Diskuze k článku


 • bbb • 17. ledna 2015

  Nic se nejí tak horké,…

 • fajt • 17. ledna 2015

  ohledne Ukrajiny a ruskeho plynu neni Rusko bez viny – jak dlouho nechalo kradeze sveho plynu na ukrajinskem uzemi skoro bez povsimnuti, v podstate svym zlodejum pomohlo vybudovat jejich dnesni sebevedomi a pocit, ze nejde ani o kradez ( tedy kriminalni cin) , ale o naprosto legalni cinnost ( dokonce povinnou dotaci) – Evropa tento ukrajinsky doslova folklor banderovcum jenom potvrdila a vzala na vedomi jako obvykly ( Rusy tolerovany) obchodni vztah ( samozrejme z toho taky poradne tezila ) – pokud chce Rusko odnaucit Ukrajince krast, tak jim musi plyn vzit cely bezezbytku ( a musi jim to rici jasne a akci provest transparentne ) a ne si jenom hrat nahoru dolu s plynovym koutem. ..)

 • Irena • 17. ledna 2015

  fajt napsal

  ohledne Ukrajiny a ruskeho plynu neni Rusko bez viny – jak dlouho nechalo kradeze sveho plynu na ukrajinskem uzemi skoro bez povsimnuti, v podstate svym zlodejum pomohlo vybudovat jejich dnesni sebevedomi a pocit, ze nejde ani o kradez ( tedy kriminalni cin) , ale o naprosto legalni cinnost ( dokonce povinnou dotaci) – Evropatento ukrajinsky doslova folklor banderovcum jenom potvrdila a vzala na vedomi jako obvykly ( Rusy tolerovany)obchodni vztah ( samozrejme z toho taky poradne tezila ) – pokud chce Rusko odnaucit Ukrajince krast, tak jim musi plyn vzit cely bezezbytku ( a musi jim to rici jasne a akci provest transparentne )a ne si jenom hrat nahoru dolu s plynovym koutem. ..)

  Přece je nechce odnaučit krást, kristepane, dělá to z úplně jiných důvodů… Je to jasný vzkaz Evropě a máslo na hlavě má právě ta Evropa a to ve všech ohledech.

 • fajt • 17. ledna 2015

  asi vas, Ireno, nepotesim, ale ja vidim Vladimira Vladimirovice jako ruskeho Klause, ktery umi daleko lepe komunikovat se svym okolim a svetem nez Vaclav, ale vysledek bude nakonec v podstate stejny … nova civilizace, ktera se buduje starou politikou a politikarenim ( propagandu nechme stranou ) nemuze donest kyzenou zmenu, snad jenom kosmeticke upravy stareho poradku ( a pouze geografickou zmenu centra dobre zname moci). ..)

 • Irena • 17. ledna 2015

  fajt napsal

  asi vas, Ireno,nepotesim, ale ja vidim Vladimira Vladimirovice jako ruskeho Klause, ktery umi daleko lepe komunikovat se svym okolim a svetem nez Vaclav, ale vysledek bude nakonecv podstate stejny … nova civilizace, ktera se buduje starou politikou a politikarenim ( propagandu nechme stranou ) nemuze donest kyzenou zmenu, snad jenom kosmeticke upravy stareho poradku ( a pouze geografickou zmenu centra dobre zname moci). ..)

  Vemte si brýle a podívejte se, jaké výsledky po sobě zanechal Klaus a jaké VVP.

 • fajt • 17. ledna 2015

  Irena napsal
  Vemte si brýle a podívejte se, jaké výsledky po sobě zanechal Klaus a jaké VVP.

  http://politikus.ru/articles/40514-pochemu-pravda-na-storone-rossii.html – vidim co vidim ( nikoho nepresvedcuju, natoz, abych ho lamal pres koleno) … pamatuji zacatky, yes we can, a poblouzneni i relativne myslicich ( dnes se k tomu nehlasi, natoz , aby nesli dusledky a se sebou a s marasmem sve slepoty neco udelali) , takze necekam v ostatnich pripadech neco jineho – vice se tim neminim zaobirat ( proste, kdo chce kam, chuj s tim) . ..)

  preji vam pekny den a nebo vecer. ..)

 • Amenre • 17. ledna 2015

  Ukrajince nelze odnaučit krást.
  Prostě když ten plyn přes ne nepůjde, tak nic neukradnou.

 • Viky • 17. ledna 2015

  Ach jo. Současný „Blue Stream“ by něco takového nepřenesl a navíc je přímo určen pro Turecko. S pokládkou „Blue Stream II“ jako náhradou nerealizovaného „South Streamu“ se teprve započalo, takže nevím jak do něj něco přesměrovat. Že něco takového nastane, to celkem nepochybuji. Ale nejdřív je potřeba jej dostavět. A taky je potřeba realizovat navazující infrastrukturu v Řecku ta taky jaksi neexistuje. Na rozdíl od „South Streamu“ se na tomhle RF nehodlá podílet, což znamená, že nebude mít majetkový podíl na plynovodu a infrastruktuře v EU (když už je to takový bezpečnostně-energetický problém pro EU), na druhé straně bude muset každý zájemnce z EU platit sám, takže to bude dražší.
  Což znamená, že někdo něco blbě pochopil. nelze přesměrovat plyn do vytíženého plynovodu a do nepostaveného už vůbec ne. Pokud ovšem nezačnou Evropané urychleně jednat, může turecká strana kapacitu stavěného plynovodu využít pro jiné koncové uživatele. V tom intrika opravdu je. Jinak – přes Ukr. proudí v současnu přibližně 40 procent současného vývozu ruského plynu pro další eurospotřebitele.

 • Sio • 18. ledna 2015

  Viky napsal

  Ach jo. Současný „Blue Stream“ by něco takového nepřenesl a navíc je přímo určen pro Turecko. Spokládkou „Blue Stream II“ jako náhradou nerealizovaného „South Streamu“ se teprve započalo, takže nevím jak do něj něco přesměrovat. Že něco takového nastane, to celkem nepochybuji. Ale nejdřív je potřeba jej dostavět. A taky je potřeba realizovat navazující infrastrukturu v Řecku ta taky jaksi neexistuje. Na rozdíl od „South Streamu“ se na tomhle RF nehodlá podílet, což znamená, že nebude mít majetkový podíl na plynovodu a infrastruktuře v EU (když už je to takový bezpečnostně-energetický problém pro EU), na druhé straně bude muset každý zájemnce z EU platit sám, takže to bude dražší.
  Což znamená, že někdo něco blbě pochopil. nelze přesměrovat plyn do vytíženého plynovodu a do nepostaveného už vůbec ne. Pokud ovšem nezačnou Evropané urychleně jednat, může turecká strana kapacitu stavěného plynovodu využít pro jiné koncové uživatele. V tom intrika opravdu je. Jinak – přes Ukr. proudí v současnu přibližně 40 procent současného vývozuruského plynu pro další eurospotřebitele.

  Evropa má zásoby plynu, které jí umožní přežít zimu, tj. asi 3 měsíce, možná i více, když bude fungovat severní potok. Takže nějaký čas na přípravu infrastruktury tu je. Možná je výhodnější a možná i nevyhnutelné, aby EU zaplatila každý kubík, který příjde na Ukrajinu za ruskou hranicí. Rozdíl si pak EU bude na Ukrajině vymáhat sama. Politici EU si pak snad rozmyslí, zda nechají kyjevský režim bez kontroly. Není problém přitlačit na Kyjev tak, aby každý ventil na Ukrajině byl kontrolován lidmi s EU, ne?
  Připadá mi to celé jako velmi chytrý tah Putina, který může rozeštvat EU a Ukrajinu.
  Každopádně, vsadil bych na to, že plyn bude dražší, což logicky zvedne ceny všech energií v EU.

 • Alena • 18. ledna 2015

  Evropa bude vyjednávat o plynu s Tureckem, které vyzbrojuje ISIS a zároveň bude proti Islamistům bojovat?

 • Viky • 18. ledna 2015

  Sio, RF tak snadno a rychle „kohout“ nezavře. Existují kontrakty, existují sankční ustanovení. Evropa potřebuje plyn, a RF ho potřebuje exportovat. jednoduchá rovnice plyn x peníze. RF Ukrajinu potřebuje nejen jako tranzitní zemi, ale současně jako jakýsi nárazník. Když se tyhle plynovody budovaly neoddělovala se tranzitní a zásobovací funkce, taky by to bylo drahé a nesmyslné v daném prostředí a době. Když se poměry změnily, postavilo rusko na všech plynovodových přechodech měřící stanice, protože holt je to jiná jurisdikce, ekonomika atd. Samozřejmě tedy „ví“ kolik plynu odchází. /v ČRo tvrdil nějaký odporník, že to neví, jistěže ví/ dál už ale je možné kontrolovat pouze výstupy z původního sov. prostoru. Kdyby věci fungovaly alespoň trochu normálně, tak by se takto dala uskutečňovat kontrola. Jenže do toho vstupují „reverzní dodávky“, „virtuální reverz“, a také schéma tranzitních plateb. Jak to funguje? poměrně složitě. Jednotlivý odběratel má na základě různých kritérií kontrahovánu vlastní cenu. Vzorec tvorby ceny je v podstatě jednotný, ale dál se postupuje systémem různých slev a bonusů. Takže vezměme dvě tranzitně-cílové země Slovensko a Polsko. Kontraktní cena plynu pro Polsko je vůbec nejvyšší cenou pro evropské odběratele, cena tranzitu je pak odvozena od ceny plynu, takže se tranzitem kompenzuje vysoká cena pro poláky. Slovensko má výhodu bonusu za výhradní dodávky a tranzit je placen paušálem v objemu x% maximálního možného (myslím 80%) takže taky výhodné, ale jinak. Kdyby RF připustila platbu franco hranice RF, nastaly by problémy s odečtem, protože nenavazuje jeden nebo dva plynovody, ale síť, a podstatně by se zhoršila ruská možnost tvořit vlastní cenovou politiku pro koncové uživatele. Proto také RF Ukr. straně dosud ledacos trpí. Z toho co

 • Viky • 18. ledna 2015

  pokr./ jsem napsal by mohlo být pochopitelné, že něco jako „virtuální reverz“ ruskou stranu docela štve, protože pokud poskytne Německo „virtuálně“ reverzem plyn Ukrajině, zůstane plyn ve skutečnosti na Ukrajině a současně za něj rusové zaplatí tranzit přes Polsko, ale také přes Ukrajinu, takže Ukrajina dostane jak plyn, tak ještě i zaplaceno za neuskutečněný tranzit. Kontrolu jednotlivých propustí a měřících stanic ruskou stranou nespěchají dovolit. Pochopitelně. A proto taky nespěchají využít možnosti kontroly na ruské straně přechodu plynu na Ukrajinu. Museli by umožnit totéž. A najednou by bylo zřejmé, že kromě plynovodu vede přes Ukrajinu i penězovod z kterého se cestou přiživují tu Ukrajinci, tu Poláci. Při tlaku na RF z polské strany při původním plánování „Nord Streamu“ přece nešlo o ukrajinský stát, který by dostal tranzitní poplatky, ale o spojenectví polských a ukrajinských oligarchických skupin při rozšíření kšeftíku.
  Ne, Sio, RF tak snadno kohout nezavře, ale na změně poměrů pilně pracuje.

 • Sio • 18. ledna 2015

  Viki, chtěl jsem jen říci, že podle mého názoru nebude letošní zima problémem vzhledem k zásobám a North Streamu, takže okamžitý vydírací potenciál tu není.
  Jestli to Rusové zavřou teď, po splnění kontraktů třeba za rok, to nevím. Mám dojem, že je to trochu ruské bububu a očekává se, že se EU bude nějak snažit s Rusy domluvit, než přistoupí ke stavění infrastruktury do Turecka.
  Jistě může dojít a asi dochází k těm virtuálním reverzům, ale technické prostředky, jak tomu zabránit jistě existují, pokud padne rozhodnutí. Je to otevřená hra, Rusové také nemusí na Ukrajinu přímým potrubím dodat vůbec nic. Co pak? Virtuání reverzy budou znemožněny.
  Samozřejmě se v tom pohybují šílené prachy a zájmy oligarchů, jak říkáte, takže těžko říct, kam to dojde.

 • Quin • 18. ledna 2015

  „Washington bude bez evropského krytí stát na světové scéně coby válečný kriminální agresor sám a osamělý.“
  Už aby to bylo.

 • Viky • 19. ledna 2015

  Sio, snad si mou odpověď přečtete, t.j. nezapadne. Evropa (EU) není rozhodně na dodávkách ruského plynu závislá. To je hodně ošklivý omyl. Její spotřeba plynu je většinově kryta jinými zdroji než jsou ruské. Navíc musíme položit zásadní otázku : která Evropa!?! Protože Slovensko nebo Maďarsko jsou zásadně na ruském plynu závislé a naopak staré země eurosojůzu prakticky ne. To se to mává fanglí v Brůseru (podle vzoru průser), když jim nehrozí od ukrajinských komplikací vůbec nic. (kromě snad sestřelení civilního letadla, ale to bylo stejně malajských pirátů). I kdyby nastal kolaps dodávek přes Ukrajinu, na cenu energií v Evropě to nebude mít zásadní vliv. Na „nás“ (závislé) by to cenový vliv mít mohlo, protože ostatní zdroje jsou vytížené, nebo o dost dražší. Dále je potřeba uvést, že cena plynu se tak docela nevytváří trhem (t.j. poptávkou a nabídkou v přímé formě), ale odvozuje se od ceny ropy a teprve pak se do děje vkládá nabídka a poptávka. Takže události na trhu ropy během posledního roku by mohly mít vliv na snižování ceny plynu pro kontrakty. I kdyby tranzit plynu přes Ukrajinu totálně zkolaboval. Pro nás by to sice znamenalo tlak na zdražení, pro západnější část evropy nikoli. Jenže… Jenže za poslední rok se norská těžba snížila a nikdo Vám neřekne, nakolik je to způsobeno vstupem rusů na trh, (ne) potřebou ekonomiky, nebo taky reálným problémem dostupnosti tohoto plynu pro těžbu. A tohle všechno by mohlo na tvorbu ceny mít vliv.
  Technické prostředky, kontrola? Dívejte, Sio, to by technicky bylo možné i dnes. (jenomže) zatímco plyn patří dle kontraktu ruské straně, tak zařízení patří ukrajinskému právnímu subjektu a ten prostě a jednoduše nedovolí kontrolu zacházení s plynem na Ukrajině. Protože by to byl vstup do jejího vlastnického práva. EU? :-))))