Assange v exilu?

Včerejšek přinesl zprávu o jinak nudně se vyvíjejícím postoji britské justice k Australanovi Assangemu, podle níž jmenovaný požádal na zastupitelském úřadu Ekvádorské republiky ve Velké Británii o politický azyl. Osobně se dostavil do budovy mise a předal tam žádost o politický azyl adresovanou prezidentu Rafaelu Correovi. V budově mise už pak zůstal a užívá si pohostinnosti úřadu. Sídlo v Londýně ovšem obklopili uniformovaní policisté se samopaly, a tak bude zajímavé, čím se pokusí Británie pobyt Assange na misi zpestřit.


Ekvádor ve svém oficiálním vyjádření sdělil, že jako signatář všemožných dohod má přirozeně právo na poskytování/neposkytování azylu politickým uprchlíkům. V dikci latinskoamerické diplomacie to ovšem znamená, že v "Decl. sobre del asylo político", která platí v Jižní Americe obzvláště, je toto právo přiznáno i pachatelům trestných činů, za kterého zatykač Interpolu z 2010 považuje i JA. Bude zajímavé sledovat, jak jej Ekvádorci dostanou "ven",  a zda vůbec, protože jinak by sdílel osud, připomínající  letitý život kardinála Mindszentyho na americké legaci v Budapešti po roce 1956.


Své zkušenosti má i honduraský politik Manuel Zelaya, který byl jako prezident v roce 2009 sezazen, vyexpedován v pyžamu do Kostariky, odkud se vrátil do Tegucigalpy, kde na brazilské legaci čekal na pád tehdy samozvaného prezidenta Michelettiho. Dočkal se, ovšem za cenu laserové show, hluku (do tlampačů přehrávaných lidových písní), infrazvuku i absence léků, které honduraská Polícia Militar na brazilskou ambasádu jednoduše dlouhé měsíce  nepropustila. Zajatcem sui generis tak byl i brazilský titulář, což sice vedlo  brazilského prezidenta Lulu  da Silva k přerušení diplomatických styků s Tegucigalpou, ovšem misi i tak Brazilci nemohli, kvůli dobrovolnému vězni, uzavřít a technicky vyklidit.


Když kdysi chtěli mariňáci dostat  panamského Noriegu, nechali mu pouštět tvrdý rock i v noci. Až se nakonec ozval Noriegův soused, eminence zastupující Svatý stolec s tím, že není s to si v tom hluku připravovat nedělní kázání. Britové technicky mohou Assangeho "zadržovat" v budově Ekvádorské ambasády. Nebylo by to ovšem rozumné. Za měsíc začíná Olympiáda a ecuadorské zastoupení s tušeným Assangem by se mohlo stát poutním místem Londýna, populárnějším, než  okoukané  "světské" kolotočové radovánky či výměny stráží u Buckinghamského paláce.


Takhle si Assange v minulém měsíci ve své TV show povídal s ekvádorským prezidentem:

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments