Reorganizace médií v Polsku je prý špatná

Co je tedy správně?

V Polsku se roztočil vír, o jakém my, občané ČR, dosud jen roztouženě sníme. Minulý čtvrtek polský parlament totiž schválil novelu zákona o veřejnoprávních médiích, který počítá s tím, že vstupem zákona v platnost – což se stane ve chvíli, kdy bude zákon zveřejněn v úředním věstníku – skončí mandát dosavadních členů členů vedení polské TV i členů jeho dosavadních dozorčích rad, a bude tak možno přikročit k takové reorganizaci polské státní televize, ve které bude uplatňovat – a to zcela nově – svůj vliv též polská vláda. Aby reorganizace vstoupila v platnost, chybí nyní už jen podpis prezidenta Dudy, což se považuje za formalitu, protože prezident je členem právě oné strany Právo a spravedlnost, která znění zákona připravila.

Pochopitelně v EU, která počítá s úplně jinými vlivy než vládními, jež by měly ve veřejnoprávních televizích působit, vyvolala mediální revolta polské vlády dokonalé pobouření. Eurokomisař Günther Oettingen pohrozil Varšavě, že komise vyvolá proti Polsku mimořádnou proceduru pro porušení základních hodnot EU. „Mnoho věcí hovoří pro to, abychom na Varšavu uvalili dohled,“ prohlásil Oettinger, a k jeho hlasu se přidal i předseda komise EU Juncker tím, že dal otázku Polska na program příštího zasedání komise 13 ledna.

Na evropském obzoru se tak vynořuje cosi netušeného. Totiž bitva, jejíž ústřední otázkou je, kdo – jestli pak vůbec někdo – má na politické zaměření evropských veřejnoprávních televizí dohlížet? Mají to být vlády, které se téměř vždy mohou pochlubit minipálně 50 procentní podporou voličů (jinak by mohly těžko vládnout), takže demokratický, čili lidovládní princip zde víceméně uplatněn je, anebo to de fakto nemá být vůbec nikdo, ovšem s výjimkou osazenstva či vedení těchto televizí samotných? Čili tak, jak je to u nás a jak to teď asi končí v Polsku? Tzn. tak, že si kolektivy, které se ve vedení televizí jednotlivých zemí více či méně tajemným způsobem sešly, si bez ohledu na převažující názory občanstva vytyčí své vlatní upřednostňované politické linie, a brzy poté – občanským dozorem vpodstatě neobtěžovány – (činnosti zřízených rad obou televizí, jež jediné měly či mají oprávnění na práci obou televizí dohlížet, si stěží kdy kdo všiml), začnou do éteru vysílat to jejich, jež se jim buď honí v hlavách, anebo to prostě jen z různých důvodu, ať už vnitrpolitických nebo zahraničně-politických, pro vysílání i pro sebe považují za výhodné?

A co to bylo to jejich, s čím např.naši televizáci po sametu začali a s čím nás oblažují dodneška?

Všichni to dobře známe. Bylo to to neblahé havlistické, nad něž mohlo být stěží co horšího. Obsahovalo např. tyto zásady:

USA a Západ jsou vzorem svobody a demokracie, zatímco Rusko i Čína smrdí peklem.

Sudeťáci byli vpodstatě hodní a ti špatní jsme byli my.

Katolický klérus si zaslouží být co nejbohatší.

Bělohorskou bitvu prohrála česká stavovská armáda s cizími katolíky právem, a doba pobělohorská nebyla temnem, ale znovuzavedením práva a pořádku.

Nejsme žádní Slované, jsme Keltové.

Rozhodující bitvou 2. světové války nebyla bitva stalingradská či bitva u Kurska, ale vylodění spojenců v Normadii v roce 1944. Teprve to zlomilo Hitlerovi páteř.

Naši (a nejen naši) kapitalisté jsou solí země a odbory by jim neměly práci komplikovat.

Zeměkoule je příliš malá na to, aby měla dva nebo dokonce víc hegemonů. Jeden, ten dosavadní – USA – na správu Země bohatě stačí.

A teď pozor: Tohle se vyhlásilo jako soubor věčných a nezpochybnitelných pravd – a aby věčné a nezpochybnitelné mohly v našich hlavách setrvat, bylo rozhodnuto, že kdyby se čirou náhodou – a to zase doma i ve světě – objevil jakýkoli jev, názor,svědek, besedník či autor, který by tyto pravdy vyvracel či je činil sporným, musí být – řečeno termerminologií goebbelsovskou – skryt, řečeno terminologií naší – zamlčen.

Čímž bylo nad zemí Jana Husa a T. G. Masaryka a nad námi všemi vyhlášeno právo lži.

Byla to lež nápadně se podobající – a jistě ne jen náhodou – oné lži, se kterou zhruba ve stejnou donu, a to po pádu Sovětského svazu, vstupovali na americkou politickou scénu neokonzervatisté s heslem: Teď jsme tedy jedinými pány Světa my a takto to musí i zůstat! Čímž se lež naše prokázala být vlastně jen služkou nastupující lži americké.

Cílem lži naší je dále definitivně nás ve všech ohledech, a to samozřejmě i citově, oddělit od Ruska, zabít v nás poslední vzpomínku na naši příslušnost ke Slovanstvu, ve všech myslitelných směrech (včetně americké ideje o prospěšnosti uprchlíků pro Evropu), nás srovnat do zákrytu se zájmy USA coby jediného světového hegemona, a tak hlavně z našich mladých učinit zapálené euroatlanťany, kteří nadšeně přivítají, až se vrtné a težební soupravy Shell Oil comp. jednou rozjedou směrem k uralským ropným polím. Protože, jak prohlásila Madlen Albrightová: „Rusové mají příliš mnoho nerostného bohatství, což je nespravedlivé.“ A věci nespravedlivé je, jak známo, třeba napravovat. Čemuž všemu presstitutující se média, jak naše, tak Washingtonu a Bruselu, zapějí vroucně a co nejsvorněji své aleluja

V diskuzi o připravované reorganizaci veřejnoprávních médií v Polsku se objevil i tento čtenářský hlas: „Vlak se rozjel a pochybuji, že by se před našimi hranicemi mohl zastavit.“

Stačí si jen vyjádřit údiv, proč už ten vlak nestojí na kolejišti Hlavního nádraží v Praze. Pro ctitele neotesané pravdy by na to byl už nejvyšší čas.

34
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
34 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Autoři komentářů
bergporaSioAdmirálAlenaDolmen Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Dolmen
Člen
Dolmen

Média v téhle české kotlině jsou zajímavý úkaz. Pokud vím, tak v parlamentu je zastoupeno 7 politických stran. Je tu však ještě jedna mocná strana a to je strana médií, kterou reprezentují zejména ČT a ČRo. Tato strana sice nekandiduje v žádných volbách, v parlamentu není oficiálně zastoupena, ale těch svých poslanců má prostřednictvím oficiálně kandidujících politických stran v parlamentu trvale nadpoloviční většinu a to již od dob majetkového převratu. Skupina kamarádů v ČT a ČRo má v rukách nejmocnější páky politiky v ČR a těchto také významně využívá ve všech oblastech života v téhle zemi, do značné míry řídí… Číst vice »

fajt
Člen
fajt

lidská práva masově do politiky první přenesli američtí mafiáni, kteří tímto dostali na svou stranu veřejné mínění. ..)

fajt
Člen
fajt

pokud Kaczynski vytrvá a vychová své důstojné nástupce, mohla by se rzeczpospolita stál velmi významnou silou v rozhárané a silně muslimované Evropě. ..)

Admirál
Člen
Admirál

Jakékoli řešení veřejnoprávních sdělovadel u nás, ať už privatizace, změna statusu po vzoru Polska a Maďarska bude krok správným směrem. Situace nemůže být horší.

Nechat si vymývat hlavu a ještě si za to platit….

Admirál
Člen
Admirál

fajt napsal

pokud Kaczynski vytrvá a vychová své důstojné nástupce, mohla by se rzeczpospolita stál velmi významnou silou v rozhárané a silně muslimované Evropě. ..)

Ano, Poláci by mohli…

Jen mně odrazuje jejich bigotní katolictví a „drag nach Ost“ s nimi také v žádném případě nepotáhnu. Na svou ekonomikou a hospodářskou sílu se podle mne také snaží prdět příliš vysoko.

To Maďaři jsou jiné kafe. S těmi a jejich současnou reprezentací by to asi šlo. Věřím tomu, že třenice okolo minulosti by se při dobré vůli urovnaly.

hank
Člen
hank

Plně souhlasím. Polská cesta vysvobození zdejších médií z té nesnesitelné tyranie a cenzury pravdoláskařů a pražské kavárny by se měla stát naším vzorem. Ještě by tu římští katolíci měli zřídit nějakou tu českou filiálku Radia Maryja a pak jistě nastane mediální ráj na zemi… Významnou částí jejího vysílání budou nepochybně vzdělávací pořady o sexuální agresivitě muslimských imigrantů a morálně-pedagogické prospěšnosti homosexuality a pedofilie katolických kněží… A papírové noviny bych rozdělil partajím, povinně a všechny. Babiš už svoje má, tak ostatní si nějaké jistě zaslouží taky. Nebo ještě lepší by bylo, aby všechna média při každé změně vlády automaticky přecházela do… Číst vice »

Admirál
Člen
Admirál

hank – „A papírové noviny bych rozdělil partajím, povinně a všechny.“

Lepší, než současný stav. Vymejvači hlav se vydávají za nezávislé.

Na kom jsou nezávislí? Jedině tak na nás.

Stranický tisk je jiné kafe. Přečtu si, kouknu za kterou partaj se fouká do ohýnku a hned jsou věci pro čtenáře jasnější.

Nezávislost neexistuje. Člověk bez názoru nemůže dělat novináře. Tak proč to maskovat.

fajt
Člen
fajt

Admirál napsal Admirál no, maďaři taky nejsou špatní národovečtí nacionalisti, bych řekl, že i o hlavu převyšují své polské kolegy, ale nechť, to co pro Evropu přichystali globalisté a tvůrci NWO je v podstatě daleko brutálnější ( krom toho teorii menšího zla pro větší blaho tady masově aplikuje demoška přes pětadvacet let, takže nic nového pod civilizačním sluncem ). ..) hanku, vy se čílíte jako kdyby tady byl ideální stav a země vzkvétala nebývalou silou, která má být teď zákeřně podlomena ( i když nelze vyloučit, že jste jeden z mála vyvolených , kterému maras dnešních dnů jde k duhu,… Číst vice »

fajt
Člen
fajt

je zajímavý, jak lidé dokáží odpouštět a přijmout za své kolikráte nehorázné věci a od některých vyžadují naprosto křišťálový postup, chování i vyjadřování jako by sami ani jinak nežili – opravdu velmi zajímavá a gumová je lidská psychika. ..)

fajt
Člen
fajt
hudryper
Člen
hudryper

hank napsal Ideální stav pak nastane, až jedna megakorporace bude vlastnit média, politiky a aktivisty koaliční, opoziční i undergroundové. Pak už nebudou potřeba ani „nezávislé“ internetové diskuse, plně je nahradí rozhořčené dopisy poctivých pracujících a dalších slušných lidí odsuzující sluníčkáře, pravdoláskaře a pražskou kavárnu, případně další nepřátele národa, na které média a politici ukážou. Ti pak budou podle nově přijatých zákonů po zásluze odsouzeni na doživotní nucené práce v soukromých kriminálech vlastněných toutéž megakorporací. Všimnul jste si hanku,že jste to napsdal na OM a nikoliv na Blicích listech ? “ rozhořčené dopisy poctivých pracujících a dalších slušných lidí odsuzující sluníčkáře,… Číst vice »

ex-nemo
Člen
ex-nemo

Možná se mýlím, ale podle mě spoluzavinil situaci v ČTV sám Zeman. Televizní puč v r. 2000 a „stávka“ překračovaly všechny možné zákony. Jedině díky přímé ochraně Pavla Dostála jako ministra kultury to mohlo projít. Jako premiér mohl Zeman Dostála okamžitě suspendovat, když ne přímo obvinit z porušování zákonů. Střečkující televizáky i s jejich obskurními „odbory“ v souladu se zákonem rozehnat a dát tam slušné svoje lidi. Nemusel by dnes vést donkichotský a marný boj s médii (který dříve či později prohraje), aspoň s TV. Jenže on už se viděl výš, žebřík po kterém vystoupal už pomalu odkopával, takže se… Číst vice »

Dolmen
Člen
Dolmen

ex-nemo napsal Jedině že by nějakou stranu v příštích volbách napadlo dát si jako jednu z hlavních priorit udělat pořádek s TV a rozhlasem. Dá se předpokládat, že by ty volby mohli i vyhrát.Otázkou by ovšem bylo, kde by dělali předvolební propagaci. Ano, to by bylo velmi silné téma, skoro tak silné jako ANO bude líp. Ale nepohodlní dostanou v ČT stejně jen povinnou kvótu minut.., je to vidět i u komančů a to se k televizi (někteří) už téměř lísají. Že za stav, v jakém dnes ČT je, za to bezesporu může Zeman. Dnes už pláče na špatném hrobě…,… Číst vice »

Alena
Člen
Alena
hank
Člen
hank

Dnešní polská vláda dostala necelých 20% hlasů oprávněných voličů. Zbytek se buď na volby vykašlal nebo volil někoho jiného. Takže většinovou podporu polské společnosti určitě nemá. Hlasy těch 20% nešťastníků získala tak, že je utáhla na vařené nudli slibů, které samozřejmě nehodlá splnit. Kromě toho polská vláda neudělá nic, co jí neschválí Velký Bratr za Velkou Louží. Velký Bratr za Velkou Louží zcela zřejmě denně nechodí spát a nevstává s myšlenkou, co by dnes udělal dobrého pro svého snaživého menšího bratra ve východní Evropě. Suma sumárum: Jestli si tu někdo myslí, že nová polská vláda bude vládnout v zájmu většiny… Číst vice »

bergpora
Člen
bergpora

„Zbytek se buď na volby vykašlal nebo volil někoho jiného. Takže většinovou podporu polské společnosti určitě nemá.“- viz hank.
V prumerne demokraticke spolecnosti ma nejsilnejsi strana sestavujici vladu neco mezi 10%-15% podpory ve spolecnosti (viz treba v Cesku z obvykle 40%- 50% volebni ucasti dostane vitez 25%, to mate ctvrtinu z pulky, vzato od oka). Tak tech 20% polskych je jeste docela slusnych.
Maximali mandat treba Merkelove, ktera s nim dosahne po cele Evrope, dela 40% zisku pri 70% ucasti v roce 2013, to jest nema podporu ani 1/3 nemeckych volicu, ani tady nemuze byt o vetsinove podpore ani reci.

ex-nemo
Člen
ex-nemo

hank napsal Zbytek se buď na volby vykašlal nebo volil někoho jiného. Takže většinovou podporu polské společnosti určitě nemá. To je, milý Hanku, normální případ ve všech zastupitelských demokraciích. Velice zřídka lze najít rozhodnutí, které je podpořeno absolutní většinou. Jo, za komunizmu nebo nacizmu to byla jiná, volilo 99 % z toho 99 pro, samozřejmě; takových aby buď k té šaškárně nešli nebo všechy lístky poškrtali bylo mizivě (jednoho znám). Ale to byste snad nechtěl ! Já mám jen za to, že majitel má právo ovládat svůj objekt a dosadit tam vedení podle svého rozhodnutí, a tomu vedení přikázat aby… Číst vice »

tožtak
Člen
tožtak

Když dobře počítám, přerod společnosti se v tomto století odehrává zhruba po nějakých 20-30 letech a vyjímkou pár období.
Asi to ty lidi prokoukli nebo je to přestalo bavit, nevím ( jako teď nás).
V každým případě, naposledy to bylo v Polsku a pak se to šířilo jako lavina.
Pověstný kamínek se možná pohnul a my se ani nedočkáme slavné osmičky která má přijít.
Ale nakonec možná i jo – u tý to skončí – definitivně.

hank
Člen
hank

ex-nemo napsal To je, milý Hanku, normální případ ve všech zastupitelských demokraciích. Velice zřídka lze najít rozhodnutí, které je podpořeno absolutní většinou. Jo, za komunizmu nebo nacizmuto byla jiná, volilo 99 % z toho99 pro, samozřejmě; takových aby buď k té šaškárně nešli nebo všechy lístky poškrtali bylo mizivě (jednoho znám). Ale to byste snad nechtěl !Jámám jen za to, že majitel má právo ovládat svůj objekt a dosadit tam vedení podle svého rozhodnutí, a tomu vedení přikázat aby dělalo co je mu nařízeno. Nebo snad v tom media jsouvýjimkou ? Soukromá určitě ne; proč by státní měla být ovládána… Číst vice »

Sasin
Host
Sasin

I tento mejdlový kolotočář prodává jen lístky. Nedělá zábavu, jen točí. Nedotočí jedno kolo a už valí úvěr na další kolo. Tomu ho učí prý demogrcáca. Čili on řídí v maličkém tu svoju maličkou vládičku ovčanů v kolotočíčku. Zeptal se ON gdy, a gdy vůbec někdy, bárs slušně, ostatních, zda-li by chtěli přerušovat sounáležitost mezi nedořešenými a závažnými problémy, ke kterým se ovce dobrovolně probrali? Nezeptal. A ptát se ani nebude, páč je to ryzí demograt. Zeptá se jen, “ ste připoutaní?! „ANO“, a to mu stačí. Muheeeeee

Vaska
Člen
Vaska
Morybundus
Člen
Morybundus

Pane Hanku, Vy ještě nevíte, že heslem doby je „Nepřítel mého nepřítele je můj přítel!“ ? Já myslím, že kdyby katolíci vydali nějaký pastýřský list proti migrantům, tak jsou církevní restituce okamžitě zapomenuty a církev ihned s jásotem přijata do obnovené národní fronty proti multikulturalismu, neomarxismu a všem podobným zhoubám :)
Jo jo, takhle na nás šli a povedlo se jim to par excellence. Nejvíc se divím tomu, že se jim to povedlo i u lidí, kteří po léta vykřikovali, jak jsou kriticky uvažující, že média lžou a dnes staví svůj nově objevený světonázor na zprávách toho největšího mainstreamu a hoaxech.

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

Jen bych si dovolil podotknout že ani za tvrdého režimu padesátých let nám zdaleka nelhali tolik jako dnes, dokonce mnoho z toho co jsme vnímali jako lež se ukázalo být pravdou. Dnes se lže svobodně, demokraticky a ke všemu zdaleka ne zadarmo, takže lháři se vždy najdou. Doufám že přijde brzy doba kdy i těm největším lhářům začne pronikat do hlavy když ne pravda tak alespoň strach ze spravedlnosti. Moc se mi líbí výraz „lživot“.Vymytí mozků nás má postihnout všechny, a pokud by vás zajímalo, jak úspěšně u nás už pokročilo, zajděte příležitostně mezi náctileté a zapřeďte s nimi rozhovor.… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

Morybundus napsal Pane Hanku, Vy ještě nevíte, že heslem doby je „Nepřítel mého nepřítele je můj přítel!“ ? Já myslím, že kdyby katolíci vydali nějaký pastýřský list proti migrantům, tak jsou církevní restituce okamžitě zapomenuty a církev ihned s jásotem přijata do obnovené národní fronty proti multikulturalismu, neomarxismu a všem podobným zhoubám Jo jo, takhle na nás šli a povedlo se jim to par excellence. Nejvíc se divím tomu, že se jim to povedlo i u lidí, kteří po léta vykřikovali, jak jsou kriticky uvažující, že média lžou a dnes staví svůj nově objevený světonázor na zprávách toho největšího mainstreamu… Číst vice »

Bety
Člen
Bety

fajt napsal
je zajímavý, jak lidé dokáží odpouštět a přijmout za své kolikráte nehorázné věci a od některých vyžadují naprosto křišťálový postup, chování i vyjadřování jako by sami ani jinak nežili – opravdu velmi zajímavá a gumová je lidská psychika. ..)

Tohle mne také odjakživa udivovalo.
Snad je to tím, že si lidé myslí, že ideje či ideály musí takto křišťálově čisté být. Z toho ale vyplývá zajímavé zjištění, že kritika socialismu ( a bezproblémové přijímání nehorázných věcí jež nám přinesla demokracie ) vlastně znamená, že jsou ideály socialismu lidmi vnímány jako jakási vyšší úroveň, která k jejich
zklamání nebyla plně realizována.

Bety
Člen
Bety

Nevím, jestli státní média budou lepší řešení. Pro by mluvila nepříznivá reakce Junckera a jemu podobných.
Podle mne by určitým řešením mohla být Rada pro vysílání, jejíž členové by byli velkoryse finančně ohodnocováni za každou dokázanou lež či polopravdu, která by ve vysílání zazněla. I tak by to nebylo ideální, protože lidé jsou jen lidé, ale rozhodně by to mohlo být velmi zajímavé.

racek
Člen
racek

Státní média? Proč ne, může to být dobrý nástroj objektivity a zamezení vlivu mediálních monopolů typu Babiš či Berlusconi. Ovšem, přátelé, viděl bych je jako takovou kombinaci čt 2 a čt 24. To co je dnes, je moloch tyjící z 7 miliard a zásobující nás sla..kama vyvolených redaktůrků a veledíly privilegovaných režisérů. Trochu skromnosti by jim slušelo. Měli by totiž být jedničkou pouze ve zpravodajství. A hlavně, informovat, školit, vysvětlovat…

Dolmen
Člen
Dolmen

racek napsal
Měli by totiž být jedničkou pouze ve zpravodajství. A hlavně, informovat, školit, vysvětlovat…

Já si myslím, že tohle všechno právě dělají velmi svědomitě . Lživě nás informují a potom hlavně školí a vysvětlují…, to jim jde nejlíp. A právě z toho se chce lidem se samostatným myšlením blejt.

Alena
Člen
Alena

německé censurování silvestra a sledování sociálních sítí se jim vrací a bude vracet
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/391386-polsky-ministr-vycetl-nemeckemu-eurokomisari-valecnou-okupaci-i-cenzuru.html

Admirál
Člen
Admirál

Měl by se najít nějaký statečný politik navrhnout projednání cenzury v německých veřejnoprávních médiích v Radě Evropy.

Sio
Člen
Sio

Dolmen napsal Ano, to by bylo velmi silné téma, skoro tak silné jako ANO bude líp. Ale nepohodlní dostanou v ČT stejně jen povinnou kvótu minut.., je to vidět i u komančů a to se k televizi (někteří) už téměř lísají. Že za stav, v jakém dnes ČT je, za to bezesporu může Zeman. Dnes už pláče na špatném hrobě…, na své problémy s médii si zadělal sám. A tomu ve věci ČT, kdyby našel odvahu jí řešit, šel na ruku i jeho opopartner Klaus. No, Zeman nebyl a není absolutistický monarcha. Celé to spunktovali vaši soukmenovci, co nedávno na… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

bergpora napsal „Zbytek se buď na volby vykašlal nebo volil někoho jiného. Takže většinovou podporu polské společnosti určitě nemá.“- viz hank. V prumerne demokraticke spolecnosti ma nejsilnejsi strana sestavujici vladu neco mezi 10%-15% podpory ve spolecnosti (viz treba v Cesku z obvykle 40%- 50% volebni ucasti dostane vitez 25%, to mate ctvrtinu z pulky, vzato od oka). Tak tech 20% polskych je jeste docela slusnych. Maximali mandat treba Merkelove, ktera s nim dosahne po cele Evrope, dela 40% zisku pri 70% ucasti v roce 2013, to jest nema podporu ani 1/3 nemeckych volicu, ani tady nemuze byt o vetsinove podpore… Číst vice »

bergpora
Člen
bergpora

Pokud ma nejaky politik/ vudce po cele roky 80%- 90% podpory pak asi nejde o prumernou spolecnost, jak pisi, ale o spolecenstvi bud na konstatnim vzestupu z velke bidy, anebo v deledobem ohrozeni. Rusko je asi oboji dohromady.
Pokud bychom ale chteli nejak „lidsky“ Rusko hodnotit, pak by nejlepsim meritkem byla asi uroven zastoupeni pravniho statu. Pokud budete obycejny pracovnik nekde u pasu a v Rusku nabourate auto nejakeho mistniho bosse, ci s majitelem mistni tovarny vstoupite do obcanskopravniho sporu o pozemek, jakou budete mit asi sanci na solidni vysetreni a rozsouzeni pripadu, treba oproti Ceske republice, at nezeru?