Jak vařila lištička kašičku na atomové bombě a dotovaném uhlí

Alibaba2

V jiných částech světa je energie z obnovitelných zdrojů už levnější než spalování uhlí či jádro a její použití má zelenou. My máme Amazon.


Nelíbí se mi, že vaříme vodu nad atomovou bombou, spalujeme uhlí, kterému jsme bez patřičné úcty říkali černé zlato a můj učitel organické chemie v šedesátých letech minulého století naříkal nad barbarstvím pálit tak cennou surovinu. Jsem přesvědčen, že bez okamžité systémové změny ztratíme Zemi a sami sebe. A protože nedosáhnu na systémovou změnu, pokusil jsem se sám o udržení mírného ohřevu Země v mezích zákona a objednal jsem si solární panel na ohřev vody od firmy Amazon.

Ano, vím, že mnoho mých přátel nemá Amazon ráda a dokonce ani lidé, kteří mými přáteli nejsou (údajně Trump), ale před lety jsem si koupil čtečku“ Kindle Light“, a miluji ji. Také jsem vzal v úvahu Naomi Klein, když formulovala svůj postoj „nebojujeme s tím, co multipodniky dělají, ale jak to dělají“. A samozřejmě proto, že Amazon.de expandoval do Čech a byl ochoten zásobovat české důvěřivce i na venkově pod názvem Amazon.cz.

Proč jsem si vybral teplou vodu?

Důvodů k rozhodnutí je vždy více, ale pomohl mi odstavec: “Vytápění a chlazení dohromady představuje téměř 50 % konečné poptávky po energii v EU“ (odstavec je z překladu přehledného shrnutí směrů energetické strategie a jejich perspektiv Atlas 2, o který se zasloužilo hnutí Duha) a taky proto, že provoz bojleru Tatramat bude brzy cenově skoro nedostupný, nehledě na to, že ho mám tam, kde jsem jenom v létě a nepotřebuji tedy Tatramaťácký ohřev koupelny a přilehlé místnosti. Řekl jsem si dost těch domád ze starých chladičů odepsaných aut, investuj.

Tož Amazon.cz vzal moje peníze a poslal mi Manita Calor, sluneční kolektor. Chlapík přijel, vyložil a odjel. Po otevření zásilky jsem vytáhl návod v italštině s chybějícími či nikdy nevyprojektovanými a nevyrobenými částmi skládačky, jak to sestavit. Vzal jsem telefon, abych zjistil, že italské číslo neexistuje, na německém předstírali, že neumí anglicky. Já jsem bohužel s němčinou na štíru. Můj přítel v Německu mi řekl, že on dostal od Amazon.de čínský výrobek s návodem v jazyku mandarín a přes velké úsilí a vynaložení času nikdy nedostal německý text, ani vysvětlení, proč tomu tak je. Po dlouhé době jsem se z Německa dozvěděl, že jsem dostal všechny součástky a v podstatě mohu být rád, že jsem rád. Arogance Amazon.cz mne skutečně zarazila. Stačilo jen uvést několik klíčových slov v angličtině na inzerci produktu. O češtině bych ani nesnil, vždyť jsme jenom pracovníci ve skladišti.

Tohle nabízí Amazon:

Tohle je od Alibaby:

V  jiných částech světa je energie z obnovitelných zdrojů už levnější než spalování uhlí či jádro a její použití má zelenou. Díky čínským špionům řádícím v Čechách a na Moravě vypadají moderní baterie na solární energii v Číně takhle:

Jestli tomu nerozumíte, zeptejte se pana Drahoše. Z venku to vypadá jako větší náklaďák. Čínská pole solárních elektráren vypadají jako pole našich baronů, jenom jsou větší a státní.

Jedno promile nejbohatších jako vládnoucí elita přesouvá finanční a morální odpovědnost za loupení, hladomory, zásobování zbraní totalitním státům, rozpoutávání válek, krachu bank na nejchudší vrstvy obyvatel. Není totiž v jejich zájmu měnit status quo, tito sociopaté nepochopí, že se nakonec svezou s námi ostatními.

Zemřeš s vědomím, že jsi udělal všechno, co jsi mohl? Nebo s tím, že jsi nechal korporace jednat za sebe a ještě platil daně na podporu těžení a užívání energie z fosilu?

Nebuď srab a řekni svým dětem, jak jsi se rozhodl!


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

8
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Autoři komentářů
racekidiotronicAlešAdmirál Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
racek
Člen
racek

…V jiných částech světa je energie z obnovitelných zdrojů už levnější než spalování uhlí či jádro … hezká úvaha, ale to je přece u nás také, že. Zrovna tak jako skoro všude na světě. Díky štědrým dotacím.
Mimochodem, to procento nejbohatších existuje i v Číně a Rusku. V Rusku je poznáte snadno. V Číně je ti trochu horší. Většina z nich totiž velmi intenzivně pracuje.

Admirál
Člen
Admirál

Autor zapomněl na štěpku. Palivo budoucnosti.

Husu si peču nejraději v atomové pícce. Vodu ohřívám v jaderné konvici.

idiotronic
Člen
idiotronic

Když se chýlila doba vakuových obrazovek ke konci (presstitutky je v té době přejmenovaly na CRT), měly asi 50 let výroby v Československu za sebou. Tehdy vláda ČR zadotovala zahraniční firmu , aby zavedla v ČR neexistující výrobu obrazovek, alespoň tak byly dotace zdůvodněny. Když tak vláda dostala rožnovskou fabriku do obtíží,nedala jí ani korunu. Zkrachovaly obě, prodělek zůstal pěkně doma. Stejně existuje v ČR firma , vyrábějící solární články (Solartec) , ale dotace byly využity na dovoz z Číny. Výrobu vakuových slunečních kolektorů jsem viděl v Brand-Erbisdorfu (firma Narva) , kde navázala na výrobu zářivkových trubic 38 mm (pro… Číst vice »

racek
Člen
racek

Rožnovská fabrika měla už jen jednoho odběratele v Turecku. Pak i on skončil výrobu televizí a byl konec. Ta fabrika opravdu neměla bohužel naději, i když jí chtěl pomoci kdekdo z vlády. Prostě nebylo jak a čím. Jo, docela dost o ní vím.
Sluneční kolektory už na konci totáče vyráběl kdekdo a furt se to propagovalo v televizi. No, ani tehdy tyhle technologie neměli bez dotací naději. Ale naši ekonomové v čele s Dlouhým a Klausem propagovali elektrické přímotopy … Jo, hned věděli co s elektrickou kapacitou dělat, že. Škoda. Všeználci zase vítězili.

idiotronic
Člen
idiotronic

Není náhoda, že podnikový archiv Tesly Rožnov byl první na řadě, co do skartace. Ale podnik v Hranicích vznikal v době, kdy ploché zobrazovače (ještě se zářivkami CCFL, před nástupem LED) získávaly schopnost cenové konkurence, kdežto u vakuových obrazovek technologická rezerva na zlevňování výroby neexistovala . Podobně jako náhrada žárovek úporkami, kde první miliony kusů musely být vyráběny z olovnatého skla (složitý tvar roboty nezvládly , obtíž byla v dodržení úzkého teplotního intervalu, v němž lze užívané sklo zpracovat. ) S kompaktními zářivkami chodí do šrotu i elektronika a počet zapnutí je striktně omezen. Nejslabší vlastnost tedy je ŽIVOTNOST. Světelné… Číst vice »

Aleš
Člen
Aleš

racek: Jen tak okrajově. Turci se přeorientovali a místo televizí vyrábí jiné elektrospotřebiče. Jestli někomu něco říká značka BEKO. Na rozdíl od nás, kdy podobné továrny u nás jsou jen převážně německými montovnami, které využívají naší (případně ukrajinské, rumunské, slovenské, mongolské) levné pracovní síly. Např. Miele., využívají investičních pobídek, daňových prázdnin a zisky vyvádí do zahraničí. Paradoxem je, že i v těchto montovnách platí o něco lépe, než stát své řadové zaměstnance…

idiotronic
Člen
idiotronic

Škoda, že autor nezmínil, že obnovitelné zdroje jsou také vyčerpatelné (přelidněním se stanou nedostupnými) . A dotace dokážou vygenerovat takové hrůzy, jako solárně-fotovoltaický ohřev vody, což je ,,topení penězi“, jak kdysi psal zmíněný Mendělejev. (např. BARATECH)

racek
Člen
racek

Jo, Aleši, BEKO. Holt už je to dost dávno od té události. Bylo to smutné. Jedna z největších kořistí pro pozůstalé bylo celkem 7000 láhví japonské whisky. Což uvádím jako kuriozita. Jinak to byla moc smutná událost, spousta propuštěných a pak prázdné haly které ještě nedávno … Já jsem si na ten pohled na rozdíl od dnešní otrlé mládeže nikdy nezvykl.