Binární partaje

Vyslechl a přečetl jsem desítky komentářů k výsledkům voleb do Evropského parlamentu. Velmi málo z nich poukázalo na známý vztah mezi volební účastí, procentem voličů, kteří přišli k urnám, a úspěšností levicových či pravicových stran.

Ten vztah je zjevný: pokud se dostaví méně než třicet procent voličů, vítězí pravice. Pokud přijde přibližně čtyřicet až šedesát procent voličů, nastává plichta s možnými výkyvy ve prospěch obou stran. A při více než šedesáti procentech voličů vítězí levice.

(Dvě výjimky: v roce 2006 zvítězila pravice i při volební účasti přes šedesát procent, dostavil se efekt únavy z osmiletého vládnutí ČSSD, efekt dvou předsednických katastrof, Špidly a Grosse, a konečně efekt Kubice. V loňském roce zase utrpěla v senátních a krajských volbách katastrofální porážku ODS při účasti slabě nad čtyřicet procent, protože lidé na vlastní kůži pocítili, jaký póvl jim to vládne a okrádá je.)


Žádný komentář se však nezabýval příčinami tohoto jevu. Pokusím se.


Důvody vítězství pravice při účasti menší než třicet procent spočívají ve zfanatizování modrého ptactva, funkcionářů i příznivců, v jejich zběsilé nenávistnosti ke všemu levicovému, sociálnímu, podpořené v pozadí obavou o nakradené a o nezasloužené a kriminální výhody (např. daňové  úniky či možnost bezuzdného vykořisťování nebo poškozování ostatních), kteréžto kapitalistické vymoženosti jim samozřejmě případná proevropská a demokratická vláda nepochybně zaštípne. Ucvakne jim jejich modrý pytlíček.


A v tomto pološíleném stavu mysli se k volebním urnám třeba i doplazí, dotáhnou tam chromého a zcela dementního dědečka, stejně, jako svého vlastního pitomého juvenila týden po osmnáctých narozeninách, jehož zájmy jsou jinak ohraničeny gumičkou u trenýrek kamarádky Denisky a správnou značkou tenisky. A nutí k účasti na volbách i své zaměstnance, nabízí slevy ve kšeftě za volební lístky sociální demokracie.


Neboli: elektorát ODS tvoří zfanatizované jádro, které má z neevropské a asociální politiky ODS materiální prospěch, a toto jádro je úžasně stabilní. A naštěstí tak malé, že při vyšší volební účasti ztrácí váhu. Podobně nerozbornou jednotu vykazují voliči KSČM, tam ovšem naštěstí s tendencí k přirozenému řešení, danému poločasem rozpadu členské základny.


ODS a KSČM coby dvojčata.

 

Převzato z blogu autora na idnes.blog.cz

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments