Jak vařila lištička kašičku na atomové bombě a dotovaném uhlí

Alibaba2

V jiných částech světa je energie z obnovitelných zdrojů už levnější než spalování uhlí či jádro a její použití má zelenou. My máme Amazon.


Nelíbí se mi, že vaříme vodu nad atomovou bombou, spalujeme uhlí, kterému jsme bez patřičné úcty říkali černé zlato a můj učitel organické chemie v šedesátých letech minulého století naříkal nad barbarstvím pálit tak cennou surovinu. Jsem přesvědčen, že bez okamžité systémové změny ztratíme Zemi a sami sebe. A protože nedosáhnu na systémovou změnu, pokusil jsem se sám o udržení mírného ohřevu Země v mezích zákona a objednal jsem si solární panel na ohřev vody od firmy Amazon.

Ano, vím, že mnoho mých přátel nemá Amazon ráda a dokonce ani lidé, kteří mými přáteli nejsou (údajně Trump), ale před lety jsem si koupil čtečku“ Kindle Light“, a miluji ji. Také jsem vzal v úvahu Naomi Klein, když formulovala svůj postoj „nebojujeme s tím, co multipodniky dělají, ale jak to dělají“. A samozřejmě proto, že Amazon.de expandoval do Čech a byl ochoten zásobovat české důvěřivce i na venkově pod názvem Amazon.cz.

Proč jsem si vybral teplou vodu?

Důvodů k rozhodnutí je vždy více, ale pomohl mi odstavec: “Vytápění a chlazení dohromady představuje téměř 50 % konečné poptávky po energii v EU“ (odstavec je z překladu přehledného shrnutí směrů energetické strategie a jejich perspektiv Atlas 2, o který se zasloužilo hnutí Duha) a taky proto, že provoz bojleru Tatramat bude brzy cenově skoro nedostupný, nehledě na to, že ho mám tam, kde jsem jenom v létě a nepotřebuji tedy Tatramaťácký ohřev koupelny a přilehlé místnosti. Řekl jsem si dost těch domád ze starých chladičů odepsaných aut, investuj.

Tož Amazon.cz vzal moje peníze a poslal mi Manita Calor, sluneční kolektor. Chlapík přijel, vyložil a odjel. Po otevření zásilky jsem vytáhl návod v italštině s chybějícími či nikdy nevyprojektovanými a nevyrobenými částmi skládačky, jak to sestavit. Vzal jsem telefon, abych zjistil, že italské číslo neexistuje, na německém předstírali, že neumí anglicky. Já jsem bohužel s němčinou na štíru. Můj přítel v Německu mi řekl, že on dostal od Amazon.de čínský výrobek s návodem v jazyku mandarín a přes velké úsilí a vynaložení času nikdy nedostal německý text, ani vysvětlení, proč tomu tak je. Po dlouhé době jsem se z Německa dozvěděl, že jsem dostal všechny součástky a v podstatě mohu být rád, že jsem rád. Arogance Amazon.cz mne skutečně zarazila. Stačilo jen uvést několik klíčových slov v angličtině na inzerci produktu. O češtině bych ani nesnil, vždyť jsme jenom pracovníci ve skladišti.

Tohle nabízí Amazon:

Tohle je od Alibaby:

V  jiných částech světa je energie z obnovitelných zdrojů už levnější než spalování uhlí či jádro a její použití má zelenou. Díky čínským špionům řádícím v Čechách a na Moravě vypadají moderní baterie na solární energii v Číně takhle:

Jestli tomu nerozumíte, zeptejte se pana Drahoše. Z venku to vypadá jako větší náklaďák. Čínská pole solárních elektráren vypadají jako pole našich baronů, jenom jsou větší a státní.

Jedno promile nejbohatších jako vládnoucí elita přesouvá finanční a morální odpovědnost za loupení, hladomory, zásobování zbraní totalitním státům, rozpoutávání válek, krachu bank na nejchudší vrstvy obyvatel. Není totiž v jejich zájmu měnit status quo, tito sociopaté nepochopí, že se nakonec svezou s námi ostatními.

Zemřeš s vědomím, že jsi udělal všechno, co jsi mohl? Nebo s tím, že jsi nechal korporace jednat za sebe a ještě platil daně na podporu těžení a užívání energie z fosilu?

Nebuď srab a řekni svým dětem, jak jsi se rozhodl!


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
21. 1. 2019 21:53

…V jiných částech světa je energie z obnovitelných zdrojů už levnější než spalování uhlí či jádro … hezká úvaha, ale to je přece u nás také, že. Zrovna tak jako skoro všude na světě. Díky štědrým dotacím.
Mimochodem, to procento nejbohatších existuje i v Číně a Rusku. V Rusku je poznáte snadno. V Číně je ti trochu horší. Většina z nich totiž velmi intenzivně pracuje.

Admirál
Admirál
22. 1. 2019 7:11

Autor zapomněl na štěpku. Palivo budoucnosti.

Husu si peču nejraději v atomové pícce. Vodu ohřívám v jaderné konvici.

idiotronic
idiotronic
22. 1. 2019 12:33

Když se chýlila doba vakuových obrazovek ke konci (presstitutky je v té době přejmenovaly na CRT), měly asi 50 let výroby v Československu za sebou. Tehdy vláda ČR zadotovala zahraniční firmu , aby zavedla v ČR neexistující výrobu obrazovek, alespoň tak byly dotace zdůvodněny. Když tak vláda dostala rožnovskou fabriku do obtíží,nedala jí ani korunu. Zkrachovaly obě, prodělek zůstal pěkně doma. Stejně existuje v ČR firma , vyrábějící solární články (Solartec) , ale dotace byly využity na dovoz z Číny. Výrobu vakuových slunečních kolektorů jsem viděl v Brand-Erbisdorfu (firma Narva) , kde navázala na výrobu zářivkových trubic 38 mm (pro… Číst vice »

racek
racek
22. 1. 2019 21:31

Rožnovská fabrika měla už jen jednoho odběratele v Turecku. Pak i on skončil výrobu televizí a byl konec. Ta fabrika opravdu neměla bohužel naději, i když jí chtěl pomoci kdekdo z vlády. Prostě nebylo jak a čím. Jo, docela dost o ní vím.
Sluneční kolektory už na konci totáče vyráběl kdekdo a furt se to propagovalo v televizi. No, ani tehdy tyhle technologie neměli bez dotací naději. Ale naši ekonomové v čele s Dlouhým a Klausem propagovali elektrické přímotopy … Jo, hned věděli co s elektrickou kapacitou dělat, že. Škoda. Všeználci zase vítězili.

idiotronic
idiotronic
23. 1. 2019 3:49

Není náhoda, že podnikový archiv Tesly Rožnov byl první na řadě, co do skartace. Ale podnik v Hranicích vznikal v době, kdy ploché zobrazovače (ještě se zářivkami CCFL, před nástupem LED) získávaly schopnost cenové konkurence, kdežto u vakuových obrazovek technologická rezerva na zlevňování výroby neexistovala . Podobně jako náhrada žárovek úporkami, kde první miliony kusů musely být vyráběny z olovnatého skla (složitý tvar roboty nezvládly , obtíž byla v dodržení úzkého teplotního intervalu, v němž lze užívané sklo zpracovat. ) S kompaktními zářivkami chodí do šrotu i elektronika a počet zapnutí je striktně omezen. Nejslabší vlastnost tedy je ŽIVOTNOST. Světelné… Číst vice »

Aleš
Aleš
23. 1. 2019 6:38

racek: Jen tak okrajově. Turci se přeorientovali a místo televizí vyrábí jiné elektrospotřebiče. Jestli někomu něco říká značka BEKO. Na rozdíl od nás, kdy podobné továrny u nás jsou jen převážně německými montovnami, které využívají naší (případně ukrajinské, rumunské, slovenské, mongolské) levné pracovní síly. Např. Miele., využívají investičních pobídek, daňových prázdnin a zisky vyvádí do zahraničí. Paradoxem je, že i v těchto montovnách platí o něco lépe, než stát své řadové zaměstnance…

idiotronic
idiotronic
23. 1. 2019 13:42

Škoda, že autor nezmínil, že obnovitelné zdroje jsou také vyčerpatelné (přelidněním se stanou nedostupnými) . A dotace dokážou vygenerovat takové hrůzy, jako solárně-fotovoltaický ohřev vody, což je ,,topení penězi“, jak kdysi psal zmíněný Mendělejev. (např. BARATECH)

racek
racek
23. 1. 2019 22:59

Jo, Aleši, BEKO. Holt už je to dost dávno od té události. Bylo to smutné. Jedna z největších kořistí pro pozůstalé bylo celkem 7000 láhví japonské whisky. Což uvádím jako kuriozita. Jinak to byla moc smutná událost, spousta propuštěných a pak prázdné haly které ještě nedávno … Já jsem si na ten pohled na rozdíl od dnešní otrlé mládeže nikdy nezvykl.