Diskuze k článku


 • idiotronic • 22. října 2016

  Samozřejmě, nákup ojetých benzinových a naftových automobilů představuje ekologickou facku (elektromobily nikdo nenabízí). Vzpomeňme ještě na gigantickou úroveň ojetinové korupce 90. let v ČR. Navíc dotace typu ,,šrotovné“
  deformují jakoukoli ekonomickou kalkulaci (na bázi ,,zisk“ nelze ekologicky likvidovat). Počítače mají modulární koncepci a tak umožňují dokonalejší využití lidské práce i materiálu . Televizory (navzdory jisté analogii) nikoli.Ekonomický dosah ,,kurvítek“ je nulový, protože zůstává skryt, ovšem nulový není. . A teď to nejhorší:
  Pro dokonalou recyklaci potřebujete odborné postupy na odborné úrovni , srovnatelné s vývojem a výrobou. Jinak skončí barevné obrazovky rozdrcené v betonu (a nejen obrazovky). Při likvidaci existují komodity záporné tržní hodnoty
  (asi jako člověk, stane-li se věcným břemenem , snižuje cenu nemovitosti).
  Příklad na závěr:
  Zářivka firmy Narva (na tomtéž zařízení se ale vyrábějí i zářivky Philips,Osram)
  obsahuje luminofor, dovezený hotový z Japonska. Opravdu věříte, že za ty tři koruny padesát se dostane zpátky do Japonska?

 • Sio • 22. října 2016

  Přičtení takových článků mě napadá stále jedno a totéž slovo – imperialismus. Každému, kdo si přečetl bez předsudků brožurku „Imperialismus jako nejvyšší stádium kapitalismu.“ a jen trochu zapřemýšlel, to musí být nad sluce jasné – jasné vysvětlení tu máme už 100 let.
  Proto je chybou autorky personifikovat národy a vykládat tu Američané to a Němci ono, dokonce i Češi tamto. Správné je mluvit o nadnárodním kapitálu, který nemá vlast ani domov, přelévá se podle základního ekonomického zákona kapitalismu tam, kde přináší největší zisk. A obětí nejsou jen Keňané, africké národy, asijci, ale také Američané, Němci nebo i Češi. Tak to prostě je. Jsme obětí imperialismu, bank a korporací, kteří nám nechávají jen tolik vzduchu k dýchání, kolik nezbytně musí, protože nás potřebují.
  Koncentrace kapitálu sdružuje ohromné prostředky a umožňuje ohromný pokrok v industrializaci, dnes především v automatizaci, což jednoznačně vede k nadvýrobě se všemi jejími důsledky. Ti, co mají prostředky například na nákup automobilů nebo nemovitostí už je mají, poměrně nové a na dluh. Dali už vydělat bankám i korporátního sektoru a přišli o podstatnou část svých zdrojů. Nechtějí ještě letos nové auto a nechtějí zvětšovat svůj dům nebo ho naplňovat zbytným luxusem. Ti, co by auta, domky atd. nutně potřebovali na ně jednoduše nemají prostředky v důsledku svých nízkých příjmů.
  Co dál? Snižují se ceny i zisky. V rukách setiny procenta osob jsou ohromné finanční prostředky, které podléhají v lepším případě nízké inflaci a čekají na to, aby se mohly stát kapitálem a přinášet zisk. Je zapotřebí získávat nové trhy, rozdělit si nová území. V minulém století byl imperialismus zachráněn třikrát. Dvakrát za cenu světové války a miliónů obětí. Díky vytvoření jaderných zbraní se pak na 45 let zasekl v míru.

 • Sio • 22. října 2016

  …pokračování. Pak se mu podařil majstrštyk, koupil si věrchušku v SSSR a popadl dech potřetí. Získal k dispozici nové trhy, které mu prodloužily život o dalších 25 let. I tento zdroj je nyní téměř vyčerpán. Trhy jsou obsazeny, rozparcelovány a začínají být rovněž nasyceny. A tak tu máme po krizi 30-tých let krizi další, která zdaleka neskončila. Na velkou válku ruských, čínských a euroatlantických imperialistů už to není, jsou tu ty zatracené jaderné zbraně. Zapomněl jsem – západní imperialismus rovněž zachránil vzestup Číny a asijských tygrů. Jenže se to obrátilo proti němu, vyrostl nový konkurent, který chce také svůj díl. Není pochyb, že Čína je dnes rovněž imperialistická, nevím, nakolik tamější KSČ umí zkrotit své miliardáře.
  Co teď? Zbývají už jen ty chudé země v Asii, Africe a Jižní Americe. Bohatá část Afriky je v troskách. Irák, Egypt, Libye, byly jako trhy zkolonizovány a vyrabovány. Vnitřních zdrojů ubývá, obyvatelstvo Evropy i US chudne a trh se tím zmenšuje. Imperialismus se snaží vyřešit svůj problém v proxy válkách. Ukrajina a Sýrie v zastoupení US a Ruska jsou horkými kandidáty.
  Lenin tvrdí, že imperialismus je posledním stádiem kapitalismu. Co bude potom? Revoluce (teď už opravdu světová), socialismus a cesta ke světlým zítřkům komunismu? Nebo neofeudalismus? Dolar a světový měnový systém může padnout. A co dál? Ožebračí to střední a část vyšších tříd společnosti. Těm chudým se dají vzít jen ty jejich dluhy. Jejich bohatství se definitivně přesune k onomu 0,01% nejbohatších. Zachrání to imperialismus? Kdo bude pak brát půjčky a kupovat výrobky? Kdo bude investovat, když se nic neprodá? Vždyť trh se svrkne na desetinu dnešního. Superelity budou muset zaplatit jen vojáky, policisty, pár politiků a státních úředníků k udržení pořádku. Nějaké zemědělce.

 • Dana • 22. října 2016

  Ha ha. To jsem se zase pobavila. Soudruzka Lauterbachova vi lautr ho..ubles a presto je v ceske kotlince vyslysena.
  Uz s tou vasi vinou za kolonisaci Afriky jdete do haje. Velmoci se prece nebudou ridit ve skolstvi, zdravotnictvi ci infrastrukture na basi africke mentality .To by se nikdy nic nevybudovalo, protoze bezny African – velice pausalne- ma naprosto jinou mentalitu, nez Anglosas nebo bezny Evropan. . Nejblize by se Africanovi snad priblizoval cesky Rom, ovsem mnoho ceskych cikanu se jevi proti nekterym lidem z Namibie jako kultivovani aristokrate. .
  Prave temito sociallne orientovanymi programy v Africe, jak pomahal a pomaha zapad uz tricet let po vyhlaseni samostatnosti nekterych africkych republik, prave temito programy se vetsinova populace nenaucila rozhodovat za sebe a ceka na charitu. A samozrejme to nabozenstvi, islam, to take zarucuje zabednenost.
  Polheimrova zrejme nevi, ze v dobe rozmachu Sovetskeho Svazu se Rusko a jejich satelity velice snazily o vliv v africkych zemich. . Byla to pliziva kolonisace ruske indoktrinace. Rikalo se tomu produktivni pratelstvi a Soveti se snazili o vychovu obyvatelstva na bazi komunisticke ideologie Rusove tez zakladali prumysl, oficielne, aby se mohlo “ vyuzit a zpracovavat nerostne bohatstvi, co patri lidu, „, coz v praxi znamenalo, ze nerosty sly do SSSR. Uz pred padem Sovetskeho Svazu, i pri angazovanosti satelitu Kuby, tyto projekty naprosto selhavaly.
  V Angole dokonce ceskoslovenske zamestnance i unesli a pak „okupanty“ ze zeme vyhodili.
  Zajimave, ze v mnoha africkych statech, kde drive figuroval a cpal se Sovetsky Svaz, tak tam je nejhorsi spolecensky i politicky bordel.
  Rozumbradove by si meli napred zjistovat fakty, nez se ztrapni :

  http://www.mzv.cz/file/16676/rm._03._28._04.pd

 • peter. • 22. října 2016

  Dana:
  Žijete v tej Amerike a mňa by zaujímalo,ako vidíte výsledok volieb prezidenta USA vy.Určite čítate noviny,hovoríte s ľuďmi,možno sa aj zapájate do internetových diskusií.Tak určite viete,aké sú v USA prevládajúce názory a náklonnosť ľudí v rôznych sociálnych vrstvách k Trumpovi a Clintonovej.Mohla by ste napísať niečo nezaujaté a objektívne na túto tému? To,koho podporíte vy,pre mňa nie je až tak dôležité,lebo predpokladám,že to bude H.Clintonová.Ide mi skôr o nálady medzi ľuďmi.

 • Béda • 22. října 2016

  Pane Dano,

  přestaňte blábolit a zkuste nám vysvětlit takovou jednoduchou věc. On se v afrických zemích někdo amerických zločinců a teroristů doprošoval aby tam SSA násilně „demokraticky“ vyvážely své představy o tom, co jak má být? Prč je (U) SSmani nenechají žít si po svém?

 • Béda • 22. října 2016

  Pane DANO,

  ještě taková drobnost.SSSR v afrických zemích pomáhal budovat nemocnice, fabriky, přehrady… a na oplátku vyvážel jejich zboží a suroviny. Prioritou pro SSSR nebylo ZADLUŽENÍ afrických zemído stopadesátého kolene, přetvořenéí afrických zemí na ekonomicky nesvéprávné odbytiště pro sovětské zboží a levné otrokárny pro sovětské nadnárodní podniky. V tom je tak trošinku rozdíl oproti SSA, které budují svoje impérium zcala závislé a plně podřízené americkému centru. Z afrických zemí, které se nepodřídily si udělali kroucením rukou pokusnou střelnici a odbytiště pro vývoz zbraní. Některé války vedou SSA přímo jiné v zastoupení kupř. svým „demokratickým“ spojencem S.Arábií.

 • CROIX • 22. října 2016

  Pokud tohle autorka vztahuje na Čechy, Moravu a Slezsko „Jako kdybychom my, západní evropský okruh, byli nevinnými beránky.“ je u mě naivní a v tom důsledku hloupá.

 • Dana • 23. října 2016

  peter. napsal

  Dana:
  Žijete v tej Amerike a mňa by zaujímalo,ako vidíte výsledok volieb prezidenta USA vy.Určite čítate noviny,hovoríte s ľuďmi,možno sa aj zapájate do internetových diskusií.Tak určite viete,aké sú v USA prevládajúce názory a náklonnosť ľudí v rôznych sociálnych vrstvách k Trumpovi a Clintonovej.Mohla by ste napísať niečo nezaujaté a objektívne na túto tému? To,koho podporíte vy,pre mňa nie je až tak dôležité,lebo predpokladám,že to bude H.Clintonová.Ide mi skôr o nálady medzi ľuďmi.

  Petre,
  opravdu nevim, kdo vyhraje presidentske volby. Okolo mne je to asi tak 50-50, ja fandim, jako skalni konzervativni kapitalistka, Donaldovi.
  Pro financni zalezitosti by byl zasadne lepsi Trump, ten by chtel okrajet vsechny plytvajici socialni programy, hlavne Obamovu zdravotni pojistovnu, snizil by dane vsem, od malych podnikatelu az ke korporatkam, coz by znamenalo, ze velky kapital nebude utikat ze zeme. . Pribylo by pracovnich mist. V zahranicni politice by to byl hlavne obchod, treba i s certem. V narodni bezpecnosti by se radil s Pentagonem, on zas tak umineny neni. . Valku si nepreje, ale ani Hillary, ta zase chce nalakat spojence svym puvabem a humannosti :-)
  Hillary administrativa by bylo dalsi pokracovani Obamovy politiky ktera podle nizsi stredni tridy zas tak spatna neni. . Za osm let Obamy dostala pracovni trida urcite vyhody, jako masovou vystavbu socialnich bytu, stedre potravinove karty , aspon v Severni Karoline to tak je. . V zakladnich skolach je opravdu lehke zazadat o levnejsi obedy pro zaky, stravovani pro nektere je nekde uplne zadarmo.. Tez zdravotni a ocni prohlidky pro male deti. . Nejsou to velke castky, ale dohromady to stoji stat nekolik milard.. Trump, republikani naopak kritisuji, ze tyto programy z vetsiny plytvaji a jen navysuji statni rozpocet a tim i dluhy..Coz je z casti pravda, protoze na socialni programy se prisavaji ruzne zbytecne neziskovky..Hrozne se plytva. Nedivm se, ze nase socky uz maji k volbam svolanou mobilisaci.
  Takze je mozne, ze Hillary vyhraje diky skupine, ktera je na statnich financich zavisla. A to nejsou jen socialne slabi obcane, ale i ti se statnimi penzemi a seniorove , kteri pobiraji Social securitu a jsou na zdravotni peci – zadarmo – Medicare.. Tech je desitek milionu.

 • Dana • 23. října 2016

  Béda napsal

  Pane Dano,

  přestaňte blábolit a zkuste nám vysvětlit takovou jednoduchou věc. On se v afrických zemích někdo amerických zločinců a teroristů doprošoval aby tam SSA násilně „demokraticky“ vyvážely své představy o tom, co jak má být? Prč je (U) SSmani nenechají žít si po svém?

  Ano, pane Bedo,
  zastupci, presidenti a generalove nescislnych africkych republik se denodenne domahaji audience do Bileho domu a chteji s Obamou diskutovat o americkych investicich a jak se mohou priblizit americkemu demokratickemu systemu. Jinymi slovy, zebraji o financni pomoc a slibuji nemozne.
  Ta africka Kenya, kde ma Obama sve koreny, ta dostala nejvic pomoce.

  Jo, kdyz teda Sovetsky Svaz stavel nemocnice a skoly, kde to vybudovane velkodilo ted je ? Co se s tim stalo, a jak to, ze se aspon v jednom africkem state vyznamne nezvysila zivotni uroven ?
  Nerozumim, proc zde orodujete za lidi, kteri Sovety nazyvali kolonisty a potupne je vyhnali, hned, jak se SSSR rozpadl . Ja se arci domnivam, ze Rusy vyhnali proto, ze je nenavideli ..

  Mne je to jedno, ale i mnohym Africanum je uplne ukradene sebemrskacstvi bileho muze. .
  Oni chteji tu samou zivotni uroven jako u maji imperialiste, to je jejich vzor, a dostanou ji prave od tech, co se citi vinni.. Mnozi Africane jsou negramotni, ale jinak hloupi na preziti nejsou, to se jim musi uznat.
  A ze na tom preziti pracuji, na rozdil od „kolonizatoru“. V tech nejchudsich oblastech Afriky , jako treba Mali, Niger, Uganda, Zambia, tam maji zeny prumerne 7 deti. Prumerne. :-)

 • peter. • 23. října 2016

  Dana napsal
  Petre,
  opravdu nevim, kdo vyhraje presidentske volby. Okolo mne je to asi tak 50-50, ja fandim, jako skalni konzervativni kapitalistka, Donaldovi.

  Dana:
  Ďakujem!