ČR: Místo polí a luk – beton a asfalt
Jak v posledních dnech vyplynulo na povrch, v novodobé historii České republiky neustále ubývá zemědělské půdy. V současné době tempem 11 hektarů denně, což představuje plochu tří pražských Václavských náměstí. Od roku 2006 byla zastavěna plocha, která odpovídá bývalému okresu Most.  K tomuto trendu přispívá zejména fakt, že se poplatek za vynětí pozemků z fondu zemědělské půdy proti minulému režimu prakticky nezměnil. V parlamentu přitom již dva roky leží návrh zákona, který by tento poplatek zvýšil na sumu, jež by zabírání zemědělské půdy znesnadnila. Projednání tohoto návrhu brání ODS. Důvod je nabíledni – spekulanti s půdou a developeři, coby draví podnikatelé, jsou ODS blízcí, bez ohledu na skutečnost, že tuto zemi poškozují.

 

Zabírání zemědělské půdy byl věnován poslední televizní pořad Přidej se. Vyjadřovali se k němu mimo jiné jako odborníci i pánové Cílek (ředitel Geologického ústavu) a Miko (bývalý ministr životního prostředí). Oba se shodli na tom, že degradace zemědělské půdy vede k nenávratnému poškození naší krajiny. K problému vyjádřil své znepokojení i bývalý prezident Václav Havel ve svém vystoupení z 14. listopadu loňského roku. Zato současný prezident v novoročním projevu označil tyto obavy za úzkoprsé, bránící svobodnému podnikání. Pan Klaus se netají názorem, že každé takové omezení je útokem na osobní svobodu jednotlivce. Proč by tedy developer nemohl na zemědělské půdě nejvyšší bonity postavit sídliště – bránit mu v tom by přece bylo potlačením jeho svobodné vůle vytvořit zisk. Je jasné, že stavební podnikatel nestaví domy z lásky k bližním, ale z potřeby zbohatnout. Proto je taky nestaví pro důchodce či jiné socky, ale pro bohatou klientelu, čímž se naopak stává ještě bližším ODS.

 

To vše je sice amorální, ale v duchu idejí ODS zcela logické – jen na tom zaráží skutečnost, proč ODS volí ještě někdo další (svůj podiv vyjádřil ve svém posledním blogu i pan profesor Hořejší).

 

P.S.

A jak to může dopadnout, ukazuje video Vize 2020 z dílny České pirátské strany (i když jim šlo spíše o ten internet)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments