Diskuze k článku


 • Béda • 8. ledna 2015

  pel mel: http://czech.ruvr.ru/news/2015_01_07/Francouzsky-ministr-kvuli-zruseni-sankci-vyzval-k-tlaku-na-Rusko-0768/
  Francouzi začínají tlačit na zrušení sankcí kuriosním způsobem. Chtějí TLAČIT NA RUSKO aby došlo k OBOUSTRANNÉMU zrušení sankcí. Uvádí se negativa v oblasti vývozu potravin a aktivit ropných společností. (o Mistralech a Rafalech ve zprávě není ani zmínky)

  http://czech.ruvr.ru/news/2015_01_07/Nezamestnanost-v-Italii-dosahla-rekordni-urovne-7976/
  13,4%

  http://czech.ruvr.ru/news/2015_01_07/OSN-pocet-uprchliku-dosahl-v-roce-2014-rekordni-urovne-0431/
  oficiální zpráva OSN uvádí 46,3 milionu uprchlíků za rok 2014.
  Hlavní uváděný důvod války na Blízkém východě a v Africe.

 • kchodl • 8. ledna 2015

  Trhy se úplně utrhly ze řetězu – už to dávno nejsou trhy, ale „trhy“ – absolutní manipulace, s ekonomickými fundamenty to nemá nic společného. Rusko má státní dluh pod 14% HDP, rezervu asi $400 mld., celkové kumulativní dluhy na Západě pod $700 mld., obrovské strategické zásoby ingotů kovů, ropy, plynu, ovládá trh s energetickým uranem, ropa dělá jen 18% jejich rozpočtu (stejně jako např. služby a dodávky okolo jaderné energetiky). Fundamentálně vzato nemá pokles rublu ani ratingu žádný důvod. Ani odstřihnutí ruských firem od západního refinancování běžících úvěrů nemá fatální význam (v krátké době se vyřeší interně – povinný denní výkup deviz od vývozců, refinancování státními rozvojovými bankami, čínská „výpomoc“, …).

  Naproti tomu Západ je fatálně předlužený, pokles cen ropy zasáhne fatálně břidlicovou bublinu, … a dolar stoupá.

  Ve skutečnosti, jako v minulosti za Stalina, sankce Rusku pomohou. Devalvací rublu (a protisankcemi) se zbavili unií dotovaných dovozů potravin, které ničily jejich zemědělství a potravinářský průmysl, zbavili se dovozů aut, spotřebních věcí, vší konkurence domácí výroby – to je mohutný růstový impuls pro ruský průmysl. Navíc devalvací umořili vnitřní rublové dluhy firem, devalvovali rublové úspory – které jsou tak uvolněny do vnitřních investic. Má to ozdravný účinek podobně jako měna.

  Nedávno zaznělo, co všechno hodlají udělat – oddělit emisi rublů od dolaru, založit vnitřní rozvojové banky s nízkými úroky a státními zárukami, omezit (zdaněním) vývoz kapitálu a spekulace (přes DPH a exportní daň na bankovní transakce určitého typu), snížit firemní daně, zavést daňové prázdniny pro nové firmy, zavést do firemního práva paragrafy podobné holandským (což je jediná země v EU, která umožňuje startupy, crowdfundingové financování, …).

 • fajt • 8. ledna 2015

  ja nevim, ale takovy cinsky soudruh je posledni dny z Elviry docela na prasky – CB RF se v prvnim dni ataku ( i kdyz to ani nebyl nejaky masivni utok, ale zkusebni kontakt, ktery projel rublem jak nuz maslem, ze to vydesilo i Sorose ) chovala ke svemu rublu jako spravna macecha ( i kdyz i vetsinove povedomi rusu je daleko vice nastaveno dollaru nez rublu, skoro vsechny nabidky na trhu jsou muziky stanoveny a akceptovany zelenym papirkem z FEDu / dnes jeste vice / , rubl zustava menou pro niscije, negodjaje a luzry – to nezmenil ani Putin Krymem) – jak opravdu je rubl silny ( a pro svet potrebny) a CB RF odborne zpusobila a zdatna se ukaze v tomto roce … ale u sveho nejsilnejsiho spojence uz ted bankovni rada Ruska zpusobila duvodne obavy, ktere nepujdou odvalit pouhou sikovnou putinovou retorikou. ..)

 • Béda • 8. ledna 2015

  fajt,

  nejsilnější spojenec potřebuje od Rusů suroviny (byly podepsány docela významné smlouvy), vojenskou techniku a hlavně, ví že po Rusech by byl okamžitě na tapetě on. Proto ať chce anebo nechce musí RF podporovat. A platí to také opačně – RF potřebuje čínského odběratele a hlavně čínské levné zboží. Prostě se teď i perspektivně navzájem potřebují, nekladou si žádné podmínky, neintrikují proti sobě navzájem (alespoň nyní)…

 • Béda • 8. ledna 2015

  Dovětek – a oba se potřebují zbavit dolarového chomoutu a americké hrozby.

 • fajt • 8. ledna 2015

  Béda napsal

  fajt,

  nejsilnější spojenec potřebuje od Rusů suroviny (byly podepsány docela významné smlouvy), vojenskou techniku a hlavně, ví že po Rusech by byl okamžitě na tapetě on. Proto ať chce anebo nechce musí RF podporovat. A platí to také opačně – RF potřebuje čínského odběratele a hlavně čínské levné zboží. Prostě se teď i perspektivně navzájem potřebují, nekladou si žádné podmínky, neintrikují proti sobě navzájem (alespoň nyní)…

  ano, cinane nemaji zbyti, oni maji z Ruskem fyzicky i hranici a v nedavne dobe uz meli nekolik prihranicnich valecnych konfliktu, ktere staly obe strany nemalo zivotu – bych rekl, ze soucasny obchodni vztah je spise pod touto logikou, nez ciste obchodni ( a BRICSovy) – a tento vztah je pro ne v tuto dobu nevyhodny ( maji daleko za levneji nasmlouvane suroviny tr. z Afriky, kde i dost silne investovali) a stale pouze ( a dlouze) na papiru ( krom toho ve splatnosti obchodnich transakcich v narodnich menach ted dost trati hlavne cinane) … ale uvidime tento rok, americane proste nepojedou ekonomickym systemem, ktery doposavad svet znal, krom toho uvazovali i o padu sveho zadluzeneho dollaru a okamzite instalaci noveho, ktery zapadni svet uzna bez mrknutim oka ( na to stale maji politickou a vojenskou silu ) a tim by i vysachovali hlavni neamericke veritele statniho dluhu ( oni by klidne vystavili cinany situaci, kdyby museli sve pohledavky z americanu tahat jedine vojenskym zpusobem a chaos, ktery by timto v neamerickem svete vyvolali jim je uplne u zadele … proste bude jeste prca). ..)

 • kchodl • 8. ledna 2015

  Číňan určitě žádný lidumil není. Ale musí se vyzbrojit a to bez ruské vědy a průmyslu nejde. Mimo několika oborů (např. stíhačky, opajcované od Rusů) je fatálně zaostalý, 20-40 let ve všech druzích výzbroje. Papírový drak.

  Pokud to Žluťák neudělá, tak skončil, protože si ho jeho západní dlužník namaže na chleba téměř kdykoliv. Viděli jste někdo třeba dokumenty o „úspěších“ čínské kosmonautiky ? Všechno mají od Rusů, ale 40 let staré (mimo moderních skafandrů Orlan) – nosné rakety jsou kopie ruských vojenských raket ze 70. let, na jedovaté a velmi nebezpečné palivo dimetylhydrazin+kyselina dusičná (tetraoxid dusíku) – s tím si nikdo jiný než Číňani vynášet lidskou posádku netroufal, dokonce ani Rusové ne. Jejich kosmická loď je kopie staré verze Sojuzu, také 40 let starý design. A tak to mají se vším.

  Pokud by jim Rusové neprodali technologie, Amík by na ně brzy vlítnul, protože jinak dluhy umořit neumí. Stejně fatálně zpoždení jsou v energetice, materiálech, výrobě kovů, … To, že umí vyrobit (na americké lince) spotřební elektroniku, neznamená vůbec nic.

  Jinými slovy, zisk ze spojení s Ruskem má hlavně Čína. Rusko v tom tahá za ten delší kus provazu, bez ohledu na to, co o tom píše západní propaganda. Jo, Rusko nemá spotřební průmysl – jenže to o ničem podstatném nerozhoduje, to se dá vždy nakoupit – a nebo se to kupovat nemusí, jsou to zbytné věci. Všechny strategické věci si Rusové vyrábí sami, včetně elektroniky a procesorů. Čínské technologie nepotřebují – také Čína žádné zajímavé nemá (jo vyrábí ARM procesory pro spotřební elektroniku, hahaha).

 • jogín • 8. ledna 2015

  Nevím jak v ostatních oborech, ale v molekulární biologii se o žádné velké zaostalosti Číny mluvit nedá. První přečetli virus SARS a totéž platí o nebezpečné bakterii E. coli, co řádila v Německu. Průměr univerzit může být horší- spolupracovník z USA mého kolegy se odstěhoval do Číny, ale čínské časopisy s přehlednými články jsou velmi dobré a počet žurnálů s původními publikacemi prudce roste. V každém případě lejou do vědy a vzdělání spoustu peněz, zatím co u nás platí opak a peníze na vědu inkasují firmy k přebarvování svých produktů.

 • kchodl • 8. ledna 2015

  Chtěl jsem ještě dodat, že devalvace (aka „propad“) rublu je pro Rusko tak neuvěřitelně výhodný, že je klidně možné, že je to jimi iniciovaná operace.
  Kromě jiného se jim ve dvou vlnách (zjara a koncem roku) povedlo díky panice na trzích vykoupit velké podíly akcií jejich strategických podniků zpět od západních korporací a držitelů – to má a bude mít obrovský význam. Všechno, co se zdá jako zoufalá ruská improvizace a vynucené kroky, může být součást dlouhodobého plánu. Podle výsledků to tak vypadá, v širším rámci jsou to strategické kroky („ústup k Moskvě“, pak následuje Stalingrad, Kursk a Bagration). Jásání Západu mi tak přijde poněkud předčasné – probíhá předběžné dělení kůže medvěda, ale ten běhá v plné síle spokojeně po lese.

  Kromě toho, Západ bude Rusko potřebovat proti islamistům a posléze proti Číňanům, až se pokusí ovládnout celý svět – k čemuž časem jistě dojde, a pak bude stát křesťanská civilizace včetně Ruska proti Žlutým – no říkala to už Sybila :-).

 • kchodl • 8. ledna 2015

  jogin:
  Tak to je, investují velmi silně do vzdělání a vědy. Časem svět dohoní, ve všech oborech. Nicméně, v těch strategických věcech, které souvisí s obranou, jsou zatím velmi pozadu – také z toho důvodu, že na rozdíl od přístrojů na sekvencování DNA a jiných věcí, jim to nikdo (mimo Rusů) neprodá. Hodně získávají samozřejmě špionáží, je jenom otázkou času, kdy je Západ vyhodí ze strategických podniků a univerzitních programů (což už začalo).

 • Sio • 8. ledna 2015

  kchodl napsal

  Trhy se úplně utrhly ze řetězu – už to dávno nejsou trhy, ale „trhy“ – absolutní manipulace, s ekonomickými fundamenty to nemá nic společného. Rusko má státní dluh pod 14% HDP, rezervu asi $400 mld., celkové kumulativní dluhy na Západě pod $700 mld., obrovské strategické zásoby ingotů kovů, ropy, plynu, ovládá trh s energetickým uranem, ropa dělá jen 18% jejich rozpočtu (stejně jako např. služby a dodávky okolo jaderné energetiky). Fundamentálně vzato nemá pokles rublu ani ratingu žádný důvod. Ani odstřihnutí ruských firem od západního refinancování běžících úvěrů nemá fatální význam (v krátké době se vyřeší interně – povinný denní výkup deviz od vývozců, refinancování státními rozvojovými bankami, čínská „výpomoc“, …).

  Naproti tomu Západ je fatálně předlužený, pokles cen ropy zasáhne fatálně břidlicovou bublinu, … a dolar stoupá.

  Ve skutečnosti, jako v minulosti za Stalina, sankce Rusku pomohou. Devalvací rublu (a protisankcemi) se zbavili unií dotovaných dovozů potravin, které ničily jejich zemědělství a potravinářský průmysl, zbavili se dovozů aut, spotřebních věcí, vší konkurence domácí výroby – to je mohutný růstový impuls pro ruský průmysl. Navíc devalvací umořili vnitřní rublové dluhy firem, devalvovali rublové úspory – které jsou tak uvolněny do vnitřních investic. Má to ozdravný účinek podobně jako měna.

  Nedávno zaznělo, co všechno hodlají udělat – oddělit emisi rublů od dolaru, založit vnitřní rozvojové banky s nízkými úroky a státními zárukami, omezit (zdaněním) vývoz kapitálu a spekulace (přes DPH a exportní daň na bankovní transakce určitého typu), snížit firemní daně, zavést daňové prázdniny pro nové firmy, zavést do firemního práva paragrafy podobné holandským (což je jediná země v EU, která umožňuje startupy, crowdfundingové financování, …).

  Tedy, nejsem ekonom, ale tohle má hlavu a patu. Docela mě štvalo, jak tu mnozí diskutéři stahovali kalhoty, přesto, že brod byl ještě daleko. A ukazuje se, že ke stahování kalhot ani nebyl důvod. Těší mě, že moje pocity potvrzuje takový ekonom jako je autorka.

 • Sio • 8. ledna 2015

  Jo, k té manipulaci. Je to fakt legrační situace. Poté, co nejmocnější kapitalistická země má největší dluhy v komunistické Číně nastává ještě situace, kdy neos vlastně šílenými machinacemi totálně popřeli funkčnost neviditelné ruky trhu. No to jsou mi paradoxy…

 • Sio • 8. ledna 2015

  fajt napsal
  ano, cinane nemaji zbyti, oni maji z Ruskem fyzicky i hraniciav nedavne dobe uz meli nekolik prihranicnich valecnych konfliktu, ktere staly obe strany nemalo zivotu – bych rekl, ze soucasny obchodni vztah je spise pod touto logikou, nez ciste obchodni ( a BRICSovy) – a tento vztahje pro ne v tuto dobu nevyhodny ( maji daleko za levneji nasmlouvane suroviny tr. z Afriky, kde i dost silne investovali) a stale pouze ( a dlouze) na papiru ( krom toho ve splatnosti obchodnich transakcich v narodnich menach ted dost trati hlavne cinane) … ale uvidime tento rok, americane proste nepojedou ekonomickym systemem, ktery doposavad svet znal, krom toho uvazovali i o padu sveho zadluzeneho dollaru a okamzite instalaci noveho, ktery zapadni svet uzna bez mrknutim oka ( na to stale maji politickou a vojenskou silu ) a tim by i vysachovali hlavni neamericke veritele statniho dluhu ( oni by klidne vystavili cinany situaci, kdyby museli sve pohledavky z americanu tahat jedine vojenskym zpusobem a chaos, ktery by timto v neamerickemsvete vyvolali jim je uplne u zadele … proste bude jeste prca). ..)

  To máte ze své hlavy? Dost o tom pochybuji. Nějaký neo think-tank, co? Fagan?

 • Sio • 8. ledna 2015

  kchodl napsal

  Číňan určitě žádný lidumil není. Ale musí se vyzbrojit a to bez ruské vědy a průmyslu nejde. Mimo několika oborů (např. stíhačky, opajcované od Rusů) je fatálně zaostalý, 20-40 let ve všech druzích výzbroje. Papírový drak.

  Pokud to Žluťák neudělá, tak skončil, protože si ho jeho západní dlužník namaže na chleba téměř kdykoliv. Viděli jste někdo třeba dokumenty o „úspěších“ čínské kosmonautiky ? Všechno mají od Rusů, ale 40 let staré (mimo moderních skafandrů Orlan) – nosné rakety jsou kopie ruských vojenských raket ze 70. let, na jedovaté a velmi nebezpečné palivo dimetylhydrazin+kyselina dusičná (tetraoxid dusíku) – s tím si nikdo jiný než Číňani vynášet lidskou posádku netroufal, dokonce ani Rusové ne. Jejich kosmická loď je kopie staré verze Sojuzu, také 40 let starý design. A tak to mají se vším.

  Pokud by jim Rusové neprodali technologie, Amík by na ně brzy vlítnul, protože jinak dluhy umořit neumí. Stejně fatálně zpoždení jsou v energetice, materiálech, výrobě kovů, … To, že umí vyrobit (na americké lince) spotřební elektroniku, neznamená vůbec nic.

  Jinými slovy, zisk ze spojení s Ruskem má hlavně Čína. Rusko v tom tahá za ten delší kus provazu, bez ohledu na to, co o tom píše západní propaganda. Jo, Rusko nemá spotřební průmysl – jenže to o ničem podstatném nerozhoduje, to se dá vždy nakoupit – a nebo se to kupovat nemusí, jsou to zbytné věci. Všechny strategické věci si Rusové vyrábí sami, včetně elektroniky a procesorů. Čínské technologie nepotřebují – také Čína žádné zajímavé nemá (jo vyrábí ARM procesory pro spotřební elektroniku, hahaha).

  Určitě Rusy k vyzbrojení potřebují. Ale s tou technologickou zaostalostí obecně už to není, co bývalo. Realizují gigantické projekty v rekordních časech. Nedávno jsem se bavil s jedním obchodníkem, který vzpomínal nějakou gigantickou ocelárnu (mirror by mohl vědět víc). Prý zakázka 100000 tun oceli je tak malá, že ji udělali jen jaksi po známosti.
  Jelikož jsem kdysi studoval na katedře výpočetní techniky, která byla zaměřena na teorii a výzkum procesorů, tak vím, že vědecky už v osmdesátých nebyli nijak pozadu, ostatně všechno, co v té době vyšlo, bylo do několika měsíců přeloženo do ruštiny. Dělal jsem tam na mikropočítačích (tak se tenkrát říkalo mikroprocesorovým kompům) v době, kdy jsme v ČR neměli ještě ani ten srandovní kufřík PMI, co měl 1 kB RAM, hexadecimální klávesnici a display jako kalkulačka. V US se tenkrát z garážových firem profilovali dnešní giganti. Opravdu nebudou za USákama moc pozadu a myslím, že specializované superrychlé a odolné mikroprocesory, které vyvinuli pro zbraňové systémy jsou určitě unikátní. Ostatně, na čem jiném jsou asi založeny ony známé PVO S-400 a chystané vyšší?

 • Eric Jade • 8. ledna 2015

  Nejde se než smát, když tu vidím ty frky o zaostalosti čínské vědy nasbírané podle článků odhadem v 90. letech minulého století, kdy to byla i pravda. Nebo kdepak ty infa berete? Z článků v relevantních periodikách to asi nebude. No ale nejde se zas zlobit. Virtuální realita místních medií vás má přesně tam, kde je potřeba.
  A ta Sibylla je vrchol estrády :D Ale až na ní dojde, tak radši s konfuciánskými meritokratickými Žluťáky než s výběrem křesťanstva podobné váhové kategorie. ;)

 • Sio • 8. ledna 2015

  kchodl napsal

  Chtěl jsem ještě dodat, že devalvace (aka „propad“) rublu je pro Rusko tak neuvěřitelně výhodný, že je klidně možné, že je to jimi iniciovaná operace.
  Kromě jiného se jim ve dvou vlnách (zjara a koncem roku) povedlo díky panice na trzích vykoupit velké podíly akcií jejich strategických podniků zpět od západních korporací a držitelů – to má a bude mít obrovský význam. Všechno, co se zdá jako zoufalá ruská improvizace a vynucené kroky, může být součást dlouhodobého plánu. Podle výsledků to tak vypadá, v širším rámci jsou to strategické kroky („ústup k Moskvě“, pak následuje Stalingrad, Kursk a Bagration). Jásání Západu mi tak přijde poněkud předčasné – probíhá předběžné dělení kůže medvěda, ale ten běhá v plné síle spokojeně po lese.

  Kromě toho, Západ bude Rusko potřebovat proti islamistům a posléze proti Číňanům, až se pokusí ovládnout celý svět – k čemuž časem jistě dojde, a pak bude stát křesťanská civilizace včetně Ruska proti Žlutým – no říkala to už Sybila :-).

  Expanze nepatří k čínským tradicím. Ale vypadá to, že budou k ní nuceni, díky potřebě surovin. Rusko-čínská spolupráce snad ještě může vydržet i několik desítek let. I když budou mít ekonomickou převahu, a třeba časem vojenskou, jako USA, rozmyslí si zřejmě útok na dobře vyzbrojenou jadernou mocnost, jakou je Rusko nebo USA. Nejsem si jist, jak to ustojí Indie. EU upadá, ale pro Číňany je z ruky a cesta k ní vede přes Rusko. Ale také přes Indii a střední východ. V nebezpečí bude možná Mongolsko, pokud by ho chtěli Číňané anektovat. Putinův euroasijský svaz může být i v tomto hodně prospěšný.
  Jenže – základní úvaha – vyplatí se dnes ještě nějakou zemi (kromě strategických polohou) anektovat fyzicky, pokud máte k dispozici ohromnou ekonomiku za zády?

 • jaa • 8. ledna 2015

  jo, tak hned se cítím líp—-

 • petr • 8. ledna 2015

  Dobrá analýza – Horké léto 2015 http://leva-net.webnode.cz/products/horke-lleto-2015/

 • Sio • 8. ledna 2015

  petr napsal

  Dobrá analýza –Horké léto 2015 http://leva-net.webnode.cz/products/horke-lleto-2015/

  Dost husté. Už naplňujete babiččinu almaru? Pamětníci 30-tých let hovoří o tom, že proti hladu je v zimě zachraňoval hrnec sádla s chlebem, protože měli prase.

 • Sio • 8. ledna 2015

  Eric Jade napsal

  Nejde se než smát, když tu vidím ty frky o zaostalosti čínské vědy nasbírané podle článků odhadem v 90. letech minulého století, kdy to byla i pravda. Nebo kdepak ty infa berete? Z článků v relevantních periodikách to asi nebude. No ale nejde se zas zlobit. Virtuální realita místních medií vás má přesně tam, kde je potřeba.
  A ta Sibylla je vrchol estrády Ale až na ní dojde, tak radši s konfuciánskými meritokratickými Žluťáky než s výběrem křesťanstva podobné váhové kategorie.

  Vím, že jste tu dával dříve super příspěvky o Číně. Nechcete napsat vděčnému čtenářstvu něco více o stavu čínských technologií? Mě osobně by to zajímalo velmi.

 • ducatista • 8. ledna 2015

  kchodl: propad rublu (spíše řečeno volný pád) byl tak výhodný, že Rusko muselo urychleně sanovat některé banky a podniky, aby nezkrachovaly. A Putin si svolal oligarchy s velkorysou nabídkou, že jako co jsme si, to jsme si, peníze si můžete teď vyprat přímo v Rusku, zlobit se nebudu, vaše háky teď potřebuju jako sůl. A ruská Duma narychlo řešila, co dál. To jen k té „výhodnosti“. Neříkám, v něčem je nižší kurz rublu výhodný, ale to, co se dělo kolem 18.12. smrdělo velkým průserem. Takže žádná kochačka, ale krizová situace, která se hasila minutu po dvanácté. Ad vykoupení akcií po propadu kurzu – pátral jsem, pátral, ale nedopátral, jaké balíky akcií, za kolik, kdy… Tím neříkám, že to není pravda, jen je mně záhadou, že k tomuto majstrštyku nejsou dostupnější data.
  Rusko zcela jistě nezkrachuje, jak prorokují někteří debilové z pravdoláskařské úderky, ale jeho ekonomika bude potřebovat čas na zásadní zotavení. Věřím, že pod taktovkou Putina (dle mě jeden z největších státníků všech dob) se mu to opravdu podaří, ale lehký to mít firmy ani občané RF nebudou. To abych krotil přílišný optimismus některých diskutérů na OM:-)))
  Hezký den.

 • peter. • 8. ledna 2015

  Ospravedlňujem sa ale nemám to kam dať,tak to dávam sem.
  Ide totiž o to,že možno niektorí ľudia prestanú hovoriť v súvislosti s nejasnosťami okolo pádu dvojičiek WTO v NY,že všetky iné názory podopreté dôkazmi, okrem správy tzv.vyšetrovacej komisie,sú konšpiračnými teóriami.
  Kongres USA totiž požiadal Baracka Obamu,aby odtajnil 28 strán vyšetrovacieho spisu,v ktorých sa údajne hovorí o účasti Saudskej Arábie na prípravách tohoto útoku.
  http://ukraina.ru/news/20150108/1011733628.html
  Vo Francúzsku je tiež horúco,údajných atentátnikov obkľúčili a na juhu vybuchla bomba pri mešite.Horúco bude pravdepodobne v celej Európe a som zvedavý ako z toho vykorčuľujú aktivisti multikulti v Bruseli.

 • hudryper • 8. ledna 2015

  Nemám pro to jasný důkaz,ale fakt,že Obama angažoval Kisingera pro smiřovačku s Putinem a tak vyřadil ze hry Kerryho ,mi
  příjde logickým krokem poté,co významné olejářské firmy USA zaznamenaly bolestné ztráty v Rusku,zejména co se týče podílů
  na nejperspektivnějších polích současného světa – v Arktidě. Též se mi zdá,že to byla tato mocenská skupina,která vybavila
  Hollanda „odvahou“ přistát v Moskvě a upozornit Putina na připravený podraz pod cizí vlajkou. A ta druhá strana mi stále víc
  připadá jako ta,která vyvolává chaos,naposledy v Paříži. Pjakin má v tom zřejmě velkou pravdu a nám se tomu nechce věřit,
  protože nám to připadá příliš fantastické. Průběh útoku na rubl ukazuje celkem zřetelně ,že šlo v podstatě o kontrolovaný proces moskevskou Centrální bankou se značnými pohotovostními rezervami ze strany Číny (cosi jako opce)pro krajní případy. Obě
  finanční centra – ruské i čínské – si podrobně a kontrolovaně v praxi ověřily technologii a možnosti finančních útoků ze strany bansterů z London City a Wall Street. Šlo ale zatím jen o jednu bitvu, spíš zahřívací kolo, systém vykořisťování celé planety,
  tak jak ho vybudovali Rotschildové,se nenechá jen tak bourat. Určitě nás čekají ,jako bohužel účastné diváky, nejen další bitvy
  na finančním poli,ale i na poli terorismu,majdanů a otevřených agresí .Můžeme se jen modlit,aby nedošlo ke konečnému řešení
  ve zkrácené hře.

 • peter. • 8. ledna 2015

  Sio napsal
  Dost husté. Už naplňujete babiččinu almaru? Pamětníci 30-tých let hovoří o tom, že proti hladu je v zimě zachraňoval hrnec sádla s chlebem, protože měli prase.

  Manuál na prežitie vojny hovorí,že nie jeden ale dva hrnce masti(sádla),hlbokú podľa možností vybetonovanú pivnicu,sud kyslej kapusty,slaninu múku a hlavne konzervy.Najdôležitejšie je mať po ruke SA 58 alebo kalašnikova a dostatok nábojov,lebo krajom sa budú potulovať tlupy hladných ľudí,ktorí vás o zásoby budú chcieť pripraviť.To je perspektíva čo?

 • PPK • 8. ledna 2015

  Možná by bylo rozumné, podívat se na to tancování okolo trhů s devízami selským rozumem. Trh je, když někdo má zájem o něco, co jiný nabízí. Poziční rozdíl ve vzájemných výhodách a nevýhodách vztahů je tam jen v tom, kdo z nich může s uskutečněním eventuálního byznysu déle počkat a neudělat ten byznys ihned. To zaprvé. Za druhé, zatímco mnoho komodit (surovin, výrobků apod.) má svůj význam a tedy i užitkovou hodnotu pořád stejnou nebo alespoň dlouhodobou, anebo se s jejich výrobou může počkat, tak požadované množství peněz za totéž zboží se vůči jinému druhu peněz může mnohem dříve do té doby změnit. Co se ale stane, když majitel zboží řekne, „za tuhle cenu neprodám“ a počká, protože se rozhodl raději nechat zkazit zboží, než si zkazit cenu? Jistě se brzy dočká, protože s penězi jde jen platit a v době, „kdy se čeká“, jsou peníze fyzicky k ničemu. Ale mezitím i ten chleba se musí dřív nebo později jíst a s ropou a plynem se dřív nebo později musí alespoň zatopit, protože je zima. Pro byznys tedy platí, že peníze v tržních vztazích mají hodnotu JEN TEHDY, když je jejich význam a hodnota OBĚMA stranami akceptována a pro každý jednotlivý byznys dohodnutá, což dokazuje každá peněžní reforma. A byznys mezi tím může klidně fungovat jinde a s jinými zákazníky ve stylu barter zboží za zboží. Mezinárodně je tedy vždy ve výhodě majitel surovin a zboží a nikoliv majitel nějakých dolarových či jiných peněz. A s čím především mezinárodně obchodují Rusové? Prodávají snad jiným státům nějaké zelené papírky, anebo jim prodávají komodity? (BTW, peněžní reformu v roce 1953 jsem jako kluk viděl na vlastní oči. Z nakeťasených statisíců mnohým zbyl ke zrealizování pouhý zlomek během jediného dne – a to už navždy).

 • fajt • 8. ledna 2015

  Sio napsal
  To máte ze své hlavy? Dost o tom pochybuji. Nějaký neo think-tank, co? Fagan?

  jedu podle not jako dobre uplaceny subjekt – chcete taky do klubu? . ..)

 • fajt • 8. ledna 2015

  petr napsal

  Dobrá analýza –Horké léto 2015 http://leva-net.webnode.cz/products/horke-lleto-2015/

  hezky rusky pohled, taky pekne napsano, jak se ruska dusem za posledni dve desetileti az moc spojila s dollarem … ono je tady toho dost, co by se dalo pekne glosovat, ale protoze rok 2015 pojede uplne podle jinych, dosavad zvyklych pravidel, tak by to melo stejne jepici zivot – jenom si dovolim rici, ze nejvetsi slabina rusu je v soucasnosti paradoxne v jejich nejsilnejsim bohatyrovi, tedy Putinovi, kdyby se mu cokoli stalo, nemaji muzici za nej adekvatni nahradu, paradoxne jsou si toho nejvice vedomi cinane … ale nechme nastavajici geopoliticke udalosti casu, ono uz tak to bude prca, u ktere pujde o kejhak vsem. ..)

  a ve vyctu vseho potrebneho do betonoveho sklepa pro nasledny survival bychom nemeli zapomenout na to nejdulezitejsi, co je kolikrate vice nez valoun zlata – a tim je dobra palenka, to je mena k nezaplaceni … a cim vice, tim lepe. :-)

 • Béda • 8. ledna 2015

  petr napsal

  Dobrá analýza –Horké léto 2015 http://leva-net.webnode.cz/products/horke-lleto-2015/

  Souhlasím – velice dobrá analýza.

 • kchodl • 8. ledna 2015

  Eric Jade napsal

  Nejde se než smát, když tu vidím ty frky o zaostalosti čínské vědy nasbírané podle článků odhadem v 90. letech minulého století, kdy to byla i pravda. Nebo kdepak ty infa berete? Z článků v relevantních periodikách to asi nebude. No ale nejde se zas zlobit. Virtuální realita místních medií vás má přesně tam, kde je potřeba.
  A ta Sibylla je vrchol estrády Ale až na ní dojde, tak radši s konfuciánskými meritokratickými Žluťáky než s výběrem křesťanstva podobné váhové kategorie.

  Nic o zaostalé čínské vědě jsem nepsal, jen o zaostalosti v obranných technologiích (a energetických, …) – to Číňanům mimo Rusů nikdo neprodá.
  Info o tom beru přímo z praxe, minulý rok jsem v Číně byl dohromady déle než měsíc. Šlo o vývoj systémů do (civilních) družic, kde musí být radiačně odolná elektronika. Žluťáci koupili MIPS, a snaží se na tom spatlat radiačně odolný procesor. V prototypech měli šváby řady RAD6000 od BAE (nejvíce družic celosvětově má britské procesory RAD, což je design Motoroly 60k), nakonec použili radiačně odolnou verzi ruského Elbrusu (což je SPARC v8), jelikož původně projektovaný evropský kosmický SPARC nebyl ještě k dispozici (a vyšlo najevo, že jim to stejně neprodají). Všechny tyhle věci jsou základem jakékoliv vojenské elektroniky, v tom jsou žluťáci oněch příslovečných „sto let za vopicema“.
  A to je jenom malá ukázka. Další se týká materiálů (vysokoteplotních ocelí například), leteckých motorů (motory do stíhaček berou od Rusů, protože jejich kopie má životnost 4h), nanopaliv TPH do raket (proto nemají slušné ICBM, jejich systémy jedou na 30 let staré palivo co ukradli od žabožroutů), …
  Jistě Čína jde mílovými kroky, kupuje technologie po celém světě, staví úžasné věci od megaletišť, magnetických rychlovlaků, megaměst, … po obrovské tovární komplexy na cokoliv, ale vlastní technologický vývoj u nich teprve začíná.
  Že se něco změnilo, uvidíte – až vznikne například jejich vlastní procesorová architektura, zatím dokázali akorát kopírovat MIPS a ARM, které vymyslel někdo úplně jiný (totéž by neznalý mohl říci o Rusech, jenže například SPARC vyšších verzí je převážně jejich dílo, plus je celá oblast vojenské elektroniky, kde používají pouze svoje designy).

 • Irena • 8. ledna 2015

  kchodl napsal
  kchodl

  Nemohl byste si prosím odpustit ty „žluťáky“, nějak mi to kazí dojem z vašich příspěvků.

 • kchodl • 8. ledna 2015

  Irena napsal
  Nemohl byste si prosím odpustit ty „žluťáky“, nějak mi to kazí dojem z vašich příspěvků.

  Politickou korektnost nesnáším. Číňané jsou rasisti non-plu-ultra. Víte, jak říkají nám ? Bělouši, ďáblové, barbaři, bělopsi … jsou ty mírnější výrazy.

 • Neználek • 8. ledna 2015

  kchodl napsal
  Víte, jak říkají nám ? Bělouši, ďáblové, barbaři, bělopsi … jsou ty mírnější výrazy.

  No a? A co z toho je špatně?

 • kchodl • 8. ledna 2015

  Neználek napsal
  No a? A co z toho je špatně?

  Vůbec nic z toho není špatně. Je to přesné a vlastně součást legrace. Když jim říkám žluťáci, tak to také nemyslím špatně. Přesně jako oni.
  Ale někomu hyperkorektnímu to zdá se vadí. Už zakázali slovo černoch, nějak ovšem nechápu, proč není zakázané také slovo běloch. Celé je to pakárna.

 • Eric Jade • 8. ledna 2015

  Sio napsal
  Vím, že jste tu dával dříve super příspěvky o Číně. Nechcete napsat vděčnému čtenářstvu něco více o stavu čínských technologií? Mě osobně by to zajímalo velmi.

  Psával jsem. Byl to vlastně takový první impuls začít mluvit o Číně z vlastního pohledu a zkušeností (včetně té poloviny rodu, který tam mám). Pak ale došlo spíš na spolupráci s českými univerzitami a českými studenty na čínských univerzitách, občas jim pomůžu s diplomkou nebo aspoň seznámím s nějakým čínským kontaktem co jim s tím pomůže, nějaká ta přednáška apod. Ale volného času není mnoho a tak jsem musel některé aktivity omezit včetně psaní sem. Prostě mě víc naplňuje spíš ta aktivní práce s lidmi. Neberte to ale prosím nijak zle. Co se týče technologií – pro mě nejzajímavější jsou jednoznačně jejich kvantové sítě pro přenos dat a linka BJ / SH, která na tomhle principu bude co nevidět fungovat. To, že to posune bezpečnost informací na úplně jinou úroveň. Tuším, že kolem roku 2016 by chtěli mít nahoře satelit pro testování kvantové komunikace v globálním měřítku. Spolupracují na tom s Rakušáky.
  Jinak s tou expanzí Číny – pokud to nebude vyloženě nutné po holé přežití, tak nemají nejmenší důvod. Jejich expanze bude v těch klasických Chinatownech po celém světě a teď v investicích. Zatím západní univerzity hodně vydělávaly na tom, kolik těch „žluťáků“ mají ve svých týmech. Za poslední léta se ale začínají vracet domů. V tomhle ohledu doporučuju přečíst Thread of the Silkworm a The Chinese in America od Iris Chang.

 • hudryper • 8. ledna 2015

  Na dané téma jsem před chvíli obdržel mail tohoto znění :

  Zdravím, neodolám, abych nepředal jednu informaci (pro mne překvapivou, pro mnohé z vás možná už dávno známou). V jakési relaci TV (nevím už které a na jaké TV) jsem zaslechl, že v USA studuje kolem 220 tisíc čínských studentů. Nebyl jsem si jist, zda jsem něco neslyšel špatně nebo zda se nespletl moderátor (i na počet Číňanů se mně to zdálo hodně), a na webu jsem mj. vygooglil toto: Údaj se týká roku 1914/15 a je z důlvěryhodného zdroje – zpráva v systému Bloomberg.

 • Sio • 8. ledna 2015

  Eric Jade napsal
  Psával jsem. Byl to vlastně takový první impuls začít mluvit o Číně z vlastního pohledu a zkušeností (včetně té poloviny rodu, který tam mám). Pak ale došlo spíš na spolupráci s českými univerzitami a českými studenty na čínských univerzitách, občas jim pomůžu s diplomkou nebo aspoň seznámím s nějakým čínským kontaktem co jim s tím pomůže, nějaká ta přednáška apod. Ale volného času není mnoho a tak jsem musel některé aktivity omezit včetně psaní sem. Prostě mě víc naplňuje spíš ta aktivní práce s lidmi. Neberte to ale prosím nijak zle. Co se týče technologií – pro mě nejzajímavější jsou jednoznačně jejich kvantové sítě pro přenos dat a linka BJ / SH, která na tomhle principu bude co nevidět fungovat. To, že to posune bezpečnost informací na úplně jinou úroveň. Tuším, že kolem roku 2016 by chtěli mít nahoře satelit pro testování kvantové komunikace v globálním měřítku. Spolupracují na tom s Rakušáky.
  Jinak s tou expanzí Číny – pokud to nebude vyloženě nutné po holé přežití, tak nemají nejmenší důvod. Jejich expanze bude v těch klasických Chinatownech po celém světě a teď v investicích. Zatím západní univerzity hodně vydělávaly na tom, kolik těch „žluťáků“ mají ve svých týmech. Za poslední léta se ale začínají vracet domů. V tomhle ohledu doporučuju přečíst Thread of the Silkworm a The Chinese in America od Iris Chang.

  Dík za reakci. Samozřejmě to neberu nijak zle. Pište, když budete mít k tomu chuť. Jen jsem chtěl připomenout, že jsou lidi, které to zajímá, ale to asi víte. :-) Jste mě překvapil. Myslel jsem, že kvantové šiftování s použitím teleportace je něco jako hodně vzdálené sci-fi. Ten vývoj jde tak šíleně rychle … ale o zabezpečeném přenosu moc nevím, jen obecné základy ssh atd.

 • Sio • 8. ledna 2015

  hudryper napsal

  Na dané téma jsem před chvíli obdržel mail tohoto znění :

  Zdravím, neodolám, abych nepředal jednu informaci (pro mne překvapivou, pro mnohé z vás možná už dávno známou). V jakési relaci TV (nevím už které a na jaké TV) jsem zaslechl, že v USA studuje kolem 220 tisíc čínských studentů. Nebyl jsem si jist, zda jsem něco neslyšel špatně nebo zda se nespletl moderátor (i na počet Číňanů se mně to zdálo hodně), a na webu jsem mj. vygooglil toto:Údaj se týká roku 1914/15 a je z důlvěryhodného zdroje – zpráva v systému Bloomberg.

  Když jsem byl v Leningradě na VŠ, vzpomínal šéf katedry, že ještě před rozkmotřením s Čínou tam měli čínské studenty. Vychvaloval jejich píli a schopnosti, podle něj byli stělesněním ideálního studenta.

 • Sio • 8. ledna 2015

  peter. napsal
  Manuál na prežitie vojny hovorí,že nie jeden ale dva hrnce masti(sádla),hlbokú podľa možností vybetonovanú pivnicu,sud kyslej kapusty,slaninu múku a hlavne konzervy.Najdôležitejšie je mať po ruke SA 58 alebo kalašnikova a dostatok nábojov,lebo krajom sa budú potulovať tlupy hladných ľudí,ktorí vás o zásoby budú chcieť pripraviť.To je perspektíva čo?

  Pakliže dojde na sapíky, je nejlepší strategií zdrhnout. Pokud je jak a hlavně kam. Stejně se takové tlupě neubráníte.

 • petr • 8. ledna 2015

  Sio napsal
  Pakliže dojde na sapíky, je nejlepší strategií zdrhnout. Pokud je jak a hlavně kam. Stejně se takové tlupě neubráníte.

  Návody na přežití – http://www.rozpad.cz/forum/index.php

 • leho • 8. ledna 2015

  Z článku: „Rusové by museli být padlí na hlavu, aby se řádně nepřipravili. „

  Pěkná blbost. Rusové nemohou dělat vůbec nic pokud se Vladimír Vladimírovič špatně vyspí a tudíž veškeré úvahy co bude či nebude s Ruskem jsou nesmyslné. Takové úvahy by měly především brát v úvahu co se momentálně děje v hlavě Vladimíra Vladimíroviče a na tomto základě předpovídat, co se v jeho hlavě bude dít v blízké budoucnosti. A co bude až Vladimír Vladimírovič nebude? Křišťálovou kouli, prosím pěkně…

 • hudryper • 8. ledna 2015

  Sio napsal
  Jejich expanze bude v těch klasických Chinatownech po celém světě a teď v investicích. Zatím západní univerzity hodně vydělávaly na tom, kolik těch „žluťáků“ mají ve svých týmech. Za poslední léta se ale začínají vracet domů.

  K pochopení toho,že za situace,kdy Čína drží ve svém vlastnictví snad 3 biliony dolarových rezerv a z nich investuje do masového vzdělání svých mladých talentů,není zapotřebí být ekonomem. Lepší investice totiž vůbec neexistuje a je snad božím záměrem,
  když se chtěl pobavit,že k ukončení „amerického století“ poslouží univerzity a vědecká pracoviště ve Spojených státech. To je ten
  přesun těžiště světové politiky do Asie s Čínou uprostřed,nikoliv ty směšné pokusy světového prediktora přesunutím kapitálu do
  Asie si zabezpečit pokračování svého imperiálního systému a ponechat za sebou USA v podobě spálené země. Číňané nezapomněli
  své ponížení nade všechny meze,kterého se jim dostalo od bílých dlouhých nosů z Anglie , USA a samozřejmě ještě několika menších evropských zemí. Přinutit masovou konzumaci indického opia Číňany s tím,že jinak by neměli Angláni na zaplacení úžasného čínského zboží,které si dopřávaly bohatší kolonizátoři ve světě a hlavně v Anglii – to byla neskutečná genocida,kterou
  potom překonali ještě ve 30.létech Japonci.Jakou formu bude mít jejich odplata – to se teprve uvidí. Každý vstřícný krok z naší
  strany bude mít v té době tisícinásobnou cenu. Takto vidím i tolik napadanou cestu Zemana do Číny,on tam jel jako obchodník
  a vrátil se jako vysoce poctěný státník. Hlupáci,kteří si nevidí na špičku nosu ale milují kníže,co má k lidu blíže. Blbečkové !

 • petr • 8. ledna 2015

  leho napsal

  Z článku: „Rusové by museli být padlí na hlavu, aby se řádně nepřipravili. „

  Pěkná blbost. Rusové nemohou dělat vůbec nic pokud se Vladimír Vladimírovič špatně vyspí a tudíž veškeré úvahy co bude či nebude s Ruskem jsou nesmyslné. Takové úvahy by měly především brát v úvahu co se momentálně děje v hlavě Vladimíra Vladimíroviče a na tomto základě předpovídat, co se v jeho hlavě bude dít v blízké budoucnosti. A co bude až Vladimír Vladimírovič nebude? Křišťálovou kouli, prosím pěkně…

  Křišťlová koule to není , ale přeto je to zajímavé. Kartářka o Zemanovi a r. 2015 – vědma Dagmar Kroužilová http://cestyksobe.cz/bomba-rok-2015-predpoved-dagmar-k…/7866

 • fajt • 9. ledna 2015

  petr napsal
  Návody na přežití – http://www.rozpad.cz/forum/index.php

  pekny forum a pekny navod ( ve vsech detailech snad ani neproveditelny), ale k narodu, ktery by bez hyposu nedal ani den, dost zbytecny. ..)

 • Béda • 9. ledna 2015

  Čína chce investovat v Latinské Americe, jedná se o 250 miliard dolarů

  Čína: Představitelé 33 zemí Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC) se ve čtvrtek sešli v Pekingu na dvoudenním fóru. Společenství, které zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez a další levicoví vůdci oblasti vytvořili jako alternativu k regionálním sdružením vedeným Spojenými státy, představuje osminu globální ekonomiky.

  Pekingský analytik Teng Jü-wen uvedl, že Čína má zájem o nerostné zdroje i trh v latinskoamerické oblasti. „Čína chce s USA soupeřit o větší sféru vlivu v tomto regionu. Zda tato strategie vliv Spojených států oslabí, je nyní těžké posoudit,“ řekl.

  Zdroj: http://byznys.ihned.cz/c1-63351490-cina-chce-investovat-v-la

 • Sio • 9. ledna 2015

  peter. napsal

  Preekonómov
  http://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/01/09/hrochovy-denni-ruske-preklady-dnes-rozhovor-s-ekonomem-deljaginem-hodne-drsne-cteni/

  Zcela jisté je, že toho je stále moc, s čím se budou muset ve druhé studené světové válce Rusové popasovat. Nemyslím si, že Putin neví, v jakém stavu má federaci.

 • fajt • 9. ledna 2015

  peter. napsal

  Preekonómov
  http://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/01/09/hrochovy-denni-ruske-preklady-dnes-rozhovor-s-ekonomem-deljaginem-hodne-drsne-cteni/

  a se svym pohledem na soucasne Rusko neni v Rusku sam – a protoze i v samotnem Rusku je daleko vice Plotnickych nez Batmanu, tak jeste jednou napisu, ze tento rok bude i v teto zemi opravdu velka prca. ..)

 • Eric Jade • 10. ledna 2015

  Sio napsal
  Dík za reakci. Samozřejmě to neberu nijak zle. Pište, když budete mít k tomu chuť. Jen jsem chtěl připomenout, že jsou lidi, které to zajímá, ale to asi víte. Jste mě překvapil. Myslel jsem, že kvantové šiftování s použitím teleportace je něco jako hodně vzdálené sci-fi. Ten vývoj jde tak šíleně rychle … ale o zabezpečeném přenosu moc nevím, jen obecné základy ssh atd.

  Ta bezpečnost je dána podstatou kvantového přenosu dat pomocí fotonů a qubytu samotného – nejde to napíchnout aniž by dotyčný narušil tok informací a to je ihned detekováno. Dnes je to v podstatě jako dívání se na napsaný text ve skleněném sejfu. Tenhle bude mít stěny neprůhledné. To spojení Pekingu a Šanghaje se samozřejmě bude využívat pro přenos vojenských a bankovních informací.

  Určitě se najde chvilka napsat sem tam nějakou poznámku, ale horké novinky to určitě nebudou – to nemám šanci stihnout. :)