Diskuze k článku


 • Gatta • 9. června 2015

  Autorka napsala: „Nejde o spor prezidenta Zemana a centrálních bankéřů z ČNB, nýbrž o samotnou budoucí existenci v současném evropském modelu EU. Ten je postaven na zcela jiných hodnotách, než bylo původně proklamováno.“

  EU se nevyvinulo do podoby evropského společného kulturního a ekonomického prostoru, kde se budou postupně vyrovnávat rozdílné úrovně rozvoje a to vše demokratickou cestou a v zájmu efektivnějšího fungování států a kvalitnějšího a bezpečnějšího života jeho obyvatel. Dopadlo to bohužel tak, jak je popsáno v článku.

  Problém „mít či nemít EURo“ je tedy jaksi ne zcela podstatný. Koruna je už dávno především jen jakýsi trpěný, či chtěný spekulační derivát EURa a dolaru. Tedy o nějaké samostatné měně nemůže být řeči.
  Koruna nás dnes sice „chrání“, ale na druhou stranu nás vystavuje riziku „útoku na korunu“, který ji (a všechny, kdo ji nějakým způsobem vlastní) může i velmi drasticky a velmi snadno znehodnotit. A to útoku ze starny divokých spekulantů, nebo i ze strany ECB – ČNB.
  Jistě zavedením EURa se propadneme ještě hlouběji do systému EU a finance se ještě víz vzdálí z našeho rozhodování.
  Bohužel, tak jak dnes EU funguje a jak funguje ČR je to proces předem danný. Takže „mít či nemít EUR“ může přinést různé průvodní výhody a problémy, ale ten zakopaný problémový psík je jinde – v systému EU a jeho cílech.

 • Gatta • 9. června 2015

  Re petr.

  Moc a peníze jsou dvě strany jedné mince – otáčej ji jak chceš. Nemáš peníze – ztratíš svoje postavení a moc. Ztratíš svoji moc – následně ztratíš i svoje peníze. A existuje 1000 způsobů jak více či méně elegantně ty slabé očubat o peníze.

  Přijetím EURa ztratíme i tu malou utěšovací a teoretickou možnost, že můžeme naší korunou něco změnit.

 • fajt • 9. června 2015

  http://www.novinky.cz/krimi/371846-nastavajici-matka-zatajila-tehotenstvi-aby-dostala-praci-policie-ji-obvinila.html – neměl by ji dát Zeman prezidentský pardon ( Klaus omilostnil daleko větší svině, a přímo v zástupech). ..)

 • Sio • 9. června 2015

  K čemu je „samostatná“ koruna, když její osudy má v rukách někdo jiný? Ož nás její devalvací reálně o pár % příjmů a úspor okradli. A klidně to na příkaz satrapů udělají znovu a znovu. Není pak lepší mít euro?

 • PPK • 9. června 2015

  Sio napsal
  K čemu je „samostatná“ koruna, když její osudy má v rukách někdo jiný?

  Vlastní měna je jedním ze základních znaků suverenity státu. Pokud stát ztratí dokonce už i svou vlastní měnu, tak nastane situace silově rovnocenná dalším nevratným a katastrofálním ztrátám suverenity, jako jsou neexistence vlastní obranné armády a neexistence vlastních zemských hranic a s tím i spojené poslední suverénní vlastní ekonomické nástroje celní. Pokud jsou totiž vyměněni lidé, zodpovědní za národní měnu, pak návrat k suverenitě státu je ještě alespoň teoreticky možný. Po přijetí cizí měny se daná země již pak definitivně stane jen totální kolonií vlastníka měny. Komentáře pánů Gatty a Petra se mi v těchto souvislostech proto jeví jako výstižnější, než úvodní autorský článek.

  Podle mého názoru a pozorování situace, proto z bývalých socialistických východoevropských států euro „dobrovolně“ přijaly až dosud právě a jen ty země, které na tom byly kdysi vlastní vinou ekonomicky nejhůře. Jinak řečeno – byly prakticky před vlastním finančním bankrotem. Navíc pak příklad, který ukázalo Řecko dokladuje, že cizí měna je nejkratší cestou, jak co nejrychleji spadnout do dluhové pasti bankám cizích zemí. Ostatně, proč je nezávislá měna tak důležitá, dokazují i příběhy místních a regionálních měn, které vždy v historii vlády států pomocí účelových zákonů velmi tvrdě likvidovaly.

  Otázka v citátu proto má tuto odpověď: Samostatná měna je určena právě k tomu, aby ji v rukou někdo jiný nikdy neměl.

 • Neználek • 9. června 2015

  Sio napsal

  K čemu je „samostatná“ koruna, když její osudy má v rukách někdo jiný? Ož nás její devalvací reálně o pár % příjmů a úspor okradli. A klidně to na příkaz satrapů udělají znovu a znovu. Není pak lepší mít euro?

  Ne, není. Na co jsme vás posílali na studia? Znalosti KOB/DOTU vám zřejmě nejsou nic platné.

 • Alena • 9. června 2015

  přijetí EURA je totální zotročení, viz přispívání do ESM. Tato smlouva je již ratifikována. Více zde
  http://esm.svobodni.cz/

 • mirror • 9. června 2015

  Článek začíná domněnkou Miloše Zemana, že zavedení eura učiní z České republiky ráj pro zahraniční investory. Je to dobře nebo zle? Dříve za normalizačních bolševiků jsme investory ze zahraničí nepotřebovali a zisk z investic zůstal doma. Dnes se musíme o zisk dělit kdoví s kým. Cizí investoři u nás podle studie OSN vydělávají 2,5x více než v takovém Německu. Aby toho dosáhli, musí nás platit třikrát méně než v Německu. To je kapitalistická solidarita v praxi, která se nezmění, ať euro máme nebo platíme svou vlastní měnou anebo kožešinami. Naši vrcholoví představitelé nás prodali. Co chce dělat Sobotka se svou angličtinou v Evropě. Od Zemana jsem zatím neslyšel více než několik frází. Květa Pohlhammer Lauterbachová varuje.

 • philip • 9. června 2015

  Měna je jedním z veledůležitých nástrojů správy státu a jeho chodu. Pokud předáme tento nástroj do cizích rukou, pak ten kdo jím bude disponovat bude mnohem vlivnější na chod ale i samotnou existenci státu než jeho vláda. Celá západní civilizace se v prdel řítí a její roztříštění je nevyhnutelné, až se tak stane bude ve velké výhodě při záchraně trosek ten, kdo bude mít možnost řídit záchrané práce a jedním z důležitých nástrojů bude vlasní měna. Ten kdo ji mít nebude ji bude muset neprve vytvořit, což bude v chaosu který bude panovat velice komplikované a zdlouhavé a malý stát jako ČR v takovém období může zaniknout, být rozebrán.

 • mirror • 9. června 2015

  Rusové unifikovali dorozumívací jazyk na Angličtinu, Američané na angličtinu. EU se jednotné úřední řeči také nevyhne. Malou Českou republikou budou muset na některý germánský jazyk násilím nebo vydíráním přetavit. Francouzi, Španělé a Italové jsou silní, ti si vlastní jazyk udrží. Domorodci neschopní mluvit plynně se stanou nebo zůstanou otroky. Co mají v plánu ti, co nás hnali do EU? Slyšeli jste někdy Zemana pípnout na toto téma?

 • mirror • 9. června 2015

  Rusové unifikovali dorozumívací jazyk na ruštinu samozřejmě!!!

 • Sio • 9. června 2015

  Neználek napsal
  Ne, není. Na co jsme vás posílali na studia? Znalosti KOB/DOTU vám zřejmě nejsou nic platné.

  Co je to za argument? Měl jsem o vás lepší mínění.

 • Sio • 9. června 2015

  @PPK:
  „Vlastní měna je jedním ze základních znaků suverenity státu.“
  Nojo, ale o čem byl můj příspěvek? Ptám se znovu. Je naše měna skutečně vlastní? Nebo vám stačí, že se jmenuje Kč a kdo s ní manipuluje je vám fuk?

 • Sio • 9. června 2015

  Alena napsal

  přijetí EURA je totální zotročení, viz přispívání do ESM. Tato smlouva je již ratifikována. Více zde
  http://esm.svobodni.cz/

  A ptám se znovu. Je koruna ještě stále naše? Kdo řídí centrální banku a určuje, jak má koruna ztrácet na hodnotě? Čeští politici, co jsou nezkorumpovanými vlastenci?

 • hudryper • 9. června 2015

  Sio napsal
  A ptám se znovu. Je koruna ještě stále naše? Kdo řídí centrální banku a určuje, jak má koruna ztrácet na hodnotě?

  Banka ,která řídí činnost centrálních bank je v Baselu BIS a nepochybně podléhá Rotschildům. Když Tošovský odevzdal český zlatý poklad,dostal lukrativní zaměstnání právě tam a Singer si už pravděpodobně balí kufry. Přece se nebude dívat na tu hrůzu,která tady po těch dvou zůstala !
  Myslím,že při volně směnitelných kurzech je jedno,jestli máme Euro,nebo korunu. V okamžiku finančního chaosu,o němž odborníci říkají že otázka nestojí „jestli“, ale pouze „kdy“,by mohl fakt,
  že v ČR existuje koruna ztížit devastující finanční pohyby,což se ukázalo na řeckém případu,kdy
  vláda i kdyby chtěla,nedokázala udělat nic s tím,když řečtí zbohatlíci přemístili své nakradené Eura
  mimo Řecko. Kdyby měli před 5 léty drachmu a věřitelé by zatlačili na řeckou vládu,jak se stalo,
  mohla řecká vláda vyhlásit devalvaci drachmy a moratorium na platby do zahraničí v této měně . Tím by sice porušila princip volné směnitelnosti,zato by měla v zemi většinu prostředků, které by mohla zdanit – (zKyprivatizovat).

 • Sio • 9. června 2015

  @hudryper:
  fajn, ale devalvace bude, jen když Rotchild povolí, nemám pravdu? V momentu přechodu na euro se podle toho přepočítají naše platy a důchody. A také ceny, úspory, dluhy. Pokud bude v té době díky zlodějům z CB € za 50 Kč, sníží se nám příjmy na polovinu. Otázka zní, zda do té doby koruna zpevní nebo zeslábne. Já bych to viděl na tu druhou variantu, myslí si někdo opak? Pokud nepadne EU jako celek, na to € stejně budeme muset přejít, nikdo se nás nebude ptát.

 • Alena • 10. června 2015

  o přechodu na EURO by mělo rozhodnout referendum. Nejsme samostatní, ale tím se naše lokajské postavení ještě posílí. Viz. konec hotovostních plateb.
  Jen by mne zajímalo, jak dlouho budeme argumentovat tím, že nám nic jiného nezbývá, nikdo se nás nebude ptát. Přijmeme EURO, nikdo se nás nebude ptát, uzákoníme brannou povinnost, nikdo se nás nebude ptát, přijmeme TTIP, nikdo se nás nebude ptát, zanikneme definitivně, nic jiného nám nezbyde

 • hudryper • 10. června 2015

  http://www.zvedavec.org/komentare/2015/06/6479-bezhotovostni-demokracie-nebo-bankovni-koncentrak.htm
  Národní měna – pojem,který v situaci,že podíl hotovostních operací nepřesahuje 10-20 % z celkových plateb,působí poněkud aktikvárním dojmem. Na procesu postupné výměny papírových peněz za elektronické impulzy je vidět hloubka ,do jaké s perspektivou desítek let dopředu, je realizován proces NWO ! Je to dokonalá demonstrace bezstrukturního řízení světa. Zpočátku vyplácely bankomaty držitelům karty hotovost (v jakékoliv měně) zadarmo a tak nesly nemalé náklady na zřízení a funkčnost tohoto systému. Později se tyto náklady + zisk objevily v cenách
  zboží supermarketů ,poté si jednotlivé banky začaly účtovat výdej peněz bankomatem jiné banky
  a dnes je kontrola plateb klientů povýšena bezkontaktními kartami (také zpočátku bezplatnými).
  U nás tento bezplatný a dokonce finančně výhodný proces trval necelých 20 let. Kdo bude chodit
  se složenkami na poštu,vystát frontu a platit za elektronický převod poštou 20-30 korun ,když
  může zaplatit pohodlně od svého pracovního stolu doma a navíc ho to stojí zlomek času a žádné náklady ? Takže z hlediska trendu,v němž jsme už dávno implatováni až po uši,je otázka jestli
  je výhodnější koruna či euro ,poněkud „nevčasná“.

 • Alena • 10. června 2015

  Pokud dáváte rovnítko mezi úplně pod kontrolou či částečně, je to opravdu jedno.
  I ta malá část hotovostních plateb má význam, pokud Vaše vklady mohou vyvlastnit banky- odkaz v tomto článku
  – článek EU umožní vyvlastňování střadatelů v zájmu záchrany bank

 • hudryper • 10. června 2015

  Alena napsal
  I ta malá část hotovostních plateb má význam, pokud Vaše vklady mohou vyvlastnit banky- odkaz v tomto článku

  Jistě, odkud ale budete hotové peníze přijímat ? Zaměstnavatel Vám už dávno vyplácí mzdu na účet, penzisté jsou postupně tlačeni k držbě bankovního účtu a vyplácení penzí na ně ( urychlovák
  Drábkových sociálních karet zatím neprošel) a jakmile vznikne umělý nedostatek hotovosti,všichni kteří se až dosud této totální kontrole vzpouzeli ,se v zájmu přežití a nakoupení potravin podřídí.
  O jménu měny ,tedy názvu používané jednotky v bezhotovostním bankovním koncentráku, se nemá valného smyslu přít. Pro slávu tvůrců světa v systému NWO by se mohla taková měna jmenovat třeba Rotschild a v USA Rockenfeller. Nebude to legrační,když za pouřití veřejného WC bude na Vás hajzlbába požadovat 1 Rotschilda ?

 • Alena • 10. června 2015

  v případě kolapsu bank se sice můžete domluvit se svým zaměstnavatelem, že chcete platbu hotově, ale tomu strhne peníze banka, takže tak jak tak nedostanete nic. Hotové peníze jsou nutnost pro zónu šedé ekonomiky, která mnoho lidí drží nad vodou( pomíjím morální aspekt)

 • Neználek • 10. června 2015

  Sio napsal
  Co je to za argument? Měl jsem o vás lepší mínění.

  A nejste zdaleka sám. Tohle ovšem nebyl argument, ale prosté konstatování, že ani studium DOTU vám nezabránilo klást nesmyslné geekovské otázky. Když jim odevzdáme poslední znak státní suverenity, kterým je vlastní měna, tak už naše politiky ani nebudou muset korumpovat. Budou si s námi moct dělat, co budou chtít, aniž by nás vůbec brali na vědomí. Staří Řekové měli přísloví, že jen blázen se učí z vlastních chyb. Tak se podívejme k bratrům Slovákům, zda jsou rádi, že přijali euroshwindling.

 • Gatta • 10. června 2015

  Velmi dobrá diskuze.

  S odstupem dne to vidím v podstatě stejně – zachování CZK je znakem státnosti a teoretickým nástrojem možnosti něco ovlivnit.
  Zavedení EURa je v podstatě plné ekonomické splynutí našeho „státu“ s EU – v podstatě už jen jako její chudší jazykově odlišný region.

  CZK tedy může být jakousi pojistkou při pádu EURa, nebo také, jako malá měna malé ekonomiky, devalvační pastí, zvláště, když v ČNB sedí lidé hájící zájmy EURa.

  Z hlediska státnosti a současného nejistoty vývoje v EU (Řecko budiž příkladem) tedy jednoznačně zachovat CZK, z hlediska ekonomiky a stability měny přejít k EURu.
  Asi nejhorší, ale pro EU nejvýhodnější varianta by byla – nejprve obrovská devalvace koruny a následný přechod k EURu.
  ***
  Omezení hotovostních plateb se stále prohlubuje. Dnes už je to jen do 10.000EUR.
  Zrušením hotovosti by došlo k situaci, že si nemůžete prakticky vytvořit ŽÁDNOU finanční zásobu mimo banky, tedy zásobu ve svém výhradním vlastnictví.
  Snad jen zlato a lahve tvrdého alkoholu. A i tyto věci lze jedním hlasováním postavit mimo zákon – tedy jejich používání a vlastnění v množství větším než malém kriminalizovat.

  Povídal jsem onehdy mladým: „Dnes si všichni zakládáte na své individualitě a svobodě, ale to všudypřítomné šmírování, sběry informací o všech a všem co děláte, to dobrovolné podřizování se všem možným kontrolám a ta vaše smířenost s těmito věcmi … to tedy za komunistů nebylo.“

  Dostal jsem se ke knize, kterou tady kdysi někdo doporučoval – „Kolaps složitých společností“ – vypadá, že bude vskutku myšlenkově přínosná. I z hlediska pohledu na EU a EURo.

 • Alena • 10. června 2015

  vtipný článek od téže autorky a zároveň i důkaz toho, že kvalitní samospráva zmůže proti globalistům hodně. Tyrolákům ( v Rakousku to není sprosté slovo jako pro někoho Moraváci) držím palce
  http://www.novarepublika.cz/2015/06/bankeri-nevi-ze-kravsky-hnuj-smrdi.html

 • petr • 10. června 2015

  Čím se bude platit, to rozhodnou sami občané. Pokud se lidé domluví v rámci regionu, státu atd. , že budou přijímat platby za zboží a služby v rublech, juanech, randech, stříbře, niklu nebo ve skořápkách od ořechů, tak to bude (1).
  Např v USA už ve třech unijních zemích se požívá k placení drahé kovy, především stříbrné mince. Ve Francii asi ve 20-ti regionech jsou používány vlastní papírové peníze. Ve světě jsou různé skupiny, kibuce, družstva, které vůbec nepoužívají peníze.
  Když se vrátíme trochu do historie, tak obchodování vrámci RVHP se provádělo přes Clearingové centrum, kde se vzájemná výměna zboží započítávala a pak v určitém časovém období finančně vyrovnala. Na to pravděpodobně bude navazovat BRIKS.
  Proto plán převedení celého světa na 2 – 3 měny, jednu banku, bezhotovostní platby, všechny ty elektronické systémy plus další regulace, se nedaří globálně prosadit. Zatím.

  (1) Faktem je, že stát zákony může upravit a stanovit i tresty. Doufám, že ale takové poslance naši občané nezvolí, a pokud ano, ať se nediví.

 • hudryper • 10. června 2015

  petr napsal
  plán převedení celého světa na 2 – 3 měny, jednu banku, bezhotovostní platby, všechny ty elektronické systémy plus další regulace, se nedaří globálně prosadit. Zatím.

  Plán vytvořit jednu světovou měnu ,kterou by zcela svévolně emitovala,nebo stahovala z oběhu skupina rodin vládnoucích světu většinou nepřímými ,leč velmi efektivními metodami,je nabouráván odporem Ruska a Číny s podporou dalších velkých ekonomik vesměs třetího světa.
  Že by převedení měn celého světa na 2-3 měny (dolar,rubl,juan) nebyl možný,o tom se lze bavit,
  to je ale si tak vše,co s tím lze udělat. Nevidím bohužel žádnou jistotu v tom,že bude svobodněji, když místo jednoho amerického SFIFTu budou fungovat na naprosto stejných technologiích ještě
  systém ruský a čínský. Dnes fandíme Rusům a Putinovi,protože jejich postoj k hegemonovi v USA
  dává naději,že se proces zotročování světové populace zadrhne a prosazením multipolarity dojde
  naopak k opačnému trendu. Budeme ale šťastnější,když naše finanční kroky budou kontrolovat lidé v Hong-Kongu nebo v Moskvě ? Katastrofa politiky Washingtonu posledních desítiletí je v tom,
  že před imperiálním nástupem čínské supervelmoci rozbila vztahy Američanů a Evropanů a tím
  fatálně oslabila a ohrozila budoucnost celé bílé civilizace. Čím dříve budou katastrofální neoconi v USA odstaveni od realizace svých nelidských představ o světě,tím spíše se vrcholu pyramidy moci dostane „zasloužené odměny“.

 • Gatta • 10. června 2015

  Re petr – jsem pro, ale má to svoje omezení.
  Může to fungovat mezi lidmi v komunitě (ta nemusí být jen úplně malá). Je to sice jakási „šedá ekonomika“, ale na druhé straně to činí celou společnost ekonomicky stabilnější a nezávislou na nějakém vzdáleném centru.

  Problém je, že s VW AUTO, EONem, na benzinkách či supermarketech se na ničem takovém nedomluvíte.

  Ještě podstatnější je, že oficiální peníze po vás bude vyžadovat stát – na daně a jiné povinné poplatky.

 • Sio • 10. června 2015

  Neználek napsal
  A nejste zdaleka sám. Tohle ovšem nebyl argument, ale prosté konstatování, že ani studium DOTU vám nezabránilo klást nesmyslné geekovské otázky. Když jim odevzdáme poslední znak státní suverenity, kterým je vlastní měna, tak už naše politiky ani nebudou muset korumpovat. Budou si s námi moct dělat, co budou chtít, aniž by nás vůbec brali na vědomí. Staří Řekové měli přísloví, že jen blázen se učí z vlastních chyb. Tak se podívejme k bratrům Slovákům, zda jsou rádi, že přijali euroshwindling.

  Myslím, že jste na mě moc přísný. Naopak studium DOTU mě přivedlo mezi jiným k poznání, že jsme kolonií. Státní znaky jsou dnes hlavně symboly a nejsou tím automaticky zanedbatelné. Jen jsem asi poněkud méně optimistický ve věci naší nezávislosti. Mám pocit, že si s námi stejně dělají, co chtějí. Poslední vyjímkou, které jsem si povšiml, bylo zvolení Zemana. My jsme na podřízenost zvyklí, narozdíl od Rusů.

  Nemám sice takové vtípky moc rád …
  V porodnici položili vedle sebe tři novorozence – chlapečky:
  Čecha, Němce a Rusa.
  Ale zapomněli je označit, takže se jim popletli.
  Přijdou matky a teď, babo raď, jak je od sebe odlišit, který je čí?
  A tak Němka zařvala: „Heil Hitler!“
  A skutečně – jedno novorozeně vyskočilo do pozoru a zvedlo pravici.
  Němka k němu šla a vzala si ho do náruče.
  Najednou přistoupí i Ruska a bere si na ruku jedno ze zbývajících dětí.
  A Češka se ptá: „Hej, Rusando, jak jsi poznala, že tenhle je tvůj?“
  Ruska odpovídá:
  „To je jednoduchý – když Němka zařvala, tak ten můj zaťal pěstičky a ten tvůj se posral ….

 • Neználek • 10. června 2015

  Ten vtip je naopak velice případný. Ovšem ve výše zmíněném kontextu je třeba „znak státní suverenity“ chápat v méně materiálním smyslu.

 • Sio • 10. června 2015

  Neználek napsal

  Ten vtip je naopak velice případný. Ovšem ve výše zmíněném kontextu je třeba „znak státní suverenity“ chápat v méně materiálním smyslu.

  Ve smyslu nejvyšších dvou priorit.

 • Gatta • 10. června 2015

  Ač bych to od sebe dříve nečekal, tak dnes bych hlasoval PRO ZACHOVÁNÍ CZK.

  Vydrbou s námi tak jako tak, takže proč si nedopřát ten luxus „zůstat pod praporem“. Ten bývá občas moc důležitý. No a když to nevyjde, tak zůstane aspoň poučný příběh. A stejně tak jako peníze lidi rozdělují, tak příběhy je spojují. Tak proto.

  Zde jeden takový příběh (i když to ve skutečnosti bylo trochu dost jinak):
  https://www.youtube.com/watch?v=PWidnE45k2k

 • Sio • 10. června 2015

  @Gatta: dík za Kryla, geniální básník, v Čechách a na Moravě nikdo po něm se mi už tak nelíbil.

 • Martin (už bez taky m) • 10. června 2015

  Hlasuji pro CZK.
  Dokud bude EU jakou se stala dnes, Euro nechci. Ale ani hajzly jako byl Tošovský na postu vedení ČNB!

  K tomu Siovu vtipu – „Nejsou všechny holky stejný…“

  A k Rusům?
  Stačí posledních 10 minut…
  https://www.youtube.com/watch?v=FLdZc52k3cw