Pozvánka na přednášku: Velké šelmy v Jeseníkách

 

 

Víte, že… české slovo rys je příbuzné s německým Luchs či latinským lynx? Všechna tato slova pocházejí z indoevropského leuk- „světlý, bílý“, zřejmě podle světlého zbarvení srsti rysa (srov. rusý, ryšavý).

Přednáška pana Martina Míčka,

Hnutí DUHA Olomouc.

Rys a vlk, kočka divoká a jejich význam v naší přírodě. Možnosti návratu velkých šelem do naší přírody. Možnosti i ohrožení v Jeseníkách.

Zimní rysí a vlčí hlídky v Jeseníkách 2015/2016.

Aktivity souvisejí s monitoringem velkých šelem za spolupráce Hnutí DUHA,ČSOP a státní ochrany přírody v roce 2015 na území od Kralického Sněžníku, přes Jeseníky až po Beskydy.

Aktivity proběhnou v rámci projektu „Zvyšováním povědomí veřejnosti k lepší ochraně biodiverzity v ČR“, podpořeného grantem z Islandu,Lichtenštejnska a Norska.

 v 17 hodin

Místní knihovna Libina, Langrova vila

http://www.knihovnalibina.webk.cz

https://www.facebook.com/KnihovnaLibina

http://www.selmy.cz/clanky/rysi-a-vlci-hlidky-zamiri-do-jeseniku-beskyd-javorniku-na-sumavu-a-do-posumavi-pridate-se/

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
19. 10. 2015 19:35

Milý Martine, přeji Vám vydařenou přednášku a velké pochopení posluchačů. Kdybych byla Libině, tomuto kdysi skoro nejvzdálenějšímu koutu bývalého Severomoravského kraje blízko, určitě bych vás přišla podpořit. Vy víte, že mám živočišstvo ráda a to kočkovité obzvláště. Hodně zdaru vám a vašim chráněncům hodně lidské ohleduplnosti.

hudryper
hudryper
19. 10. 2015 20:33

Ahoj Martine. přidávám se k zajochovi a přeji ještě řadu dalších repriz. Na tu pražskou příjdu se
všemi přáteli.Mám radost že to nevzdáváš a že se vrtíš správným směrem. Hodně zdaru. H.

Martin (už bez taky m)
19. 10. 2015 20:53

Vynasnažím se, ale v Praze přednášejí kolegové s většími zkušenostmi ze Šumavy a Beskyd. Mají velké štěstí a výhodu díky trvalým populacím šelem, v Jeseníkách jsme na začátku. Hlavním člověkem v Jeseníkách bude do budoucna nejspíše Jirka Beneš. Mi už stav a zdraví dovolují jen občasné výlety na Medvědskou hornatinu a působení v oblasti J od Sedla Skřítek.

fajt
20. 10. 2015 7:28

Martin (už bez taky m) napsal

Něco odkazů na publikace od odborníků zabývajících se dlouhodobě velkými šelmami:
http://www.selmy.cz/data/publications/ochrana-pruchodnosti-pro-velke-savce.pdf
http://www.selmy.cz/data/publications/migracni-koridory-pro-velke-savce.pdf
http://www.selmy.cz/data/publications/pavanello-2014-jak-poznat-korist-rysa.pdf
http://www.selmy.cz/data/docs/velke-selmy-na-morave-a-ve-slezsku-web.pdf

nádhera…jenže stačí, aby tady vtrhnul nějaký umaštěný developer a nebo zahraniční investor a všechny obrázky i předsevzetí letí u kompetentních lidí komínem, bohužel. ..)

ale abych řekl pravdu, nebyl bych zrovna nadšený, kdyby se mi okolo chalupy usídlil míša a nebo smečka vlků, která by mi chtěla dokázat své alfa postavení. ..

Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 14:02

fajte, střety s medvědy jsou z 90 % nedorozumění. Pokud bychom šelmám vymezili „jejich“ území (jádrová zóna s omezeným vstupem by zas nemusela být stovky km2), střetů by výrazně ubylo. Většinou jsou problémoví až kontejneroví medvědi. Starost lidi kam s odpadky mnozí řeší jistým způsobem… Vlků bych se nebál vůbec, asi by jste vůbec nezjistil delší dobu koho máte vedle, a pokud jejich maximální snahou je žít nezjištěni, z lidí mají většinou strach až hrůzu. Vlci a staří (předkřesťanští) Slované žili staletí vedle sebe bez jakýchkoliv nehod, to až křesťanství vytvořilo „krvelačné bestie“…Červené karkulky byly už jen „dobovou úpravou“… Mnohem… Číst vice »

fajt
20. 10. 2015 16:47

Martine, mám za to, že na tolik přeurbanizovaném území jako jsou Čechy a Morava je tak velká a významná šelma, tedy medvěd, dost nerozumná záležitost – tedy myslím tím jeho chov a nadále jeho přirozený a migrační pohyb v přírodě ( v nějakém přirozeném populačním množství, aby to nebyla jenom kusová atrakce jako v cirkusu nebo v zoo ), pokud se nepletu, tak někde jsem četl, že medvěd ( hnědý ) má přirozené teritorium okolo 25 až 50 km2, pokud bychom se dostali na nějakou života schopnou populační skupinu cca 100 jedinců, tak by potřebovali území okolo cca 3 až… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 17:16

U medvěda víceméně souhlas, je to záležitost omezená na Beskydy a snad případně okrajově Šumavu. V Jeseníkách se objevuje jednou za 5-7 let a „mizí“. Jinou otázkou je rys a vlk. Vlk je díky své konstituci a způsobu života mnohem méně vázán na les, a za jedinou noc se dokáže přesunout i desítky kilometrů. Takže hovořit u vlka o teritoriu de facto nelze, spíše o konkrétním domovském okrsku konkrétní smečky v konkrétním čase. Ale upozorňuji, že pokud ne vlk, tak by volnou niku nejspíše vyplnil šakal… Rys je mnohem méně „mobilní“, za noc do 15 km a je hodně, opravdu… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 17:27

Chceme-li budovat tak komfortní silniční dopravní síť jakou je například dnešní přivaděč k D47 od Opavy SKRZ PORUBU…, pak musíme narušení krajiny a ztrátu biotopů někde zvířatům – i sobě samým – kompenzovat. Stejně tak pokud rozřežeme svahy hor kapacitními lesními cestami, musíme masivně začít budovat a obnovovat malé vodní nádrže (ovšem spolu s mokřady a tůněmi a jako obtočné a tj. prostupné), ale zejména obnovovat lesní mokřady a soustavy lesních tůní. Mnoho zvířat včetně ptáků pak na rozrušení stability ekosystému člověkem doplácí. Příkladem mohou být mnohé druhy ptáků, kteří zpevňováním lesních cest přicházejí o napajedla a koupadla (která pro… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 17:44

Přidejte si ještě poměrně snadno přehlédnutelné smrkové monokultury bez podrostu (resp. v určité fázi růstu zcela bez podrostu), přikrčte se do velikosti lišky a jste doslova FREE… K tomu přidejte, že myslivci v lesích u posedů přikrmují divočáky tak, že se tam stahují z širokého okolí a vydrží tam často až do jara…kdy ničí jeřábčí snůšky… Musíme si zkrátka uvědomovat, že po dni přichází noc, že naše opatření a zásahy v krajině umně využívají i jiní živočichové a že to budou dělat vždy… Takže nechceme li sucho, potřebujeme v lužních lesích všech větších potoků hráze zadarmo…jistě že tam, kde nezaplavují… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 18:42

Je zřejmé, že celou naši krajinu nebudeme dále moci využívat intenzivně jen my lidé. Budeme muset vyčlenit její část, kde bude vládnout příroda, a na základní kostře systému ekologické stability budou moci probíhat alespoň základní přírodní procesy jen do určité míry korigované člověkem. Člověk jako naprostý hegemon při správě krajiny selhal. Jako v případě mnohých předchozích civilizací. Na rozdíl od nich- díky dispozicí fosilními zdroji energie a technizované výrobě p/otravin – máme snad ještě šanci si to uvědomit, a povolit některým základním „krajinotvorným druhům“ cílenou spolupráci. K regulaci „krajinotvorných druhů“ (jakým je např. zmíněný bobr) ale potřebujeme dravce- vlky… Stejně… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 18:53

A s jejich vzájemnými vazbami a vlivy. Právě hustá „pavučina“ vazeb a vztahů mezi živými organismy v krajině vytváří její odolnost a stabilitu, schopnost se v určitém čase vyrovnávat i s silnými vlivy (nepůsobí-li příliš dlouho)… Člověku nezbývá, nežli se stát tím, co si dal do svého rodového názvu – moudrým… A staré pořekadlo tvrdí, že moudřejší ustoupí – třeba aby důstojněji a ve skutečnosti kvalitněji žil… Nemusíme dnes při stupni poznání a automatizace ždímat z krajiny vše… Zároveň si musíme uvědomit, že pokud jsme krajinné vazby oslabili či zničili, pokud chceme dále využívat všechny „vymoženosti naší civilizace“ od dálnic… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 18:55

Zatím snad stačí.
Počkám na dotazy, názory.
Protože více hlav víc ví a snad se společně dobereme „jádra“ porozumění.
Člověka i přírody…
Stále totiž platí, platilo a platit bude: „Poznávej a chraň“…

fajt
20. 10. 2015 19:00

Martin (už bez taky m) napsal Přidejte si ještě poměrně snadno přehlédnutelné smrkové monokultury bez podrostu (resp. v určité fázi růstu zcela bez podrostu), přikrčte se do velikosti lišky a jste doslova FREE… K tomu přidejte, že myslivci v lesích u posedů přikrmují divočáky tak, že se tam stahují z širokého okolí a vydrží tam často až do jara…kdy ničí jeřábčí snůšky… Musíme si zkrátka uvědomovat, že po dni přichází noc, že naše opatření a zásahy v krajině umně využívají i jiní živočichové a že to budou dělat vždy… Takže nechceme li sucho, potřebujeme v lužních lesích všech větších potoků… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 21:50

fajte já tady netvrdím, že vlk není schopen zabít člověka. Je, dokonce hodně rychle . Ale to dokáže auto a jiný řidič také, kterýkoliv lékař, policista-pro pouhou možnost nemůžeme být zaslepení. Problém je, že „průmysl strachu“ slouží mnoha lumpům, a šíří mezi lidmi v řadě různých oborů i jen „možnost“ jako holý fakt. Skutečností je, že vyjma prokazatelně nemocných (vzteklina) nebo naprosto do kouta zahnaných postřelených zvířat (která byla většinou již psychicky v nenormálním stavu těsně před smrtí, kdy v jejich organismu již vše „funguje“ jinak) není pokud je mi známo žádný případ hodnověrného napadení v posledních desetiletích, spíše staletí…… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 22:10

Nejen pro fajta: http://www.selmy.cz/ + zajímavosti z fyziologie, bionomie a etologie stručně: http://selmy.ursus.cz/ Fajte, ještě na závěr: vyjadřujete se jako člověk který chodí přírodou dost často, s očima otevřenýma a stejnou myslí. To je dar, který je neocenitelný. V průběhu života se člověk relativně snadno dovede „napakovat daty“, zvláště v době internetu. Ovšem přímou zkušenost s těmito zvířaty z terénu v podstatě nic nedokáže nahradit. Proto si v tomto velice vážím „šelmáků a šelmaček“ z Hnutí DUHA, kteří jich už viděli desítky, prakticky každý měsíc mají nové stopy, trus, fotografie a vysoce odborně s výsledky pracují. Nepouštějí se do žádných… Číst vice »

fajt
21. 10. 2015 9:52

https://www.youtube.com/watch?v=BkdG0AP3_FM – Slovensko, tohle je moje srdcová záležitost. ..) Martine, mě v přírodě nejvíce zklamali lidé, opravdu je to cházka ( tedy někteří ), která by si zasloužila, aby přišla o všechny své technické vymoženosti a byla odkázaná pouze a jedině na sebe a na sounáležitost s přírodou ( pokud by to nedali, tak ať jdou ). Víte před léty jsem s pár kolegy naplánoval výlet za moře, měla to být poznávací a treková záležitost, kde vrcholem celé akce měl být výstup na horu kontinentu ( nic alpinisticky náročného, ale na fyzičku a aklimatizaci přeci jenom záhul ). Na začátku… Číst vice »

Aleš
Aleš
29. 10. 2015 20:15

Přednáška byla vynikající, předčila mnohé vysokoškolské přednášky. Zúčastnění se shodli, že takovou přednášku by měli domluvit na místní škole.