Stropnický ministrem zahraničí?

V minulých dnech jsem halas kolem budování nové Babišovy vlády, jež se má skládat z členů ANO a být doplněna odborníky, sledoval s klidem. Na rozdíl od většiny našich politiků a novinářů jsem se totiž nedomníval, že by nám, občanům republiky, hrozila čímsi osudovým, resp. že by snad měla být o tolik horší, než je dosavadní vláda Sobotkova.

Tento stav mé duše trval až do pondělního večera posledního dne října, kdy jsem se přímo z Babišových úst na ČT dověděl, že má ve své budoucí vládě připravenu jednu změnu. A to tu, že dosavadní ministr obrany vlády Sobotkovy, Martin Stropnický, bude nejpravděpodobněji ve vládě jeho, Babišově, ministrem zahraničí.

Skutečně jsem v okamžiku, kdy jsem si tohle vyslechl, zalapal po dechu. Probohasvatého, to zde je česká politika skutečně jenom proto, aby jednomu herci, hnanému běsy jeho neukojitelné ctižádosti a domýšlivosti, poskytovala arénu k rekordnímu běhu skrze všechna česká ministerstva? Vždyť ten pán už byl ministrem kultury (ve vládě Tošovského), je stále ještě ministrem obrany ve stávající vládě Sobotkově, a teď si tedy panu Babišovi řekl i o ministerstvo zahraničí? To spolu s manželkou skutečně sedí doma nad seznamem českých ministerstvech, zatrhává si ta už dosažená a otazníky klade za ta, která k němu jako slušní psíci teprve přiběhnou? Anebo po ministerstvu zahraničí trůní ten otazník už jen u dvou úřadů? A to u premiérského a prezidentského? A teprve pak, až skolí i je a nebude snad ještě šilhat po teplém místečku v EU a NATO, usedne tenhle chorobný žádostivec k sepsání svých vzpomínek s názvem: Uměl jsem zkrátka odhadovat směr větru?

Což bude titul pro jeho oslnivou kariéru titul nejvýstižnější. V roce 2013, když viděl Babišovu fotografii na každém rohu, řekl si: „Tady jsou peníze a tady tedy taky budou neobsazená ministerstva“. A tak šel, nasadil do tváře první hereckou polohu ze tří, které ovládá, a Babišovi svou službu do nadcházejících voleb nabídl. A o čtyři roky později, když už byl obranným ministrem a v republice vypuklo v souvislosti s Ptačím hnizdem téměř až protibabišovské povstání, vytušil, že pro něj se tato krize může stát darem z nebes. A to když okamžitě napíše obranu svého šéfa. Nejvášnivější a nejoddanější ze všech, které budou napsány. Prostě takovou, která uvízne šéfovi v paměti. A on pak bude z šéfovy vděčnosti čerpat věci pro sebe. Pro začátek třeba ten Černínský palác…

Což ale pořád ještě není všechno a ministr ví, že mu do karet hraje dokonce i něco, co svou vůli či rozumem vlastně ani neovládá. Pamatuje si, že se dle keltského kalendáře narodil ve znamení osiky, což znamená, že všechno dělá naplno a s ohromnou energií a elánem, což on skutečně dělá. Ne sice všechno, ale naplno a s ohromnou energií, elánem a hlavně pak bez příčiny nenávidí Rusko. Neví, odkud se v něm ta nenávist vzala či odkud se v něm pořád bere, ale raději o tom ani neuvažuje, protože jde o nenávist, která, jak si ministr s uspokojením uvědomuje, má v dnešní době a v našem západním světě cenu zlata. Protože sama o sobě požene jeho budoucí kariéru kupředu možná ještě rychleji a bezpečněji, než dnes činí pouhá šéfova přízeň.

Všechno mu zkrátka hraje do noty a kam až v budoucnu současný ministr touto svou záští hnán dojde, lze dnes těžko odhadnout. Ale lze odhadnout, že čím výš a dál bude on, tím níž a blíž budeme my všichni – válce i našemu konci. Protože k ničemu jinému tupá nenávist à la Stropnický vést nemůže.

11
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Autoři komentářů
Martin (už bez taky m)AlešAdmirálracekBety Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
navstevnik
Člen
navstevnik

Pane Mane,
píšete krásně a barvitě. Děkuji Vám za to.
Faktem ovšem je, že kromě herecké kariéry byl Martin Stropnický též velvyslancem ve Vatikánu a to, řekl bych, je pro funkci min,z.věcí kvalifikace
postačující.

fajt
Člen
fajt

komediant stropnický je plným odrazem zdejší ovčanské základny, jestli bude pouze ministr války a nebo poskočí na přeplaceného turistu švejkolandu je úplně šumák – zásadní je, že kotlina se vylidňuje a poskytne prostor pro úplně jiné čmoky, a tak je to spravne, tak to ma byť . ..)

Admirál
Člen
Admirál

Stropnický min. z. věcí? Asi budeme ještě v dobrém vzpomínat na Zaorálka.

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Admirál napsal

Stropnický min. z. věcí? Asi budeme ještě v dobrém vzpomínat na Zaorálka.

:-)
Herec jako „herec“…

zedd
Člen
zedd

navstevniku, úspěšná kariéra v diplomatické službě by jistě byla vynikajícím předpokladem pro funkci ministra zahraničních věcí, nicméně u nás je půlka zastupitelstev rozdána jako trafiky nižšího řádu. Viz. právě Stropnický ve Vatikánu …

Bety
Člen
Bety

Také mne zamrazilo. Ovšem někde jsem v těch povolebních šplechtech narazila
na zmínku, že o tento post projevil silný zájem pan Hermann. Nechápu,kde
k tomu vzal nějaké oprávnění, ale možné je u nás všechno. Kéž by se ti dva
o to poprali. Jenže kdo ví, jaký by byl ten třetí, který se prý vždy směje.

racek
Člen
racek

No, všichni ještě budeme koukat a kroutit vočima. Jeho zájem o Beka, inkluzisty, vítače a fanatického sionisty na funkci ministra školství byla katastrofa asi 10x horší, naštěstí to nevzal. Stropnický jako ministr obrany byl celkem neškodný, neodmlouval protektorovi a do ministerstva se moc nepletl, kromě toho posledního generála vojenské policie, bez kvalifikace a vojenské služby. Snad nekoupí ty předražené americké vrtulníky.. U toho zahraničí … bojím se, že z důvodů osobních anemozit za pár dní zničí dlouho budované klidné vztahy s Čínou a Ruskem či Iránem, kdy se podařilo značně snížit staré Iránské dluhy. Vlastně jsem si jist. Babiš je… Číst vice »

Admirál
Člen
Admirál

„Sorose vyhánějí z Turecka, Maďarska a Rakouska“ (Zvědavec).

O tom, že Sorose vyhánějí z Rakouska, u nás ve sdělovadlech ani čárka, ani slovo.

Škoda, že se dneska už nevymrskávává z města.

Aleš
Člen
Aleš

Že by ANO mělo jednu podmínku, pro kterou s SPD nechtělo do koaly a po názorovém veletoči by SPD najednou byla přijatelná?
http://www.novarepublika.cz/2017/11/video-hnuti-spd-se-odkopalo-12-dni-po.html
Voliči, tohle je omezená suverenita a ne vládnutí, obětování NEJDŮLEŽITĚJŠÍ části programu.
Stropnický by se měl držet svého kopyta, ať se vrátí na kulturu a nefušuje do obrany a zahraničí!!!
http://www.halonoviny.cz/articles/view/46490579

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Aleš napsal Že by ANO mělo jednu podmínku, pro kterou s SPD nechtělo do koaly a po názorovém veletoči by SPD najednou byla přijatelná? http://www.novarepublika.cz/2017/11/video-hnuti-spd-se-odkopalo-12-dni-po.html Voliči, tohle je omezená suverenita a ne vládnutí, obětování NEJDŮLEŽITĚJŠÍ části programu. Stropnický by se měl držet svého kopyta, ať se vrátí na kulturu a nefušuje do obrany a zahraničí!!! http://www.halonoviny.cz/articles/view/46490579 Aeronetu dlouhodobě nevěřím, mám jej za příliš manipulativní. V diskusi na NR to rozebírají, že to vyjádření je vytržené z kontextu širšího a nepřesné, jen částí skutečně řečeného. Počkal bych si a nejedl „příliš horkou polévku“… A že se při povolebních jednáních „za kulisami“… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Jako volič jsem své udělal, a nyní s klidem vyčkám věcí příštích a konání a sestavy příští vlády. Nejsem naivní pitomec abych měl jakoukoliv politickou skupinu v této zemi za nějaký ideál, a je mi jasné že navíc zase to bude nějaká faktická koalice- ať již zjevná či tichá. Ale „rozhořčení nějakého V.K. mám osobně „na háku“… Není to pro mne žádný odborník či „kapacita“… „Návod kterým směrem myslet“ čouhá z AE jako sláma z bot. Jsem jen obyčejný chlap – ale ne vůl, který po víc jak 30 letech sledování politiky potřebuje jejich „vedení za ručičku“… Ve všech osobních… Číst vice »