Diskuze k článku


 • racek • 21. ledna 2019

  …V jiných částech světa je energie z obnovitelných zdrojů už levnější než spalování uhlí či jádro … hezká úvaha, ale to je přece u nás také, že. Zrovna tak jako skoro všude na světě. Díky štědrým dotacím.
  Mimochodem, to procento nejbohatších existuje i v Číně a Rusku. V Rusku je poznáte snadno. V Číně je ti trochu horší. Většina z nich totiž velmi intenzivně pracuje.

 • Admirál • 22. ledna 2019

  Autor zapomněl na štěpku. Palivo budoucnosti.

  Husu si peču nejraději v atomové pícce. Vodu ohřívám v jaderné konvici.

 • idiotronic • 22. ledna 2019

  Když se chýlila doba vakuových obrazovek ke konci (presstitutky je v té době přejmenovaly na CRT),
  měly asi 50 let výroby v Československu za sebou. Tehdy vláda ČR zadotovala zahraniční firmu , aby zavedla v ČR neexistující výrobu obrazovek, alespoň tak byly dotace zdůvodněny. Když tak vláda dostala rožnovskou fabriku do obtíží,nedala jí ani korunu. Zkrachovaly obě, prodělek zůstal pěkně doma.

  Stejně existuje v ČR firma , vyrábějící solární články (Solartec) , ale dotace byly využity na dovoz z Číny.

  Výrobu vakuových slunečních kolektorů jsem viděl v Brand-Erbisdorfu (firma Narva) , kde navázala na výrobu zářivkových trubic 38 mm (pro zářivky již přes deset let nepoužívaných). Přesto vidíme, že je ekonomicky výhodnější doprava několik tisíc kilometrů z Číny a tady držet nezaměstnané (pokud vydrží nezaměstnaní generaci, zaměstnat už nejdou). Přitom výroba skla i slitin Fe-Ni pro zátav (Rokycany) existovala.
  Nakonec je těžba uhlí pro energetické účely poslední aktivitou, která dává smysl, ačkoli spalování uhlí
  zpochybňoval i sám Mendělejev. Nespálíme-li zásoby, učiní tak zahraniční majitel, který je odkoupí za část státního dluhu. Pouze energie vznikne jinde, peníze půjdou do zahraničí.

 • racek • 22. ledna 2019

  Rožnovská fabrika měla už jen jednoho odběratele v Turecku. Pak i on skončil výrobu televizí a byl konec. Ta fabrika opravdu neměla bohužel naději, i když jí chtěl pomoci kdekdo z vlády. Prostě nebylo jak a čím. Jo, docela dost o ní vím.
  Sluneční kolektory už na konci totáče vyráběl kdekdo a furt se to propagovalo v televizi. No, ani tehdy tyhle technologie neměli bez dotací naději. Ale naši ekonomové v čele s Dlouhým a Klausem propagovali elektrické přímotopy … Jo, hned věděli co s elektrickou kapacitou dělat, že. Škoda. Všeználci zase vítězili.

 • idiotronic • 23. ledna 2019

  Není náhoda, že podnikový archiv Tesly Rožnov byl první na řadě, co do skartace. Ale podnik v Hranicích vznikal v době, kdy ploché zobrazovače (ještě se zářivkami CCFL, před nástupem LED) získávaly schopnost cenové konkurence, kdežto u vakuových obrazovek technologická rezerva na zlevňování výroby neexistovala . Podobně jako náhrada žárovek úporkami, kde první miliony kusů musely být vyráběny z olovnatého skla (složitý tvar roboty nezvládly , obtíž byla v dodržení úzkého teplotního intervalu, v němž lze užívané sklo zpracovat. )
  S kompaktními zářivkami chodí do šrotu i elektronika a počet zapnutí je striktně omezen. Nejslabší vlastnost tedy je ŽIVOTNOST.
  Světelné diody ovšem rezervu ke snížení ceny měly, což EK nepochopila, ačkoli v té době již firma Nichia modré, resp. bílé diody vyráběla .Ostatně, s hlavním autorem , pozdějším nositelem Nobelovy ceny za fyziku Nakamurou byla Nichia na kordy (od firmy nakonec odešel přednášet do USA). Klíčovou výhodou LED osvětlení je ŽIVOTNOST.
  Fotovoltaika pro energetické účely vyžaduje rovněž dlouhou ŽIVOTNOST, (desítky let) , aby vyrobila energii, potřebnou ke své reprodukci, a to včetně občasných havárií (požár, povodeň).
  U solárního ohřevu vody je situace nesrovnatelně lepší .

 • Aleš • 23. ledna 2019

  racek: Jen tak okrajově. Turci se přeorientovali a místo televizí vyrábí jiné elektrospotřebiče. Jestli někomu něco říká značka BEKO. Na rozdíl od nás, kdy podobné továrny u nás jsou jen převážně německými montovnami, které využívají naší (případně ukrajinské, rumunské, slovenské, mongolské) levné pracovní síly. Např. Miele., využívají investičních pobídek, daňových prázdnin a zisky vyvádí do zahraničí. Paradoxem je, že i v těchto montovnách platí o něco lépe, než stát své řadové zaměstnance…

 • idiotronic • 23. ledna 2019

  Škoda, že autor nezmínil, že obnovitelné zdroje jsou také vyčerpatelné (přelidněním se stanou nedostupnými) . A dotace dokážou vygenerovat takové hrůzy, jako solárně-fotovoltaický ohřev vody, což je ,,topení penězi“, jak kdysi psal zmíněný Mendělejev. (např. BARATECH)

 • racek • 23. ledna 2019

  Jo, Aleši, BEKO. Holt už je to dost dávno od té události. Bylo to smutné. Jedna z největších kořistí pro pozůstalé bylo celkem 7000 láhví japonské whisky. Což uvádím jako kuriozita. Jinak to byla moc smutná událost, spousta propuštěných a pak prázdné haly které ještě nedávno … Já jsem si na ten pohled na rozdíl od dnešní otrlé mládeže nikdy nezvykl.