Diskuze k článku


 • Sio • 13. února 2015

  Hmm, pokud někdo říká něco z hlavy a neověřuje si každý výrok u puristických historiků, tak určitě hned úmyslně lže. A prý by měl ten článek dohledat.
  Tak dobře.
  Pavle Letko, dohledávejte. Myslím, že vaše věta „Později Miloš Zeman přiznal, že si čísla vymyslel, aby připoutal pozornost.“ je lež. Takže kde, kdy, svědci a pěkně černé na bílém, ať víme, že nejste lhář.

 • Sio • 13. února 2015

  No a příklad manipulace s daty – jistě ne úmyslně?
  Odkaz daný autorem:
  Československo se za posledních dvacet let ocitlo z 22. na 72. místě ve světě pokud jde o podíl výdajů na vzdělání na národním důchodu. Podíl vysokoškolsky vzdělaných osob z celkového počtu obyvatelstva činí 6 %, takže jsme na 49. místě na světě, dokonce nás předstihuje Nepál se 7 %. Máme největší úmrtnost dospělé populace v Evropě, spadem škodlivin na kilometr čtvereční jsme bezkonkurenčně na prvním místě v Evropě. První místo máme i pokud jde o úmrtnost dospělých mužů a na prvním místě jsou to zejména onkologické choroby, na něž umírají muži i ženy.
  Citát v článku:
  „Československo se za posledních dvacet let ocitlo z 22. na 72. místě ve světě pokud jde o podíl výdajů na vzdělání na národním důchodu ….takže jsme na 49. místě na světě, dokonce nás předstihuje Nepál se 7 %. Máme největší úmrtnost dospělé populace v Evropě, …“
  ..
  Z citátu v článku jsem nabyl dojmu, že Nepál vydal 7% HDP na vzdělání (to by bylo úctyhodné procento) a Československo méně.
  Nicméně těch 7% se týká podílu VŠ vzdělaných osob v populaci ne % z HDP.
  Takže – prizmatem myšlení autora se zeptám autora.
  Vynechal jste to schválně a tím změnil význam textu nebo jde jen o chybu, kterou vy byste zřejmě Zemanovi neprominul, ale jistě byste rád, abycho ji u vás pominuli?

 • lomikel • 13. února 2015

  no divnej clanek
  je to tenhle pavel letko ?
  http://news.e-republika.cz/article2332-Debatni-klub-o-Mnichovske-dohod-Pavel-Letko-Toma-Krystlik
  Pavel Letko, křesťanský pacifista, zakladatel internetových stránek pacifismus.cz a redaktor internetového deníku e-republika

  http://www.pacifismus.cz/
  Sedm důvodů proč být či nebýt pacifistou
  1) kdo by zastavil Hitlera?
  Hitlera by nejúčinněji zastavili pacifisté. Nevolili by jej, jeho vojácký přístup, praštěná pohanská mystika a vůbec celé jeho vystupování by je odpuzovalo. V konečném důsledku by nešli na vojnu, podobně jako Svědkové Jehovovi. Zastavili by jej také pacifisté v USA, Británii, Francii, Rusku atd. Vždyť jakou záminku by hledal pro budování armády když jinde by armádu neměli? Každopádně čím více pacifistů, tím méně zavražděných. Plný počet pacifistů by ušetřil nějakých 60 000 000 obětí II. světové války. Taková obrana, myslím, stojí za to.

  jestli ano tak myslim neni co resit ..

 • Argento • 13. února 2015

  Kdysi Karel Kyncl dopisovatel ČRo z Londýna pronesl tuto stále platnou frázi:,, Prolhat se k pravdě je asi stejně tak nemožné,jako proonanovat se k dítěti !“ K tomu není nutno říkat více.

 • mirror • 14. února 2015

  Mám několik pochybovačných poznámek. Nerozumím tvrzení, že jsme za bolševiků měli největší úmrtnost dospělé populace v Evropě. Autor tím chtěl naznačit, že někteří dospělí lidé v demokratických zemích neumírají? S vysokoškolským vzděláním také káže bludy. Za vysokoškolské vzdělání lze nyní považovat jen doktorandské vzdělání. Magisterské vzdělání pokleslo na úroveň středoškolského a dřívější magisterské úrovně dosahují jen doktorandi. To znamená, že nový režim musí dávat na vysokoškolské vzdělání mnohem méně, než dávali komunisté. Máme prý nejvíce doktorandů na 100 tisíc obyvatel v Evropě, ale jejich počet bude determinovat jejich nižší kvalitu oproti zemím, kde je získání titulu PhD přísně výběrové.

  Výmluvy na neschvalování vstupu cizích vojsk k nám také neberu. Nastoupil jsem těsně po prověrkách a přísahám, že se mne nikdo nikdy neptal, zda vstup cizích vojsk schvaluji. Všichni moji kolegové bez rozdílu věku vstup vojsk neschvalovali, jen o tom netelefonovali do RFE a na schůzích neřečnili. Komunisté mlčeli. S mladými inženýry se u nás v ústavu oficiálně o politice nemluvilo. Proč také, když by se dozvěděli, co už dávno věděli? Zeman vstoupil do strany těsně po skončení studia. Z příkladů kolem sebe vím, že po prověrkách takovým lidem rušili členství. Jeden kolega měl otce předsedou okresního národního výboru a také stranu opustil. Do strany vstoupil za studií, tak mu členství zrušili. Nevím, zda ho vyloučili nebo mu zrušili členství. Po sametu mu to pomohlo, protože mohl privatizovat a tak byl odškodněn. Pro nás tehdy mladé platilo, že musíme tvrdě odborně pracovat a dbát o svou kvalifikaci. V oddělení jsem měl svoje místo, protože šéf ode mne dostával užitečnou práci, kterou se zase vykazoval svému šéfovi, atd.. Zeman nic do revoluce užitečného asi nevyplodil.

 • mirror • 14. února 2015

  pokračování

  Možná, že to bylo jinde jinak. Severomoravský kraj měl pověst ideologicky nejzarputilejšího kraje. Praha prý byla volnější.

 • humbru • 14. února 2015

  Pamatuji si na onen Zemanův článek tuším v Technickém týdeníku. Byl u nás ve fabrice nějakou dobu pověšen na nástěnce. Teprve později jsem se dozvěděl, že %počtu VŠ vzdělaných v Nepálu se počítalo z počtu gramotných.
  Mám Zemana rád, ale toto mu nemohu stále zapomenout.

 • Sio • 15. února 2015

  humbru napsal

  Pamatuji si na onen Zemanův článek tuším v Technickém týdeníku. Byl u nás ve fabrice nějakou dobu pověšen na nástěnce. Teprve později jsem se dozvěděl, že %počtu VŠ vzdělaných v Nepálu se počítalo z počtu gramotných.
  Mám Zemana rád, ale toto mu nemohu stále zapomenout.

  To byla doba, kdy jsme všichni měli o západě idealizované představy a myslím, že i Zeman. Dnes máme VŠ až příliš vysoké procento a Zeman to nedávno kritizoval. Taky mu to došlo.

 • Béda • 15. února 2015

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Westinghouse-odpovida-na-dulezitou-otazku-ohledne-jaderneho-paliva-v-Cesku-362130/diskuse

  „…Americko-japonská společnost Westinghouse Electric Company, která do roku 2010 dodávala palivo do Jaderné elektrárny Temelín a která se účastnila i loni zrušeného tendru na její dostavbu, tvrdí, že Česká republika nepotřebuje závod na výrobu jaderného paliva. Hrozí, že by se tím uzavřela dalším dodavatelům paliva. „Česko by se mohlo stát uzavřeným trhem,“ řekl ČTK ředitel Westinghouse v ČR Pavel Janík…“ Co má co kecat do české jaderné energetiky nějaká japonsko-americká firma?

 • mirror • 15. února 2015

  Béda napsal
  Co má co kecat do české jaderné energetiky nějaká japonsko-americká firma?

  Až se podepíše vládou doporučená smlouva TTIP, pak nám to zatrhnou a budeme po arbitráži platit jak mourovatí, že jsme jim ohrozili jejich zisky.