Diskuze k článku


 • Béda • 21. května 2017

  …..První zahraniční cesta
  Trump v sobotu v Rijádu zahájil své první zahraniční turné v prezidentském úřadu.

  Spojené státy a Saúdská Arábie podepsaly dohody ve zbrojní a hospodářské oblasti za bezmála čtyři sta miliard dolarů (přes devět bilionů korun). Saúdové například koupí 150 vojenských vrtulníků Blackhawk v hodnotě 6 miliard dolarů.

  Podle amerických médií jde o největší zbrojní kontrakt v historii USA. Dohody mají podle ministra zahraničí Rexe Tillersona pomoci „vyvážit“ vliv Íránu, který je v oblasti hlavním rivalem Saúdské Arábie.

  Z Rijádu Trump zamíří do Izraele a na palestinská území a také do Vatikánu. Po setkání s představiteli islámu, judaismu a křesťanství ho čeká také jednání s představiteli Evropské unie a summit Severoatlantické aliance.

  https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/trump-predvedl-savlovy-tanec-saudum-bude-prednaset-o-islamu-31735?dop-ab-variant=&seq-no=2&source=hp

 • Béda • 21. května 2017

  Thttps://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/438433-trump-v-projevu-k-arabskym-vudcum-bojujte-s-terorem-jste-skveli-za-vsechno-muze-iran.html

  Trump v projevu k arabským vůdcům: Bojujte s terorem, jste skvělí, za všechno může Írán
  Americký prezident Donald Trump v neděli v saúdskoarabském Rijádu vyzval v projevu přítomné lídry 55 arabských a muslimských států, aby převzali iniciativu a sami bojovali proti terorismu, který brzdí velký potenciál blízkovýchodního regionu. V proslovu, který chvílemi působil až lísavým dojmem zejména směrem k hostitelské Saúdské Arábii, přitom veškerou vinu za násilí v oblasti připsal Íránu.

  Trump svůj proslov na arabsko-americkém summitu v Rijádu zahájil slovy díků k hostitelům za vřelé přijetí, Saúdskou Arábii označil za skvělou zemi a zdůraznil, že Amerika se nesnaží vnucovat svůj způsob života ostatním, ale chce nabídnout spolupráci. Vyzdvihl zejména obchodní spolupráci s „úžasnými přáteli a spojenci“ a zmínil čerstvě podepsanou dohodu o investici ve výši 400 miliard dolarů. Její součástí je i zakázka amerických zbraní pro Rijád v hodnotě 100 miliard dolarů….

  Viník jasný: Írán
  Ohledně odpovědnosti za nestabilitu na Blízkém východě má pak Trump zcela jasno, vinil z něj výhradně Írán. Ten podle něj trénuje spřízněné milice a financuje jim zbraně, které rozsévají zkázu a chaos v oblasti. Šíitský Írán rovněž podle prezidenta povzbuzuje syrského vůdce Bašára Asada „k nepopsatelným zločinům“.

  Ani slovem se přitom nezmínil o tom, že teroristické skupiny Islámský stát, Al-Káida či Džabhat al-Fatah aš-Šám (někdejší Fronta An-Nusra) působící v Iráku a Sýrii vyznávají sunnitskou ideologii a právě v Saúdské Arábii či v Turecku, které Trump ve svém projevu velebil, nacházejí finanční zázemí….

 • Dana • 21. května 2017

  Preesident B.Obama podlezal islamu jako celku, nezohlednoval, ze v islamskem svete jsou dva ruzne smery, ktere spolu bojuji uz od zacatku expanse viry. Jiste je zadouci, v dobach, kdy se lame chleba, aby se Spojene Staty priklonily k te privetivejsi strane isalmu, zvlaste, kdyz je to moralne tolerovatelne a take vyhodne ekonomicky..Uz nejsme budovatele narodu, protoze to nefunguje ve svete, ktery ma jine hodnoty. Taky nejde o nejake vymahani mezinarodnich lidskopravnich kauz, ci snazit se menit arabsky kulturni system u nich, ale myslim, ze jde o to, jak omezit roztahovacnost islamu tam, kde je to mozne.. Ze zkusenosti vim, ze islam se propaguje nejlepe tam, kde je nejmensi odpor. Politika vuci islamu pak samozrejme zavisi na jednotlivych zemich a statech, v USA mame nastesti proti tlak z krestanske strany. V atheisticke Evrope jsou pak obcane vystaveni tlaku od humanitarnich neziskovek, neumi celit cizorodemu nabozenskemu tlaku, protoze hlavni cil socanu je tridni boj. . . Humanista a neomarxista Soros je ukazkovym prikladem. Ve Statech se plete do obcanskych veci skryte, ale otevrene se angazuje prave v byvalych komunistickych zemich..

  Plkani nad americkym zbrojnim prumyslem naivnich mirotvorcu beru jako utopicke hlasky. Ve svete budou valky vzdycky. Cesi si sami zkazili moznost zapojit se ekonomicky do vyroby zbrani. Ceskoslovenska Zbrojovka Brno patrila mezi ty lepsi vyrobce militarni vyzbroje, semtex byl na svou dobu spicka.

 • Béda • 21. května 2017

  Pane Dano,

  1/ „aby se Spojene Staty priklonily k te privetivejsi strane isalmu…“ Ta přívětivější je ta saudskoarabská, která expanduje wahábismus do Evropy a podporuje ISIL, transformovanou Al Káidu a „demokratický“ vývoz šaríji? Není váš nový pan prezident takto náhodou b*b?
  2/ „Uz nejsme budovatele narodu“. To má být vtip? Je to vidět – na UkraDině, kde jste zinscenovali cizí rukou násilný fašistický převrat, to je vidět v Iráku, Libyi, Afghánistánu, v Sýrii, v Jemenu etc…
  3/ „…ze jde o to, jak omezit roztahovacnost islamu tam, kde je to mozne…“ To jste se nad pomátl(a). Vždyť díky politice USA po společné USA (CIA) – saudskoarabské konspiraci v r.2001 se islám radikalizuje a expanduje – zejména ten sunnitský.
  4/ Soroš a různé neZISKOVKY „éto americké dílo“. Zeptejte se v Langley.
  5/ český a slovenský zbrojařský průmysl pohřbila americká vlezprdelka po které pravdoláskařská kavárna pojmenovala Ruzyňské letiště. Má bustu pro nejloajálnějšího vazala v americkém kongresu.

 • Béda • 21. května 2017

  ad3 – “ díky USA „…ze jde o to, jak omezit roztahovacnost islamu tam, kde je to mozne…“ – vždyť systematicky likvidujete sekulární státy a nahrazujete je islámským kalifátem a skrze Soroše vyvážíte do Evropy islám.

 • Viky • 21. května 2017

  Bédo, co nelze „Trampujícímu Kačerovi“ upřít, je smysl pro hodně neordinární humor. Oba zásadní směry islámu mají své extrémní podoby. I šíitský i sunnitský. To, že je pro Saudskou Arábii typický sunnitský islám – nic proti, je tam doma. Ale prosazovaný(v Saúdské Arábii) směr uvnitř sunnitského islámu je wahábismus, a ten bez pochyb extrémní nesmiřitelný a nenávistný – je. Když si takhle emerický Kačer stoupne před světské představitele wahábismu a promluví o extrémismu a potřebě společně bojovat proti extrémistické terororistické hrozbě… Buď vůbec neví o čem to vlastně mluví, nebo musí mít vyhraněný smysl pro humor. Šíitský islám v Íránu má fundamentalistické kořeny a také ho můžeme zařadit k extrémním proudům. Ale uvnitř Íránu existuje vedle sebe i většinový šíitský islám, i sunnitský islám, i křesťanství…(a další dosti endemická náboženství) a od proběhlé „islámské revoluce“ již uplynulo dost let. -> Přitom, kupodivu, teroristické útoky v Evropě jsou nějak propojeny se sunnitským islámem. Respektive s jeho extrémně fundametalistickými směry.
  [ Jako další návštěvu bych doporučoval Guantanámo, shromážděným vězňům by udělal přednášku o lidských právech, třeba o právu na řádný soudní proces, potom by mohl navštívit Afghánistán a shromážděným narkobaronům by udělal oduševnělou přednášku o nebezpečí heroinu a potřebě společného boje proti jeho producentům…]

 • Admirál • 22. května 2017

  Viky – “ Když si takhle emerický Kačer stoupne před světské představitele wahábismu a promluví o extrémismu a potřebě společně bojovat proti extrémistické terororistické hrozbě… Buď vůbec neví o čem to vlastně mluví, nebo musí mít vyhraněný smysl pro humor.“

  Taky mě to včera napadlo, když jsem poslouchal v rádiu, o čem že držel v S.A. Trump řeč.

  Ještě by se to dalo parafrázovat „kázat čertu nebezpečí pekla“.

 • Aleš • 22. května 2017

  https://cz.sputniknews.com/svet/201705225329872-McCain-urazka-adresa-Lavrov-Putin
  Je absurdní až bizarní, když jakýkoliv zástupce NATO (nejkomplexnější teroristické organizaci všech dob) komukoliv káže o potírání terorismu. Ale pokud to dělá svým servisním týmům specializujícím se na nejzávažnější a nejděsivější formy terorismu, které jsou navíc mediálně profláknuté, nepostrádá to půvabu nejmorbidnějšího „humoru“. Jak jinak než s humorem lze brát to štěkání kačerových podřízených šílenců… A první dáma se zachovala jako dáma a ve vší počestnosti podpořila manžela absencí pokrývky hlavy…