Americké automobilky těsně před krachem

Americký Senát v pátek zamítl záchranný plán pro automobilky GM, Chrysler a Ford. Ty požadovaly původně vládní pomoc ve výši 24 miliard dolarů, jejich požadavek se poté navýšil na 34 miliard dolarů. Kongres sice schválil pomoc ve výši 15 miliard dolarů a podmínil ji mnoha restrikcemi a personálními změnami,  Senát ji však pohřbil poté, co odbory nepřistoupily na Senátem navrhované snižování platů. Automobilky (především GM a Chrysler) se ocitly těsně před krachem. Burzy na celém světě na to reagovaly výprodejem akcií automobilového průmyslu.

Na situaci reagoval ministr financí Paulson, který navrhuje, aby automobilky obdržely pomoc ze 700 miliard, které byly již schváleny na pomoc bankovnímu sektoru. V případě, že automobilky obdrží pomoc od americké vlády, přislíbila další pomoc i kanadská vláda a provincie Ontario.

Pokud americké automobilky zkrachují, bude to mít katastrofální následky pro celou americkou ekonomiku, varují ekonomové. Na druhé straně by to ovšem mohlo uvolnit trh pro jejich asijskou a evropskou konkurenci, včetně českých výrobců automobilů. A tak by to přece mělo v neoconliberálním světě fungovat, nebo ne?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments