Americká vláda rozhazuje biliony, ekonomika se kácí

Americká vláda uspořádala nejvelkolepější úvěrový večírek všech dob. Jedná se o orgie nabídek nových půjček, které se chystají zničit trh s dluhopisy, vypustit úrokové míry do stratosféry a rozemlet Wall Street na kaši.

Tento týden americké ministerstvo financí zveřejnilo, že do konce tohoto roku rozpůjčuje 550 miliard dolarů – více než byl deficit celého fiskálního roku 2008.

A přitom je tento rekordní účet pouze vrcholem ledovce – analytici banky Goldman Sachs právě oznámili, že na financování federálního deficitu 850 miliard dolarů, odkoupení bezcenných aktiv za 500 miliard dolarů, překlopení 561 miliard dolarů ve splatných státních dluhopisech a další mimořádné výdaje si bude Washington muset půjčit 3 biliony dolarů! To samozřejmě ničí trh se státními dluhopisy a jejich ceny klesají.

Stupňuje se také krize na trhu s nemovitostmi. Každý čtvrtý vlastník domu je nyní pod vodou – hypotéka na jeho rodinném domu je vyšší než jeho tržní hodnota.

Geometrickou řadou roste i nezaměstnanost. V říjnu bylo propuštěno 1200 zaměstnanců společnosti Quest Communications, 5000 od Chryslera, 7000 z American Express, 7200 z firmy Merck a mnoho dalších vyhazovů je připraveno. V září byla nezaměstnanost 6,1 procent, nyní to vypadá, že překročí desetiprocentní hranici.

Současně s tím roste počet nesplácených spotřebitelských půjček a úvěrů na kreditních kartách. Ochota spotřebitelů utrácet strmě klesla, což se logicky přenáší do výroby, která klesla na třicetileté minimum. Prodeje automobilů jsou na nejnižší úrovni za posledních dvacet pět let, nejvíce přitom klesla poptávka po vozech americké výroby.

Americká ekonomika se řítí do propasti a to je jenom začátek…

Zdroj: http://www.moneyandmarkets.com/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments