloděje, aby se nekradlo, nepodvádělo a nelhalo, zatímco se lže, podvádí a krade vždy více.

  Souhlas. Proto nelze pravdu či nejlepší řešení hledat pomocí hlasování, ale vždy pomocí principů, které stojí mimo momentální náladu ( či naivitu ) většiny.
  Praktická ukázka zhoubnosti demokracie je pozorovatelná už na úrovni těch nejmenších komunit.

 • Gatta • 5. října 2018

  Koho volit … ?
  Celkem jasno asi mají lidé v malých obcích, kde se všichni znají, své „volební programy“ probraly 100 x v hospodě nebo před prodejnou a navíc v nich fungují všechny ty osobní sympatie a nevraživosti.

  Ve větších místech už známe jen některé kandidáty, stranické profily z parlamentu nejsou vždy totožné se skupinou, která pod toto značkou vystupuje v obci … a programy jednotně slibují všechno všem .

  Koho tedy volit ? … zkrátím to.
  Jednak volím lidi, která znám osobně a za zvolení stojí.
  Dále pak vybírám napříč (pro mě přijatelnými ) stranami kandidáty a kandidátky „z praktického života“ – lidi zvyklé rozhodovat a nést odpovědnost.
  Tedy lidi v produktivním věku a to takové, kteří jsou spojeni s reálným životem – především techniky, OSVČ, stavaře, malé podniketele, případně právníky.

  Nevolím lidi pro rozhodování obecních záležitostí (s prominutím) nepraktické – učitele a učitelky, lékaře, úředníky všech druhů a velikostí, zdravotní sestry, sociání pracovnice, historiky, vědce, studenty a lidi do 35 let a ani starší důchodce.

  Dále nevolím místní velké podnikatele, neboť zde hrozí zjevný střet zájmů.

 • Lena • 5. října 2018

  To Svoboda: Musíme si přiznat, že účelem demokracie je bohužel/bohudík vyhlazení toho nejškodlivějšího organizmu z planety Země. Ti, kteří jsou naivně nebo vědomě v službách toho vyhlazování, jsou vyhlazováním za tu špinavou práci mnohem lépe odměňováni, než vyhlazovaní, kteří navíc trpí ohledně vyhlazování a vyhlazovatelů naivními představami. Asi je lépe je nechat snít, když spí, a neděsit je perspektivami, které nechtějí vidět. Když jezdím po zdemolované dálnici, náš osud mi připomínají mezinárodní kamiony převážející sem a tam prasata na jatka.

 • Svoboda • 5. října 2018

  Gatta :
  To, že se lidé v malých obcích „všichni znají“ je jeden z mnoha městských mýtů. Dnes se pořádně neznají ( a nechtějí znát ) ani lidi z ulice o třiceti číslech. Je to stejný jev jako v panelácích. Kolik lidí tam opravdu znáte a důvěřujete jim ?
  Také často vzniká problém ( v naší obci při každých volbách ), že aspoň to málo lidí, které známe a víme, že někteří z nich jsou opravdu sobci, hlupáci a psychopati nejrůznějšího ražení, tak jsou rozlezlí po všech kandidátkách. Ať tedy podpoříme kteroukoli stranu – budou tam.
  I co se samotného programu týče, tak odlišnosti jsou naprosto minimální a vše v duchu neoliberálního, konzumního pohledu na život. Více parkovišť, více kácení, další zástavba zemědělské půdy hnusnými domky novodobých snobů a ještě více promrhaných peněz z obecního rozpočtu.
  U nás nelze vybírat ani dle programu, ani dle „osobností“.

  „především techniky, OSVČ, stavaře“… A ti nebudou představovat „střet zájmů“? To je přesně ta sorta, která se svým smýšlením a hodnotami nijak neliší od těch „velkých podnikatelů“. Akorát uvažují v menších číslech. Ale stejným směrem…

 • Gatta • 5. října 2018

  re Svoboda – Vám úplně rozumím. ale …
  V klasických obcích se, pro městského člověka, lidé znají překvapivě dobře – ze šloly, z dětských her, z hospody, ze cvičení, z fotbalu … … a to většinou v rozsahu tří genercí.
  Což pochopitelně neplatí pro přistěhované lidi a už vůbec ne pro nově vzniklou satelitní zástavbu. To nejsou obce ale gheta.

  Čekal jsem nějakou námitku proti té mé preferenci (zapomněl jsem uvést účetní a ekonomy) , ale ona každá demokratická republika je z principu vzájemný a neustálý souboj zájmů – jedinců i skupin.
  V případě, že do zastupitelstva budou ale navoleni lidi odtržení od reaality, kteří nebudou schopni věci správně a odpovědně rozhodnout, protože jim nerozumí, nemají v těchto záležitostech praktické zkušenosti a mnohdy vůbec neví o čem je řeč – tak potom takový zastupitelský sbor dělá jen pitomý kompars jednomu nebo několika jedincům, kteří politické pole v obci ovládnu prakticky absolutně.

 • Martin (už bez taky m) • 6. října 2018

  Manuál pro volby. Jak si vykřížkovat svého starostu
  https://volby.idnes.cz/komunalni-volby-senat-manual-dji-/volby.aspx?c=A181004_210355_domaci_amu
  MOŽNÝM PAAŠOVÁNÍM si MŮŽETE VYBRAT NAPŘÍČ STRANAMI.
  Komunální volby JSOU JEDINÉ KDE SKUTEČNĚ MŮŽETE NEMÁLO OVLIVNIT UŽ VÝBĚREM KANDIDÁTŮ.
  Třeva volit Levici jako celek (nebo „extrémisty“ jako například „Japončíkovce“), a následně „preferenčně vykřížkovat (maximálně tolik kolik je členů zastupitelstva) ty „protivné, do všeho mudrující, potížisty, fundamentalisty, extrémisty“…a další VYBRANÉ ať se mezi sebou poperou či DOHODNOU…
  Jde o jediné volby (vyjma zbytečných „seaNAT(o)ních)…kde následně „v rámci občanského angažmá“ to v případě nespokojenosti můžete jít „tomu svému“ „vytmavit“ na jakékoliv příští zastupitelstvo…
  Můžete je tam jít i „dopředu ořvat“ aby se hleděli dohodnout a předchozím zastupitelstvu či „oligopartě“ která tam byla třeba 5x pod stejným „starost“ou předtím to PRO OBČANA ukázali.
  V KOMUNÁLKÁCH MŮŽETE SKUTEČNĚ VÍCE NEŽ SI MYSLÍTE- pokud ani potom zcela nerezignujete.
  Lidi neblbněte, a jděte si dílek budoucnosti zvolit!

 • Martin (už bez taky m) • 6. října 2018

  Teda pokud jsem to pochopil správně můžete dát napříč tolik křížků kolik je zastupitelů VYJMA JEDINÉHO – pokud volíte i stranu, hnutí. Tak tedy počet zastupitelů Mínus jeden…
  Třeba volit podle bydliště a pak poslední křížek „sobě sympatické straně“…
  Nebo se vykašlat na strany a všech (u nás 11) rozdělit napříč. Jak již psal Gatta: nevolím větší podnikatele, „firmy“- ti mají i tak moci již dost.
  Ale „za susedem zastupitelem“ můžete dojít. S „lahvinkou“ i karabáčem…
  :-)
  A mimochodem: jelikož je u nás zatím NEPŘÍMÁ volba starost(k)y, tak to má i výhody: i mezi volbami může na základě rozhodnutí zastupitelstva dojít ke změně starost (k)y.
  Takže jděte prosím volit.
  Jistě že „mechanismus přeskakování“ má své chyby, ale „budete-li volit správněji“, něco přece jen ovlivníte.
  JDĚTE PROTO K VOLBÁM A NEREZIGNUJTE předem.
  Zkuste si -třeba i když nic jiného- tak ZLEPŠIT KLIMA NA ZASTUPITELSTVECH, jejich rozhodování a množství kompetencí starost(k)y. TOTO VŠE MŮŽETE OVLIVNIT, a po volbách i účastí na veřejných zasedáních zastupitelstev můžete ZKUSIT ovlivnit i dále- NEmálo.

 • Martin (už bez taky m) • 6. října 2018

  A když ani déle po volbách nebude „ten vámi vypreferovaný/á“ dělat pro občana, můžete mu slušně a veřejně „promluvit do duše“ i na zastupitelstvu. Najděte si v zákoně o obcích SLIB ZASTUPITELE. A tam můžete začít- – ano I VY (Brute) PRACOVAT. Když už nic jiného, pokud to uděláte VEŘEJNĚ VIDITELNĚ, pak NEJEN VÁŠ OSAMĚLÝ HLAS (VÝKŘIK) bude pro ni (něj) určitým MEMENTEM. Bude muset počítat s tím, že i jiní mají své oči a uši, a mohou tím být ovlivněni.
  Raději než víc a dlouho MLUVTE A PIŠTE KRÁTCE A VÝSTIŽNĚ.
  Pokud možno VTIPNĚ – ale nezlehčujte.
  Jen dokud se svých práv budeme SKUTEČNĚ DRŽET, jen do té doby si je můžeme i uchovat (či rozvinout).
  Hodně štěstí!

 • zart • 6. října 2018

  Systém voleb, navíc demokratických, navíc liberálních, je podvodn, nebo směšný. Kdyby volby nebyly výhodné pro ilegálníně organizovaný zločin, který nastrkuje do voleb „legálně“ organizované ejnuchy nebo zloduchy, tak by byly dávno zrušeny. Vždy vyhraje demokracie, vláda lidu (tj. vláda lidem). Naví stejně ten, kdo vyhraje volby, v každém případě nevládne, nebo tak omezeně, že to není k ničemu. To jsme viděli u posledních voleb do parlamentu au volby prezidenta. Ať se gauneři spolu dohodnou a sdělí lidu výsledky, ten je přijme, ať jsou jakékoliv. Proti „komunistickým“ volbám před 1989, nám stačila jediná úprava, zrušit dobrovolně povinnou účast u voleb, a vždy pouze občanům-nevoličům sdělit výsledek svobodných voleb. Co to je za zločinnou hovadinu, volit si nesvé zástupce, když každý má svého zákonného zástupce přirozeného???

 • Lena • 6. října 2018

  Jo, volit, a pak zase poslouchat půl roku nebo vlastně až do konec volebního období, ty invektivy, drzosti, nadávky, osočování, zpochybňování, útočení na vítěze voleb. Myslím, že volit chodí hlavně důchodci, ti se bojí o svoji budoucnost nejvíce, neboť to mají „za pár“. Mladým je to ukradené. Hlavně, že mohou hulit trávu, chlystat, nepracovat, fetovat, parazitovat na rodičích. Ti na volby i nějakou pitomou budoucnost povětšinou úplně kašlou, chtějí se oddělat ještě více a ještě dříve než generace pracujících důchodců před nimi. Většina z nich vůbec nezaznamenala, že nějaké volby jsou. Pouze včera večer jsem potkala skupinku nalitých mládežníků, jak hulili trávu a se posmívali „vypreparovaným ksichtům“ na billboardu. Měli náramnou bžundu z toho, jak těm kandidátům kouká z očí „vychca.nost“. (Vulgární výrazy pochází od nich.).

 • idiotronic • 6. října 2018

  zart napsal
  Kdyby volby nebyly výhodné pro ilegálníně organizovaný zločin,

  Volby jsou cestou k moci. Proto v nich může spatřit svoji šanci každý, kdo se v rámci své menšiny dokáže zorganizovat a jevit se zajímavým, užitečným. Zločinci jsou také jen jedna z menšin. (možná už jsem zase na omylu)
  A důchodci jsou významní ve všech zemích, kde je zaveden důchod. V těch ostatních zase nejsou volby.

 • Aleš • 8. října 2018

  Gatta: Problém je v tom, že lidé v menších obcích, kde se domnívají voliči, že své kandidáty znají, podlehli fintě, kdy jisté strany vsadili na „nezávislé osobnosti“, kteří ale po zvolení v žádném případě nedělají nezávislou politiku. V obci, kde v parlamentních a prezidentských volbách dostává naprdel asociální pravice, v komunálu tahle drtí ostatní subjekty, z nichž některé ani nekandidují… Ve zbytečném senátu navíc je při volbách ještě víc znát, jaké subjekty mají peníze na kampaň. Tohle nazývat demokracií je absurdní, protože jakýkoliv možný bystrý úsudek občanů je vždy ovlivněn médii, které mají zadání přenášet snad cokoliv, krom pravdy. Ale může být ještě hůře. Co když mezi umírněnými uřezávači hlav typu Pithart či Čunek převládnou typičtí humanitární bombarďáci, kteří v duchu svatého Ignáce si zamanou a ospravedlní cokoliv a pak budeme nejdřív zbaveni práv jako ti, co „špatně a hloupě volí“, a při další příležitosti budeme označeni za zbytečné…

 • Gatta • 8. října 2018

  re Aleš – zdravím – u nás to dopadlo docela dobře – tedy alespoň nestádně. Podle podrobných výsledků – dobrá třetina voličů zdatně kroužkovala, a tak vyšachovala několik sebevědomých jedniček i dvojek. Naopak se dostali do zastupitelstva lidi i docela „obyčejní“ – v okolí ostatními uznávaní pro své vlastnosti nebo tím co dělají.