Diskuze k článku


 • zajoch • 18. ledna 2018

  Brilantní úvaha, výstižná i vtipná. Dovolím si některá konstatování rozvést podle zkušeností ze svého okolí.
  “ Leč o co jich je na počet míň, o to víc a hlasitěji do nás mediálně buší, poučují a snaží se nás – zbytek národa – vychovat v tom jediném a správném světonázoru. Jejich světonázoru.“ (jedná se o media). Bohužel dosahují svého. Často se setkávám s názorem, že na politiku nemá volič žaludek, že je to špína, ale přesto volí a jeho volba je založena na informacích právě z mediální masáže. Nějaké vysvětlování se odbyde konstatováním, že to přece není možné, že je to konspirace. (dnes módní pojem).
  „Papíroví a internetoví válečníci, nenávidějící kdovíproč Rusko, které sice neznají, ale strašně rádi by, abychom my – jako celý národ – proti Rusku šli do jakéhosi válečného boje, zatím co oni – tito naši ideologové – ovšem zůstanou doma a odtamtud nám budou radit, jak ve válce s těmi zlými Rusy úspěšně rychle a statečně padnout za demokracii…“ Jednoduše uvažující občané ČR zamrzli v roce 1968. To ti starší, kteří tuto dobu, třeba i jako děti zažili. Mladší obvykle vůbec nevědí o co tenkrát šlo a přijali maistremovou masáž, opakující se již téměř 30 let, se vším všudy. Proto takový odpor k současnému prezidentovi, který je líčen jako ruský agent a jeho hospodářské přínosy v souvislosti s Ruskem a Čínou jsou představovány jako nicotné.
  Bohužel pane PPK i na venkově je takových mudrlantů, kteří nedokáží vylézt ze svých skořápek, dost. Hudryper mě kdysi označil za pesimistku. To asi jsem, a proto se druhého kola voleb dost bojím. Někteří lidé jako kdyby si před sebe postavili hradbu svých předsudků a přes tu není možno překročit.
  Děkuji za váš článek. Padne jako ulitý.

 • alexithymie • 18. ledna 2018

  V reagenci k úvaze se připojuji k „Zajoch“, i když musím konstatovat, že obé působí nihilisticky až snad depresivně. Vše navíc může umocňovat fakt pokud tento „generační střet“ se objeví ve vlastní rodině. Domnívám se, že to mnohdy nebude jev ojedinělý!!!!
  Trochu mně v tom schází jak z toho „VEN“, když propagandistická masáž v té nejbrutálnější podobě tuto generaci masíruje (počínaje médii a konče školou).
  Na jedné straně došlo k něčemu s čím generace žijící před rokem 89 (tehdy už často v produktivním věku) naprosto nepočítala a plíživě (často nechtěně) se na tom podílela.
  Před r.89 bylo v ústavě zakotveno: „Právo na práci“ , „Povinnost pracovat“. Měli jsme to už generačně pod kůží (podotýkám, že jsme měli chutě se „flákat“, coby mlaďoši školou poviní), ALE!!!! Velmi záhy jsme poznali a rodiče to jen zvýrazňovali, že pokud se nebudeme učit na základce (trojka v 9 tř.) je konec se studiem na gymnasiu,… když to vyšlo, tak 1 a 2 – hák flákárna, no jo ale už v tom 3 ťáku začínalo zavánět, že když maturita dopadne mizerně (obzvláště pro kluky), tak přijde vojna (ajajaj)….tak se zase PŘIDALO! Když to vyšlo, tak VŠ (4-6 let klídku),…. no jo, ale pak, když už byla ta červená knížečka, tedy OP, tak velmi záhy se v ní muselo objevit RAZÍTEČKO (my straší víme jaké) a když tam následně nebylo, což se většina nedovolila, tak nás ten zelený mužíček zastavil a prolistoval – Příživník – basa – tam nás naučili pracovat (vydělat si na tříhcězdičkový hotel, vydělat si a tím pádem zaplati to ukradnuté nebo ty alimenty
  a až potom nějaké výhody atd. atd. – ta samy vězni vychovávali-když jeden nemakal, tak celá brigáda neměla výhody atd.atd. – no jo TOTALITA!!!!
  Vím, že zjednodušuji, ale ty rodiče to věděli, že ten tlak státu byl a proto jejich podpora těm svým ratolestem byla elegan

 • alexithymie • 18. ledna 2018

  elegantně vymantynelovaná! Rok 89 vše změnil, ale to nastavení v těch hlavách zůstalo, ale v těch dětských hlavách už postupně se tento tlak vytrácel!!!!
  Již několik těch „mladých generací“ se otočilo a ten „dynamický stereotyp“ té doby se vytratil atd. atd. Rodiče krmí a děti konzumují (ti bohatší) !!!! chudší ti to kombinují a ti parazitující jen žádají….. Tak co by je to trápilo !!!
  Velmi lapidárně příčinné souvislost!
  A co s tím? Bohužel k tomu je třeba ČAS!
  -nejdříve dostat pořádně kapitalismus pod nehty
  -to je velmi důležitá podmínka, aby došlo k PROLETARIZACI (a to nejen těch fyzických makáčů, ale i těch intelektuálních), aby byli ždímaní tedy vykořisťovaní!
  Pozn. už nyní se setkávám a za poslední dobu čím dál tím častěji jak tito „mlaďoši“ (pacienti) jsou s nervy „v hajzlu“ – u zahraničních firem 16 hod., obrovské tlaky atd. atd. a to nejsou kmáni to jsou inženýři,…. a tak bych mohl psát ještě dlouho….
  V tom nejširším slova smyslu ještě ten kapitalismus není tak pod nehty,… ještě v nich je, že právě oni jsou ti vyvolení, ti úspěšní,…. hmmm
  Třeba čekat a méně pomáhat a dát jim „svobodný prostor“, aby dosedli holým zadkem na rozpálených kamnech, či se začali topit ve sračkách.
  A z našich pozic zachraňovat co jde!

 • idiotronic • 19. ledna 2018

  Brilantní úvaha, výstižná i vtipná. Jenže to už napsala paní zajoch. Ale to téma nejde jen tak vyčerpat. Současná generace ,,goebbelsovských“ agitátorů bude muset zjistit, že věta ,,to, co jsi viděl není pravda“ (MUDr. Miroslav Plzák ) platí jen při popírání manželské nevěry, pro ostatní životní zkušenosti již dávno před dosažením posluchačovy třicítky přestane fungovat. Proto vás zhruba v tomto věku z ,,mladého dynamického kolektivu“ vyrazí a nahradí někým mladším.
  V polovině 90. let jsem rozdal desítky knih, které z nějakého nařízení poslala škola do šrotu (mezi nimi třeba Dějiny koruny české (Čornej, Rak,et al.), Chemie (Remy, Wichterle) a četné další,jakkoli ti, kdož tak rozhodli, museli vědět, že odstraněním učebnic (zůstalo minimum pro tzv sociální případy) se výuka zkomplikuje. Proč to přesto nařídili?
  Upozorněte své ratolesti, že v krajských městech (ale i jinde) jsou knihovny, kde archivují tiskoviny desítky let staré, kupte jim třeba Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, nebo Stalo se v Turíně, aby věděli, že v šedesátých létech už byl film vynalezen a možná je z něj dosud něco aktuálního.
  Pokud je totiž opravdu očekává dosednutí holým zadkem na rozpálená kamna, zkušenost se dostaví jen u těch zorientovaných. Ještě jsou dostupné zdroje informací.

 • senil • 19. ledna 2018

  Ta volba prezidneta není zas tak důležitá. Stejhně o všem rozhoduje pouze vláda a parlament. Prezident možná může jenom komentovat nic víc. Takže nevím proč taková hysterie kolem této volby.
  Ať už vyhraje kdokoliv, hlavní slovo bude mít vláda.

  http://www.epshark.cz/clanek/371/jak-dopadnou-volby

 • zajoch • 19. ledna 2018

  Myslím senile, že se mýlíte. Vláda sice řeší vnitřní záležitosti, ale prezident nás zastupuje v zahraničí. Mi to připadá dost důležité. Proč potom podle Vás dělají vnitřní i zahraniční nepřátelé našeho státu takovou honičku na stávajícího prezidenta a proč se tolik snaží protlačit jeho jimi vybraného oponenta?

 • Admirál • 19. ledna 2018

  senil napsal

  Ta volba prezidneta není zas tak důležitá. Stejhně o všem rozhoduje pouze vláda a parlament. Prezident možná může jenom komentovat nic víc. Takže nevím proč taková hysterie kolem této volby.
  Ať už vyhraje kdokoliv, hlavní slovo bude mít vláda.

  http://www.epshark.cz/clanek/371/jak-dopadnou-volby

  Volba prezidenta, myslím, není až tak nedůležitá. Z poheldu zpět je jasné, že prezident i s pravomocemi které má může významně ovlivnit směřování státu a to vzláště v momentech změn vlády, reprezentuje navenek má silný mandát vyplývající z přímé volby a když je to navíc silná osobnost, politik…

  Kdyby byl zvolene místi Miloše Karel, vládla by nám tu nějaký čas v poklidu Miruna s Mírou, radostně by jsme vítali, muchlovali by jsme se s bratry banderovci, sborově kopali do Putina, americký velvyslanec by měl kancelář na hradě (ovšem dělil by se o ní Posseltem), Mašíni by dostali řád bíleho lva, atd. atd.

  To nejsou maličkosti.

 • alexithymie • 19. ledna 2018

  drobný mezikrok do diskuse:
  http://infokuryr.cz/comment.php?comment.news.20165

 • Irena • 19. ledna 2018

  Řízení je proces informační a v tom informačním procesu má pane senile prezident zvolený lidovým hlasováním zatraceně silnou pozici, nemluvě o jeho vlivu na zahraniční politiku. Ostatně důsledky dost dobře shrnul Admirál.

 • Aleš • 19. ledna 2018

  Obávám se, že ti, co sednou na ta rozpálená kamna budou mít ještě drzost, a z toho, že se tak stalo, budou obviňovat nás, kteří poslušně nehýkáme s nimi sborově ty kraviny a poslušně nevolíme Drahouše a jiné kašpárky… U nás z 30 lidí z pobočky se k podpoře Zemana přiznali jen já a uklízečka. A nemyslím si, že by bylo hodně těch, co ho tajně podporují a skrývají to. Naopak agresivní nenávist ventilovaná vůči osobě prezidenta je jevem obecným i na Moravě, přestože má na Moravě více voličů. Po zvolení Zemana budou možná menší nepokoje, ale mám mnohem větší strach z toho co bude, když bude zvolen Drahoš. Arogance, drzost, agresivita a sprostota jeho voličů neklesne. Neštítí se ničeho.

 • Aleš • 19. ledna 2018

  http://literarky.cz/politika/svet/25580-zapadobalkanske-zapisky-po-vrad-srbskeho-vdce-v-kosovu-ma-srbska-armada-pohotovost
  Ti naši rození pronatoidní prozápadní demokrati nejsou v jádru o moc mírumilovnější než ti nejhorší kosovští Albánci.

 • orinoko • 19. ledna 2018

  Také něco pripojim.
  Tak například … Sametový kapitalismus.
  Buďto máme kapik anebo Samet. Obojí mít nemůžeme. I kdyby se VESkrna podelal do výšky.
  S ohledem NATO, ze teto zemi vládne nova STB, totiž exekutorska a justiční mafie, tak nemáme snad ani kapik.
  Exekutor Vrana, jemuž Pelikán namydlil schody , údajně nemohl dohledat 300 milionu ze svých exekuci. A sam se prý dostal do exekuce.
  Hej, Hejvl, jak se jim chrape? V te jejich draMAturGICKE rakvi?
  To není ani Samet ani kapik.
  To je Hejvlova bananovka , o níž maji takovou peci blouznivci našich kaváren.
  Česko vůbec vykazuje spoustu anomálií.
  Tak například jeden těžce ve vate do důchodu cosi vzkřísil. Platil svoji vatou. A už ma starosti. Začal podnikat v novem oboru a investice se prorazila. Mohl jezdit kolem sveta, ted litá po účtech.
  Ale pivo ma dobrý.

 • orinoko • 19. ledna 2018

  Ještě pro ilustraci dnešní TV kapolzi.
  Vojensky porad. Ani jsem netušil , ze emerické letectvo dostalo ve Vietnamu takový výprask od ruskych Migu.
  A tak ta pruhovaná prasata hledala lék. Byl jim slavný F15.
  Nejvíce se proslavil v Pouštní bouri v Iráku, kde se mu prý postavil MIG L29A. A ukázali české podzvukové bitevniky.
  Hejvlovo humanitární bombardování pravdy.
  Půlka poradu byla neuvěřitelná SR.a.CIA. Lez bez hranic v režii uchýlu a primitivu.
  To je nadstavba současné parazitní a kleptokraticke demo al kajdy.
  Al kajda je údajně arabsky základna.
  V Česku ovšem poradna kejda.

  Ale něčím potěšim.
  Včera jsme při cestě do prace zabredli v navatem sněhu. Šel jsem do obce opodál pro nějakou pomoc. Vítr dul , ruce mi mrzly. Zima mi lezla na nervy. I našel jsem pomoc.
  Soukromý rolník pomohl, ale prohlásil: nejdříve dam prasatům.
  A pak me pozval do traktoru.
  Nevšední hrdinství.

 • Gatta • 19. ledna 2018

  Re PPK:
  Nedávno jsem zde psal v jiné diskuzi:
  „Každý život si hledá cestu k přežití a mladí, to je vždy život který musí hledat.
  Já za těmi zpátečnickými postoji vidím jejich docela obyčejný strach.
  Strach o vlastní identitu (proto ty selfíčka, tisíce přátel na FB, adrenalinové zábavy, cesty po celém světě … činnosti nějak okolí potvrzující vůbec jejich existenci), strach nezestárnout, strach o to jestli budou sto naplnit všechny v naší době „normální“ potřeby … prostě strach z nejistoty na každém kroku.
  A tak hledají cestu pro svůj život – a pudově podvědomě jedinou cestu vidí jen v zapojení se do existujícího systému a to pokud možno na co nejvyšší pozici.
  Oni nechtějí měnit, či upravovat systém – jenom se v něm chtějí mít dobře. Proto ani nechtějí vidět a slyšet, že systém má chyby, že má vážné problémy a že pokud se neupraví, tak může i nějakým způsobem brzy zkolabovat.“

  Doplním:
  Strach z bezmoci – Mladí vidí svoji bezmoc vůči dnešním vlastníkům moci – a vidí, že mimo „systém“ je jen chudoba a zase chudoba. (Kde jsou léta šedesátá a jejich ideály … ?)
  No a tak pod heslem: „Co nemůžeš porazit s tím se spoj !“ se spojují s mocnými jakéhokoliv druhu a šlapou zpátečnickou nebo konformní brázdu.
  Pochopitelně inteligentní a studovaní lidé si to umí velmi kvalifikovaně sami pro sebe racionalizovat, tedy jak se říká: „Hlavně si to umět nějak vysvětlit, aby si u toho člověk nepřipadal jako blbec (sketa, zbabělec …) „.

  Strach ze stáří – Čeho se opravdu mladí lidé poédvědomě bojí je stáří. Mnozí dnes vyloženě odsuzují a odmítají staré lidi jako spolupracovníky respektovat.
  Oni sou dnes dlouho mladí – do 30 vlastně takoví „studenti“ do 40 „nejlepší roky“ … a dál ? … dál ten příběh zatím není. Možná, pokud budou bohatí a zachovalí, tak můžou i do 50 …

 • Gatta • 19. ledna 2018

  pokr.
  … i do 50 … ale fuj … to nikdy nebude, to se nikdy nestane … Ale už i v těch 40 jsou pro opravdu mladé holky staří a v práci se na ně budou profesně tlačit noví – mladí, neopotřebovaní a ničím nezatížení absolventi, co jim je 25.
  Tedy dnešní VŠ 30-40 se mají v podtatě dobře – jediné co si přejí „Aby to tak bylo a zůstalo napořád“ – tedy nejlépe do ničeho nešťárat, nic nekritizovat, nic neměnit.

  To se ale nikomu nemůže povést …
  https://www.youtube.com/watch?v=2nZP3Qwkf-Y

 • Gatta • 19. ledna 2018

  Tak zase … jen teď nevím které je to zakázané slovo, jestli slovo „bˇbec, nebo „sˇketa“ – abych se mohl do příště polepšit.

  https://www.youtube.com/watch?v=hh6JfrzB2PU

 • Gatta • 19. ledna 2018

  Ale vážně – je nepříjemné, pokud se člověk snaží vyjádřit a nějaký běžně hovorový, často i spisovný výraz pošle příspěvek do Schvalovacího řízení. Nebyl by někde k mání slovníček tohohle filtru? Jednak by člověk věděl na co si má dát pozor – a taky by se možná nějakému méně obvyklému hanlivému výrazu mohl přiučit.

  Nebo je možnost si takový slovník nevhodných slov OM založit sám – to by ale předpokládalo posílat jednoslovní diskuzní příspěvky s testovaným slovem a sledovat „jestli projde“.

 • Gatta • 19. ledna 2018

  PS – pokud bych chtěl někoho skutečně urazit, tak bych zvládnul i slovníkem čítánky pro 3. třídu.

  Sa mi nějak vybavil Francois Villon.

  BALADA PROTI POMLOUVAČNÝM JAZYKŮM

  Zpěň vitriol a vápno nehašené,
  kus ledku, síry, z arzeniku smrad,
  svař na nit rtuť a smetí rozmělněné,
  lůj, smůlu, louh a nezapomeň dát
  židovčí moč a pilně zakvedlat.
  Pak v lázeň z nohy plné kuřích ok
  vraz zmijí krev a špetku hořkých drog,
  pár škrpálů a vlčí chřtány lačné,
  žluč lišek vceď, co chcíply na amok, —
  a jazyky v tom udus pomlouvačné!

  A v mozku koček, když jsou zablešené,
  jen černých, bezzubých, co mají hlad,
  a v slinách čoklů, což je stejně cenné —
  třeba jen prašivé a vzteklé brát —
  obdělej z jankovitých mezků hnát,
  vše rozsekej a všlehej chrchlů lok,
  vlej k tomu vývar z krys a bahno stok,
  utři trus žab a ropuch slizy vláčné —
  směs zjemní had a ještěrka a mlok —
  a jazyky v tom udus pomlouvačné!

  Pak propasíruj tříslo neředěné,
  spoj s užovčími pupky v tvárnou hlať,
  dva loty krve přisyp usušené,
  co zamřelou už lazebník či kat ti
  za úplňku musí přenechat.
  Vetři v to hnis a z malomocných bok,
  až vzkypí to, z plen kojných zavař nok, s
  výplachy škvař, co holky poživačné
  si v nevěstinci vzaly na rozkrok —
  a jazyky v tom udus pomlouvačné!

  A nakonec ten lahůdkový mok
  přes spodky sceď, co nepraly se rok,
  dej na oheň, a sotva vřít to začne,
  vchrstni hned prasečího hnoje žok —
  a jazyky v tom udus pomlouvačné!

 • Gatta • 19. ledna 2018

  No a už tu opravdu dlouho nebyla poezie – takještě jedn Villon – tentokrát hravý.

  Francois Villon
  II BALADA PŘÍSLOVÍ

  Tak lehneš, jak si usteleš,
  tak s džbánem chodíš, až máš střepy,
  tak vybíráš, až přebereš,
  tak sklidí kdo, jak uměl seti,
  tak Boha ctí, až církev světí,
  tak vtipkuje, až smích ho přejde,
  tak kope hrob, až sám v něm dřepí,
  tak ďábla zveš, až k tobě vejde.

  Tak hřeješ kov, až přehřeješ,
  tak kuješ ho, až se ti štěpí,
  tak slibuješ, až chybuješ,
  tak voláš v les, jak ozve se ti,
  tak pěkně pěj, až ptáček sletí,
  tak z mysli vše jak z očí sejde,
  tak hráš si s blátem, až se lepí,
  tak ďábla zveš, až k tobě vejde.

  Tak čertu služ, až k čertu jdeš,
  tak přibarvuj, jak kdo je slepý,
  tak dlouho lžeš, až věříš v lež,
  tak mluv, jak zobák naroste ti,
  tak jak pán hraje, musíš pěti,
  tak jde i vůl, jak stádo přejde,
  tak zvučné, prázdné jak jsou sklepy,
  tak ďábla zveš, až k tobě vejde.

  Tak řečníš, až se mluvkou zveš,
  tak člověk ctný, jak šat má lepý,
  tak mnoho jíš, že dávit chceš,
  tak jak dva rvou se, výská třetí,
  tak dobře maž, jak chtěl bys jeti,
  tak váháš, až ti kolo nejde,
  tak špatný jsi, jak praví klepy,
  tak ďábla zveš, až k tobě vejde.

  Tak plníš pytel, až se třepí,
  tak seješ svár, až hněv ti vzejde,
  tak hlídáš sad, až shnijí štěpy,
  tak ďábla zveš, až k tobě vejde.

 • Vaska • 19. ledna 2018

  někde v diskuzi byl krásnej příspěvek -předkládám k zamyšlení : a to co tady je už je demokracie a nebo bude ještě hůř ?

 • Ladislav Hinner • 19. ledna 2018

  Už jsem se přestal rozčilovat na mladou generaci, která volí Piráty(TOP…) a Drahoše. Dobře jim tak, sedí jako my u PC, místo aby řvali před parlamentem. Ono je totiž (skoro) jedno, kdo bude na hradě nebo ve vládě. Každá se vylže pod tlakem EU před národem z ústupků, jen se Zemanem a Okamurou bychom si mohli zachovat trochu sebeúcty… Pokud nebude referendum o vystoupení z EU, tato hrozba by mohla EU trochu zbrzdit, ale i tak je jen otázkou času, kdy k nám navalí Jižany . Bude to mnohem horší než Mnichov, který nám zařídili titéž, ale tehdy snad už věděli, že Áda půjde na Rusy a když se oba vyšťaví, tak je OONI nechají dorazit a zařídí svět podle svého. Nepovedlo se to tak docela, ale jsou flexibilní. Teď mají stejný záměr, s pomocí muslimů nejprve rozvráti Evropu a potom ty nájezdníky zocelené v bojich a doplněné o kanonenfutr bílých vyšlou na Východ. Takže naši mladí budou mít o zábavu postaráno.

 • Gatta • 20. ledna 2018

  Re Ladislav Hinner – sdílím Vaše obavy – je to velmi pravděpodobné vysvětlení pro některé „nevysvětlitelné“ postoje elit a dění kolem nás.

  Jen není zcela jisté, zda budou afroevropané až tak ochotni nadšeně táhnout bojovat a umírat na zmrzlé ruské pláně. Nakonec i IV. křížová výprava proti Arabum skončila už v roce 1204 dobytím Konstantinopole křižáky a založením (na cca 60 roků) jejich Latinského království.

 • Ladislav Hinner • 21. ledna 2018

  Afroevropané budou přesvědčování, že pokud začnem v květnu, tak do září se vítězně obejmou obě naše armády (z Východu i Západu) na Urale. Vždyť to známe… A zbytky ruské armije dorazí na Severu Eskymáci. Nelze komentovat plány organizátorů světa, než-li s Troškou nadsázky a ironie, neboť situace je vážná.